گفتگو با اشکان اسدی عطار - میانگین تراز 7249 - دوازدهم تجربی

گفتگو با اشکان اسدی عطار - میانگین تراز 7249 - دوازدهم تجربی گفتگو با اشکان اسدی عطار - میانگین تراز 7249 - دوازدهم تجربی گفتگو با اشکان اسدی عطار - میانگین تراز 7249 - دوازدهم تجربی

گفتگو با اشکان اسدی عطار - میانگین تراز 7249 - دوازدهم تجربی نام و نام خانوادگی : اشکان اسدی عطار  تحصیلات پدر : لیسانس 
 رشته تحصیلی : تجربی  تحصیلات مادر : لیسانس 
 میانگین تراز : 7249 شغل پدر : دبیر فیزیک 
 شهر : کاشمر  شغل مادر : دبیر ادبیات 
 سهمیه / منطقه کنکور : 2 تعداد سال های حضور در کانون : 4
 تعداد آزمون های امسال : 30 تعداد آزمون ها در مجموع چند سال : 81 شرکت در آزمون های کانون 


از چه زمانی وارد کانون شدید ؟ دلیل شما برای ثبت نام چه بود ؟ 

از پایه دهم در آزمون های کانون شرکت کردم . وقتی دیدم برای درس خواندن به یک برنامه جامع و تایید شده نیاز دارم ، تصمیم گرفتم در کانون ثبت نام کنم . 

 

دلیل حضور مداوم و پیوستگی شما در آزمون های کانون چه بود ؟ مهم ترین ویژگی آزمون‌ ها از نظر شما چیست ؟ 

کانون به درس خواندنم نظم می داد و ذهنم را شفاف می کرد. به همین دلیل به طور پیوسته در آزمون ها شرکت میکردم و غیبت نداشتم . غیبت باعث می شد ذهنم آشفته شود و تمرکزم از بین برود. مهم ترین ویژگی آزمون ها هم به نظرم همین است که به درس خواندن نظم و جهت می دهد و ارزیابی جامعی به دانش آموز ارائه می کند .  

 

آشنایی شما با کانون چگونه بود ؟ 

من از طریق دوستان و هم کلاسی هایم با کانون آشنا شدم و با مشاهده نتایج دانش آموزان کانونی شهرمان در کنکور ، بیشتر به ثبت نام در کانون ترغیب شدم .


به نظر شما آزمون‌های آنلاین چه فايده اي دارد؟ پیوستگی حضور شما در آزمون ها چطور بوده است ؟ 

در شرایطی که امکان برگزاری آزمون حضوری نیست، شرکت در آزمون های آنلاین بهترین جایگزین است. من پیوستگی ام را در دوران کرونا و آزمون های آنلاین هم حفظ کردم. 


روزهای جمعه آزمون را در چه زمانی شروع می کردید؟

آزمون را در ساعت مشخص شروع و در پایان زمان دفترچه، به اتمام می رساندم. حتی یک دقیقه هم به خودم زمان اضافی نمیدادم ؛ چون میدانستم اینگونه نتیجه ام واقعی نخواهد بود. دوست داشتم شرایط تا جایی که ممکن است به آزمون های حضوری شبیه باشد . 


آیا در تابستان در آزمون ها شرکت می کردید؟ شرکت در آزمون های تابستان به شما در طول سال و در دوران مدرسه چه کمکی کرد؟

در آزمون های تابستان شرکت می کردم و برایم اهمیت داشت که درس های سال قبل را مرور کنم و کمی از درس های سال بعد را هم پیشخوانی کرده باشم. این پیشخوانی ها در طول سال تحصیلی به من اعتماد به نفس می داد و باعث می شد از مواجهه با پایه جدید نترسم .    

 برنامه راهبردی 


تا چه حد با منطق برنامه راهبردی  آشنا بودید؟ چگونه آن را اجرا می کردید ؟

سعی داشتم بر برنامه ی راهبردی مسلط باشم و بدانم قرار است در هر برهه ای از سال چه قسمت هایی را مطالعه کنم. برنامه ریزی من روزانه بود و صبح هر روز، برای همان روز برنامه ریزی می کردم.


در تابستان برنامه ریزی شما چگونه بود ؟ 

برای یک کنکوری که طبق برنامه کانون درس می خواند، تابستان و غیرتابستان نباید خیلی فرق داشته باشد. من در هر حال سعی می کردم مطابق برنامه آزمون ها درس ها را به طور کامل بخوانم .


 

  کارنامه و سایت  


از سایت کانون در این مدت چه استفاده هايي کردید ؟

در صفحه مقطع نظرات سایر دانش آموزان را می خواندم و این به من کمک می کرد. از آن ها انگیزه می گرفتم و از نظرات مختلف استفاده می کردم.


روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گرفتید ؟ به كدام قسمت ها بيشتر توجه مي كردید ؟

کارنامه را ساعت ۱۶ دریافت می کردم و از کارنامه اشتباهات هم در کنار کارنامه اصلی استفاده می کردم . 
 برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه 


چه برنامه ای برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی خود داشتید ؟

اولویتم با دروس اختصاصی بود. پس از اینکه از نظر تشریحی به سطح مناسبی از یادگیری می رسیدم، به سراغ تست ها می رفتم. در دروس عمومی هم به طور متعادلی از تست و مطالعه بهره می بردم. تایم های مطالعاتی ام یک ساعت و نیمی بود ( ۱ ساعت اختصاصی و نیم ساعت عمومی) عمومی ها را کم میخواندم اما پیوسته !

 

در کدام درس ها روش مطالعه خود را تغییر دادید و پیشرفت  داشتید ؟

در درس فارسی با وجود اینکه موضوعی مطالعه می کردم ، اما بازهم چالش داشتم. برای همین روش جدیدی را به کار گرفتم. سعی کردم هر قسمتی از فارسی را که مطالعه می کنم، به همه جوانب توجه کنم. مثلا وقتی تست آرایه حل می کردم ، به نکات دستوری و مفهومی ابیات هم توجه داشتم .  مهارت های خود تنظیمی : فرا شناخت و هوش هیجانی 


شما در سال گذشته بيشتر با روش بازيابي درس مي خوانديد يا با روش دوباره خواني ؟

برای دروس اختصاصی اغلب بازیابی می کردم‌ ؛ اما در درس های عمومی مثل دینی و بخش هایی مثل لغات فارسی ، بازخوانی داشتم.


آیا خلاصه نویسی داشتید؟ روش خلاصه نویسی شما چگونه بود؟

من خلاصه نویسی تستی داشتم. یعنی تست های نکته دار و چالشی هر درس را در دفتری مینوشتم و این سوال ها در آزمون های جمع بندی به من کمک می کرد . 


براي اين كه از حاشيه های کنکور و کرونا به دور باشيد، چه كارهايي انجام داديد ؟ 

پدرم بهترین هم صحبتم بودند. با ایشان در مورد مسائل مختلف کنکور صحبت می کردیم و به من انگیزه می دادند. اینگونه در جو کنکور باقی می ماندم و از حاشیه ها و استرس ها دور می ماندم .  در طول سال دوازدهم احساس کردم با وجود تلاش و آمادگی بیشترم ، ترازم افت کرده و با درصدهای بهتر، نتیجه ی بدتری کسب میکنم. پس از گفت و گو با پدرم و رتبه برترهای کنکور شهرمان، متوجه شدم که در این شرایط نباید به تراز و رتبه توجه چندانی داشت و موضوع اصلی همان درس خواندن و رضایت خودمان از خودمان است. از حدود بهمن ماه دوازدهم به بعد این طرز فکر را در پیش گرفتم و باعث شد با آرامش بیشتری درس بخوانم و آزمون بدهم .


پیش خوانی در تابستان را چگونه انجام می‌ دادید ؟ کلاس رفتید یا خودتان خواندیـد ؟ 

پیشخوانی را خودم انجام می دادم . به نظرم کتاب های کمک آموزشی آنقدر گسترده و کامل شده اند که می توانند دانش آموز را از کلاس های اضافی بی نیاز کنند. البته اگر دانش آموز احساس نیاز به کلاس کند ، بهتر است برای مبحث مورد نظر به کلاس برود. تشخیص این موضوعات با خود دانش آموز است . 


برای آینده چه برنامه‌ای دارید ؟ 

فعلا منتطر اعلام نتایج هستم و زیاد به آینده فکر نمی کنم . البته که کلا شخصیت من طوری است که خیلی آینده نگر نیستم و بیشتر در حال زندگی می کنم. به نظرم اگر در حال، کارمان را درست انجام دهیم، آینده به بهترین شکل ساخته می شود.


قبل از دبستان پدر و مادر چه چیزهايي به شما یاد دادند ؟ 

پدرم از همان کودکی بعضی مسائل را جلو به جلو به من یاد می دادند. مثل جدول ضرب و شمارش اعداد و حتی خواندن و نوشتن حروف انگلیسی . 


پدر و مادرشما چقدر پيگیر مسائل آموزشي شما بودند ؟ 

با پدر و مادرم درباره ی موضوعات مختلف کنکور صحبت می کردیم و آن ها بدون اینکه من را تحت فشار قرار دهند، من را به سمت هدفم هدایت می کردند و به من انگیزه می دادند. پدرم دبیر فیزیک است و در این درس بیشتر باهم بحث می کردیم و حتی ساعت ها درگیر یک مسئله بودیم. مادرم هم دبیر ادبیات هستند و خیلی با هم در مورد سوالات مختلف بحث می کردیم . 


بهترين پشتيبان هاي شما در كانون چه کسانی بودند ؟ 

آقای دادآفرید، آقای کریمی پور و اقای دوست علی ؛ کمک های زیای به من کردند که همیشه قدردان ایشان هستم . 


از نظر شما گرایش های جدید در سوال های کنکور امسال کدام هاست ؟ لطفا توضیح دهید . 

به نظرم سوالات کنکور زیست امسال به سوالات آزمون های آزمایشی از جمله کانون نزدیک تر شده بود. یعنی توجه بیشتر به جزئیات و استفاده از جملات طولانی و گاهی گنگ!


کدام معلم خود را به عنوان معلم برتر معرفی می کنید ؟ 

معلم عربی مدرسه مان ، استاد محمد توفیقی 


  روش های مدیریت زمان  

 

برای مدیریت زمان سر جلسه کنکور چه کردید؟ 

استراتژی من رد شدن از سوال های دشوار و وقت گیر بود. به نظرم اگر همین یک استراتژی را درست اجرا کنیم وقت کم نخواهیم آورد. در کنکور وقت کم نیاوردم اما با توجه به چالشی بودن درس ریاضی، خیلی هم نتوانستم وقت ذخیره کنم و بعضی از سوالات طولانی شیمی را سفید گذاشتم . 

 

آیا در روز کنکور با سوالات سخت چالشی و طراحی جدید مواجه شدید ؟ چگونه احساسات و زمان خود را مدیریت کردید؟ 

در کنکور ۱۴۰۰ درس ریاضی بسیار چالشی بود. با در نظر گرفتن این نکته که دشواری سوالات برای همه وجود دارد، آرامشم را حفظ کردم و سعی کردم هرچه در توان دارم بگذارم .