اهدای کتاب برای 1,000,000 دانش‌آموز در 9ماهه سال 1399

بنیاد قلم‌چی از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذرماه، تعداد 278,909 جلد کتاب‌های آموزشی به دانش‌آموزان سراسر کشور در قالب چندین پروژه مستقل، اهدا کرد.

اهدای کتاب برای 1,000,000 دانش‌آموز در 9ماهه سال 1399

بنیاد قلم‌چی از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذرماه، تعداد ۲۷۸,۹۰۹ جلد کتاب‌های آموزشی به دانش‌آموزان سراسر کشور در قالب چندین پروژه مستقل، اهدا کرد.


این پروژه‌ها اهدای کتاب به بورسیه‌ها، دانش‌آموزان مدارس بنیاد قلم‌چی، دانش‌آموزان مستعد استان‌های لرستان و هرمزگان، انجمن حامی، خیریه دارالاکرام، کتابخانه‌های کمیته امداد و کوی‌های سازمانی ارتش، کتابخانه‌های عمومی و‌ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خانواده‌های کادر درمان را شامل شده است.

بر اساس این گزارش، از اردیبهشت‌ماه امسال، طی مراحلی تا پایان آذرماه، تعداد ۱۷۵‌,۰۰۰ جلد کتاب‌های آموزشی به بورسیه‌های سراسر کشور اهدا شده است.

طی پروژه‌‌ای در نیمه نخست اردیبهشت‌ماه، تعداد ۴۶۵۹ جلد کتاب به دانش آموزان مستعد استان لرستان در ۱۶ مرکز از جمله مدارس بخش عشایری این استان اهدا شد که موجبات بهره‌مندی حدود ۵۰۰۰ دانش آموز از این کتاب‌ها را فراهم ساخت.

همچنین در پایان اردیبهشت، پروژه بزرگ اهدای کتاب به کتابخانه‌های کمیته امداد در ۱۶۵ شهر کلید خورد که طی آن، تعداد ۱۰,۷۶۰ جلد کتاب به ۱۷۸ کتابخانه از سوی بنیاد قلم‌چی اهدا شد که این اقدام، بهره‌مندی سالانه ۲۵,۰۰۰ دانش‌آموز از همه مقاطع تحصیلی از این کتب را در پی دارد.

در همین حال امسال برای دانش‌آموزان مستعد پایه‌های نهم، یازدهم و دوازدهم استان هرمزگان طی دو مرحله در خرداد و همزمان با آغاز زمستان، برای بهره‌مندی بیش از ۲۷,۰۰۰ دانش‌آموز از ۲۶۶ مدرسه در مناطق کم‌تربرخوردار و روستایی، تعداد ۱۶,۱۳۲ جلد کتاب‌ تقدیم شده است.

در پروژه‌ دیگری که در تیر و مرداد اجرا شد، اهدای ۸۶۳۶ جلد کتاب به ۱۴۶ کتابخانه کوی‌های سازمانی ارتش برای استفاده ۴۴۰,۰۰۰ دانش آموز از همه مقاطع تحصیلی در ۶۷ شهر از ۲۴ استان کشور انجام شد.

به گفته رمضانعلی محسنی مسئول نظارت بر تجهیز کتابخانه ها: در راستای پروژه اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی کشور نیز که از مرداد تا پایان آذر به انجام رسید، به ۶۹۱ کتابخانه عمومی در ۹ استان‌ کرمانشاه، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، فارس، قزوین، کردستان و مازندران تعداد ۱۴,۵۹۵ جلد کتاب اهدا شد که زمینه بهره‌مندی سالانه حدود ۳۴۵,۰۰۰ دانش‌آموز را از این کتاب‌ها فراهم ساخته است.

همچنین امسال در پایان آذرماه برای دومین سال متوالی، بنیاد قلم‌چی به ۱۰۰ کتابخانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تعداد ۳۹۴۸ جلد کتاب اهدا کرد.

بنیاد قلم‌چی امسال همچنین طی سه مرحله تعداد ۱۳۸۶ جلد کتاب به ۷۰۰ دانش آموز پایه‌های دهم و دوازدهم در ۲۴ مدرسه انجمن حامی در استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان، آذربایجان شرقی، ایلام، کردستان و هرمزگان اهدا کرد؛ این در حالی است که در مهرماه نیز تعداد ۳۹۳۸ جلد کتاب برای دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی تحت پوشش خیریه دارالاکرام در شهرهای آستارا، بندرعباس، ایلام، جیرفت، خمین، نجف‌آباد، قم، شیراز، شوش، مشهد و تهران اهدا شده است.

در خصوص اهدای کتاب به دانش‌آموزان مدارس بنیاد قلم‌چی، در آستانه ایام امتحانات، برای استفاده ۱۷,۲۶۰ دانش‌آموز از ۱۶۸ مدرسه در ۲۴ استان کشور در مجموع ۶۱۹۸ جلدکتاب به مدارس اهدا شده است.

بنیاد قلم‌چی در سالجاری برای دانش آموزان خانواده‌‌های کادر درمانی شاغل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که در زمینه درمان بیماران کرونایی در تلاش بوده‌اند، به منظور قدردانی از آنان تعداد ۲۱۸۲ جلد کتاب اهدا کرده است.

علاوه بر موارد یاد شده بر اساس گزارش دریافتی از واحد دبیرخانه، بنیاد قلم‌چی از ابتدای امسال نیز در مجموع تعداد ۳۱,۴۷۵ جلد کتاب به ۱۹۳ مجموعه شامل  مدارس، کتابخانه‌ها و خیریه‌ها در سراسر کشور اهدا کرده است.

شایان ذکر است در پروژه‌های یاد شده طی ۹ ماه در سال ۹۹ تا پایان پاییز، تعداد ۲۷۸,۹۰۹ جلد کتاب‌های آموزشی توسط بنیاد قلم‌چی برای بهره‌مندی بیش از یک میلیون دانش ‌آموز در سراسر کشور، اهدا شده است.

منبع :