گفت‌وگو با زهرا قره‌خانی، پایه‌ی نهم از تبریز

در سال تحصیلی جدید هم گویا آموزش حضوری نداریم و باید آنلاین آموزش ببینیم.

گفت‌وگو با زهرا قره‌خانی، پایه‌ی نهم از تبریز

تحلیل آزمون مهم‌ترین شیوۀ یادگیری است


زهرا قره‌خانی در یک نگاه

شهر: تبریز (استان آذربایجان شرقی)

مدرسه: فرزانگان ناحیه‌ی 3

سال‌های حضور در کانون: از پنجم دبستان تا نهم به‌مدت 5 سال

میانگین‌تراز: 7169

تحصیلات و شغل پدر: پزشک عمومی

تحصیلات و شغل مادر: فوق‌تخصص سرطان‌های زنان

برای موفقیت در سال تحصیلی جدید چه تصمیم‌هایی گرفته‌ای؟

در سال تحصیلی جدید هم گویا آموزش حضوری نداریم و باید آنلاین آموزش ببینیم. بنابراین باید خودم را با این روش درس‌خواندن هماهنگ کنم. سعی می‌کنم در کنار آموزش‌هایی که دبیران می‌دهند، خودم هم بیشتر از قبل مطالعه کنم.

برنامه‌ی روزانه‌ات را چگونه تنظیم می‌کنی؟

هر شب برای روز بعد، برنامه‌ریزی می‌کنم و فهرستی از کارهایی را که قرار است فردایش انجام بدهم، می‌نویسم. در طول روز هم دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل می‌کنم. معمولاً در برنامه‌هایم برای درس ریاضی که درس محاسباتی مفهومی است، وقت بیشتری در نظر می‌گیرم. مثلاً هر روز دو ساعت را به درس ریاضی اختصاص می‌دهم و برای درس‌های دیگر، هرکدام نیم‌ساعت وقت صرف می‌کنم. برای درس‌های حفظی هم ابتدا جزوه‌ی دبیر را می‌خوانم و سپس از کتاب‌های متعدد، تست کار می‌کنم.

اگر در یادگیری درس‌ها یا حل تست‌ها اشکال داشته باشی، از چه‌کسی کمک می‌گیری؟

اغلب درس‌هایم را عمیق می‌خوانم تا به مشکلی برنخورم؛ اما اگر ایرادی هم در بخش زیست پیدا کنم، به پدر و مادرم مراجعه می‌کنم و اشکالاتم در درس ریاضی را از برادر بزرگ‌ترم می‌پرسم. برادرم محمدعلی قره‌خانی هم به‌مدت شش سال دانش‌آموز کانون بود و دو سال قبل، در رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز پذیرفته شد.

در کدام درس‌ها قوی‌تری؟

درس ریاضی نقطه‌قوت من است و نمره‌ام در این درس 9 یا 10 از 10 است. ادبیات و عربی را هم معمولاً 10 از 10 پاسخ می‌دهم.

روش مطالعه‌ات برای رسیدن به این نمره‌ها در آزمون‌ها چگونه است؟

به‌نظرم دلیل موفقیتم در درس ریاضی این است که آن را مفهومی می‌خوانم. حتی فرمول‌ها را فقط حفظ نمی‌کنم و سعی می‌کنم مطالب را عمیق بفهمم و یاد بگیرم. موفقیت در درس‌های مفهومی، مثل ریاضی، بیشتر از مطالعه، به حل تست نیاز دارد. من هم روی حل تست تمرکز زیادی دارم. در حل تست ریاضی، از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی کانون استفاده می‌کنم. برای موفقیت در درس‌های ادبیات و عربی هم ابتدا جزوه‌ی دبیر را مطالعه می‌کنم. بعد به سراغ حل سؤالات تشریحی و درنهایت حل تست می‌روم. البته میزان حل تست برای این درس‌ها کمتر از ریاضی است.

از چه منابع مطالعاتی برای حل تست استفاده می‌کنی؟

از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی استفاده می‌کنم. کتاب‌های آبی، هم تست‌های طبقه‌بندی‌‌شده‌ی استانداردی دارند و هم درس‌نامه‌های مفید و کاربردی. برای ریاضی و علوم، هر دو کتاب آبی و سه‌سطحی را دارم و برای درس‌های عمومی کتاب سه‌سطحی دارم.

در کدام درس با اصلاح روش مطالعه پیشرفت کرده‌ای؟

در مدرسه بخش‌های مختلف علوم را به‌صورت تفکیکی می‌خوانیم. من در بخش فیزیک کمی مشکل داشتم. قبلاً سعی می‌کردم مباحث را حفظ کنم؛ اما فیزیک درسی مفهومی است. من هم روشم را تغییر دادم و با افزایش تمرین تست، پیشرفت کردم. نمره‌ام را در این درس، از 7 به 10 از 10 رسانده‌ام.

تکمیل دفتر برنامه‌ریزی چه کمکی به تو می‌کند؟

میزان مطالعه‌ام را در طول هفته بررسی می‌کنم و سعی می‌کنم بین درس‌ها تعادل برقرار کنم. تمام تلاشم را می‌کنم که هر هفته نسبت به هفته‌ی گذشته کمی پیشرفت کنم؛ حتی اگر پیشرفتم به‌اندازه‌ی دو ساعت باشد.

تحلیل آزمون برایت چقدر اهمیت دارد؟

به‌نظرم تحلیل آزمون مهم‌ترین شیوه‌ی یادگیری است. فرایند آزمون‌دادن با تحلیل‌کردن تکمیل می‌شود. من بعد از آزمون، با کمک پاسخ‌نامه، تمام سؤالات را بررسی می‌کنم و اشتباهاتم را در کتاب خودآموزی می‌نویسم تا دوباره همان اشتباهات را تکرار نکنم.

شیوه‌ی خاصی در مطالعه داری که با استمرار در آن، به موفقیت رسیده باشی؟

مهم‌ترین شیوه‌ی من برنامه‌ریزی به‌صورت روزانه است که در انجام آن استمرار دارم. اگر برای یک هفته برنامه‌ی دشواری طراحی کنم، نمی‌توانم آن را انجام بدهم؛ اما برنامه‌ریزی روزانه، پایبندی‌ام را به برنامه زیاد کرده است. درس هر روز را نیز همان روز می‌خوانم و استمرار در این کار باعث می‌شود هیچ‌وقت با حجم زیادی از درس‌های خوانده‌نشده یا ایرادات مواجه نشوم و درس‌ها را بهتر یاد بگیرم.

به‌نظرت امسال، آزمون‌دادن چقدر اهمیت دارد؟

به‌دلیل نوع جدید آموزش، شاید بعضی از بچه‌ها تمرکز کمتری روی درس‌ها داشته باشند. به‌هرحال از فضای امتحان و پرسش و پاسخ کلاسی کمی دور هستیم. آزمون‌دادن جایگزین خوبی برای بازخوردهای مدرسه است و جدیت ما را در درس‌خواندن حفظ می‌کند.

خانواده‌‌ات چه سهمی در پیشرفت تو دارند؟

وقتی پدر و مادرم و حتی برادرم را می‌بینم که با تلاش و مطالعه توانسته‌اند به موفقیت‌های زیادی برسند، انگیزه می‌گیرم و تشویق می‌شوم که تلاش کنم و بیشتر درس بخوانم. پدر و مادرم مشغله‌ی زیادی دارند؛ اما همین باعث شده من در درس‌خواندن مستقل باشم و از فضای آرام خانه برای درس‌خواندن استفاده کنم. البته همیشه مشوق من و پیگیر نتایج آزمون‌هایم هستند. با کمک خانواده‌ام اگر ایرادی در درس‌ها داشته باشم، آن‌ها را رفع می‌کنم. همیشه بعد از آزمون‌ها کارنامه‌هایم را با هم بررسی می‌کنیم و با هم درباره‌اش حرف می‌زنیم.

به این فکر کرده‌ای که سال بعد چه رشته‌ای را انتخاب کنی؟

پدر و مادر و برادرم در رشته‌ی تجربی درس خوانده‌اند؛ اما من ریاضی را دوست دارم. درس ریاضی نقطه‌قوت من است و می‌خواهم رشته‌ی ریاضی را انتخاب کنم. به‌نظرم در تمام رشته‌ها، هم امکان موفقیت وجود دارد و هم امکان شکست. زندگی فرصتی است که دوست دارم در این فرصت، رشته‌ای را که به آن علاقه دارم، دنبال کنم.

در ساعات فراغت چه کارهایی انجام می‌دهی؟

به کارهای هنری، به‌خصوص طراحی و نقاشی و نویسندگی، علاقه‌ی زیادی دارم. کتاب‌های غیر‌درسی هم می‌خوانم. به خودآموزی اعتقاد دارم و به همین دلیل در کلاس خاصی شرکت نمی‌کنم. زبان انگلیسی را در خانه از طریق کتاب‌های گوناگون پیش می‌برم. در دوران شیوع کرونا هم با کمک کتاب و فیلم‌های آموزشی، ساز گیتار را شروع کردم. خودم تمرین می‌کنم و یاد می‌گیرم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری