گفت‌وگو با آلما میهن‌دوست، کلاس نهم از ساوه

کلاس ششم که بودم، بعضی از دوستانم را در مدرسه می‌دیدم که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند و از طریق تبلیغات تلویزیونی هم با کانون و خدماتش آشنا شده بودم.

گفت‌وگو با آلما میهن‌دوست، کلاس نهم از ساوه

از ششم دبستان تا نهم

امسال آزمون‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند


آلما میهن‌دوست در یک نگاه

شهر: ساوه (استان مرکزی)

مدرسه: نمونه‌دولتی اختر طهمورثی

سال‌های حضور در کانون: از ششم دبستان تا نهم به‌مدت 4 سال

میانگین‌تراز: 7044

تحصیلات و شغل پدر: دیپلم، بازنشسته (مدیر کنترل کیفی شرکت)

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی شیمی، مسئول آزمایشگاه

چرا در طول این سال‌ها در آزمون‌دادن استمرار داشتی؟

کلاس ششم که بودم، بعضی از دوستانم را در مدرسه می‌دیدم که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند و از طریق تبلیغات تلویزیونی هم با کانون و خدماتش آشنا شده بودم. خودم به مادرم اصرار کردم که من را هم در کانون ثبت‌نام کنند و مادرم هم از این تصمیم من استقبال کردند. یادم می‌آید که در پایه‌ی ششم در اولین آزمون، ترازم 6500  شد و همین موضوع، به من انگیزه و خودباوری داد تا آزمون‌دادن را با جدیت دنبال کنم و پیوستگی داشته باشم. در طول این سال‌ها از آزمون‌های کانون چیزهای خیلی زیادی یاد گرفته‌ام.

مثلاً چه چیزهایی یاد گرفته‌ای؟

در مدرسه وقتی دانش‌آموزانی را می‌بینم که در آزمون شرکت نمی‌کنند، متوجه می‌شوم که آن‌ها بیشتر می‌توانند به سؤالات تشریحی پاسخ بدهند؛ ولی من علاوه بر توانایی پاسخ‌دادن به سؤالات تشریحی سرعت‌عملم در حل تست خیلی بیشتر شده و در طول این چند سال با سؤالات متنوع‌تری آشنا شده‌ام.

احساست به وضعیت جدید درس‌خواندن از طریق فضای مجازی چیست؟

وقتی در کلاس درس حاضر می‌شدیم، وضعیت خاص کلاس درس باعث می‌شد حواسمان کاملاً به درسی بود که معلم تدریس می‌کرد. آموزش از طریق فضای مجازی این ویژگی را ندارد و تمرکزداشتن در کلاس مجازی کمی دشوارتر است. نکته‌ی مثبت این است که کمتر خسته‌ می‌شویم و فرصت بیشتری برای درس‌خواندن داریم. در پایان سال تحصیلی گذشته، چون اصلاً با این روش درس‌خواندن آشنایی نداشتم، ساعت مطالعه‌ام کم شد؛ اما برای سال تحصیلی جدید هدفم این است که خودم را با وضعیت هماهنگ‌تر کنم.

برای سال تحصیلی جدید چه اهدافی داری؟

یکی از اهداف مهم من این است که در سال تحصیلی جدید، به دفتر برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی‌کردن بیشتر از گذشته اهمیت بدهم. می‌خواهم خودم را برای آزمون تیزهوشان پایه‌ی نهم تا حد امکان آماده کنم. روش‌های درست مطالعه برای هر درس را هم تمرین کرده‌ام و می‌خواهم با آن روش‌ها پیش بروم. می‌خواهم خیلی منظم‌تر از قبل درس بخوانم.

دفتر برنامه‌ریزی چه کمکی در این زمینه به تو می‌کند؟

دفتر برنامه‌ریزی به‌گونه‌ای طراحی شده که این امکان را به دانش‌آموز می‌دهد که با خودش رقابت کند. مثلاً وقتی می‌بینم در ابتدای هفته 6 ساعت مطالعه کرده‌ام و به تلاش بیشتری نیاز دارم، تمام تلاشم را می‌کنم که در روزهای بعدی این مقدار را افزایش بدهم و با نوشتن میزان تلاشم حواسم به ساعت مطالعه‌ام باشد.

به‌نظرت امسال آزمون‌دادن تا چه حد مهم است؟

وقتی آموزش به‌صورت آنلاین باشد، بازده عملکرد دانش‌آموزان تا حدودی کم می‌شود؛ بنابراین امسال آزمون‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با آزمون‌دادن می‌توانیم یک بار دیگر درس‌هایی را که شاید در کلاس‌های مجازی با شدت قبل پرسیده نمی‌شوند، مطالعه و تمرین کنیم. حتی اگر آموزش مجازی باشد، باز هم ما آزمون تیزهوشان را در پیش داریم که باید با کمک آزمون‌های کانون، خودمان را برای آن آماده کنیم.

چه برنامه‌ی ویژه‌ای برای آزمون تیزهوشان داری؟

تقریباً از مردادماه مطالعه برای این آزمون را شروع کردم. چون در انتهای سال هشتم، مدارس تعطیل بود و ساعت مطالعه‌ام کم شد، در تابستان بیشترین زمانم را صرف مباحث نگاه‌به‌گذشته و مرور درس‌های پایه‌ی هشتم کردم. بعد از آن در طول سال تحصیلی هدفم این است که همگام با برنامه‌ی راهبردی پیش بروم. مدتی است که مطالعه و تمرین کتاب استعداد تحلیلی کانون را هم شروع کرده‌ام. استعداد تحلیلی درس مهمی در آزمون تیزهوشان است.

در کدام درس‌ها قوی‌تر هستی؟

در علوم و زبان انگلیسی قوی هستم. از هشت‌سالگی به کلاس زبان می‌رفتم و همین باعث شد در این درس قوی باشم. زبان انگلیسی را اغلب 10 از 10 پاسخ می‌دهم. نمره‌ام در علوم هم بالاتر از 8 از 10 است.

دلیل موفقیتت در درس علوم چیست؟

تابستان‌ها علوم پایه‌ی بعدی را پیش‌خوانی می‌کنم و به کلاس می‌روم. این باعث می‌شود یک قدم جلوتر باشم. وقتی معلم تدریس می‌کنند، کامل و با دقت به صحبت‌هایشان گوش می‌دهم و بعد از آن، مطالب را یک ‌بار دیگر دوره می‌کنم. همان روز هم تست‌های آسان از همان مبحث کار می‌کنم و آن‌ها را تحلیل می‌کنم تا با طراحی تست از آن مبحث هم آشنا شوم و یادگیری‌های ناقصم را پیدا کنم. وقتی متوجه یادگیری ناقصم می‌شوم، دوباره کتاب درسی را مطالعه می‌کنم. در روزهای بعد دوباره تست کار می‌کنم تا ببینم مطالب تا چه حد در ذهنم حک شده است. درنهایت هم به سراغ حل تست‌های زمان‌دار و دشوارتر می‌روم. معمولاً می‌توانم در 20 دقیقه، بین 30 تا 40 تست حل کنم.

آلما میهن‌دوست، کلاس نهم از ساوه


در کدام درس با تغییر روش مطالعه پیشرفت کرده‌ای؟

قبلاً در درس مطالعات اجتماعی نمره‌ام کم بود. در مطالعه‌ی این درس دقت زیادی نمی‌کردم. بیشتر سعی می‌کردم برای کسب نمره‌ی خوب در مدرسه، این درس را حفظ کنم. بعد که تأثیرش را روی نمره‌هایم در آزمون‌ها دیدم، تصمیم گرفتم روشم را تغییر بدهم. برای این درس کتاب تست تهیه کردم و سعی کردم کتاب درسی را هم دقیق‌تر بخوانم و تست‌های مفهومی کار کنم.

از چه منابعی استفاده می‌کنی؟

کتاب‌های آبی و سه‌سطحی برایم بسیار عالی هستند. برای درس‌های ریاضی و علوم و فارسی و مطالعات اجتماعی و عربی از این کتاب‌ها استفاده می‌کنم. حتماً در سال جدید تحصیلی هم از کتاب‌های سه‌سطحی و آبی استفاده می‌کنم. هر سال کتاب اشتباهات متداول را هم تهیه می‌کنم. این کتاب پاسخ‌نامه‌ی بسیار خوب و کاربردی دارد.

گفتی که از کتاب استعداد تحلیلی کانون هم استفاده می‌کنی. این کتاب چه کاربردی برایت دارد؟

با کمک این کتاب برای سؤالات استعداد تحلیلی آزمون تیزهوشان آماده می‌شوم. تست‌های این کتاب به‌صورت پیمانه‌ای هستند و قبل از هر مبحث، درس‌نامه‌ی بسیار خوبی دارد. معمولاً سه ساعت در هفته برای استعداد تحلیلی زمان صرف می‌کنم. سؤالات این کتاب شباهت زیادی به آزمون تیزهوشان دارد.

پدر و مادرت چه سهمی در پیشرفت تو دارند؟

پدر و مادرم تأثیر زیادی در موفقیت من داشته و دارند. همیشه هرچیزی را که نیاز داشته‌ام، برایم فراهم کرده‌اند. یکی از کارهای بسیار خوب آن‌ها برای من این بود که از کودکی برای حضور در کلاس زبان و استمرار در آن، من را تشویق کردند. همیشه با حرف‌های امیدبخش به من انگیزه می‌دهند و حتی زمانی که ترازم افت می‌کند، من را تحت‌فشار نمی‌گذارند. مادرم بسیار پیگیر آزمون‌هایم هستند و با هم در کارنامه‌ام به دنبال دلیل اشتباهاتم می‌گردیم تا آن‌ها را رفع کنیم. پدر و مادرم بهترین مشاوره‌ها را به من می‌دهند.

از سایت کانون و مجله‌ی آزمون استفاده می کنی؟

در سایت کانون کارنامه‌هایم را بررسی می‌کنم. کارنامه‌ی ۵نوع‌درس برای هدف‌گذاری‌هایم بسیار مفید است. خیلی خوب است که با کمک سایت کانون به‌خصوص در وضعیت کنونی که بهتر است در خانه بمانیم، می‌توانیم تمام نیازهای آموزشی‌مان را برطرف کنیم. از بخش نمونه‌سؤالات سایت کانون هم استفاده می‌کنم و در سایت و مجله‌ی آزمون بخش اطلاعات عمومی و گفت‌وگو با دانش‌آموزان برتر یا قبولی‌های آزمون تیزهوشان را دنبال می‌کنم. کلکسیون روش مطالعه هم برایم خیلی مفید است.

نکته‌ی دیگری هست که بخواهی برایمان بگویی؟

برای موفقیت باید استمرار داشت. زمانی که نمره یا ترازمان کم است، باید با امیدواری ادامه بدهیم و تلاشمان را برای رسیدن به موفقیت چند برابر کنیم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری