برترهای آزمون: مصاحبه با سبحان قارویی ازدوم تا ششم دبستان

همیشه فکر می‌کردم که باید جزء نفرات برتر کشوری باشم به همین دلیل بیشتر درس خواندم تا به هدفم برسم. شهر: تبریز

برترهای آزمون: مصاحبه با سبحان قارویی ازدوم تا ششم دبستان

همیشه فکر می کردم که باید جزء نفرات برتر کشوری باشم به همین دلیل بیشتر درس خواندم تا به هدفم برسم.

شهر: تبریز

مدرسة دبستان: مدرسه ناب 2

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا ششم به مدت 5 سال

میانگین تراز: 7436

شغل پدر: کارمند

شغل مادر: خانه‌دار


چگونه با آزمون‌های کانون آشنا شدید؟

من از طریق مدرسه آشنا شدم چون آزمون‌ها را برگزار می‌کردند من و دوستانم هم که حدود 15 نفر بودیم علاقمند شدیم شرکت کنیم.

پس با یک‌‌دیگر رقابت هم دارید؟

بله. برای این‌که بتوانیم بهتر آزمون بدهیم گاهی در کلاس با هم درس می‌خوانیم و از یک‌دیگر می‌پرسیم و رفع اشکال هم می‌کنیم. اما اگر از یک‌دیگر جلو بزنیم ناراحت نمی‌شویم.

فکر می‌کنی شرکت در آزمون‌ها چه کمکی به رشد شما کرد؟

من خودم درسخوان هستم اما آزمون‌ها کمک می‌کند من هر هفته کل کتاب‌ها را بخوانم. اگر آزمون‌ها نبود این کار را با این کیفیت انجام نمی‌دادم.

شما جز نفرات برتر کشوری هستید آیا از ابتدا جزء برترها بودید؟

نه. از اول جز برترها نبودم وقتی به کلاس چهارم رسیدم نفر 1 کشور شدم. علت این پیشرفت هم این بود که من بیش‌تر درس خواندم و کتاب‌های سؤالات پرتکرار امتحانی را هم کار می‌کردم.

از نظر من هر کسی که بیش‌تر مطالعه کند می‌تواند بفهمد که فایده مطالعه‌اش چه‌قدر بوده است. البته دقت هم خیلی اهمیت دارد.

آیا کلاً به رتبه 1 شدن فکر می‌کردی؟

بله. از ابتدا که شرکت می‌کردم دوست داشتم رتبه 1 شوم و اسم من هم بین برترهای مجلة آزمون باشد. بعد با خودم گفتم اگر بیش‌تر درس بخوانم یا بیش‌تر تمرین کنم و کتاب بیش‌تری بخوانم می‌توانم به این هدفم برسم.

بی‌دقتی‌هایت را چگونه کم کردی؟

من متوجه شدم علت بی‌دقتی‌هایم عجله کردن است از قبل از آزمون به این موضوع فکر می‌کنم که باید استرس کم‌تری داشته‌باشم، تمرکزم بالاتر باشد تا بتوانم روی هدفم متمرکز شوم.

چرا اینقدر روی مطالعة کتاب‌های بیش‌تر تأکید داری؟

اگر فقط به کتاب درسی اکتفا کنیم فقط می‌توانیم سؤالات در همان حد را حل کنیم. اما وقتی کتاب بیش‌تری می‌خوانی می‌بینی که می‌توانی سؤالات بیش‌تری را پاسخ دهی. از طرفی مطالب کتاب درسی برای من نیز تکمیل می‌شود و این کتابها کمک می کنند تا مطالب فراتر از کتاب هم یاد بگیرم.

گفتید با کمک کتاب سؤالات پرتکرار امتحانی رشد کردید و به رتبه‌های تک رقمی رسیدید این کتاب یک کتاب تشریحی است چگونه به رسیدن شما به این جایگاه کمک کرد؟

مادرم در این زمینه خیلی به من کمک کردند چون من اوایل زمان کم می‌آوردم مادرم معتقد بودند اگر سؤالات تشریحی حل کنم دقت بیش‌تری خواهم داشت چون تشریحی حل کردن باعث می شود تا دانش آموز همه‌ی راه حل‌ها را به دقت بنویسد و در ذهنش ماندگار شود. به همین دلیل از این کتاب کمک می‌گرفتم. پس از این‌که به این کتاب مسلط می‌شدم مادرم همه جاهای مهم کتاب را به سؤال تبدیل می‌کرد و دوباره کار می‌کردیم.

چه کتاب‌های دیگری کار می‌کنی؟

کتاب سه سطحی. سعی می‌کنم روزی یک صفحه از این کتاب‌ها را کار کنم و حل تمرین را در کتاب انجام می‌دهم و می‌نویسم. چون اگر یک موقع اشتباه حل کردم بتوانم اشکال کار خودم را ببینم.

برای شروع سال تحصیلی چه برنامه‌ای داری؟

می‌خواهم بیش‌تر درس بخوانم. حتما برای یادگیری بیش‌تر از شبکه آموزش و تدریس مجازی به خوبی استفاده خواهم کرد. کتاب‌های آموزشی هم با دقت کار می‌کنم. سعی می‌کنم نگران نباشم و به خودم اعتماد کنم که وقتم را هدر نمی‌دهم و تفریح می‌کنم و درسم را هم به دقت می‌خوانم.

در تابستان پیشخوانی هم انجام دادی؟

بله، ریاضی، علوم و فارسی ششم را خوانده‌ام.

چه کسی در درس‌ها بیش‌تر به شما کمک می‌کند؟

مادر و برادرم. برادرم در درس ریاضی برای من رفع اشکال می‌کند. ایشان سؤال را روی کاغذ می‌نویسند و چاپ می‌کنند و از من امتحان می‌گیرند و بعد از امتحان دوباره رفع اشکال می‌کنیم. مادرم هم درس‌های حفظی را برای من توضیح می‌دهند از من می‌پرسند و کمک می‌کنند متن درس‌ها را بهتر یاد بگیریم.

به نظر شما الآن که مدرسه‌ها به صورت غیرحضوری است خانواده‌ها چه نقشی در موفقیت بچه‌ها دارند؟

در کلاس‌های درس پرسش و پاسخ‌ هست که در شرایط غیرحضوری این فرصت را نداریم و کی نیست از ما درس بپرسد پس متوجه نمی شویم چقدر درسها را یاد گرفته‌ایم. بهتر است خانواده‌ها این پرسش را انجام دهند تا دانش‌آموز بداند چه‌قدر درس‌ها را یاد گرفته است.

شما چگونه از اشتباهات یاد می‌گیرید؟

اشتباه باعث افزایش تکرار و تمرین می‌شود پس باعث می‌شود برای همیشه مبحث را یاد بگیری و قوی‌تر کار کنی.

از کدام قسمت سایت کانون استفاده می‌کنی؟

نمونه سؤالات امتحانی و البته پیج اینستاگرام را هم دنبال می‌کنم.

از مجله چی؟

چیستان‌ها را حل می‌کنم و نفرات برتر را می‌بینم.

در آزمون‌های آنلاین چه وضعیتی داری؟

اوایل با کمبود زمان مواجه می‌شدم اما الان بهتر شدم. تک تک سؤالات را حل می‌کنم و پاسخ‌برگ را به‌تدریج تکمیل می‌کنم. سؤالات زمان‌بر در پایان آزمون حل می‌کنم.

به برنامه راهبردی چه‌قدر پایبندی؟

مادرم روی برنامه خیلی حساس است یعنی آخر هفته‌ها برنامه را چک می‌کند و دقیقاً طبق همان برنامه با من کار می‌کند. جمعه‌هایی که آزمون دارم هم نه‌جایی می‌رویم و نه مهمان داریم چون برای رسیدن به این برنامه کلی زحمت کشیده‌ایم و باید نتیجه بگیریم.

برای آینده چه برنامه‌ای داری؟

می‌خواهم دکتر شوم تا بتوانم انسان‌ها را نجات بدهم.