بهره‌مندی 80000هموطن کهگیلویه‌وبویراحمدی از خدمات بنیاد قلم‌چی

بنیاد قلم‌چی از 16 سال گذشته تاکنون، در راستای کمک به برقراری عدالت آموزشی، خدماتی را در استان کهگیلویه‌وبویراحمد همچون سایر استان‌ها ارائه داده که موجب انتفاع بیش از 80,000 هموطن شده است.

بهره‌مندی 80000هموطن کهگیلویه‌وبویراحمدی از خدمات بنیاد قلم‌چی

 بنیاد قلم‌چی از ۱۶ سال گذشته تاکنون، در راستای کمک به برقراری عدالت آموزشی، خدماتی را در استان کهگیلویه‌وبویراحمد همچون سایر استان‌ها ارائه داده که موجب انتفاع بیش از ۸۰,۰۰۰ هموطن شده است.


بر اساس این گزارش، خدمات ارائه شده منطبق بر اهداف سه‌گانه شامل بورسیه، ساخت مدرسه و کتابخانه و هر اقدام فرهنگی که به توسعه دانش و آموزش کمک کند، بوده است؛ در این مطلب به اقدامات بنیاد قلم‌چی در استان کهگیلویه‌وبویراحمد پرداخته‌ایم:

بنیاد قلم‌چی از سال ۸۴ تاکنون، تعداد ۴۱۶۴۰ دانش‌آموز روستایی و شهری را در این استان تحت پوشش بورسیه قرار داده و به ۱۵۶۵ دانش‌آموز واجد شرایط که دارای مشکلات مالی نیز بوده‌اند، ماهانه کمک هزینه تحصیلی اعطا کرده است.

در همین حال در حوزه مدرسه‌سازی، بنیاد قلم‌چی از سال ۹۴ تاکنون به احداث ۵۶ مدرسه با ۶۷ کلاس درس در روستاهای این استان مبادرت ورزیده است که ۳۰ مورد از این مدارس با شناسایی ناظران مدرسه‌سازی بنیاد قلم‌چی در صعب‌العبورترین روستاهای استان کهگیلویه‌وبویراحمد ساخته شدند؛ گفتنی است اغلب این مدارس، یک کلاسه و برخی دیگر ۳ یا ۶ کلاسه هستند.

مدارس یادشده، ۱۳ مدرسه روستایی در شهرستان بویراحمد، ۱۵ مدرسه در شهرستان کهگیلویه، ۱۲ مدرسه در شهرستان چرام، ۶ مدرسه در هریک از شهرستان‌های بهمئی و مارگون، ۲ مدرسه در شهرستان باشت و یک مدرسه در هر یک از شهرستان‌های یاسوج و گچساران را شامل است؛ با احتساب میانگین سهم هر مدرسه به طور سالانه در بهره‌مندی دانش‌آموزان از این فضاهای آموزشی، از ۶ سال گذشته تاکنون، بیش از ۶۰۰۰ دانش‌آموز روستایی در مدارس اهدایی بنیاد قلم‌چی مشغول به تحصیل بوده‌اند.

اما در خصوص هوشمندسازی کلاس‌های درس و تجهیز کتابخانه مدارس، تعداد ۱۲ کلاس درس در ۸ مدرسه این استان به ابزار فناورانه و ۶ کتابخانه مدرسه به امکانات لازم تجهیز شده است که طی سال‌های ۹۳ و ۹۶ تاکنون، در مجموع حدود ۱۵۰۰۰ دانش‌آموز از این تجهیزات بهره‌مند شده‌اند.

گفتنی است به میزان دانش‌آموزان بورسیه‌شده، مدارس ساخته، هوشمندسازی و تجهیزشده و همچنین دانش‌آموزان عضو کتابخانه‌های عمومی این استان نیز از سوی بنیاد قلم‌چی کتاب‌های آموزشی طی این سال‌ها اهدا شده است.

علاوه بر خدمات یادشده، بنیاد قلم‌چی در سال‌های ۹۷، ۹۸ و جاری، به تجهیز قرائتخانه‌های ۱۵ خوابگاه دانشگاهی (۶ خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و ۹ خوابگاه دانشگاه دولتی یاسوج)، قرائتخانه‌های کتابخانه مرکزی دانشگاه یاسوج و ارتقا و بهسازی یک خوابگاه‌ دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با هدف ایجاد رفاه برای دانشجویان در مسیر تحصیل‌ و موفقیت‌شان مبادرت ورزیده است که تاکنون ۱۳۰۰۰ دانشجو از آن بهره‌مند شده‌اند؛ همچنین در سال ۹۷، یکصد دانشجوی ممتاز دانشگاه یاسوج به مدت دو سال تحصیلی تحت پوشش بورسیه کمک هزینه تحصیلی توسط بنیاد قلم چی قرار گرفتند.

شایان ذکر است پانزدهم شهریور سال ۱۳۸۴ بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی بر گسترش دانش و آموزش وقف عام شد.

منبع :