2000 دانش‌آموز در هفته اول اسفندماه بورسیه شدند

آمارها از بورسیه بنیاد قلم‌چی برای 87,000 دانش آموز تا عصر امروز جمعه 8 اسفند 99، در سال تحصیلی جدید حکایت دارد.

2000 دانش‌آموز در هفته اول اسفندماه بورسیه شدند

آمارها از بورسیه بنیاد قلم‌چی برای ۸۷,۰۰۰ دانش آموز تا عصر امروز جمعه ۸ اسفند ۹۹، در سال تحصیلی جدید حکایت دارد.


بر این اساس طی یک هفته گذشته حدود ۲۰۰۰ دانش آموز جدید بورسیه شده اند.

این در حالی است که نزدیک به ۱۵,۰۰۰ دانش آموز در کمتر از ۴۰ روز گذشته به خانواده بورسیه بنیاد قلم‌چی پیوسته اند.

روند رو به رشد ثبت نام در بخش بورسیه دانش آموزان در کشور نشان میدهد که تا پایان امسال تعداد بورسیه ها به ۱۰۰ هزار دانش آموز برسد.

در همین حال ثبت نام دانش آموزان کمیته امداد و سازمان بهزیستی سهم بالایی در این آمار دارد.

تازه‌گل آقچه‌لی مسئول بورسیه با ارائه این آمار، عملکرد نمایندگی ها برای ثبت نام بورسیه در روستاها و شهرهای کشور را مورد اشاره قرار دارد و گفت: استان‌های خراسان رضوی با ۶۳۰۶ دانش آموز (۸۴ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، کهگیلویه و بویراحمد ۴۶۵۱ (۵۷ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، تهران ۴۴۸۲ (۱۰ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، کرمان ۳۹۲۲ (۹ ثبت‌نام در ۷ روز گذشته)، آذربایجان غربی ۳۷۴۲ (۲۴ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، اصفهان ۳۳۳۶ (۴۲ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، آذربایجان شرقی ۳۱۵۴ (۳۲ ثبت‌نام در ۷ روز گذشته)، مازندران ۲۷۸۲ (۲۲ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، خراسان شمالی ۲۲۹۶ (۳ ثبت‌نام در ۷ روز گذشته)، فارس با ۲۲۸۰ دانش آموز بورسیه (۷۸ ثبت نام در ۷ روز گذشته) و خوزستان ۲۱۷۵ (۱۵ ثبت نام در ۷ روز گذشته)، بیشترین میزان بورسیه (بیش از ۲۰۰۰ دانش آموز) را در میان سایر استان‌ها دارند.

تحلیل آمارهای این هفته نشان می دهد که خراسان رضوی با بیشترین بورسیه ها در کشور همچنان در صدر این گروه نیز قرار دارد و بعد از آن به ترتیب فارس و کهگیلویه و بویراحمد رتبه های دوم و سوم، این گروه هستند؛ هر سه استان یاد شده رشدی ۳ تا ۴ برابری داشته اند.

آذربایجان غربی با چند پله رشد اما اصفهان و مازندران رشد نزدیک به دو برابر داشته اند.

آذربایجان شرقی با ۱۰ ثبت‌نام کمتر از اصفهان، نسبت به هفته قبل کاهش ثبت‌نام را نشان می دهد.

کرمان با افت شدید ثبت نام مواجه شده و در فاصله کمی بعد از تهران قرار گرفته است.

کمترین ثبت‌نام‌ها نیز به خوزستان و پس از آن خراسان شمالی تعلق دارد.

بر اساس این گزارش، در حوزه استانی ثبت نام الکترونیکی بورسیه، پس از گذشت یک هفته همچنان استان فارس با ۲۱۷۸ ثبت نام در جایگاه نخست قرار دارد، استان تهران با ۲۰۵۰ در جایگاه دوم و سیستان و بلوچستان با ۲۰۲۱ بورسیه در جایگاه سوم قرار دارند.

استان خوزستان با ۱۹۲۴ ثبت نام، خراسان رضوی با ۱۸۰۸ ثبت نام، آذربایجان شرقی با ۱۶۹۱، آذربایجان غربی با ۱۶۹۱، کرمان با ۱۳۵۶، اصفهان با ۱۱۷۸ و لرستان با ۱۱۶۶ ثبت نام الکترونیکی در ۷ روز گذشته در ردیف های چهارم تا دهم این گروه (بالای ۱۰۰۰) جای گرفته اند.

در این هفته استان کرمانشاه نیز با ۱۰۷۵ بورسیه در این گروه و در جایگاه یازدهم قرار گرفته است.

آقچه‌لی با اشاره به وضعیت ثبت نام و تعداد دانش آموزان نمایندگی های شهرها نیز تصریح کرد: یاسوج با ۲۳۸۸ دانش آموز همچنان در جایگاه نخست؛ تهران(جنوب) با ۱۷۳۰ بورسیه در جایگاه دوم و تبریز با ۱۲۰۲ بورسیه در جایگاه سوم ایستاده‌اند، گچساران نیز با ۱۰۲۲ بورسیه همچنان در رتبه چهارم قرار دارد.

بر اساس این گزارش در حوزه ثبت نام الکترونیکی بورسیه ها در شهرها، همچنان تهران با بیشترین میزان یعنی ۱۱۳۵ ثبت نام رتبه نخست، زابل با ۹۶۳ و تبریز با ۸۸۱ ثبت نام الکترونیکی بورسیه در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.

شهرهای قم با ۶۴۳، شیراز با ۶۱۱، ایذه با ۴۸۲، مشهد با ۴۶۶ ثبت نام الکترونیکی نیز در جایگاه های چهارم تا هفتم این گروه قرار دارند.

اما در این هفته شهرهای ارومیه با ۴۲۰ و کرج با ۴۰۶ ثبت نام الکترونیکی بورسیه به این گروه پیوسته و در جایگاه‌های هشتم و نهم قرار گرفته‌اند.

از زمان آغاز به کار سامانه الکترونیکی ثبت‌نام بورسیه‌ها از ۲۲ شهریور تا عصر امروز، ۳۴,۸۵۰ درخواست به ثبت رسیده است که از این تعداد، ۲۸,۹۵۰ دانش آموز به عنوان بورسیه پذیرفته شده‌اند.


«به امید آن که هیچ دانش آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از درس‌خواندن و پیشرفت بازنماند»منبع :