کاظم قلم چی : چرا باید نوروز امسال را جدی‌تر بگیریم ؟

چرا باید نوروز امسال را جدی‌تر بگیریم؟ با چه برنامه ای ؟ و با کدام منابع ؟

کاظم قلم چی : چرا باید نوروز امسال را جدی‌تر بگیریم ؟


فایل صوتی را در قسمت فایل های ضمیمه دانلود کنید

چرا باید نوروز امسال را جدی تر بگیریم؟ با چه برنامه ای ؟ و با کدام منابع ؟

یک سال است که همه گیری کرونا سبب شده تا آموزش حضوری در مدارس کم رنگ شود . به همین دلیل ، باید از هر فرصتی برای جبران این مشکل استفاده کرد . دوران طلایی نوروز فرصت مناسبی است تا شما بتوانید عقب ماندگی ها و ضعف ها را جبران کنید . 

همیشه در دوران نوروز دانش آموزان جدی درس می خواندند . اما امسال این یک نیاز همگانی است . همه ی دانش آموزان و اولیا می توانند از فرصت نوروز برای جبران عقب ماندگی ها و افزایش کیفیت یادگیری استفاده کنند . احتمالا سفرها و دید وبازدیدها کمتر از سال های قبل خواهد بود و شما می توانید با یک برنامه ریزی خوب در زمانی که مدرسه ها تعطیل هستند یادگیری خود را کامل کنید و به یادگیری در حد تسلط برسید .  در دوران نوروز با برنامه درس بخوانید . کدام برنامه ؟ 

وقتی که مدارس باز هستند با برنامه ی مدرسه پیش می روید و برنامه ی راهبردی آزمون های کانون هم مطابق پیشروی برنامه ی مدارس تنظیم می شود . در دوران نوروز و در تابستان که مدارس تعطیل هستند کانون برنامه ی دقیقی به شما  ارائه می دهد. طبق این برنامه درس می خوانید و در روزهای 7 فروردین و 20 فروردین در دو ایستگاه جبرانی آزمون می دهید . 

دانش آموزان دبستانی ومتوسطه ی اول و دوم  ، درس های پاییز و زمستان را بازیابی می کنند، یادگیریشان را کامل تر می کنند و در روزهای هفتم و بیستم فروردین در دو آزمون شرکت می کنند . 

ششمی ها و نهمی ها در دوران نوروز می توانند علاوه بر جبران ضعف ها خود رابرای آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی آماده کنند. 

دوازدهمی ها و کنکوری ها ، در روز 7 فروردین درس های پایه ( یعنی دهم و یازدهم )را امتحان می دهند ودر درس های پایه مسلط تر می شوند و در روز 20 فروردین درس های نیم سال اول را امتحان می دهند .


یک آزمون عیدی ، یک آزمون هدیه . برای همه ی دانش آموزان 

در روز 14 فروردین یک آزمون عیدی برای همه ی دانش آموزان خواهیم داشت . سوال های آزمون عیدی ، طراحی شده و جدید هستند .  برای دوازدهمی ها این آزمون با یک برنامه ی خاص از درس های عمومی برگزار می شود و برای دبستانی ها ومتوسطه اول و دوم یک آزمون جامع از همه ی درس ها گرفته می شود . مباحث آزمون از ابتدای سال تا پایان اسفند است . یعنی همه ی درس هایی که دانش آموزان در پاییز و زمستان در مدرسه خوانده اند جمع بندی می شود . 

برای آزمون هدیه نکات مهمی در نظر گرفته ایم که به تدریج به اطلاع شما می رسانیم . ثبت نام آزمون عیدی  14 فروردین از همین امروز آغاز می شود و دانش آموزان کانونی و غیر کانونی که می خواهند در آین آزمون عیدی کانون شرکت کنند ، می توانند از طریق کد یو اس اس دی که امروز اعلام خواهد شد ، ثبت نام کنند . 


برای ثبت نام آزمون هدیه 14 فروردین ، کد زیر را از طریق موبایل شماره گیری کنیددر دوران نوروز بهتر است از چه منابعی استفاده کنیم ؟
منبع اول :
 برای آن که کار تکراری نکنید و مطالعه ی شما جدید و متفاوت باشد از کتاب نوروز کمک بگیرید . کتاب نوروز برای دوازدهمی ها 10 آزمون دارد ( پنج آزمون دهم و یازدهم و پنج آزمون دوازدهم ) اما برای دبستانی ها و متوسطه کتاب نوروز 6 آزمون دارد . هر آزمون برای شما مثل یک مسابقه است . مسابقه دادن جذاب است و شروع مطالعه با آزمون دادن هیجان ایجاد می کند و راندمان مطالعه را بالا می برد.


منبع دوم :
از کارنامه ی اشتباهات و بازیابی یا جزوه ی هوشمند استفاده کنید 
هر دانش آموزی نیازهای خود را دارد . نیازهای آموزشی و نقاط قوت و ضعف هر دانش آموز با دیگری متفاوت است . بهتر است در دوران نوروز با استفاده از کارنامه ی اشتباهات روی نیازهای خودتان تمرکز کنید . می توانید در کلاس پشتیبان یا معلم خود شرکت کنید و از ایشان بخواهید اشکالات شما را از روی کارنامه ی اشتباهات تشخیص دهند و برایتان رفع اشکال کنند . اگر بخواهید کامل تر کار کنید می توانید کارنامه ی بازیابی خودتان را از صفحه ی شخصی تان دانلود کنید و یا این که جزوه ی هوشمند را به آقای معافی سفارش بدهید . کارنامه ی بازیابی شما از کارنامه ی اشتباهات کامل تر است و علاوه بر سوال های اشتباه شامل سوال های نزده هم هست . می توانید سوال های نزده ی خود را که ساده بوده اند یاد بگیرید و مسلط شوید . هم چنین می توانید سوال هایی که درست پاسخ داده اید اما دشوار بوده اند دوباره پاسخ بدهید تا ببینید هنوز مسلط هستید یا این که آن موضوع را فراموش کرده اید و تسلط شما کم شده است .


2+2 منبع برای نوروز 

دو منبع ضروری برای همه ی دانش آموزان را توضیح دادیم : 

منبع اول : کتاب نوروز شامل 10 آزمون برای همه ی پایه ها و 

منبع دوم : کارنامه ی اشتباهات یا کارنامه ی بازیابی یا جزوه ی هوشمند 


اما  دو منبع اضافی برای ششمی ها و نهمی ها و دوازدهمی ها هم معرفی می کنیم 
برای ششمی ها و نهمی ها دو کتاب استعداد تحلیلی که اولیکتاب  استعداد غیرکلامی و دومی  استعداد کلامی است 
برای دوازدهمی ها :
کتاب های زرداختصاصی و زرد عمومی است . از کتاب های جمع بندی دوازدهم و پایه هم اگر در دی و بهمن استفاده نکرده اید می توانید استفاده کنید 


تابلوی نوروزی چیست  ؟

تابلوی نوروزی یک جدول ویژه برای دوران نوروز است . شما می توانید این جدول را متناسب با شرایط خودتان تکمیل کنید . مشخص کنید روی کدام مباحث می خواهید کار کنید در هر مبحث می خواهید چند مساله یا تست حل کنید . کدام درس ها را می خواهید کامل بخوانید ؟ ( یادتان باشد شما نمی توانید در ایام عید همه ی درس ها را کامل بخوانید . چند مبحث را می توانید کامل بخوانید و بقیه را فقط مرور کنید و تست و تمرین حل کنید ) . هم چنین در تابلوی نوروز مشخص می کنید که کدام مبحث ها را می خواهید فقط مرور کنید و تست و تمرین حل کنید . هر درس را می خواهید چند ساعت مطالعه کنید . 


برای تکمیل تابلوی نوروزی چقدر زمان لازم است ؟

برای پر کردن خانه ها و تکمیل تابلوی نوروز شما می توانید بین نیم ساعت تا دو ساعت وقت بگذارید
دانش آموزانی که می خواهند دقیق تر برنامه ریزی کنند وقت بیشتری می گذارند و با برنامه ریزی کامل تر و جزئیات بیشتر تابلوی نوروزی را کامل می کنند . اما همه ی دانش آموزان کانونی می توانند در نیم ساعت قسمت های اصلی تابلوی نوروزی را برای خودشان تکمیل کنند . 


چرا اسم جدول و برنامه ی نوروزی ، تابلوی نوروزی است ؟ چرا تابلو

علت این است که شما درس ها و مبحث هایی که خیلی قوی هستید ( نقاط قوت پایدار ) با رنگ آبی و قسمت هایی که قوی هستید ( نقاط قوت ) با رنگ سبز ، درس های تلنگری و درس های نوسانی را با رنگ زرد و درس های چالشی تان را که نیاز به تلاش بیشتر دارند با رنگ قرمز رنگ آمیزی می کنید با مداد رنگی یا با مارکر . چون این جدول را رنگ آمیزی می کنید نام آن را تابلوی نوروزی گذاشته ایم . شما می توانید تابلوی های 7 فروردین و 20 فروردین را هم زمان تکمیل کنید یا این که بعد از آن که آزمون 7 فروردین را دادید تابلوی 20 فروردین را تکمیل و رنگ آمیزی کنید. 


تابلوی نوروزی را از کجا می توانید تهیه کنید ؟ 

 تابلوی نوروزی به سه طریق در اختیار شما قرار می گیرد . 

روش اول : از سایت کانون می توانید دانلود کنید . در سایت کانون هم نسخه ی گرافیکی و هم  نسخه ی ساده ی تابلوی نوروزی در اختیار شماست . ابتدا نسخه ی غیرگرافیکی و سپس نسخه ی گرافیکی بارگذاری می شود . 

روش دوم : در سه شماره ی متوالی مجله های کانون ، تابلوی نوروزی را در صفحات میانی مجله دریافت می کنید .

 روش سوم : تابلوی نوروزی به صورت چاپ شده برای نمایندگی های کانون ارسال می شوند و شما می توانید از نمایندگی کانون دریافت کنید.


کلاس های نوروزی : آیا در کلاس های نوروزی شرکت کنیم ؟ در کدام کلاس ها ؟

شرکت در کلاس های نوروزی اگر با برنامه و هماهنگ باشند مفید هستند . اگر با شرایط خود شما منطبق باشند و به اشکالات خود شما پاسخ دهند خیلی بهتر هستند .


اردوی نورزی دبیران ( مجازی ) و از تهران : برای همه ی پایه ها طبق برنامه ی هماهنگ با آزمون ها مثل سال های گذشته اجرا می شود . برنامه ی اردوی نوروزی دبیران تهران را می توانید از سایت کانون دانلود کنید . مدیران گروه آزمون مثل آقای محمدنژاد و برادران و اصفهانی و مرتصوی و خانم راسخ هم تدریس خواهند داشت .  مدیر و هماهنگ کننده ی این کلاس ها آقای دکتر خوش کیش هستند 


کلاس های  نوروزی پشتیبان های ویژه :
این کلاس ها  توسط پشتیبان های ویژه ( رتبه های برتر امسال و سال های گذشته ) برگزار می شود . مدیر و هماهنگ کننده ی این کلاس ها آقای اردوان دهبوده هستند .


کلاس های نوروزی نمایندگی ها در شهرستان ها : برخی از نمایندگی های فعال کانون همه ساله کلاس ها و اردوهای نوروزی را در شهرستان ها برگزار می کنند . قبل از ثبت نام دقت کنید که در کلاسی که می خواهید ثبت نام کنید  ، دبیران کلاس ها  هماهنگ با برنامه ی نوروزی کانون تدریس کنند و نمایندگی شهر شما ، کلاس ها را هماهنگ با برنامه ی نوروزی کانون اجرا کند .


کلاس های پشتیبان شما در دوران نوروز : کلاس هایی که پشتیبان شما برای شما برگزار می کند می تواند برای شما خیلی سودمند باشد . زیرا در کلاس های پشتیبان ها ، تعداد دانش آموزان خیلی محدوداست و پشتیبان شما می تواند از روی کارنامه ی اشتباهات و کارنامه ی بازیابی یا جزوه ی هوشمند نیازهای آموزشی خود شما را برطرف کند . 


کلاس های نوروزی برای دانش آموزان بورسیه 

دانش آموزان بورسیه که در طی آزمون ها پیوستگی داشته اند و بدون غیبت بوده اند می توانند به صورت رایگان و پس از ثبت نام در این کلاس ها شرکت کنند . شرکت دانش آموزان بورسیه به صورت رایگان در کلاس های پشتیبان ها مشروط به توافق و هماهنگی با پشتیبان خودتان است . اما در سایر کلاس ها سهمیه ی مشخصی برای دانش آموزان بورسیه در نظر گرفته می شود .


جمع بندی 

نوروز امسال را جدی بگیرید . درس خواندن در نوروزهای گذشته یک امتیاز بود . اما هم اکنون و امسا ل درس خواندن در دوران طلایی نوروز یک ضرورت است . شما می توانید در دوران نوروز عقب ماندگی ها و ضعف هایتان را جبران کنید . دانش آموزان ششمی و نهمی و دوازدهمی و فارغ التحصیلان از این فرصت برای آماده شدن در امتحان های مهم و در پیش رو استفاده کنید . طبق برنامه درس بخوانید . با برنامه ی آزمون ها هماهنگ باشید و برای آزمون عیدی 14 فروردین ثبت نام کنید . تابلوی نوروزی را تکمیل کنید . برای تکمیل تابلوی نوروزی با اولیا و پشتیبان خود گفت و گو کنید . حداقل نیم ساعت وقت بگذارید و قسمت های اصلی تابلو را تکمیل کنید . کارنامه ی اشتباهات و کارنامه ی بازیابی را از صفحه ی شخصی تان در سایت کانون دانلود کنید . کتاب نوروز را تهیه کنید و هر روز تان را با یک آزمون از کتاب نوروز آغاز کنید . نوروز امسال را به یک سکوی پرش تبدیل کنید . برای نوروز امسالتان برنامه داشته باشید . در دوران نوروز درس خواندن را تعطیل نکنید . 


کاظم قلم چی

بهمن 99


فایل های ضمیمه

دواردهمی ها :سخنان کاظم قلم چی : چرا باید نوروز امسال را جدی‌تر بگیریم ؟
دبستان ودبیرستان :سخنان کاظم قلم چی : چرا باید نوروز امسال را جدی‌تر بگیریم ؟