گفتگو با امین ایزدی - میانگین تراز 7231 - دوازدهم انسانی

با امین ایزدی از رتبه‌های برتر انسانی درباره‌ی شرکت در آزمون‌ها و برنامه ریزی و غیره مضاحبه شده است

گفتگو با امین ایزدی - میانگین تراز 7231 - دوازدهم انسانی


نام و نام خانوادگی : امین ایزدی 
نام شهر : خرامه 
میانگین تراز : 7231
شغل پدر : سرایدار 
تحصیلات پدر : ابتدایی
شغل مادر : خانه دار 
تحصیلات مادر : دیپلم
تعداد کل آزمون ها : 93
تعداد سال حضور در کانون : 3
تعداد آزمون های دوازدهم : 45


شرکت در آزمون های کانون

 1.   از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید ؟ دلیل آن چه بود؟ آیا به پیشنهاد خودتان بود یا دوستان و خانواده؟

از تابستان سال دهم وارد کانون شدم و 3سال در آزمونها شرکت کردم.  با توجه به بررسی های خودم تصمیم گرفتم در آزمونها شرکت کنم.

 

 1.  در سال دوازدهم چند غیبت داشتید؟ دلیل عدم غیبت شما چه بود؟

در سال دوازدهم بسیار جدی تر بودم و بدون غیبت در آزمونها شرکت کردم چون نمیخواستم از برنامه کانون جدا شوم تا برنامه درسی ام نظم خود را حفظ کند و ریتم آزمونها را از دست ندهم.

 

 1. شرایط کرونا و آنلاین بودن آزمون ها، تاثیری در نحوه شرکت و آزمون دادن شما گذاشته بود؟  

در ایام کرونا آزمونهای کانون به روال قبلی خود برگزار می شد و هیچ توقفی در برنامه های آزمون بوجود نیامد و حتی تعداد آزمونها نیز بیشتر شد و افزایش آزمونها باعث شد که ما بیشتر به سراغ کتابها برویم و خلع آموزش غیرحضوری تا حدودی رفع شد. من در تمام آزمونها به موقع شرکت می کردم و در پردازش اول قرار می گرفتم.                                 

 

 1. چگونه و در چه زمانی در آزمون هدف گذاری و آزمون مشابه پارسال شرکت می کردید؟ 

در آزمون هدفگذاری درسها را در یک نبت جواب می دادم . اما در مشابه پارسال در چند نوبت درس را جواب می دادم ابتدا چند درس را در سه شنبه جواب می دادم و  وقتی مابقی درسها را تماما می خواندم درسهای باقی مانده را نیز جواب می دادم.


 1.   آیا در تابستان در آزمون ها شرکت می کردید؟  شرکت در آزمون های تابستان به شما در طول سال و در دوران مدرسه چه کمکی کرد؟

بله در تابستان نیز در همه آزمونها شرکت می کردم اما در تابستان سال دوازدهم جدی تر بودم. چون در آزمونهای تابستان نگاه به گذشته داریم باعث شد که دروس سال قبل را که در طول سال تحصیلی فرصت تثبت و تسلط نداشتم را مجددا مرور کنم و تست های تکمیلی بزنم . و با نگاه به آینده  برای مباحث سال بعد آماده شوم.


 1. در زمان هایی که خسته و یا نا امید بودید و یا اینکه به برنامه آزمون نرسیده بودید، آیا در آزمون ها حاضر می شدید؟  

اکثرا با برنامه همراه بودم و اگر هم عقب می افتادم سعی می کردم فقط مطالبی را که خواندم سر جلسه آزمون جواب بدهم وبا توجه به برنامه ی راهبردی دقیق قلمچی که مطالب را چندبار تکرار می کند،  مطالب جامانده را در آزمونهای بعدی تکرارمی کردم. اگر هم افت تراز داشتم چون من به تراز و افت و خیز آن اهمیت نمیدادم در نتیجه کاهش تراز باعث ناامیدی من نمی شد بلکه بعد از افت تراز به دنبال رفع مشکلات خود می رفتم تا در آزمونهای بعدی اشتباهات قبلی را تکرار نکنم.


 1.  آیا در آزمون ها دوران طلایی نوروز شرکت کردید؟ 

در دوران طلایی و همچنین دوران جمع بندی سال دوازدهم شرکت کردم و مطابق برنامه کانون دروس پایه و دوازدهم را در نوروز خواندم و میانگین مطالعه  من 10 ساعت در نوروز بود.


 1.  به نظرت درس خواندن در تابستان، لازم است؟ 

درس خواندن در تابستان باعث تثبیت و جاافتادن مطالب در حافظه ی بلند مدت ما می شود.در همه آزمونهای تابستان شرکت می کردم زیرا آزمون در تابستان به مطالعه نظم می دهد چون می دانیم که هر دوهفته باید در آزمون شرکت کنیم پس درس خواندن ما جدی تر می شود.


برنامه ی راهبردی

 1.  تا چه حد با منطق برنامه راهبردی آشنا بودید؟ مهمترین قسمت برنامه راهبردی برای شما کدام قسمت بود؟ مهم ترین ویژگی برنامه راهبردی را چه می دانید؟ 

در ابتدای هر سال برنامه راهبردی را از موسسه دریافت و در جلسه ثبت نام به همراه دفتر برنامه ریزی توضیحات و نحوه ی اجرای آن توسط مدیر برایم روشن می شد. گاهی که با توجه به برنامه مدرسه برای خودم برنامه را شخصی سازی می کردم و در ایستگاههای جبرانی آنها را می خواندم . مهمترین قسمت برنامه راهبردی برای من ایستگاههای جبرانی و سکوهای مقایسه ای بود مثل آزمون اول سال   و آزمون جمع بندی های نیمسال های تحصیلی ، در این آزمونها ما میتوانیم میزان پیشرفت درسی و تاثیر برنامه مطالعاتی خود را متوجه شویم .

 

 1.  چقدر برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق داشت؟

تا حدود زیادی برنامه مدرسه وآزمون منطبق بود و هر جا برنامه ها متفاوت می شد سعی میکردم آخر هفته ها را بیشتر پایه بخوانم و همچنین اگر درس مدرسه عقب بود خودم پیش خوانی می کردم 


 1.  آیا از کتاب آبی ، سه سطحی ،تابستان ،نوروز و زرد استفاده کردید؟ 

در دوره های مختلف از اواع کتابهایی که گفتید استفاده می کردم مثلا برای آزمونهای جامع از کتابهای زرد ، در عید از کتاب نوروز ، در طول سال هم آبی و هم سه سطحی ، هر دوره با توجه به نیاز درسهای مختلف متفاوت است.


 1.  علت پیوستگی شما در آزمون ها چه بود ؟

برای اینکه با برنامه هماهنگ بودم و سعی میکردم هر جا مطلبی را نتوانستم به بوجه بندی برسانم در آزمونهای مرور بعدی جبران کنم. چون برنامه راهبردی کانون حساب شده است و در قالب 8 پروژه در بازه های مختلف برای امتحانات نیمسال اول و دوم آماده می شویم و هم برای کنکور به تسلط می رسیم . 


 1.  وقتي مدارس غير حضوري شد چگونه برنامه ريزي براي درس خواندن كرديد؟

من برای دوران کرونا توانستم حتی ساعت مطالعه ام را بیشتر کنم چون زمانهای مرده و بدون استفاده ی مسیر مدرسه و زنگهای تفریح و غیره از ساعت تدریس کم شد و بعد از اتمام درس معلم کمتر از قبل خسته می شدم .


کارنامه و سایت 

 

 1.  از سایت کانون در این مدت چه استفاده هايي کردی ؟

مشاهده جعبه ابزار کارنامه و انواع آن – نمونه سوالات – فیلم های درسی – صحبتهای آقای قلم چی نیز در روزهای جمعه خیلی کاربردی بود.


آزمون‌ها راچگونه تحلیل می‌کردید؟

سوالات مهم را ستاره دار می کردم و در دفتر نکات یادداشت می کردم تا بعد مرور کنم. سوالاتی که شک داشتم نیز در کتاب علمت میزدم تا دوباره بخوانم و تست بزنم. قسمتهایی هم که اشتباه زده بودم دوباره در دفتر اشتباهاتم می نوشتم . 


 1.  هفته ی اول و دوم برنامه تان چگونه بود؟

در هفته اول تمام دروس عمومی و بیش از نیمی از اختصاصی ها را مطالعه می کردم و درهفته دوم باقی مانده دروس و مرور درسهایی که هفته اول خوانده بودم رادر برنامه ام می گذاشتم. سه شنبه و چهارشنبه صبح قبل از آزمون اصلی جمعه  نیز آزمون مشابه پارسال را شرکت می کردم تا در وقت باقی مانده بدانم چه قسمتهایی نیاز به جبران دارد.


 1.  در سال های دهم و یازدهم از نظر آموزشی چه وضعیتی داشتید؟ 

در سالهای دهم و یازدهم میشود گفت که در حد متوسط بودم و در سال دوازدهم چون جو کنکور و رقابت بیشتر می شود من نیز تلاش بیشتری داشتم و با امید بیشتری به برنامه هایم می پرداختم.


 1.  از کدام یک از کارنامه های جعبه ابزار کارنامه بیشتر استفاده می کردید؟ 

کارنامه مبحثی را بیشتر استفاده می کردم تا بدانم کدام مباحث را باید اصلاح کنم و برای پیشرفت ضعف آنها برنامه ریزی کنم.


برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه

 1. آيادفتر برنامه ريزي داشتيد؟ دفتر برنامه ريزي چه كمكي به شما كرد؟

بله من برنامه هایم را در دفتر می نوشتم و باعث میشد ساعت واقعی مطالعه کل و مطالعه هر درس را بدانم و برای جبران کمبودها بیشتر تلاش کنم.


 1.  چه برنامه ای برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی خود داشتید؟ 

من بین دروس اختصاصی و عمومی سعی می کردم چه از لحاظ مطالعه و چه از لحاظ تست زنی تعادل را رعایت کنم و چون دروس عمومی در رتبه و تراز کنکور نیز بسیار تاثیر گذار است و شروع کنکور با دفترچه سوالات عمومی است و اگر ما در این دفترچه خوب عمل نکنیم سر جلسه دچار استرس می شویم و موقع پاسخ دادن به سوالات اختصاصی نیز تمرکز لازم را نداریم. پس باید به دروس عمومی هم توجه ویژه داشته باشیم مخصوصا درس فارسی و زبان انگلیسی 


 1.  ساعت مطالعه تان به طور میانگین در سال های متوسطه دوم و در سال دوازدهم چقدر بود؟ 

در دروه ی متوسطه روزهای مدرسه حدود 6 ساعت و روزهای تعطیل 10 ساعت – سال دوازدهم روزهای مدرسه حدودا 8 ساعت و روزهای تعطیل بین 12 ساعت و در جمع بندی ها 14 ساعت مطالعه داشتم.


مهارت های خودتنظیمی : فراشناخت و روش مطالعه

 1. شما درسال گذشته بيشتر با روش بازيابي درس مي خوانديد يا باروش دوباره خواني؟ 

در دوران امتحانات نیمسال اول و دوم و همچنین در دوران نوروز و  دوارن جمع بندی بعد از عید روش بازیابی استفاده می کردم و اول از خودم از کتاب نوروز و جمع بندی و زرد آزمون می گرفتم و بعد به سراغ مطالعه میرفتم تا مطالبی که خوب جواب داده بودم را پیدا کنم و وقت کمتری برای مرور آنها لازم بود و نقاط ضعفم را بهتر متوجه می شدم. اما سایر مواقع دوباره خوانی داشتم. 


 1.  چگونه بین مطالعه براي امتحانات نهایی ومطالعه براي کنکور و تعادل ایجاد کردید ؟

من در دوران نوروز دروس دوازدهم را خواندم تا در دوران امتحانات نیاز به مطالعه زیاد مطالب دوازدهم نداشته باشم و در دوران امتحانات نهایی بتوانم برای دروس پایه کنکور هم برنامه ریزی داشته باشم. اگر در طول سال تحصیلی درسهای دوازدهم را خوب و به موقع خودش خوانده باشیم موقع امتحان نهایی فقط نیاز به مرور داریم. 


 1.  روش مطالعه کدام درس شما به نظرتان می تواند به عنوان یک روش مطالعه موثر به دانش آموزان دیگر کمک کند ؟

در درس تاریخ و جغرافیا مهمترین منبع من ابتدا کتاب درسی بود . پس از مطالعه دقیق و خلاصه برداری نکات مهم و پس از نکته برداری 15 تست کار می کردم. برنامه ی مطالعه این دو ردس به صورت زوج و فرد هر ورز عصر بود . بعد از مطالعه اولیه چند روز بعد 30 تست زماندار کار می کردم . موقع جمع بندی نیز تست های علامت دار و حاشیه نویسی ها و خلاصه ها را مرور می کردم.


 1.  آيا درس هارا پيش خواني مي‌كرديد ؟ كدام درسها و چطور؟

در تابستان درسهای چالشی مثل عربی و علوم و فنون را پیش خوانی کردم. همچنین بعضی درسها مثل تاریخ و جغرافیا را قبل از برنامه ی مدرسه و کانون کامل مطالعه کردم.


 1.  پدر و مادرشما چقدر پي گيري مسائل آموزشي شما بودند؟ 

والدینم همواره از طریق گرفتن کارنامه و همچنین تماسهای پشتیبان پیگیر مسائل کانون بودند و همواره در جلسات 5 نفره نیز حضور داشتند. در دوران کرونا با توجه به مجازی شدن کلاسها با آرام کردن جو منزل کمک زیادی به نظم مطالعه من می کردندو مواقع که ناامید می شدم یا خسته می شدم به من روحیه و امید می دادند تا بتوانم به برنامه ریزی ام برسم.  


 1. کدام معلم خود را به عنوان معلم برتر معرفی می کنید؟

من در طول دوران مدرسه معلمان و دبیران زیادی داشتم که همگی در موفقیتهای دانش آموزان خود کوشا بودند ، یکی از بهترین آنها آقای سید علیرضا احمدی دبیر علوم و فنون ادبی ما بود که طراحی سوالات قلمچی را نیز انجام می   دهند . و از لحاظ اخلاق و تدریس و سواد واقعا به نظر من مثال زدنی هستند.
روش های مدیریت زمان

 1. برای مدیریت زمان سر جلسه کنکور چکار کردید؟ 

از روش ضربدر و منفی ، زمانهای نقصانی و استراتژی بازگشت استفاده کردم. در آزمونهای کتاب زرد و آزمونهای دوران نوروز نیز این شرایط را تمرین کردم. در کنکور برای درس زبان وقت کم آوردم ولی سعی کردم سوالهای آسان و کوتاه تر را پاسخ دهم و از سوالات وقت گیر رد شدم. 


 1. چگونه آرامش خود را درروز كنكورحفظ کردید؟ 

داشتن استرس که کاملا طبیعی است ولی من سعی کردم با خواندن قرآن کمی به خودم مسلط شوم و به حرفهای قبل از جلسه ی داوطلبان در حوزه نیز گوش ندادم . در درس ریاضی سوالات سخت چالشی مواجه شدم ولی سعی کردم فقط سوالاتی که کامل مطمئن بودم را جواب دهم و به بقیه درسها بپردازم.


 1.  روش شما به پاسخگویی به سوالات در روز کنکور چه بود؟ ایا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟

من سوالات را طبق روال دفترچه پاسخ دادم ولی در رعایت زمان هر درس دقت کردم تا در هر درس به بیشترین سوال ممکن درست پاسخ بدهم.