بهره‌مندی سالانه 9000دانشجو از خوابگاه‌های دانشگاهی ارتقایافته

با بهره‌برداری از 9 خوابگاه دانشگاهی که با مشارکت بنیاد قلم‌چی در حال بهسازی است، در پایان تابستان 1400، تعداد خوابگاه‌های ارتقایافته به 43 مورد میرسد که سالانه بهره‌مندی حدود 9000دانشجو را درپی دارد.

بهره‌مندی سالانه 9000دانشجو از خوابگاه‌های دانشگاهی ارتقایافته

با بهره‌برداری از ۹ خوابگاه دانشگاهی که با مشارکت بنیاد قلم‌چی در حال بهسازی است، در پایان تابستان ۱۴۰۰، تعداد خوابگاه‌های ارتقایافته به ۴۳ مورد می‌رسد که سالانه زمینه بهره‌مندی حدود ۹۰۰۰ دانشجو را فراهم می‌‌آورد.


بر اساس این گزارش، ارتقا، توسعه، بهسازی و تجهیز خوابگاه‌های دانشگاهی با هدف ایجاد رفاه برای دانشجویان در مسیر تحصیل‌ و موفقیت‌شان، از جمله خدماتی است که بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف عام) در سال‌های اخیر در کنار سایر خدمات به دانشجویان ارائه داده است.

در همین راستا، از سال ۱۳۹۵ تاکنون، بنیاد قلم‌چی ارتقای ۴۳ خوابگاه دانشگاهی اعم از خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور در ۱۷ استان تهران، مازندران، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، فارس، زنجان، همدان، لرستان، سیستان‌وبلوچستان، سمنان، خراسان شمالی، کهگیلویه‌وبویراحمد، هرمزگان، اردبیل، آذربایجان شرقی و کردستان را در دست اجرا داشته است.

نخستین‌بار در سال ۹۵، برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک ساختمان خوابگاهی خریداری و با امکانات VIP تجهیز شد؛ در ادامه و در سال ۹۹، منطبق بر طرح ارتقا و بازسازی خوابگاه‌‌های دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارتقا و بهسازی ۱۸ خوابگاه از ۷ دانشگاه دولتی کشور با مشارکت بنیاد قلم‌چی در دستور کار قرار گرفت.

از موارد یادشده، ۳ خوابگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آذرماه ۹۹ و ۶ خوابگاه دانشگاه‌های محقق اردبیلی و تبریز در خردادماه امسال افتتاح شد و ۹ مورد دیگر تا پایان تابستان امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؛ گفتنی است سالانه حدود ۴۰۰۰ دانشجو از فضای ۱۹ خوابگاه یادشده منتفع می‌شوند.

همچنین پروژه ارتقای سطح کیفی ۲۴ خوابگاه‌ دانشجویی دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای کشور در ۱۴ استان،‌ منطبق با تفاهم‌نامه سه‌جانبه توسط بنیاد قلم‌چی، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و این دانشگاه به اجرا درآمد که خردادماه امسال این خوابگاه‌ها به بهره‌برداری رسید؛ بر اساس ظرفیت حدود ۲۰۰ دانشجو برای هر خوابگاه، در مجموع نزدیک به ۵۰۰۰ نفر سالانه در این ۲۴ خوابگاه‌ اسکان می‌یابند.

منبع :