معرفی رشته پزشکی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته پزشکی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی پزشکی رفته ایم و با خانم بهاره اخوت، دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، آقای میلاد انصاری، فارغ التحصیل رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک و خانم بتول نوربخش، شاغل در رشته‌ی پزشکی عمومی (فارغ التحصیل رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز) به گفت و گو پرداخته ایم.همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی ( لیست رشته ها )بخش اول:


بهاره اخوت، دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران


1. رشته ی پزشکی را در چند سطر معرفی کنید.

رشته‌ی پزشکی دانشی است که هدف آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این اهداف با شناخت بیماری‌ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آن‌ها به انجام می رسد.


2. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

دانشجوی این رشته باید روحیه‌ی حساسی نداشته باشد، البته به مرور حساسیت او کمتر می‌شود. توانایی برخورد و گفت و گو با بیمار را داشته باشد. علاقه زیادی به یادگیری داشته باشد. توانایی روبه‌رو شدن با صحنه‌های دلخراش، خونریزی و جراحت‌های شدید را داشته باشد. توجه و دقت خوبی داشته شد و از کنار مسائل به راحتی نگذرد.


3. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

دروس علوم پایه (2.5 سال) که شامل دروس آناتومی، جنین شناسی، فیزیولوژی، بافت شناسی، بیوشیمی، باکتری و ویروس شناسی و درس های اختصاصی مثل بلوک اعصاب، گوارش، ادراری تناسلی، قلب، بلوک بینایی شنوایی، بلوک تنفس، پوست و غدد و... می‌باشد. دروس رشته‌ی داخلی (کلیه، خون، روماتولوژی، ریه، قلب، غدد، گوارش) نیز در دوره فیزیوپاتولوژی (1سال) تدریس می شود. همین طور تا انتهای دوره تمامی رشته‌های تخصصی پزشکی به صورت عملی در بیمارستان گذارنده می شود.


4. از چه زمانی کار عملی در این رشته آغاز می‌شود؟

دانشجویان این رشته از ترم 7 به عنوان کارآموز (استاجر) وارد بیمارستان می‌شوند و از ترم 11 به عنوان کارورز (اینترن) در بیمارستان کار می کنند.


5. سختی‌ها و مشکلات این رشته چیست؟

 بیشتر سختی رشته‌ی پزشکی از زمانی شروع می شود که به عنوان کارورز به مدت یک سال و نیم در بیمارستان مشغول به فعالیت می‌شویم. دوره‌ی کارورزی شیفت‌های شب زیادی دارد و مسئولیت‌های زیادی بر دوش یک اینترن است. به طور کلی برای ورود به رشته پزشکی باید بیشتر زندگی خود را وقف کرد و تا سال‌های طولانی باید تحصیل نمود در انتها باید بیشتر زمان خود را در بیمارستان‌ها گذراند.

استرس کاری در این رشته بسیار زیاد است و تمام مسئولیت بیمار بر عهده پزشک می‌باشد و در صورت بروز هر مشکلی پزشک باید پاسخگو باشد. همچنین طرح در مناطق محروم نیز از مشکلات دیگر این رشته است زیرا مدیریت تمام بیماران بر عهده پزشک است و استادی برای راهنمایی وجود ندارد.

 

6. مدت زمان طرح چه قدر است؟

به مدت دو سال در مناطق محروم و حاشیه شهر ها. اگه شرایطی مانند معدل بالا یا داشتن رتبه خوب (2.5% برتر) در آزمون‌های علوم پایه یا پیش کاورزی وجود داشته باشد، می‌توان بلافاصله بعد از پایان دوره‌ی عمومی در آزمون تخصص شرکت کرد اما مدت زمان طرح دروه‌ی عمومی به طرح دوره‌ی تخصص اضافه می‌شود.


بخش دوم:


دکتر میلاد انصاری، فارغ التحصیل رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک


1. وظایف و مسئولیت های یک پزشک عمومی در نظام سلامت چیست؟

پزشکان عمومی بیشتر در مراکز سلامت شهری و روستایی مشغول به کار می‌شوند و در جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها فعالیت می‌کنند و در صورت نیاز به امکانات درمانی و تشخیصی بیشتر و یا نیاز به پزشک متخصص با استفاده از سیستم ارجاع به مراکز تخصصی و فوق تخصصی مربوطه ارجاع می‌دهند.

همچنین بعضی از پزشکان عمومی با توجه علایقشان به کار در اورژانس بیمارستان‌ها یا کار در سازمان‌هایی از جمله پزشکی قانونی یا سازمان تامین اجتماعی و ... می‌پردازند. البته بیشتر پزشکان عمومی بعد از چند سال کار در حرفه‌ی پزشکی عمومی به ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی مشغول می‌شوند.


2. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

در حال حاضر بازارکار این رشته بعد از فارغ التحصیلی در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ خوب نیست ولی در شهرستان‌ها و به خصوص در مناطق محروم بازار کار خوبی دارد. ولی متاسفانه بازار کار و  درآمد پزشکان عمومی نسبت به چند سال گذشته کمتر شده است.  هم چنین با توجه به افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاه‌های مختلف در سال‌های اخیر وضعیت بازارکار این رشته در سال‌های آینده نامشخص است.


3. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

به صورت کلی گرفتن پذیرش در این رشته نسبت به سایر رشته‌ها از جمله رشته‌های پیراپزشکی و فنی مهندسی سخت‌تر میباشد. اگر دانشجویی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد باید آزمون‌های مختص کشورها را شرکت کند و حتما زبان‌های خارجی اعم از زبان انگلیسی و زبان آلمانی را در خود تقویت کند.


بخش سوم:


دکتر بتول نوربخش، شاغل در رشته‌ی پزشکی عمومی (فارغ التحصیل رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز)


1. تخصص های رشته‌ی پزشکی چیست؟ و کدام تخصص از لحاظ بازار کار بهتر است؟

چشم پزشکی، رادیولوژی، پوست و مو، پزشکی هسته‌ای، ارتوپدی، قلب و عروق، مغز و اعصاب، جراحی عمومی، داخلی، گوش و حلق و بینی، نورولوژی، پاتولوژی، رادیوتراپی و انکولوژی، زنان و زایمان، روانپزشکی، کودکان و ... از جمله تخصص‌های رشته‌ی پزشکی هستند. تخصص‌های پوست و مو،  رادیولوژی و چشم پزشکی بازارکار بهتری دارند.


2. مهارت ها و توانایی های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

مهارت‌های کسب شده به دانشگاه محل تحصیل و حیطه‌ی کاری بستگی دارد اما به طور معمول فارغ‌التحصیلان این رشته در تشخیص اولیه بیماری‌ها، درمان و جراحی اولیه مهارت کسب می‌کنند.


3. وظایف و مسئولیت های یک پزشک عمومی در نظام سلامت چیست؟

تشخیص بیماری‌ها، توصیه‌های درمانی، تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط او صورت پذیرد. انجام جراحی‌ها (در صورت داشتن تخصص مربوطه)، ارجاع بیمار به متخصصان دیگر برای آزمایش‌ها و تشخیص بهتر در صورت لزوم از جمله وظایف دیگر پزشک هستند.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

بازارکار این رشته بستگی به شهر محل زندگی و حوزه کاری دارد. معمولا در شهرهای کوچک بازارکار این رشته بهتر است. همچنین پزشکانی که در بخش دولتی مشغول به کار هستند از شرایط و مزایای بهتری برخوردارند.


5. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

بله، با تاسیس مراکز درمانی مانند درمانگاه، کلینیک و بیمارستان می‌توان فرصت اشتغال را برای دیگر افراد فراهم کرد.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته‌ی پزشکی