بورسیه 1000 دانش‌آموز در 7 روز گذشته

طبق آخرین آمار اعلام شده از واحد بورسیه، بیش از 93,200 دانش آموز تا عصر امروز جمعه 20 فروردین 1400، برای سال تحصیلی جدید تحت پوشش بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف عام) قرار گرفتند.

بورسیه 1000 دانش‌آموز در 7 روز گذشته

طبق آخرین آمار اعلام شده از واحد بورسیه، بیش از ۹۳,۲۰۰ دانش آموز تا عصر امروز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰، برای سال تحصیلی جدید تحت پوشش بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف‌ عام) قرار گرفتند.


تازه‌گل آقچه‌لی مسئول بورسیه با ارائه این آمار، عملکرد نمایندگی ها برای ثبت نام بورسیه در روستاها و شهرهای کشور را (در یک هفته گذشته) مورد اشاره قرار داد و گفت: استان‌های خراسان رضوی با ۶۴۲۵ دانش آموز (۲۲ ثبت نام)، کهگیلویه و بویراحمد ۴۷۲۲ (۱۲ ثبت نام)، تهران ۴۵۲۳ (۱ ثبت نام)، کرمان ۳۹۵۰ (۴ ثبت‌نام)، آذربایجان غربی ۳۷۸۶ (۳ ثبت نام)، اصفهان ۳۴۳۲ (۹ ثبت نام)، آذربایجان شرقی ۳۲۵۶ (۵ ثبت‌نام)، مازندران ۲۸۱۴ (۳ ثبت نام)، فارس ۲۳۱۷ (۴ ثبت‌نام)، خراسان شمالی با ۲۳۱۱ دانش آموز بورسیه (۳ ثبت نام) و خوزستان ۲۲۸۷ (۵۶ ثبت نام)، بیشترین میزان بورسیه (بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز) را در میان سایر استان‌ها دارند.

تحلیل آمارهای ثبت نام بورسیه در نمایندگی ها، کاهش کلی میزان ثبت نام حضوری نسبت به ثبت نام آنلاین را نمایانگر است، البته دو عامل شرایط همه‌گیری کرونا و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال تحصیلی را باید در نظر داشته باشیم.

این در حالی است که آمار کلی نشان می دهد چیزی حدود ۳۶ درصد ثبت‌نام های بورسیه در کشور طی سال تحصیلی جاری سهم سامانه الکترونیکی و به صورت آنلاین بوده است.

در همین حال در گروه یازده‌گانه استانی که بالای ۲۰۰۰ بورسیه دارند، این هفته شاهد کاهش بسیار زیاد ثبت‌نام هستیم.

آمارها نشان می دهد خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و تهران رتبه‌های اول تا سوم این گروه را به خود اختصاص داده اند اما خوزستان یعنی استان ردیف آخر این جدول بیشترین میزان ثبت نام در میان استان های دیگر این گروه را دارد و حتی از دوران نوروز نیز رشد حدود ۶ برابری داشته است.

تهران در میان استان ها پایین ترین میزان ثبت نام را داشته و استان های آذربایجان غربی، مازندران و خراسان شمالی با تعداد برابر، پس از تهران قرار دارند.

فارس یک ثبت نام از این ۳ استان بیشتر داشته است و با کرمان در تعداد، برابر است.

استان های آذربایجان شرقی و اصفهان نیز در سطح متوسط تعداد ثبت نام در میان سایر استان ها البته به جز خوزستان و خراسان رضوی که آمار بالاتری دارند، قرار دارند.

بر اساس این گزارش، در حوزه استانی ثبت نام الکترونیکی بورسیه، پس از گذشت یک هفته، همچنان استان فارس با ۲۴۸۱ ثبت نام در جایگاه نخست قرار دارد، استان سیستان و بلوچستان با ۲۳۰۲ در جایگاه دوم و تهران با ۲۲۹۲ بورسیه در جایگاه سوم هستند.

استان خراسان رضوی نیز با ۲۲۴۱، خوزستان با ۲۱۵۶ ثبت نام، آذربایجان غربی با ۲۰۱۴، آذربایجان شرقی با ۱۹۵۰، کرمان با ۱۵۷۸، اصفهان با ۱۴۴۲، لرستان با ۱۳۴۵، کرمانشاه با ۱۳۲۲، گلستان با ۱۰۵۶ و کردستان با ۱۰۳۶ ثبت نام الکترونیکی در ۷ روز گذشته در ردیف های چهارم تا سیزدهم این گروه (بالای ۱۰۰۰) جای گرفته اند.

آقچه‌لی با اشاره به وضعیت ثبت نام و تعداد دانش آموزان نمایندگی های شهرها نیز بیان کرد: یاسوج ضمن افزایش ثبت نام با ۲۴۴۲ دانش آموز در جایگاه نخست؛ تهران(جنوب) بدون افزایش با ۱۷۳۰ بورسیه در جایگاه دوم و تبریز نیز بدون افزایش با ۱۲۳۱ بورسیه در جایگاه سوم هستند، گچساران نیز بدون تغییر با ۱۰۲۳ بورسیه در رتبه چهارم قرار دارد.

همچنین بر اساس این گزارش در حوزه ثبت نام الکترونیکی بورسیه ها در شهرها، تهران همچنان با بیشترین میزان یعنی ۱۳۰۸ ثبت نام رتبه نخست، زابل با ۱۰۳۸ و تبریز با ۹۷۴ ثبت نام الکترونیکی بورسیه در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.

شهرهای قم با ۷۶۴، شیراز با ۶۸۸، مشهد با ۵۴۷، ایذه با ۵۲۳، ارومیه با ۵۰۱، اصفهان با ۴۸۱، کرج با ۴۶۲ و خرم‌آباد با ۴۲۱، گنبد با ۴۱۱ و کرمانشاه با ۴۰۸ ثبت نام الکترونیکی نیز در جایگاه های چهارم تا سیزدهم این گروه قرار دارند.

در این هفته گنبد به این گروه پیوسته و در جایگاه قبل از کرمانشاه قرار گرفته است.

از زمان آغاز به کار سامانه الکترونیکی ثبت‌نام بورسیه‌ها از ۲۲ شهریور تا امروز، ۴۰,۳۹۷ درخواست به ثبت رسیده است که از این تعداد، ۳۳,۸۷۰ دانش آموز به عنوان بورسیه پذیرفته شده‌اند.


«به امید آن که هیچ دانش آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از درس‌خواندن و پیشرفت بازنماند»منبع :