اجرای ساخت 49 مدرسه عشایری استان خوزستان در سال 1400

بنیاد قلم‌چی در سال‌جاری احداث 49 مدرسه با 91 کلاس درس در روستاهای عشایری استان خوزستان را با هدف کمک به حذف مدارس سنگی در این مناطق در برنامه دارد.

اجرای ساخت 49 مدرسه عشایری استان خوزستان در سال 1400

بنیاد قلم‌چی در سال‌جاری احداث ۴۹ مدرسه با ۹۱ کلاس درس در روستاهای عشایری استان خوزستان را با هدف کمک به حذف مدارس سنگی در این مناطق در برنامه دارد.


مسئول نظارت بر پروژه‌های مدرسه‌سازی با بیان اینکه در حال حاضر ۹ مدرسه یک کلاسه آماده افتتاح و بهره‌برداری است، گفت: به زودی و کمتر از یکماه دیگر، این مدارس به دانش‌آموزان روستاهای عشایری شهرستان‌های لالی، دزفول، مسجدسلیمان، هفتکل، دهدز و بخش الوار گرمسیری در اندیمشک اهدا می‌شود.

صابر فتاحی در ادامه به ۱۵ مدرسه در دست اجرا که تا مهرماه و برای سال تحصیلی جدید احداث آن به پایان خواهد رسید اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۵ مدرسه با ۱۹ کلاس درس که شامل ۱۲ مدرسه یک کلاسه، دو مدرسه ۲ کلاسه و یک مدرسه ۳ کلاسه در شهرستان‌های اندیکا، باغملک، ایذه، اندیمشک، مسجدسلیمان، گتوند و دهدز در حال احداث است و نیمی از آنها هم‌اکنون بالای ۵۰درصد پیشرفت دارند.

وی با اشاره به ساخت ۲۵ مدرسه دیگر که کلنگ‌زنی و اجرای آن به زودی آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: احداث ۲۵ مدرسه با ۶۳ کلاس درس نیز به‌زودی در روستاهای عشایری شهرستان‌های اندیکا، صیدون، باغملک، ایذه، دهدز، اندیمشک، هفتکل، رامشیر، امیدیه، رامهرمز و بخش الوار گرمسیری آغاز خواهد شد که ۱۸ مدرسه ۳ کلاسه، دو مدرسه ۲ کلاسه و مابقی مدارس یک کلاسه را شامل می‌شود؛ طبق پیش‌بینی به عمل‌آمده این مدارس برای اواخر بهمن‌ماه آماده اهدا به دانش‌آموزان خواهد بود.

فتاحی با بیان اینکه در پاییز سال گذشته نیز ۹ مدرسه عشایری یک کلاسه در این استان افتتاح و به دانش‌آموزان اهدا شد، تاکید کرد: بنیاد قلم‌چی از سال گذشته در راستای اجرای طرح ملی حذف مدارس سنگی در روستاهای عشایری استان خوزستان، احداث و جایگزینی ۵۸ مدرسه با ۱۰۰ کلاس درس با زیربنای ۴۲۵۹ مترمربع را در برنامه داشته که با پایان یافتن این پروژه و اهدای مدارس باقی‌مانده، در مجموع حدود ۳۰۰۰ دانش‌آموز مقاطع ابتدایی و متوسطه اول از این فضاهای آموزشی بهره‌مند می‌شوند.

رضا فرامرزی مدیر آموزش و پرورش عشایری استان خوزستان پیش از این گفته بود: با توجه به برخی چالش‌های ارتباطاتی در مناطق عشایری، در شرایط فعلی که کلاس‌های درس در اقصی نقاط کشور بصورت مجازی برگزار می‌شود، مدارس جدید، بهترین زیرساخت و فرصت برای بهره‌مندی دانش‌آموزان عشایری در برگزاری کلاس‌های حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

این گزارش می‌افزاید، نوع سازه اغلب این مدارس ماسونری (مقاوم در برابر زلزله)، تعدادی منطبق بر سیستم سازۀ فلزی و برخی دیگر پیش‌ساخته بتنی است؛ از مزایای استفاده از سازه‌های پیش‌ساخته برای مدرسه در روستاهای عشایری می‌توان به سهولت حمل و نقل در مناطق صعب‌العبور، حفظ انرژی و دمای محیط با کیفیت مطلوب، سبک و مقاوم بودن، عایق بودن در برابر گرما، سرما، صدا و رطوبت و همچنین ویژگی دوست‌دار محیط زیست بودن، اشاره کرد.منبع :