کامنت‌های (خلاصه نویسی برای جمع بندی) به انتخاب بهاره اخوت

کمک و مشورت گرفتن از همتای خود در بین تمام مشاوره‌ها لذت دیگری به آدم می‌دهد. علاوه بر این، مشورت بر پایه‌ی مشکلی خاص و منحصر به فرد یقینا از بقیه‌ی روش‌ها جلوتر است.

کامنت‌های (خلاصه نویسی برای جمع بندی) به انتخاب بهاره اخوت

کمک و مشورت گرفتن از همتای خود در بین تمام مشاوره ها لذت دیگری به آدم می دهد. علاوه بر این، مشورت بر پایه ی مشکلی خاص و منحصر به فرد یقینا از بقیه ی روش ها جلوتر است.

از این رو قصد داریم تا روز کنکور از دریچه ی مشاوره های ناب همراهتان باشیم.

در این بخش موضوعات مهمی از قبیل برنامه ریزی، روش مطالعه، بی دقتی، اراده و انگیزه و .... از بین کامنت های شما مطرح می شود.

در این سری از کامنت های مشاوره ای منتخب شما عزیزان به اهمیت "خلاصه نویسی برای جمع بندی" پرداخته شده است.


کامنت  کاربر: سلام دوستان و دانشجو‌های پزشکی عزیز تو این مدت باقی مونده صلاح می دونید خلاصه برداری داشته باشیم؟ چون من از بهمن شروع کردم جدی و اگه خلاصه نویسی نداشته باشم پس چطوری یه ماه مونده جمع بندی کنم؟ چه توصیه ای دارید لطفا راهنمایی کنید

پاسخ کامنت  محمدجواد گلشنی منفرد - دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان: بله نکات خیلی مهم و ترکیبی زیست و شیمی رو بنویس / فرمول‌هایی رو که فراموش می‌کنی رو هم بنویس برای فیزیک و ریاضی و شیمی / اشتباهات پر تکرار تو لغت و املا و آرایه رو هم بنویس یه جا.


کامنت  کاربر: من تاالان خلاصه نویسی نکردم بنظرتون ازالان شرو کنم دیره؟ یااینکه موقع ازاین کتابای جمع بندی استفاده کنم مطالب مهمو پوشش میدن؟

پاسخ کامنت  کاربر: فیزیک و زیستم بنظرم انجام بده... این دوتا خیلی خیلی مهمه تو هفته‌های پایانی... من ضربه خورده ام گوش کن انجام بده ... فیزیک زمان نمی بره اما زیست شاید یکم زمان بر باشه اما می‌ارزه...


کامنت  کاربر: دوستان تراز بالا تو زیست خلاصه نویسی می کنید؟ می دونم زیست خلاصه نویسی نداره اما نکات کلیدی و مفاهیمی که فصل رو بر اساس اون بنا کرده باشن رو انجام می دید؟

پاسخ کامنت   محمد مهدی روزبهانی - سایت کانون: سلام برای درس زیست خلاصه نویسی یک مقدار سخته. به نظرم بهترین راه این هست که یک سری جدول یا نمودار‌های درختی برای خودتون درست کنید و مطالب رو دسته بندی کنید و مطالب مهم رو خلاصه کنید. هم چنین مثلا می تونید همه نکاتی که درباره مثلا حشرات خوندین رو یک جا کنارهم بنویسید. برای سایر مباحث هم میتونید از این کارها انجام بدین.


سلام دوستان عزیزم، می خوام درباره ی یکی از توشه های راه جمع بندی، یعنی خلاصه نویسی صحبت کنم. خلاصه نویسی یکی از اون کارایی هست که باید توی این چند آزمون باقی مونده تا دوران جمع بندی انجام بدی. اولش ممکنه در برابر خلاصه نویسی گارد بگیری و چندتا دلیل بیاری... مثلا خلاصه نویسی وقتمو می گیره، اگه همین زمان رو برای تست بذارم خیلی بیشتر فایده داره، قبلا هم خلاصه نوشتم اما نتیجه ای نگرفتم، رغبتی برای دوباره خوندنشون ندارم.

اما من هم چندتا دلیل دارم برای اینکه بگم حتما باید خلاصه برداری...

استرس یک ماه آخرتو کم می کنه، سرعت جمع بندی مطلبتو بالا می بره، احتمال فراموشی مطالب ریز و جزئی رو کم می کنه. به آموخته هات نظم می ده و طبقه بندی شون می کنه.

اما مهمه که چی و چه جوری خلاصه برداریم....

آیات دینی که همیشه توی سوالات اشتباه می کنی.

لغات (مخصوصا لغاتی که توی کنکورهای گذشته اومده و تکرار شده) تاریخ ادبیات فارسی (حتما اگه رمزی برای تاریخ ادبیات می ذاری اون رو هم باید بنویسی)

قواعد عربی (نکاتی که هر دفعه توی تحلیل آزمونت بهش می رسی اما هردفعه فراموشش می کنی)

فرمول های فیزیک و ریاضی اونایی که خیلی شرط و شروط دارن حتی می تونی یه توضیح یه خطی از اینکه توی چه تیپ سوالی کاربرد داره هم بنویسی.

حفظیات و مفاهیم شیمی، منظورم همون گزینه ای هست که همیشه توی سوالات غیر مساله ای روش گیر می کنی و به خاطر همون، سوال رو از دست می دی.

برای هر درسی که میخوای خلاصه برداری چندتا برگه (نصف A4) بردار و موقع هر باکس مطالعاتیت بذار کنارت، در پایان اون باکس هر چیزی که فک می کنی حتما باید قبل از آزمون های جامع مرور بشن رو بنویس البته باید محدودیت بذاری یعنی نهایت یک برگه رو پر کنی اینجوری دیگه مهم ترین مطالب رو می نویسی... یادت باشه به زبون خوت بنویسی البته طوری نشه که توی نکته تحریف کنی و نتونی چند روز بعد بفهمیش... تو حتی می تونی شماره ی یه تست از کتابت رو بنویسی چون  ممکنه اگه کنارش علامت بزنی بعدا بهش دقت نکنی و از کنارش رد بشی اسمشو می ذارم سوال حیاتی!... یه خبر خوب اینکه تا روز کنکور ممکنه خیلی از این نکات حذف بشن چون اینقدر مرورشون می کنی که دیگه نیازی نیست توی این برگه ها باشن و در نهایت روز قبل کنکور چندتا برگه طلایی داری که واقعا بیشترین ارزش رو دارن و با خوندشون خیالت راحت می شه، چون چیزایی که ممکن بوده یادت بره رو نوشتی و این بهت آرامش میده.

این تصویر بهمون میگه هیچ وقت خودمون رو با بقیه مقایسه نکنیم شاید الان که داریم زندگیش رو می بینیم توی دوره صعودیش باشه و ما درست همون لحظه تو دوره ی نزولی مون هستیم اما نهایت راهش مهمه، اینکه آیا یه ماه بعد هنوز توی اوج هست یا نه.  پس لطفا دست از مقایسه بردار و نمودار زندیگت رو طوری بکش که نقطه ی پایانی این مسیرت در اوج باشه. یادت باشه این مهم نیست که چند بار توی مسیر در اوج بودی مهم اینکه که به نقطه ی اوج زندگیت برسی.


🔴🔴🔴 دوستان عزیزم  ما تصمیم گرفتیم برای اینکه بتونیم ارتباطمون رو با هم بیشتر کنیم و قدم به قدم کنارتون باشیم، صفحه ی اینستاگرام متا رو بسازیم و همراهتون باشیم.  

https://instagram.com/meta.konkur?igshid=1bva3j1fck6qo


بهاره اخوت – دانشجوی پزشکی دانشگاه ایران