گفت‌وگو با آهو اجلی، پایه‌ی نهم از زنجان

از کودکی به مطالعه‌ی کتاب‌های علمی علاقه داشتم. دوست داشتم در زمینه‌های مختلف، به‌خصوص علوم تجربی و بدن انسان، کتاب بخوانم.

گفت‌وگو با آهو اجلی، پایه‌ی نهم از زنجان

مرورکردن بهترین عادت من در درس‌خواندن است


آهو اجلی در یک نگاه

شهر: زنجان

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از پنجم دبستان تا نهم به‌مدت 5 سال

میانگین‌تراز: 7113

تحصیلات و شغل پدر: متخصص اطفال، پزشک

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی مترجمی زبان، خانه‌دار

علاقه‌ به درس‌خواندن از چه زمانی در تو شکل گرفت؟

از کودکی به مطالعه‌ی کتاب‌های علمی علاقه داشتم. دوست داشتم در زمینه‌های مختلف، به‌خصوص علوم تجربی و بدن انسان، کتاب بخوانم. مدرسه علاقه‌‌ام را به علوم تجربی بیشتر کرد. در پایه‌ی ششم در آزمون تیزهوشان شرکت کردم و قبول شدم. از همان سال بود که درس‌خواندن را به‌طور جدی‌تری دنبال کردم.

از چه طریقی با آزمون‌های کانون آشنا شدی؟

برادر بزرگ‌تری دارم که الان دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان است. محمدمهدی در سال 96 وارد دانشگاه شد و قبل از من دانش‌آموز کانون بود. من از طریق او با کانون آشنا شدم. آزمون‌ها به من انگیزه می‌دهد تا جدی‌تر درس بخوانم. به همین دلیل پیوستگی‌ام را به آزمون‌ها حفظ کردم. با کمک نتایج آزمون‌های کانون وضعیتم را نسبت به سایر دانش‌آموزان می‌سنجم. دانستن اینکه در چه سطحی هستم، به هدف‌گذاری‌ام برای درس‌خواندن و پیشرفتم کمک زیادی می‌کند. با کمک آزمون‌ها حتی اگر پیشرفتم تدریجی باشد، خوب است.

کدام درس نقطه‌قوت توست؟

در ریاضی قوی‌تر هستم؛ چون در تمام آزمون‌ها این درس را بالای 9 از 10 پاسخ می‌دهم.

با چه روشی ریاضی را می‌خوانی؟

وقتی دبیرم بحث جدیدی را تدریس می‌کنند، در کلاس خیلی خوب به حرف‌هایشان گوش می‌کنم. دقت به تدریس دبیر باعث می‌شود مبحثی را که آموزش می‌دهند، به‌خوبی یاد بگیرم. در خانه، نکات تدریس‌شده را مرور می‌کنم و تمرین‌های کتاب درسی را کامل حل می‌کنم. من معتقدم همه‌ی تمرین‌های کتاب حتی اگر ساده باشند، باز مهم هستند. بعد از آن، جزوه‌ی دبیر و نمونه‌سؤالاتی را که خودشان از همان مبحث مطرح کرده‌اند، مطالعه و حل می‌کنم. زمانی که به تسلط رسیدم، به سراغ کتاب‌های تست می‌روم. وقتی بحث جدیدی را شروع می‌کنم، چون هدفم آشنایی با انواع سؤالات و یادگیری بهتر نکات است، تست‌ها را یکی‌یکی حل می‌کنم. بعد از مدتی، بسته‌های بیست‌تایی یا بیشتر انتخاب می‌کنم و در خانه از خودم آزمون می‌گیرم.

با حل چه تعداد تست به تسلط می‌رسی؟

کاملاً به مبحثی بستگی دارد که می‌خواهم یاد بگیرم. وقتی مبحث دشوارتری را شروع می‌کنم یا با درسی مواجه می‌شوم که حجم بیشتری دارد، برای رسیدن به تسلط باید تعداد بیشتری تست کار کنم و وقت بیشتری صرف کنم.

برای یادگیری و حل تست ریاضی از چه منبعی استفاده می‌کنی؟

از کتاب سه‌سطحی ریاضی استفاده می‌کنم. حتی در سال ششم که می‌خواستم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوم، از کتاب‌های سه‌سطحی کمک گرفتم. همان طور که گفتم، در ابتدای مسیرم تک‌تک تست‌ها را کار می‌کنم و بعد رفته‌رفته سطح سؤالات و تعداد آن‌ها را بیشتر می‌کنم. کتاب‌های سه‌سطحی سؤالات را در سه سطح نسبتاً دشوار، دشوار و دشوارتر طبقه‌بندی کرده است و همین باعث می‌شود که منبع خوبی برای پیشرفت قدم‌به‌قدم باشد. وقتی از سؤالات ساده‌تر به سمت سؤالات دشوارتر حرکت می‌کنیم، مفاهیم را بهتر یاد می‌گیریم.

خانواده‌ات چه نقشی در پیشرفت تو دارند؟

خانواده‌ام مشوق من هستند و به من انگیزه می‌دهند. هر ابزار و امکاناتی را که برای درس‌خواندن نیاز داشته باشم، تا حد امکان برایم فراهم می‌کنند و در خانه محیط آرامی را برای درس‌خواندنم ایجاد کرده‌اند. گاهی اگر در درس‌هایم ایراد داشته باشم، از برادرم کمک می‌گیرم. دوست دارم از طریق مجله‌ی آزمون از حمایت‌های خانواده‌ام تشکر کنم. من در برنامه‌ریزی‌ها و درس‌خواندنم مستقل هستم. خودم با دیدن کارنامه‌ی آزمون‌هایم بهتر از هرکس دیگری می‌توانم بفهمم باید چه روشی را برای آزمون بعد به کار بگیرم.

دفتر برنامه‌ریزی چه کاربردی برایت دارد؟

با کمک دفتر برنامه‌ریزی توانستم شناخت بهتری از خودم پیدا کنم. هر هفته سعی می‌کنم نسبت به مجموع عملکردم در هفته‌ی گذشته، بهتر باشم و پیشرفت کنم. یادداشت‌کردن ساعت مطالعه باعث می‌شود به کم‌کاری‌هایمان آگاه‌تر باشیم و اگر روزی کم درس خواندیم، در روزهای بعدی، جبران کنیم. به‌نظرم افزایش ساعت مطالعه با کمک دفتر برنامه‌ریزی باعث می‌شود دانش‌آموزان پیشرفت کنند.

در فصل تابستان چقدر برای درس‌خواندن وقت گذاشتی؟

در فصل تابستان هدفم این بود که زمان بیشتری را به استراحت بگذرانم؛ اما روزی دو ساعت برای مرور درس‌های سال گذشته وقت گذاشتم. زمانی را هم به پیش‌مطالعه‌ی درس‌های سال تحصیلی بعد اختصاص دادم. برایم مهم بود که در فصل تابستان ریاضی را پیش‌خوانی کنم.

برای شروع سال تحصیلی جدید چه تصمیم‌هایی گرفته‌ای؟

هدفم این است که در پایه‌ی جدید، ساعت مطالعه‌ام را افزایش بدهم و بین بازه‌های درس‌خواندنم استراحت‌های منظمی داشته باشم تا بازده یادگیری‌ام افزایش پیدا کند. استراحت‌های به‌موقع کیفیت درس‌خواندن را بیشتر می‌کند. دوست دارم در سال تحصیلی جدید، نمره‌هایم در درس‌هایی که در سال گذشته کمی مشکل داشتم، پیشرفت کند و میانگین‌ترازم را حفظ کنم.

در کدام درس با تغییر روش مطالعه پیشرفت کردی؟

روشم را در فارسی تغییر دادم و نمره‌ام از 6 به 10 از 10 در آزمون‌ها رسید. وقتی تازه آزمون‌دادن را شروع کرده بودم، روش درست مطالعه‌ی این درس را بلد نبودم. به‌مرور که در آزمون‌های بیشتری شرکت کردم، متوجه شدم چگونه باید درس فارسی را بخوانم. هر درسی روش مطالعه‌ی خاص خودش را دارد و از طرفی هر شخصی با شیوه‌ی خاص خودش درس‌ها را یاد می‌گیرد و به تسلط می‌رسد. فارسی را طبق برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها می‌خوانم؛ اما سعی می‌کنم به‌صورت موضوعی، برای هر بخش، جداگانه زمان صرف کنم. واژگان، تاریخ‌ادبیات، دستورزبان و قرابت‌معنایی را جداگانه می‌خوانم و تست کار می‌کنم.

با کلاس‌های غیرحضوری راحتی؟ مشکلی نداری؟

از کلاس‌های آنلاین راضی هستم؛ چون زمان بیشتری برای درس‌خواندن در خانه دارم. درس‌ها را پیش‌خوانی می‌کنم و با تدریس آنلاین دبیرها، یاد می‌گیرم. در شیوه‌ی جدیدِ آموزش، دانش‌آموز نقش پررنگ‌تری دارد و پیمودن بخشی از مسیر یادگیری به عهده‌ی خودمان است. از خودآموزی برای بخش‌هایی که لازم باشد، استقبال می‌کنم. اگر هم در درس‌ها ایرادی داشته باشم، در فضای مجازی از دبیرانم می‌پرسم و آن‌ها هم به‌خوبی پاسخ‌گوی دانش‌آموزان هستند.

به‌نظرت از کودکی چه ویژگی خاصی داشته‌ای که الان پیشرفت کرده‌ای؟

از کودکی و حتی زمانی که به مدرسه نمی‌رفتم، برای همه‌ی کارهایم برنامه‌ریزی منظم داشتم و به برنامه‌هایم پایبند بودم. برنامه‌ریزی آگاهانه و منظم به‌مرور زمان باعث پیشرفتم شد. الان هم زمانی که می‌خواهم درس بخوانم یا در آزمون‌ها شرکت کنم، برنامه‌ی دقیقی تنظیم می‌کنم و مطابق با آن پیش می‌روم. هر روز برای همان روز برنامه‌ریزی می‌کنم تا اگر موقعیت خاصی هم پیش آمد، به برنامه‌ام لطمه‌ای وارد نشود.

آزمون‌هایت را تحلیل می‌کنی؟

همیشه بعد از آزمون، کمی استراحت می‌کنم و سپس به سراغ تحلیل آزمون‌ها می‌روم. سؤالات مهم‌تر را به‌همراه نکات مهمی که دارند، در کتاب خودآموزی یادداشت می‌کنم. دو روز مانده به آزمون بعدی، به سراغ نکاتی می‌روم که یادداشت کرده‌ام و با کمک آن‌ها درس‌ها را مرور می‌کنم. هنگام تحلیل آزمون‌ها از کارنامه‌ی ۵‌نوع‌درس هم استفاده می‌کنم. تمام تلاشم این است که نقاط قوتم را حفظ کنم و نقاط ضعفم را به نقطه‌قوت تبدیل کنم.

عادت خاصی داری که استمرار در آن باعث پیشرفتت شده باشد؟

مرورکردن بهترین عادت من در درس‌خواندن است. هر شب وقتی درس‌هایم را می‌خوانم و تمام می‌کنم، یک بار دیگر درس‌هایی را که در طول روز خوانده‌ام، مرور می‌کنم. این کار به تثبیت مطالب در ذهنم کمک زیادی می‌کند.

در طول این سال‌ها چه مهارت‌هایی آموخته‌ای؟

در طول این سال‌ها، زبان و شنا و پیانو را دنبال کرده‌ام. مطالعه‌ی غیردرسی را هم دوست دارم و کتاب‌های روان‌شناسی می‌خوانم.

نکته‌ی دیگری دوست داری برایمان بگویی؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در طول این سال‌ها یاد گرفته‌ام، این است که معجزه‌ای که باعث می‌شود عده‌ی معدودی به قله‌ی موفقیت برسند، پشتکار و استقامت و اراده‌ی قوی آن‌هاست.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری

منبع :