8 راه‌حل برای موفقیت در آزمون جمع‌بندی

کلاسور ارزیابی، کارنامه‌ی بازیابی و کارنامه‌ی اشتباهات، ابزارهایی برای دستیابی به تست‌های مهم و ارزشمند به‌منظور افزایش چند از ده و تراز هستند.

8 راه‌حل برای موفقیت در آزمون جمع‌بندی

امسال پیوسته و هر هفته، آزمون می‌دهیم و مطالبی را که هر هفته خوانده‌ایم، ارزیابی می‌کنیم. حجم مطالب زیاد نیست و می‌توانیم با ساعت مطالعه‌ی مناسب و برنامه‌ای منسجم، مباحث مربوط به هر آزمون را بخوانیم؛ اما وقتی صحبت از آزمون جمع‌بندی می‌شود، داستان کمی فرق دارد. حجم مطالب بیشتر می‌شود و به برنامه‌ای دقیق‌تر و ذهنی شفاف‌تر نیاز داریم.

راه‌های میان‌بری برای جمع‌‌بندی مطالب با هر حجمی وجود دارد:

1. تورق سریع کنیم. قبلاً از همه‌ی مباحث تست کار کرده‌ایم و نکته‌های مربوط را حاشیه‌نویسی و خلاصه‌برداری کرده‌ایم یا بخش‌های مهم را در کتاب‌های درسی علامت زده‌ایم. کافی است برای مرور و یادآوری آموخته‌ها، کتاب‌ها را ورق بزنیم و قسمت‌های مهم را بخوانیم.

2. حل دوباره‌ی بخشی از تست‌هایی که در آزمون‌های قبلی درست پاسخ‌ داده‌ایم و کتاب‌های کمک‌درسی به یادآوری مطالب کمک شایانی می‌کند. احتمالاً پاسخ‌های درست قبلی را هنوز یادمان است و خیلی سریع پیش می‌رویم. قطعاً قبلاً تست‌های مهم را نشان‌دار کرده‌ایم.

3. کلاسور ارزیابی، کارنامه‌ی بازیابی و کارنامه‌ی اشتباهات، ابزارهایی برای دستیابی به تست‌های مهم و ارزشمند به‌منظور افزایش چند از ده و تراز هستند.

4. جزوه‌ی هوشمند، خلاصه‌ای هوشمند از تست‌های بازه‌ی ترازی خودمان است. شامل مهم‌ترین تست‌هایی است که درست پاسخ‌داده‌ایم، اشتباه پاسخ‌ داده‌ایم یا اصلاً پاسخ نداده‌ایم و می‌توانستیم همه را درست پاسخ بدهیم. این جزوه برای مرور و تکمیل یادگیری‌های ناقص بسیار مفید و هدفمند است.

5. هدف‌گذاری چند از ده، راه‌حل بهینه‌ای برای مدیریت استرس، مدیریت زمان و تلاش بیشتر برای رقابت با خودمان است. اگر بدانیم در هر درس می‌خواهیم به چند سؤال پاسخ درست بدهیم، با ذهنی شفاف‌تر پیش می‌رویم. کارنامه‌ی هدف‌گذاری، چند از ده ما را می‌گوید.

6. هدف‌گذاری دو درس برای کشف روش مطالعه، افزایش ساعت مطالعه و تمرین روش‌های مدیریت زمان در آزمون، گامی مؤثر در ارتقای مهارت‌های قبل، هنگام و بعد از آزمون است. می‌توانیم از کارنامه‌ی ۵نوع‌درس برای انتخاب درس یا درس‌های هدف بهره ببریم.

7. آزمون هدف‌گذاری، دورنمایی از آزمون اصلی است. تست‌هایی شبیه به آنچه قرار است در آزمون اصلی با آن روبه‌رو شویم، دید خوبی از بخش‌های مهم و کلیدی و مدنظر طراح می‌دهد و در کنار آن، مروری سریع بر هرچیزی است که تابه‌حال خوانده‌ایم.

8. آزمون مشابه، به‌مثابه‌ی تورقی سریع، به اصلاح هدف‌گذاری و تنظیم استراتژی آزمون اصلی کمک می‌کند. هر نقشه‌ای برای آزمون اصلی کشیده‌ایم، در آزمون مشابه آن را تمرین خواهیم کرد.

برای داشتن بهترین جمع‌بندی و تمرین آزمون و تکمیل یادگیری‌ها، به این ابزارها و راه و روش‌ها نیازمندیم. دانش‌آموزان سخت‌کوش و هوشمند با شخصی‌سازی این‌ ابزارها، گامی بلند به سوی موفقیت برمی‌دارند.