بهار1400: 47میلیاردریال برای 68پروژه مدرسه، کتابخانه و خوابگاه

بنیاد قلم‌چی در بهار 1400، برای 68 پروژه ساخت مدرسه و کتابخانه و بهسازی خوابگاه دانشگاهی در 24 استان کشور، 47 میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار اختصاص داده است.

بهار1400: 47میلیاردریال برای 68پروژه مدرسه، کتابخانه و خوابگاه

بنیاد قلم‌چی در بهار ۱۴۰۰، برای ۶۸ پروژه ساخت مدرسه و کتابخانه و بهسازی خوابگاه دانشگاهی ‌در ۲۴ استان کشور، ۴۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص داده است.


بر اساس این گزارش، صابر فتاحی مسئول نظارت بر ساخت مدارس گفت: این پروژه‌ها، ۳۷ مدرسه(۳۱ مدرسه روستایی) با ۱۰۳ کلاس درس، یک کتابخانه، ۳۰ خوابگاه دانشگاهی در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، کهگیلویه‌وبویراحمد، ایلام، کردستان، خراسان‌های رضوی، جنوبی و شمالی، خوزستان، البرز، یزد، گلستان، سمنان، تهران، مازندران، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، فارس، زنجان، همدان، سیستان‌وبلوچستان، لرستان و هرمزگان را شامل شده است.

بر همین اساس، از پروژه‌های یادشده، دو مدرسه روستایی بنیاد قلم‌چی در استان کهگیلویه‌وبویراحمد شامل مدرسه روستای بعثت‌عزیزی از توابع سرفاریاب شهرستان چرام و مدرسه روستای پنبه‌زاری چنارستان شهرستان بویراحمد هرکدام با ۲ کلاس درس با ظرفیت میزبانی سالانه ۶۰ دانش‌آموز بوده که افتتاح و بهره‌برداری شده است.

در ادامه، بررسی پروژه‌های ساخت ۵ مدرسه در استان کردستان نشان می‌دهد، مدرسه یک کلاسه روستای طیطاق در شهرستان دیواندره ۸۰ درصد پیشرفت، مدارس ۳ کلاسه روستاهای دگاگا در سروآباد و کرجو در سنندج به ترتیب ۴۰ و ۷۰ درصد و مدارس ۲ کلاسه روستاهای پنبه‌دان در سقز و نسل در سروآباد نیمی از پیشرفت در ساخت را در فصل بهار داشته‌اند.

در همین حال در استان خراسان رضوی ۲۲ مدرسه روستایی هر کدام با یک کلاس درس، برخی پیشرفت محسوسی در ساخت داشته و برخی دیگر مراحل اولیه را در فصل بهار آغاز کرده‌اند.

اما در استان یزد، مدرسه ۶ کلاسه شهر هرات با ۹۵درصد پیشرفت فیزیکی و در ایلام مدرسه ۹ کلاسه دره‌شهر با وضعیت مشابه در دست اجرا بوده‌اند؛ در استان گلستان نیز، مدرسه ۹ کلاسه در سیمین‌شهر گمیشان به مرحله پایانی ساخت رسیده و آماده افتتاح است.

همچنین در استان البرز مدرسه ۱۵ کلاسه منطقه حصار شهر کرج و در جنوب کشور و استان خوزستان، مدرسه ۱۲ کلاسه شهر‌ اهواز هر دو پیشرفت ۶۵درصدی را پشت‌سر گذاشته‌اند.

در استان سمنان نیز مدارس روستاهای معلمان در امیرآباد از توابع شهرستان دامغان و گلستان در حسین‌آباد از توابع شهرستان میامی هرکدام با ۳ کلاس درس، به مراحل پایانی ساخت رسیده اند؛ این مدارس در آستانه افتتاح است.

در ادامه پروژه‌های یادشده و در خراسان جنوبی، مدرسه‌ ۱۲ کلاسه شهر بیرجند به ۹۰درصد پیشرفت در ساخت رسیده است؛ به گفته رمضانعلی محسنی مسئول نظارت بر ساخت و تجهیز کتابخانه‌ها، کتابخانه شهر فردوس در این استان نیز، به پیشرفت ۹۰ درصدی در طبقه همکف رسیده است.

از دیگر پروژه‌هایی که در بهار امسال به آن اعتبار اختصاص یافته و به بهره برداری نیز رسیده است، می‌توان به ۲۴ خوابگاه دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای در ۱۴ استان کشور و ۶ خوابگاه دانشگاه‌های محقق اردبیلی و تبریز در استان های اردبیل و آذربایجان شرقی که با مشارکت بنیاد قلم‌چی بازسازی شده و ارتقا یافته اشاره کرد؛ سالانه نزدیک به ۷۰۰۰ دانشجو از فضای این خوابگاه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

گفتنی است پروژه‌های یادشده، بخشی از پروژه‌های‌ در حال ساخت مدارس و کتابخانه‌ها توسط بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف عام) است که در بهار ۱۴۰۰ با تامین اعتبار و پیگیری‌های مستمر در حال اجرا بوده است.

شایان ذکر بنیاد قلم‌چی در سال‌جاری علاوه بر موارد یادشده در این گزارش، احداث ۷۴ مدرسه، ۳ کتابخانه و ارتقاء ۹ خوابگاه دانشگاهی در استان‌های خوزستان، لرستان، کردستان، ایلام، سیستان‌و بلوچستان، هرمزگان و اصفهان، تهران، فارس و کرمان را در حال اجرا دارد.

این گزارش می‌افزاید: در میان این پروژه‌ها، بزرگ مدارس جدید بنیاد قلم‌چی در استان‌های لرستان، هرمزگان و خوزستان و همچنین ۱۵ مدرسه عشایری در خوزستان، به زودی آماده افتتاح است.

منبع :