روز قبل از کنکور به سبک رتبه 131 کنکور انسانی

آرمین ساعدپناه، رتبه 131 کنکور انسانی و دانشجوی آموزش عربی دانشگاه فرهنگیان: شرایط گذراندن روز قبل آزمون (کنکور)

روز قبل از کنکور به سبک رتبه 131 کنکور انسانی

آرمین ساعدپناه، رتبه 131 کنکور انسانی و دانشجوی آموزش عربی دانشگاه فرهنگیان: شرایط گذراندن روز قبل آزمون (کنکور)

تک تک شما روزها، ماه‌ها و حتی سال‌ها مشغول درس خواندن و برنامه‌ریزی برای یک روز خاص بوده‌اید که موفقیت شما در آن روز تا حدود زیادی به روز ماقبل آن یعنی روز قبل از کنکور وابسته است.

در مطالب ذیل قصد داریم مواردی را که رعایت آنها در روز قبل کنکور ضروری است، بیان کنیم :

* خواب :

بدون شک یکی از فاکتورهای موفقیت در کنکور خواب منظم و کافی است. تا جایی که امکان دارد تایم خواب خود را در فاصله 1-2 هفته تا کنکور به صورت ثابت نگه دارید و هر شب در ساعت معینی بخوابید (ترجیحاً ساعت 10). البته اگر تا به حال زمان مشخصی برای خوابیدن تعیین نکرده اید، اصلاً نگران نباشید؛ می‌توانید با تخلیه انرژی خود در روز قبل کنکور، شب کنکور خواب عمیقی را تجربه کنید و زودتر از شب‌های سابق بخوابید. اگر هم نتوانستید، جای هیچ نگرانی نیست! چرا که بدن شما بسیار قوی‌تر از آن است که با یک شب خواب کم، انرژی خود را از دست بدهد. سعی کنید روز قبل از کنکور نخوابید. مهم‌ترین توصیه در مورد خواب "پرهیز از رفتن به رخت خواب قبل از احساس نیاز به خواب است" زیرا این امر سبب بی‌خوابی شما می‌شود.

* تفریح :

تا جایی که امکان دارد از مطالعه در این روز صرف نظر کنید. اگر یادداشت و نکته‌های مهمی دارید که حتماً باید آن‌ها را بخوانید، سعی کنید تا عصر آن‌ها را به اتمام برسانید (هرچند این کار توصیه نمی‌شود). از فکر کردن راجع به کنکور بپرهیزید و تا حد ممکن از این موضوع دور شوید. حتی المقدور از منزل خارج شوید و کار مورد علاقه خود (پیاده‌روی، تماشای مناظر، صحبت با دوستان و ...) را انجام دهید. این امر از دو جهت نافع است: 1- تخلیه انرژی 2- تزریق آرامش و مهیا کردن ذهن برای کنکور.

* تغذیه :

برای شب قبل از کنکور توصیه می‌شود که حدوداً 3 ساعت قبل از خواب شام خود را میل کنید و از انتخاب غذاهای سنگین و کنسرو و فست‌فود پرهیز نمایید. از نوشیدن قهوه نیز خودداری کنید و در مجموع شام سبکی را میل بفرمایید.

* آماده کردن وسایل کنکور :

روز قبل از کنکور وسایل زیر را آماده کنید تا صبح کنکور مضطرب نشوید:

کارت ورود به جلسه – کارت ملی – مداد نرم (2-3 عدد) – مداد پاک کن – مداد تراش – ساعت مچی – سنجاق (جهت الصاق کارت ورود به جلسه) – مواد قندی

* یاد خدا :

بهتر است شب قبل از کنکور به راز و نیاز با خدا بپردازید. بدون تردید این امر سبب آرامش روحی شما می‌شود که در حفظ خونسردی در روز کنکور، نقش مهمی دارد.

و در نهایت این نکته را فراموش نکنید که به نتیجه رسیدن تمام تلاش ها و زحمات شما بستگی به موفقیت در روز کنکور دارد که این مهم، جز با آرامش و تمرکز به دست نمی آید؛ پس تا می‌توانید شرایط ذهنی خود را مهیای کنترل کنکور کنید و از استرس به دور باشید.