گفتگو با سارا معرف پور–رتبه 29 تجربی منطقه 3 از گچساران

از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟ دلیل آن چه بود؟ آیا به پیشنهاد خودتان بود یا دوستان و خانواده؟ آیا خودتان به این نتیجه رسیده بودید از این سال...

گفتگو با سارا معرف پور–رتبه 29 تجربی منطقه 3 از گچساران

                                                                                                                                                                                                                                               

نام و نام خانوادگی دانش آموز: سارا معرف پورشمارنده : 935390077نام  شهر: گچساران رشته‌ تحصیلی: تجربی
 میانگین تراز: ۶۶۴2  منطقه یاسهمیه‌ ی کنکور:منطقه ۳رتبه : 29تحصیلات پدر: لیسانس حسابداری
 شغل پدر: بازنشسته جهاد کشاورزیتحصیلات مادر:دیپلم      شغل مادر:خانه دارسال کانونی :7 سال از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟ دلیل آن چه بود؟ آیا به پیشنهاد خودتان بود یا دوستان و خانواده؟ آیا خودتان به این نتیجه رسیده بودید از این سال در آزمون ها شرکت کنید؟  از کلاس ششم وارد کانون شدم و به مدت ۷ سال تا دوازدهم در آزمونهای کانون شرکت میکردم. به پیشنهاد خودم بود به رقابت با دوستان علاقه داشتم.و دوست داشتم در آزمونهای کانون شرکت کنم. 

                                                         

 شرکت آزمون ها به صورت آنلاین در مقایسه با سال قبل چه تفاوتی برای شما داشت؟ چگونه خود را مدیریت می کردید و شرایط آزمون را برای خود فراهم می کردید؟ در آزمونهای آنلاین مدیریت  زمان بر عهده خودمان بود و خودمان باید نقش مراقب را برای خودمان اجرا میکردیم. سعی میکردم تا زمان را مدیریت کنم و شرایط آزمون حضوری را برای خودم فراهم کنم و به خودم وقت اضافه ندهم.

 

آیا در تابستان در آزمون ها شرکت می کردید؟ از چه سالی تابستان را جدی گرفتید؟ و شرکت در آزمون های تابستان به شما در طول سال و در دوران مدرسه چه کمکی کرد؟ بله در تابستان در آزمونهای کانون  شرکت میکردم. از سال دهم تابستان را جدی گرفتم و از آن برای تثبیت دروس پایه دهم استفاده کردم. شرکت در آزمون ها باعث میشد در تابستان  از فضای درس دور نشوم و در تابستان هم  در کنار تفریح و استراحت به درسها هم برسم.

 

آیا در آزمون ها دوران طلایی نوروز شرکت کردید؟ روش مطالعه و ساعت مطالعه در عید چقدر بود؟ بله در آزمونهای دوران نوروز شرکت کردم .در عید دروس پایه را جمع بندی کردم.تقریبا روزی ۱۱ساعت بود.

 

برای پیشرفت کردن، با کسی مشورت کردی و از کسی کمک گرفتی؟ بله قطعا در پیشرفت همه دانش آموزان افراد زیادی تاثیر گذار هستند و من هم از افراد زیادی در این مسیر کمک گرفتم و از همه ی آنها ممنونم

 

تا چه حد با منطق برنامه راهبردی کاملا آشنا بودید؟چگونه آن را اجرا می کردید و برای خودتان شخصی سازی می کردید ؟ مهمترین قسمت برنامه راهبردی برای شما کدام قسمت بود؟ مهم ترین ویژگی برنامه راهبردی را چه می دانید؟ یک برنامه‌ریزی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ از چه زمانی برنامه ریزی را به طور جدی شروع کردی؟  تا حدود زیادی با برنامه راهبردی آشنا بودم . با توجه به نقاط قوت و ضعفم برنامه را برای خودم شخصی سازی میکردم و برای نقاط ضعف زمان بیشتری را اختصاص میدادم.مهم ترین قسمت برنامه راهبردی قسمتی بود که مباحث آزمون نوشته شده بود.مهم ترین ویژگی برنامه راهبردی این بود که مرور و جمع بندی  داشت.

 

 آیا روش مطالعه شما در سال کنکور با سال های پایه تفاوتی کرد؟ چه تفاوتی؟ آیا در باره روش های مطالعاتی خود با دیگران نیز مشورت می کردید؟ چقدر دانستن روش مطالعه دیگران به شما کمک کرد؟بله روش مطالعه من در سال کنکور با سال های پایه تفاوت داشت و در سال کنکور  تستهای بیشتری میزدم و بیشتر مفهومی مطالعه میکردم.بله مشورت میکردم و نکات مفید مطالعه دیگران را برای خودم انجام میدادم. 

 

وقتي مدارس غير حضوري شد چگونه برنامه ريزي براي درس خواندن كرديد؟ وقتی مدارس غیر حضوری شد ما دانش آموزان وقت بیشتری را در خانه سپری میکردیم و این یک فرصت برای افزایش ساعت مطالعه بود.

 

شما شخصا به كدام دروس در تابستان اهمیت بیشتری داديد ؟مطالعه در تابستان چه میزان در موفقیت شما در ازمون سراسری نقش داشت؟ در تابستان مطالعه و تمرکز شما بر روی دروس پایه و سال دوازدهم به چه میزان بود؟ به دروس اختصاصی و به خصوص زیست و شیمی اهمیت بیشتری  دادم. ‌مطالعه در تابستان در موفقیت من تاثیر زیادی داشت.درتابستان بیشتر تمرکز م روی دروس پایه بود و سعی کردم در تابستان دروس پایه را جمع بندی کنم و با توجه به پیشخوانی برخی دروس پایه دوازدهم ، در آزمونها اهمیت کمتری به دروس سال دوازدهم دادم.

 

در هر درس منابع کانونی خود را بنويسيد، مهم ترين ويژگي و فايده و دلیل انتخاب اين كتاب ها برای شما چه بوده، لطفا توضيح دهيد؟  در دروس اختصاصی برای اینکه مطلب را مفهومی و پایه  یاد بگیرم از کتابهای آبی کانون استفاده میکردم .کتابهای آبی سوالات  مفهومی و شناسنامه دار داشت و این دلیل  انتخاب من بود.

 

روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گيري ؟ و چگونه و به كدام قسمت ها بيشتر توجه مي كني؟روزهای جمعه بعد از ظهر به محض صدور کارنامه در سایت و صفحه شخصی خودم کارنامه را استخراج می کردم و بعد از بررسی و تحلیل خود برای پشتیبانم خانم رضوی ارسال می کردم و با ایشان نیز بررسی و هدف گذاری می کردیم.

 

 بعد از برگزاري آزمون ،آزمون‌ها راچگونه تحلیل می‌کردی؟  ساعت ۳ تا ۴ کارنامه را می گرفتم و به قسمت درصد ها و بعد هم تراز و رتبه توجه بیشتری داشتم .سوالات سخت و سوالات نزده و غلط را بعد از آزمون بررسی میکردم .البته در درس زیست تمام سوالات را بررسی میکردم حتی اگر پاسخ  درست داده بودم.

 

از جعبه‌ی ابزار کارنامه، از کدام کارنامه‌ها استفاده ‌کردید؟ از کارنامه اصلی آزمون و کارنامه اشتباهات استفاده میکردم.

 

 هفته ی اول و دوم برنامه تان چگونه بود؟روزهای جمعه آزمون را در چه زمانی شروع می کردید؟ آیا در پردازش اول کارنامه می گرفتید؟ يادر پردازش هاي بعدي ؟چرا؟   هفته اول مباحث سخت و محاسباتی را کار میکردم . و هفته دوم مباحث حفظیاتی و مباحثی که آسان تربودن رو میخوندم. روزهای جمعه آزمون را ساعت ۸ شروع میکردم. بله در پردازش اول قرار میگرفتم چون برایم مهم بود که  با کسانی که در پردازش اول شرکت میکنند مقایسه شوم و رتبه ام غیر واقعی نشود و برایم مهم بود که تا ساعت ۴ کارنامه ام را دریافت کرده باشم.

 

 در سال های دهم و یازدهم از نظر آموزشی چه وضعیتی داشتید؟ در آزمون ها چه ترازی داشتید؟ اگر نسبت به سال های پایه پیشرفت داشته اید، دلیل و انگیزه ی این پیشرفت چه بود؟در سال دهم وضعیتم تقریبا  خوب بود و در آزمون  ها  تراز ۶۹۰۰ داشتم و در سال یازدهم پیشرفت کردم و  در آزمون ها تراز ۷۲۰۰ داشتم. 

 

 آيادفتر برنامه ريزي داشتيد؟ دفتر برنامه ريزي چه كمكي به شما كرد؟ بله دفتر داشتم  و در آن ساعت مطالعه ام را مینوشتم و این باعث می شد تا با خودم رقابت کنم و تلاش کنم تا بهتر از روز های قبل باشم.

 

 ساعت مطالعه خودرا طول دوره بنويسيد؟ ساعت مطالعه شما ابتدای شرکت در آزمون های برنامه ای کانون چقدر بود؟ ساعت مطالعه شما در سال آخر چقدر بود؟ در دوران جمع بندی ساعت مطالعه شما نسبت به قبل چه تفاوتی داشت؟  ساعت مطالعه ام متفاوت بود.  ابتدای شرکت در آزمون های برنامه ای کلاس ششم بودم و روزانه تقریبا ۵ ساعت مطالعه داشتم.ساعت مطالعه ام در سال آخر به طور میانگین ۱۱ساعت بود. در دوران جمع بندی خوب ساعت مطالعه ام افزایش پیدا کرد.

 

 برنامه ریزی شما در طول دو هفته چگونه بود؟ در روز چند درس را می خواندید؟ مباحث پایه و دوازدهم را چگونه در برنامه تان قرار می دادید؟ در طول هر دو هفته هم دروس پایه و هم دروس  سال دوازدهم را درکنار هم قرار میدادم.  در روز ۵ درس میخوندم.

 

 در کدام درس ها روش مطالعه ی خود را تغییر دادید و پیشرفت زیادی داشتید ؟  در درس زیست روش مطالعه خود را تغییر دادم و پیشرفت کردم. در این درس تست زیاد کار می کردم و پاسخنامه تست ها را حتی اگر درست جواب داده بودم کامل مطالعه می کردم و نکات تست ها را در حاشیه کتابم یادداشت می کردم. زیست را در برنامه هر روز خود قرار دادم.

 

چه برنامه ای برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی خود داشتید؟ ( از نظر ساعت مطالعه، تعادل در مطالعه عمومی و احتصاصی، تعادل در تست زدن و..)   بیشتر تمرکز روی دروس اختصاصی داشتم و در روز ۳ بازه درس اختصاصی و یک یا دو بازه عمومی میخواندم 

 

شما درسال گذشته بيشتر با روش بازيابي درس مي خوانديد يا باروش دوباره خواني؟ نظر خودرا راجع به روش بازيابي بنويسيد. آيا اول آزمون مي داديد بعد درس مي خوانديد يا اول درس مي خوانديد بعد ازمون مي داديد؟ از هر دو روش استفاده میکردم و اگر در یک مبحث تسلط داشتم از روش بازیابی استفاده میکردم یعنی اول تست میزدم و بعد به بررسی آزمون می پرداختم و سوالاتی که مشکل داشتم و احساس می کردم فراموشی صورت گرفته  را مجددا می خواندم و  اگر نیاز بود نیز ابتدا کتاب را میخواندم و سپس آزمون میدادم .روش بازیابی اطلاعات در مباحثی که تقریبا بلد هستیم روش خیلی خوبی است.

 

چگونه بین مطالعه براي امتحانات نهایی ومطالعه براي کنکور و تعادل ایجاد کردید تا بتوانید در هر دو نتیجه لازم را به دست بیاورید؟برای امتحانات نهایی میخوندم و تایمی که اضافه می آوردم را به تست و کنکور اختصاص میدادم


پدر و مادرت چگونه اوضاع درسی‌ات را پیگیری می‌کردند؟ همیشه عصر جمعه کارنامه آزمون را با هم بررسی میکردیم و نظرشان را می گفتند و راهنمایی ام میکردند.

 

بهترين پشتيبان هاي شما دركانون چه اشخاصي بودند، لطفا نام ايشان را بگوييد؟ و بگوييد چه كمك هايي به شما كردند؟ همه پشتیبانهای کانون قلم چی عالی بودند به ویژه خانم زینب رضوی عزیز . از خانم رضوی تشکر می کنم و از ایشان ممنونم.

 

پیشخوانی در تابستان را چگونه انجام می‌دهید؟ (كلاس رفتيد يا خودتان خوانديد ، تدريس خصوصي، دي و دي)  در بعضی دروس کلاس رفتم و در بعضی دروس هم خودم میخواندم.


 برا ی مدیریت زمان سر جلسه کنکور چکار کردید؟ از کدام یک از روش هاي مدیریت زمان استفاده کردید؟ (ضربدر و منفي ، زمان هاي نقصاني ، استراتژي بازگشت) آیا در طول سال نیز از این روش ها استفاده می کردید؟ آیا وقت کم آوردید یا خیر؟ استراتژی شما چه بود؟ از تکنیک ضرب در منها استفاده میکردم و از سوالات سخت و وقت گیر رد میشدم و از تکنیک زمانهای نقصانی نیز برای مدیریت زمان خود و ذخیره زمان جهت استراتژی بازگشت استفاده می کردم. بله در طول سال هم از این روشها استفاده میکردم تا زمان را مدیریت کنم. 

 

چگونه آرامش خود را درروز كنكورحفظ کردید؟ آیا در روز کنکور با سوالات سخت چالشی و طراحی جدید مواجه شدید؟  چگونه احساسات و زمان خود را مدیریت کردید؟ کدام درس اینگونه بود ؟ روز کنکور  استرس نداشتم و خودم را برای مواجه با سوالات سخت آماده کرده بودم و وقتی با سوالات چالشی مواجه شدم آرامش خود را حفظ کردم و در نظر داشتم که خب سوال سخت برای همه سخت و سوال آسان برای همه آسان است.در درس ریاضی با سوالات سخت و چالشی زیادی مواجه شدم.

 

روش شما به پاسخگویی به سوالات در روز کنکور چه بود؟ ایا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟ ترتیب دفترچه را تغییر دادم و اول به سوالات  شیمی پاسخ دادم و بعد فیزیک و این روش را در آزمونهای آزمایشی هم انجام دادم.

 

آیا اتفاق غیرمنتظره‌ای در جلسه ی کنکور برایتان به وجود آمد؟ آیا درسی بود که در جلسه ی کنکور شما را غافلگیر کرده باشد؟ چگونه خودتان را در آن شرایط مدیریت کردید؟ اتفاق غیر منتظره ای که پیش آمد سخت و چالشی بودن درس ریاضی بود که با وجود اینکه انتظار درصد بالایی از خودم در این درس داشتم ولی به تعداد کمی از سوالات پاسخ دادم  ولی آرامش خودم را حفظ کردم و نگذاشتم تاثیری روی درس های دیگر بگذارد.

حرف آخر: از  كادر آموزشي دبيرستان تيزهوشان (فرزانگان) گچساران كمال تشكر و قدرداني را دارم.

 

 


مصاحبه گر : زینب رضوی