راهکارهایی برای حمایت بهتر اولیا در آموزش

این روزها همگی در سرتاسر جهان در خانه می‌مانیم و تا حد امکان تمام کارهایمان را در خانه انجام می‌دهیم که یکی از آن‌ها موضوع آموزش است.

راهکارهایی برای حمایت بهتر اولیا در آموزش

این روزها همگی در سرتاسر جهان در خانه می‌مانیم و تا حد امکان تمام کارهایمان را در خانه انجام می‌دهیم که یکی از آن‌ها موضوع آموزش است. آموزش غیرحضوری بستری تازه فراهم کرده است تا همراهی پدر و مادر در آموزش و یادگیری فرزندشان بیشتر از قبل باشد و دوری از فضای مدرسه، با هوشمندی و فعالیت‌های اولیا جبران شود. راهکارهای زیر موجب می‌شود تا کودکان در بخش‌هایی از درس‌هایشان به یادگیری از پدر و مادر مشتاق‌تر از قبل باشند:

1. خلاق باشید و برای تحریک خلاقیت کودکتان از ابزارهای متنوعی بهره بگیرید. انجام بازی‌ها و تمرین‌های بصری و عملی با ایجاد فضای هیجان، خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد. کودک فقط با شنیدن نمی‌آموزد. او دوست دارد ببیند، حرف بزند و بازی کند. به خلاقیت او اهمیت بدهید و به یاد داشته باشید که خلاقیت به درس خاصی محدود نمی‌شود. می‌توانید از شیوه‌های تازه‌ای برای تکمیل آموزش‌های غیرحضوری فرزندتان برای تمامی درس‌ها مثل ریاضی، علوم و تاریخ استفاده کنید. فقط باید کمی جست‌وجو و فکر کنید. دیدن، شنیدن، ساختن، جست‌وجوکردن و گفت‌وگوکردن، دست‌به‌دست هم می‌دهند و یادگیری کودک را تکمیل می‌کنند.

2. امروزه وبگاه‌ها و برنامه‌های گوناگونی وجود دارد که امکان استفاده از فیلم‌های آموزشی را به کودکان می‌دهد. برای نمونه می‌توانید درباره‌ی مبحث خاصی در درس ریاضی یا علوم، فیلم آموزشی جذابی پیدا کنید و در کنار هم آن را تماشا کنید و بعد با هم به گفت‌وگو بپردازید. حتی می‌توانید درباره‌ی موضوع‌های غیردرسی که مرتبط با مباحث مطرح‌شده در کتاب است، بیشتر تحقیق کنید و فیلم‌های جالب ببینید. این کار به عمیق‌ترشدن یادگیری‌های کودک کمک می‌کند.

3. سعی کنید از دنیای واقعی پیرامونتان مکملی برای آموزش‌های مجازی بسازید. انواع سنگ‌ها، گیاهان، جانوران و... در طبیعت منتظر شما هستند. با رعایت بهداشت، کودک خود را به محیط زندگی‌اش ببرید و از نزدیک او را با پدیده‌های مکتوب در کتاب‌های درسی آشنا کنید. یادگیری را به فضای خانه محدود نکنید.

4. از زمان بیشتری که کودکان در خانه سپری می‌کنند، برای فعال‌کردن تفکرشان بهره ببرید. در هفته، ساعاتی را به ایده‌پردازی اختصاص بدهید. هر هفته موضوعی را در خانواده مطرح کنید و تمام ایده‌ها و اطلاعاتی را که درباره‌ی آن موضوع به ذهنتان می‌رسد، یادداشت کنید. ممکن است یک هفته بخواهید درباره‌ی بدن انسان بیشتر بیاموزید. می‌توانید از فرزندتان بخواهید با مطالعه‌ی کتاب‌های غیردرسی یا جست‌وجو در اینترنت، مطالبی برای داشتن بدن سالم پیدا کند. خودتان هم در این بازی‌های علمی فعال باشید. وقتی اطلاعات را جمع‌آوری کردید، با کمک هم، آن‌ها را طبقه‌بندی و مطالعه کنید. حتی می‌توانید از او بخواهید که اندام‌های انسان را نقاشی کند یا کاردستی درست کند تا از روی آن برای اعضای خانواده که هم‌کلاسی‌های تازه‌اش شده‌اند، آموخته‌های جدیدش را توضیح بدهد.

5. بگذارید کودکتان گاه‌گاهی معلم شما باشد. در نقش دانش‌آموز در کلاس درس حاضر شوید و از او بخواهید درسی را که از معلمش به‌صورت غیرحضوری یا حتی حضوری یاد گرفته است، به شما آموزش بدهد. از او سؤال کنید و اجازه بدهید با فکرکردن یا حتی مرور کتاب، جواب را پیدا کند. هیچ‌چیز مانند یاددادن، آموخته‌ها را در ذهن تثبیت نمی‌کند. علاوه بر تعلیم، وظیفه‌ی پدرها و مادرها در تربیت هم دشوارتر شده است و باید برای آموزش اصول تربیتی هم برنامه‌ای داشته باشید. در این کلاس‌های خانگی اصول تربیتی و انجام کارهای گروهی را تمرین کنید. لازم است بعضی وقت‌ها معلم یا دانش‌آموز و حتی هم‌کلاسی فرزندتان باشید.

خودتان هم بیشتر بیندیشید و برای ایفای نقش خود در وضعیت جدید برنامه‌ریزی کنید.

منبع: www.edsys.in

مطالب مرتبط