گفتگو با مبین روشن - میانگین تراز 7297 - دوازدهم تجربی

گفتگو با مبین روشن - میانگین تراز 7297 - دوازدهم تجربی گفتگو با مبین روشن - میانگین تراز 7297 - دوازدهم تجربی گفتگو با مبین روشن - میانگین تراز 7297 - دوازدهم تجربی

گفتگو با مبین روشن - میانگین تراز 7297 - دوازدهم تجربی


در این مطلب به مصاحبه با تراز برتر تجربی ، آقای مبین روشن ، می پردازیم . 


 نام و نام خانوادگی : مبین روشن تحصیلات پدر : کارشناسی 
 رشته تحصیلی : تجربی تحصیلات مادر : دیپلم
 میانگین تراز : 7297 شغل پدر : فرهنگی 
 شهر : گرگان شغل مادر : خانه دار 
 سهمیه / منطقه کنکور : 2
تعداد سال حضور در کانون: 4 سال
تعداد کل آزمون ها در 4 سال:88 آزمونتعداد آزمون های امسال: 35 آزمون شرکت در آزمون های کانون 


از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟ آیا به پیشنهاد خودتان بود یا دوستان و خانواده؟

پنج سال در کانون بوده ام – سالهای ششم دبستان و نهم تا دوازدهم به طور متوالی / با همفکری خودم و دوستانم به این نتیجه رسیدم و در آزمون های کانون شرکت کردم .


دلیل حضور مداوم و پیوستگی شما در آزمون های کانون چه بود؟ مهم ترین ویژگی آزمون‌ها از نظر شما چیست؟

مهم ترین ویژگی کانون برنامه خوب و منعطف آن است . همراهی و هماهنگی با برنامه کانون برای من خیلی مهم بود ، به طوری که سعی می کردم هیچ وقت از برنامه عقب نمانم .


نحوه حضور شما در آزمون ها در سال های پایه با سال کنکور چه تفاوتی برای شما داشت؟ در سال دوازدهم چند غیبت داشتید؟

دوازدهم – یک غیبت / پایه – دو غیبت /  اصولاً تلاش می کردم در آزمون ها غیبت نداشته باشم ؛ حتی اگر به آمادگی کامل و 100 درصدی نرسیده باشم .


آشنایی شما با کانون و آزمون‌های کانون چگونه بود؟ آيا از خانواده و آشنايان و دوستان شما قبلا كسي كانوني بود؟

توصیه های اقوام و تبلیغات در تلویزیون سبب آشنایی من با کانون شد . بیشتر آشنایان من ، کانونی بودند و همواره من را به شرکت در کانون تشویق می کردند .


شرایط کرونا و آنلاین بودن آزمون ها، تاثیری در نحوه شرکت و آزمون دادن شما گذاشته بود؟ ؟ آیا در پردازش اول قرار می گرفتید ؟ 

طبیعتا با شیوع کرونا و غیرحضوری شدن آزمون ها ، ما نیز مستلزم تغییر بودیم . در ابتدا آزمون غیرحضوری برای من خیلی دشوار بود ، اما رفته رفته خودم را با شرایط وفق دادم . در آزمون ها به جز مواردی همواره پردازش اول بوده ام . با وجود آنلاین شدن آزمون سعی می کردم تا شرایط آزمون را برای خودم شبیه سازی کنم .


شرکت آزمون ها به صورت آنلاین در مقایسه با سال قبل چه تفاوتی برای شما داشت؟ چگونه خود را مدیریت می کردید و شرایط آزمون را برای خود فراهم می کردید؟

شرکت در آزمون های آنلاین در قیاس با آزمون های حضوری، استرس کمتری دارد . اما من سعی می کردم آزمونی که در خانه می دهم تفاوت چندانی با آزمون حضوری نداشته باشد ، همواره زمان بندی های آزمون را به طور دقیق رعایت می کردم و با لباس رسمی آزمون می دادم . در برخی آزمون های مهم برای شبیه سازی بیشتر ، با چند نفر از دوستان با هم و همزمان آزمون می دادیم و همه این ها دست به دست هم می داد تا در جلسه کنکور تفاوت چندانی با ازمون های کانون ( از لحاظ شبیه سازی ) حس نکنم .


آیا در آزمون های هدف گذاری شرکت می کردید؟ آزمون های هدف گذاری چه تاثیری در تعادل مطالعاتی و ساعت مطالعه شما و پیشرفت در هر آزمون داشت ؟

برخی اوقات شرکت می کردم ، اما اگر هم امکان شرکت در هفته اول برایم مقدور نبود ، حتما در هفته دوم سوالات آن را بررسی می کردم . آزمون هدف گذاری را می توان به چشم یک پیش آزمون برای سنجش تسلط روی درس ها نگاه کرد . آزمون های هدف گذاری دوازدهم تجربی در دروس شیمی و ریاضی سوالات بسیار خوبی داشت .


اولین ترازی که در کانون گرفتید چند بود و به چه ترازی رسیدید؟ دلیل پیشرفت خود را چه می دانید؟

حدود 5600 یا 5700 – در ششم دبستان . بیشترین ترازم 8000 در پایه یازدهم بود . دلیل پیشرفتم تغییر نگرش نسبت به دروس و افزایش حس رقابت بوده است.


در زمان هایی که خسته و یا نا امید بودید و یا اینکه به برنامه آزمون نرسیده بودید، آیا در آزمون ها حاضر می شدید؟ چگونه خود را مدیریت می کردید؟ آیا از اینکه ترازتان کم شود نگران نبودید ؟ 

حتی با اینکه کامل آماده نبوده ام ، سعی می کردم در آزمون ها شرکت کنم . اصولاً هماهنگی با برنامه کانون برایم مهم بود و می دانستم اگر یک بار هم از برنامه عقب بیفتم دیگر رسیدن به بودجه بندی سخت و یا حتی غیرممکن می شود . خیلی نگران افت تراز نبودم ، اگر آماده نیستید به خود بگویید آزمون بعدی جبران می کنم . 


به نظرت درس خواندن در تابستان لازم است ؟ آيا در آزمون‌های تابستان شرکت می کردی ؟

بله حتما – در پایه 11 و 12 شرکت می کردم . 


چه خاطره‌ خوبی از شركت در آزمون‌های کانون داری ؟

خاطره رتبه سوم کشوری در سال یازدهم 


 برنامه راهبردی 


تا چه حد با برنامه راهبردی آشنا بودید؟ مهم ترین ویژگی برنامه راهبردی را چه می دانید؟ از چه زمانی برنامه ریزی را به طور جدی شروع کردی ؟

تا حدودی آشنا بودم - مهم ترین قسمت برنامه کانون ، دو هفته ای بودن آن است ؛ به طوری که بشود هم مطالب جدید را خواند و هم به تسلط نسبی رسید . از پایه نهم برنامه ریزی را شروع کردم ، در پایه دهم این امر ، جدی تر شد . 


چقدر برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق داشت؟ چگونه برنامه مدرسه و برنامه آزمون ها را با هماهنگ کردید؟

خیلی کم – در این موارد نادر سعی می کردیم با پیش خوانی مطالب عقب ماندگی دروس را جبران کنیم .


آیا روش مطالعه شما در سال کنکور با سال های پایه تفاوتی کرد ؟

بله – طبیعتاً در سال کنکور به علت فشردگی برنامه ها و جمع بندی سه پایه ، کار سخت تر است .


شما شخصا به كدام دروس در تابستان اهمیت بیشتری داديد ؟ در تابستان مطالعه و تمرکز شما بر روی دروس پایه و سال دوازدهم به چه میزان بود؟

دروس اختصاصی و حل کردنی مثل ریاضی و مسائل شیمی . زیرا این مباحث همیشه در کنکور هستند و امکان فراموشی آنان نیز کم است . تمرکز اصلی تابستان روی دروس پایه بود اما در برخی دروس دوازدهم مطالعه ای داشتم .


آیا از کتاب آبی ، سه سطحی ، تابستان ، نوروز و زرد و.... استفاده کردید؟ مهم ترين ويژگي هاي اين كتاب هايي كه استفاده كرديد را توضيح دهيد .

بله – سه سطحی . سوالات منتخب آزمون های کانون بود که برای سوالات دشوار و تسلط روی مباحث خیلی به من کمک کرد (دروس ریاضی و فیزیک )


وقتي مدارس غير حضوري شد ، چگونه براي درس خواندن برنامه ريزي كرديد؟

خودخوانی را افزایش دادم و سعی کردم از برنامه کانون عقب نیفتم .


آيا شما از تابستان در آزمون ها شركت كرديد ؟ در این دوره برنامه ریزی شما چگونه بود و چه میزان به برنامه راهبردی عمل می کردید ؟

بله – مطابق با برنامه کانون پیش می رفتم . اما در قسمت پیش خوانی ، در برخی دروس جلوتر از کانون بودم .


از کدام‌یک از کتاب‌های کانون در دوران دبستان استفاده می‌کردی ؟

پرتکرار و اشتباهات متداول در پایه ششم دبستان 


آیا از کتاب های سه سطحی استفاده می کردید ؟ برای کدام درس ها و چرا ؟ 

بله ؛ برای ریاضی و فیزیک ؛ سه سطحی منبع مناسبی برای مرور می باشد .  کارنامه و سایت  


از سایت کانون در این مدت چه استفاده هايي کردی ؟

مطالب آموزشی – مقاله ها 


روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گرفتی ؟ به كدام قسمت ها بيشتر توجه می کردی ؟ 

همان زمان که در صفحه شخصی قرار می گرفت (معمولاً 3 الی 4 عصر ) معمولاً به درصدها و نقاط قوت و ضعف توجه زیادی می کردم . 


از كداميك از كارنامه هاي ديگر استفاده مي کردی ؟ 

کارنامه پنح نوع درس – آشنایی با نقاط قوت و ضعف 


بعد از برگزاري آزمون ، آزمون‌ها را چگونه تحلیل می‌کردی ؟

بررسی سوالات نادرست و چالش برانگیز و همچنین تحلیل سوالات درست و یافتن راه حل دوم یا سوم


چه قسمت‌هایی از سایت کانون را مطالعه می‌کردید ؟ 

صفحه شخصی – جعبه ابزار – صفحه مقطع – مقالات آقای قلم چی – مقالات مشاوره ای – مصاحبه با رتبه های برتر و همچنین کلکسیون روش ها 

 

هفته ی اول و دوم برنامه تان چگونه بود؟ روزهای جمعه ، آزمون را در چه زمانی شروع می کردید؟ آیا در پردازش اول کارنامه می گرفتید ؟ چرا ؟

هفته ی اول معمولاً کتاب های درسی و در صورت نیاز درسنامه کتاب ها را مطالعه می کردم . با اتمام کتاب های درسی و درسنامه ها ، تست ها را شروع می کردم ، اما دوباره به کتاب درسی مراجعه کرده و مطالب را مرور می کردم - معمولاً ساعت 8 صبح (گاهی اوقات با اندکی تاخیر) - به جز در مواردی محدود ، همواره در پردازش 1 آزمون می دادم . برایم مهم بود بین داوطلبان پردازش 1 سنجیده شوم .


   


 برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه 


ساعت مطالعه خود را طول دوره بنويسيد . 

به طور منظم ساعت مطالعه ام را اندازه نمی گرفتم . برایم بیشتر کیفیت مطالعه مهم بود تا کمیت . اما حدس خودم در سالهای پایه به طور میانگین 7 ساعت بود که در سال دوازدهم به 9 ساعت رسید .


چه برنامه ای برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی خود داشتید ؟ 

سعی می کردم هر دو بخش در برنامه روزانه ام باشد ( اولویت با اختصاصی) . اگر در درس عمومی یا اختصاصی ضعف داشتم ساعت مطالعه آن را افزایش می دادم .


در کدام درس ها روش مطالعه خود را تغییر دادید و پیشرفت زیادی داشتید ؟

در درس زیست شناسی – در اولین آزمون دهم تجربی درصد مطلوبی کسب نکردم . به مرور با مشورت با بقیه و کسب تجربه روش خود را تغییر دادم . مهارت های خود تنظیمی : فرا شناخت و هوش هیجانی 


 آيا هدف گذاري چند از 10 را انجام مي دادي ؟ 

در ابتدا بله ولی در ادامه باعث کاهش کیفیت و تمرکزم شد و دیگر ادامه ندادم .

 

آيا اول آزمون مي داديد بعد درس مي خوانديد يا اول درس مي خوانديد بعد آزمون مي داديد ؟

اول درس می خواندم و سپس آزمون می دادم .

 

آیا خلاصه نویسی داشتید؟ در کدام درس ها ؟ 

بله – در درس زیست نکات مهم را در کتابم یادداشت می کردم .

 

چگونه بین مطالعه براي امتحانات نهایی ومطالعه براي کنکور و تعادل ایجاد کردید تا بتوانید در هر دو نتیجه لازم را به دست بیاورید ؟

امتحانات نهایی را فرصتی برای مرور درس های کنکوری می دیدم . مثلاً دینی دوازدهم را با امتحان نهایی مرور کردم . در دروسی که حدس می زدم تسلط خوبی دارم (مثل ریاضی ) وقت زیادی نگذاشتم و به حل نمونه سوال بسنده کردم .


بهترین تراز شما در کدام درس ها بود ؟ روش مطالعه شما در این درس ها چه بود ؟

بهترین تراز درس هایم مربوط به ریاضی و زمین شناسی بوده است . در درس ریاضی با پیش خوانی و حل سوالات متنوع به تسلط نسبی خوبی رسیده بودم . آزمون های جامع زیادی برای ریاضی زدم که در آزمون های کانون بسیار به من کمک کرد . 


در کدام درس ها پیشرفت داشتید؟ چگونه پیشرفت کردید؟ 

ریاضی و زیست ؛ به مرور نگرش من نسبت به سوالات زیست تغییر کرد . 


  روش های مدیریت زمان  


آیا سر جلسه کنکور وقت کم آوردید یا خیر ؟ استراتژی شما چه بود؟

طبیعتاً با شروع ریاضی در دور اول تعداد سوالات بسیار کمی را پاسخ دادم . کنار سوالات وقت گیر علامت گذاشتم تا در دور دوم به آنها پاسخ دهم . در پایان آزمون وقت اضافی آوردم . ابتدا این زمان را صرف سایر دروس به جز ریاضی و زمین شناسی صرف کردم تا خیالم از آنها راحت باشد . بعد از اتمام دروس شیمی ، فیزیک و زیست شناسی سراغ درس ریاضی رفتم ، این بار با خیال راحت تری به سوالات جواب می دادم . وقت کم نیاوردم . می توان گفت دقیقاً سر تایم آزمونم تمام شد . 


چگونه آرامش خود را در روز كنكور حفظ کردید؟ آیا در روز کنکور با سوالات سخت چالشی و طراحی جدید مواجه شدید؟  چگونه احساسات و زمان خود را مدیریت کردید؟ کدام درس اینگونه بود ؟

در هفته کنکور سعی می کردم آرامش خودم را حفظ کنم . سوالات رشته ریاضی را به طور سریع و اجمالی دیدم و در نظرسنجی ها 96% داوطلبان سوالات ریاضی را سخت اعلام کرده بودند ؛ برای همین انتظار سوالات ریاضی فوق سخت را داشتم ولی با این حال شوکه شدم . در درس ریاضی استراتژی بازگشت به من کمک کرد .

 

آیا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟

به ترتیب همان دفترچه به سوالات پاسخ دادم ( به جز درس زمین شناسی )


آیا اتفاق غیرمنتظره‌ای در جلسه کنکور برایتان به وجود آمد ؟ آیا درسی بود که در جلسه ی کنکور شما را غافلگیر کرده باشد؟ چگونه خودتان را در آن شرایط مدیریت کردید ؟

اتفاق غیرمنتظره خیر – اما ریاضی فوق سخت بود و باعث شد تا ابتدا از آن عبور کنم و به سراغ زیست شناسی بروم .