گفتگو با علی مازوچی،دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

گفتگو با علی مازوچی رتبه 407 تجربی و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره شروع سال تحصیلی و چالش هایی که دانش آموزان در این بازه با آنها مواجه می‌شوند.

گفتگو با علی مازوچی،دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

گفتگو با علی مازوچی رتبه 407 تجربی و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره شروع سال تحصیلی و چالش هایی که دانش آموزان در این بازه با آنها مواجه می شوند.


⭕با شروع سال تحصیلی و کلاس های مدرسه،خیلی از دانش آموزان نمی دانند که چطور همزمان هم با بودجه بندی آزمونها هماهنگ باشند هم با درس مدرسه،راه حل شما برای این مسیله در سال کنکور خودتان چه بود و چه پیشنهادی برای دانش آموزان دارید؟
(اولویت با مدرسه یا بودجه بندی آزمونهای کانون؟) 

اولویت حتما باید آزمون های کانون باشد چون آزمون های کانون برنامه کلی و تا آخرین لحظه کنکور دارند اما مدرسه فقط برای دوازدهم. در مورد زوج درس هم درسی که ضعیف ترید رو اول بزنید چون ترم اول سه ماه فرصت هست برای کار کردن درس ضعیف تر و ترم دوم دو ماه. برای مثال من ترم اول از مهر تا آذر، در دروس شیمی و فیزیک، دهم رو کار میکردم و ترم دوم از بهمن تا اسفند، یازدهم. در اغلب دروس برنامه یکی بود اما برخی اساتید مدرسه مقداری کندتر درس میدادند که باعث میشد خودم در زنگ های تفریح بخوانم تا عقب نمانم.

⭕به طور مختصر چگونگی برنامه ریزی خود در هفته اول و دوم پیش از هر آزمون را شرح دهید.( تفاوت برنامه ریزی برای این دو هفته،اولویت دروس پایه و دوازدهم ، تست زدن در هفته اول و دوم و..) 
2-هفته اول هفته مطالعه بسیار دقیق از روی کتاب و تست کمتر است البته برای اغلب دروس مانند زیست، شیمی و دینی. هر درس برنامه خاصی داشتم.در زیست وزانه می‌خواندم، یک روز درمیان کتاب و تست، پس از چند روز، تست های زمان‌دار. روزانه هم باید دوازدهم در برنامه باشد و هم پایه چون زیست مهم ترین درس در کنکور سراسریست. در فیزیک، شیمی، ریاضی، یک روز در میان حدودا میخواندم، چند روز اول کتاب و جزوه، سپس تست آموزشی و سپس زمان دار. اولویت دوازدهم است چون تست آن در کنکور بیشترین سهم را دارد.
زبان تست بیشتر زده میشود و خواندن درسنامه فقط برای گرامر و لغت است. هر هفته دو یا سه روز. اولویت خاصی نداریم و هم پایه و هم دوازدهم مهم هستند.
در عربی، برای قواعد درسنامه مهم است ولی مباحث دیگرش تست فراوان اهمیت زیادی دارد. مانند زبان هر هفته دو یا سه روز. اولویت دوازدهم در قواعد بیشتر است ولی اکثر مباحث به صورت ترکیبی هستند پس اولویت سایر مباحث یکسان است
در دینی کتاب بسیار مهم است و تست برای یادگیری نکات آن و سپس افزایش سرعت. هر هفته پیشنهاد میشود کمی بیشتر از زبان و عربی چون مقداری حفظی تر است. اولویت دوازدهم باشد ولی پایه هم بسیار مهم است با اینکه مقداری زیاد تر است ولی چون یکسال کار شده و تست کنکور دوازدهم بیشتر است، اولویت را دوازدهم بگذارید.
در ادبیات تنها به صورت مبحثی کار کنید و اولویت خاصی نداریم برای پایه و دوازدهم. هفته اول آموزشی و از اواسط آن و هفته دوم کلا تست. تست فراوان برای ادبیات اهمیت زیادی دارد.
نکته کلی اینکه هر درسی برای هر آزمون ممکن است زودتر به پایان برسد یا دیر تر، بسته به دید خودتان برنامه ریزی آنرا در دوهفته تنظیم کنید و وقت آن را کمی کم کنید و به درس ضعیف تر اختصاص دهید.

⭕از چه زمان به طور جدی مطالعه کنکوری خود را آغاز کردید؟ 

((((من میانگین تراز یازدهمم ۵۵۰۰ و دهم که اصلا آزمون نمیدادم))))و اگر هم بود با مطالعه بسیار کم و ضعیف. همه این موارد قابل جبران است همانطور که میانگین تراز دوازدهم من به ۷۰۰۰ و بالاتر آن رسیده پس نگران نباشید، من از تابستان شروع کردم از صفر ولی خب مطالعه جدی ام از شروع سال تحصیلی بود به صورت فشرده و سخت بود اما همیشه بدانید هر چه سختی بیشتر، نتیجه بهتر.

 توصیه شما برای دانش آموزانی که بازه مطالعاتی تابستان را از دست داده اند چیست؟

 دانش آموزانی که از ابتدای تابستان بطور جدی مطالعه خود را آغاز کردند از مهر چگونه برنامه ریزی کنند؟ 

دو دسته افراد همیشه داریم،
یک دسته از تابستان شروع کرده اند. کار سختی در پیش دارید که اگر به بهترین شکل پیاده کنید به هر رتبه ای،از رتبه زیر پنجاه یا زیر ۵۰۰ منطقه دو بیاورید، هر دو رتبه را اشخاصی آورده اند یکی خود من و اولی از دوستان من. البته رتبه های نجومی:) هم زیاد هست که باید بدانید در صورت خوب پیاده نکردن برنامه و سختی نکشیدن مثل من صبح حال ندارم ساعت شیش بلند بشم و.. حاصل میشود.
دسته دوم که زیاد هستند، افرادی هستند که از آغاز سال تحصیلی شروع کرده اند. این افراد نیز رتبه های زیر صد می‌توانند کسب کنند حتی در شهر من چند موردی هستند چه برسد به کل کشور ولی کم ترند چون تلاش فراوانی نیاز دارد. دقت کنید، تلاش فراوان هرگز به معنی فشار به خود نیست. بلکه یعنی از همین الان تا لحظه کنکور روز های تعطیل ده ساعت و روز های درسی، پنج ساعت را پیاده کنید و یک ساعت هم کم نشود و مهم تر اینکه ده ساعت مفید باشد و به بازی و حواس پرتی یک مورد در مدرسه یا گروه تلگرامی و.. گذرانده نشود. سخت است ولی نتیجه بسیار عالی دارد و در سال ۹۹ نیز دوستان من توانستند از مهر به بعد بخوانند و موفق شوند و سال ۹۸ نیز با برخی از مدرسه در ارتباط بودم که موفق شدند رتبه خوبی کسب کنند. پس باز هم بدانید فرصت جبران همیشه هست و نا امید نشوید.


سوالات خود از علی مازوچی را در قسمت نظرات بپرسید.


منبع :

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )