تثبیت مطالب آموخته‌شده، همین امروز

شاید یکی از تکنیک‌های یادگیری بسیار مهم و عمیق، روش مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز باشد.

تثبیت مطالب آموخته‌شده، همین امروز

شاید یکی از تکنیک‌های یادگیری بسیار مهم و عمیق، روش مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز باشد. اثرگذاری مطالعه‌ی درسی که امروز دیده‌اید، شنیده‌اید و خوانده‌اید بلافاصله در همان روز، چرا به یادگیری شما عمق می‌بخشد؟ آیا می‌دانید اجرای این روش چگونه به برنامه‌ریزی هفتگی‌تان نظم می‌بخشد؟

در ادامه نگاهی می‌اندازم به تئوری یادگیری دانشمند و روان‌شناس آلمانی، هرمان ابینگهاوس: «مطالب آموخته‌شده در این لحظه پس از 20 دقیقه شروع به کم‌رنگ‌شدن در حافظه می‌کند و رو به فراموشی می‌رود. از مطالب خوانده‌شده‌ی این لحظه، پس از یک هفته، کمتر از ده‌درصد در حافظه باقی می‌ماند.»

آیا چاره‌ای برای فراموشی مطالب آموخته‌شده هست؟ درست مثل کامپیوتر، مغز ما در نگهداری مطالب و مراجعه‌ی بعدی، به ذخیره‌سازی نیاز دارد. اگر بخواهیم فردا به سراغ موضوع گذشته‌ای بگردیم، مجبوریم در مسیر قبلی و آدرس ذخیره‌‌شده‌ی آن مطلب قرار بگیریم. مغز ما نیز می‌تواند مطالب آموختنی را ثبت کند.

خوب است بدانید ذخیره‌سازی مطالب درسی متفاوت و پرحجم، به نظم روزانه برای تثبیت اولیه نیاز دارند. این نظم روزانه با ایجاد عادتی تازه یعنی یادآوری و بازیابی اجمالی، یک روز بعد و یک هفته بعد، باعث تثبیت آموختنی‌ها می‌شود و مطالب به‌جای قرارگرفتن روی منحنی فراموشی تدریجی، در وضعیت فعال در ذهن ما طبقه‌بندی و قابل‌دسترس خواهند بود.

منبع :