گفت وگوی حمید آقالویی با سارا قاسم زاده رتبه 21 تجربی

من جمع بندی را بعد اتمام آخرین آزمون کانون در اردیبهشت آغاز کردم

گفت وگوی حمید آقالویی با سارا قاسم زاده رتبه 21 تجربی

در دوران جمع بندی اولویت حفظ نقاط قوت است.


شهر:لاهیجان (گیلان)

سال‌های حضور در کانون: یازدهم و دوازدهم

رتبه‌ی کنکورسال 99: 21 منطقه 2

رشته قبولی : پزشکی دانشگاه تهران

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی ارشد کامپیوتر، فرهنگی

تحصیلات و شغل مادر :لیسانس مدیریت، خانه دار


مهم ترین ویژگی شما که باعث کسب این موفقیت شد چه بود؟

از ابتدا کمال گرا بودم و سعی می کردم هر کاری را به بهترین نحو انجام دهم .من از لحاظ سطح درسی برای خودم الگوهایی در مدرسه و اطرافیان داشتم .برای همین سعی و تلاش می کردم که به سطح این افراد برسم.یکی از عواملی که باعث شد به این سطح برسم ساعت مطالعه بالای من بود .هر وقت ساعت مطالعه یا تعداد تست من کاهش می یافت استرس می گرفتم و سعی در جبران این کوتاهی داشتم .در سال کنکور اشتیاق درس خواندن به من کمک می کرد که برنامه هر روز را بتوانم به اتمام برسانم.


کرونا تاثیری در ساعت مطالعه تو نداشت؟

سه ماه اول کرونا من از لحاظ ساعت مطالعه و وضعیت درسی افت کردم. برگشتن به حالت قبل بسیار برای من سخت شده بود .خیلی روزها تصمیم به تلاش می گرفتم و برنامه ریزی می کردم ولی برنامه را اجرا نمی کردم.برای همین سعی کردم تنوع محیط مطالعه ایجاد کنم. با خیلی از افراد از جمله دبیران مدرسه ام گفت و گو کردم و همین عوامل باعث شد که بتوانم کم کم به وضعیت سابق خودم برگردم.ضمنا در این بازه به کارنامه های دانش آموزان برتر در سایت هم رجوع کردم و متوجه می شدم که دانش آموزانی هستند که مثل من دچار افت شده اند ولی توانسته اند جبران کنند و رتبه خوبی در کنکور کسب کنند.


از الان تا چه حد امکان تغییر و پیشرفت در وضعیت درسی را داریم؟

منطقی است که امکان پیشرفت در این مدت زمان باقی مانده وجود دارد ولی انتظار معجزه نباید داشته باشیم .دانش آموزان به سه گروه تقسیم می شوند .گروه اول که تا الان خوب بودند و از الان به بعد هم خوب ادامه خواهند داد.گروه دوم دانش آموزانی هستند که پایه متوسطی دارند که خیلی در این دو ماه امکان پیشرفت دارند و گروه سوم افرادی هستند که پایه ضعیفی دارند یا تازه شروع به کار کرده اند.توصیه ای برای گروه سوم دارم .این مدت زمان باقی مانده به هر حال به پایان خواهد رسید اگر با درس خواندن بگذرد حتما در کنکور تاثیر گذار خواهد بود و این تاثیر رابطه مستقیم با تلاش شما تا روز کنکورخواهد داشت.


جمع بندی را از چه زمانی آغاز کردی؟

من جمع بندی را بعد اتمام آخرین آزمون کانون در اردیبهشت آغاز کردم


برنامه شما در دوران جمع بندی چه بود؟

برنامه اصلی من پیش روی با برنامه سه روز یک بار بود .نیم روز شبیه سازی را انجام می دادم و در طی دو و نیم روز باقی مانده تحلیل و رفع اشکال مربوط به آن آزمون را انجام می دادم.من غیر از برنامه سه روز یک بار یک برنامه دیگر را هم نوشته بودم که به موازات برنامه سه روز یک بار پیش می رفت .این برنامه را قبل از شروع دوران جمع بندی نوشته بودم که در این برنامه به دنبال رفع نقاط ضعف در همه درس ها باشم.


ساعت مطالعه شما در دوران جمع بندی تغییر کرد؟

من در اردیبهشت ماه روزانه حدود 10 ساعت مطالعه داشتم که در دوران جمع بندی به 13 ساعت در روز رسید


بهترین کار تا قبل از رسیدن به دوران جمع بندی چیست؟

توصیه می کنم که دانش آموزان سعی کنند درس ها را تا جایی که می توانند بخوانند و بعد شروع به جمع بندی کنند.به خصوص نیم سال دوم دوازدهم. من یک هفته قبل از شروع دوران جمع بندی فصل هایی را که از درس های مختلف ایراد داشتم، مرور کردم.به نظر من اولویت در دوران جمع بندی حفظ و تمرکز بر روی نقاط قوت است.


در شبیه سازی تکنیک های مدیریت زمان را اجرا می کردی؟

در ابتدای کار با بکارگیری تکنیک زمان های نقصانی مخالف بودم ولی بعد چند کنکور متوجه شدم که وقت کم می آورم .طی گفت و گو با پشتیبان ویژه ام ، خانم هانیه محمودزاده ، رتبه ۱۷ منطقه ۲ در کنکور ۹۸، ایشان تاکید کردند که حتما این تکنیک را در کنکورهای باقی مانده تمرین و تکرار کنم که با اجرای این تکنیک مشکل کم آوردن زمان برای من مرتفع شد.


در آزمونی غیبت داشتی ؟

در سال یازدهم و ازمون های حضوری دوازدهم غیبت نداشتم. چون غیبت در ازمون ها را به منزله عقب ماندن از رقبا و برنامه راهبردی میدانم. در ایام کرونا نیز که ازمون ها غیرحضوری شدند، به علت مشکلات شخصی و از روی ناچاری در چند آزمون غیبت داشتم. البته سعی می کردم حتما آزمون ها را بعدا در زمان مناسب و فضای شبیه سازی شده بدهم و کامل بررسی کنم.


براساس چه ویژگی از کتاب های کانون استفاده می کردی؟

من از کتاب های آبی و کتاب های سه سطحی استفاده می کردم .کتاب آبی کانون را از سال دهم بر اساس پیشنهاد دبیران انتخاب کردم که حاوی سوالات کنکور و سوالات تالیفی کانون بود که برای تست زدن استفاده می کردم.کتاب های سه سطحی منبع خیلی خوبی برای دوران های جمع بندی کانون،دی ماه ، نوروز و خرداد می باشد .تست ها تیپ بندی شده و اینکه این تست ها مجموعه ای از بهترین تست های قبلی کانون است که به من کمک می کرد که مرور را انجام دهم .یکی دیگر از ویژگی های خوب این کتاب ها کم حجم بودن بود که می تواند در بازه کوتاه جمع بندی همه درس ها را جمع بندی کرد.

با کدام درس ها در سال دوازدهم چالش داشتی ؟

در دروس عمومی درس ادبیات از همان ابتدای سال برایم چالش برانگیز بود. در شروع سال تحصیلی تقریبا در همه مباحث ادبیات مشکل داشتم و میدانستم که باید توجه ویژه ای به این درس داشته باشم. در ادامه توانستم در مباحث دستور و ارایه به تسلط بالایی برسم و توجه ام را به مباحث حفظی آن بیشتر کنم و نمره هایم را به ۹ از ۱۰ برسانم اما همواره با مباحث املا و قرابت مشکل داشتم و متاسفانه در کنکور نیز از این مباحث ضربه خوردم.

در میان دروس اختصاصی ، در درس ریاضی نوسان داشتم. در بعضی ازمون ها خیلی خوب و در بعضی دیگر خیلی بد میزدم.. با شروع کرونا تصمیم گرفتم این مشکل را حل کنم و تعداد تست ها و منابعم را بیشتر کردم و توانستم ریاضی را در ماه های پایانی به نقطه قوت خود تبدیل کنم.


مهم ترین نکته ای که در مطالعه درس زیست شناسی باید به آن توجه کنیم چیست؟

در درس زیست شناسی، که مهم ترین درس برای هر دانش اموز تجربی محسوب می شود، بیش از هرچیز تسلط بالا بر متن کتاب درسی، قیدها وشکل ها اهمیت دارد. استفاده از درسنامه و خواندن کامل پاسخ تشریحی تست ها می تواند ما را به یافتن نکات عمیق متن حساس تر کند. زدن تست زیاد از منابع معتبر و بررسی کامل آن ها نیز مهم و ضروری است. حاشیه نویسی نکات در کتاب و هایلایت کردن قیود نیز به تثبیت بیشتر مطالب کمک می کند.


به کدام بخش یا مطلب از سایت و مجله آزمون بیشتر توجه می کردی؟

بعد از هر آزمون به سایت مراجعه میکردم. قبل از کرونا هفته ای یک بار و در ایام کرونا هرروز به سایت کانون مراجعه می‌کردم . قسمت کارنامه در صفحه شخصی در بررسی دقیق تر آزمون ها و ارزیابی خودم بسیار برایم مفید بود. هم چنین قسمت نفرات برتر آزمون ها و هر درس نیز به من انگیزه زیادی می داد و علاقه زیادی به خواندن مصاحبه نفرات برتر داشتم . در مجله هم گفت وگو با نفرات برتر اساسا برایم جذابترین بخش مجله بود .


توصیه ای برای دانش آموزان داری؟

در هر شرایطی که هستید بهترین کار این است که گذشته درسی خودتان را فراموش کنید و برای از الان به بعد برنامه ریزی کنید.فکر کنید که باید در این دو ماه بهترین بازدهی را داشته باشید .اصلا ناامید نشوید خیلی از دانش آموزان  را می شناسم که توانسته اند در این دو ماه آخر، رتبه خودشان را جابجا کنند.