برترهای آزمون: مصاحبه با آوا فرضی ازدوم تا ششم دبستان

امسال که مدرسه‌ها غیرحضوری است سال سختی است و باید به طور ویژه درس بخوانیم شهر: لنگرود-استان گیلان مدرسة دبستان: مدرسه غیردولتی فرزانه

برترهای آزمون: مصاحبه با آوا فرضی ازدوم تا ششم دبستان

امسال که مدرسه‌ها غیرحضوری است سال سختی است و باید به طور ویژه درس بخوانیم

شهر: لنگرود-استان گیلان

مدرسة دبستان: مدرسه غیردولتی فرزانه

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا ششم به مدت 5 سال

میانگین تراز: 6508

شغل پدر: گل فروش

شغل مادر: خانه‌دار


اولین بار چه شد که تصمیم گرفتید در آزمون‌های کانون شرکت کنید؟

مادرم توصیه کردند که برای پیشرفت درسی بهتراست در آزمون‌های کانون شرکت کنم چون کیفیت این آزمون‌ها خوب است و می‌تواند به رشد من کمک کند.

یادت می‌آید اولین آزمون چه احساسی داشتی؟

من همان اولین آزمون ذوق داشتم و تعجب کرده بودم که دفترچه سؤالی دارم که تعداد زیادی سؤال دارد و من توانسته‌ام به این همه سؤال فکر کنم و به آن‌ها پاسخ بدهم.

آیا از همان ابتدا مهارت‌های تست‌زنی را بلد بودی؟

نه به تدریج یاد گرفتم و آزمون‌های اول هم تراز حدود 6000 داشتم. مادرم و پشتیبانم خیلی به من کمک کردند که تست زدن را یاد بگیرم.

-در دوران تابستان روزی چند ساعت درس خواندی؟

من روزانه حدود 2 تا 3 ساعت درس خواندم. البته در کنار درس خواندن کلاس زبان، موسیقی و شاهنامه‌ خوانی هم رفتم.

برنامه‌ات برای مطالعه در تابستان به چه صورت بود؟

من کتاب تابستان را به‌طور حل کردم که این کتاب شامل درس‌های سال قبل و پیشخوانی بخشی از درس‌های سال بعد بود. ریاضی پنجم را به دقت مرور کردم، تیزهوشان هم جزئی از برنامة تابستان من بود.

برای تیزهوشان چه‌قدر کار کردی؟

من از کتاب استعداد تحلیلی، روزی 10 تا تست کار کردم. اما قصد دارم در روزهایی که مدرسه‌ها شروع می‌شوند تعداد بیش‌تری کار کنم مثلاً روزی 20 سؤال.

برای پیشخوانی درس‌های سال بعد چه کاری انجام دادی؟

کلاس می‌رفتم. خودم هم سعی می‌کردم کتاب درسی را به دقت بخوانم تا به‌طور کامل یاد بگیرم. سپس تمرین و سؤال حل می‌کردم و برای رفع اشکال سؤالات از معلم یا مادرم یا خاله‌ام کمک می‌گرفتم.

پیشخوانی کردن در تابستان در این روزهایی که سال تحصیلی شروع نشده است چه کمکی به شما می‌کند؟

هر وقت که معلم بگوید قصد دارم امتحان بگیرم من آمادگی دارم. از طرفی من نکته‌هایی که در هر درس مهم است را زودتر یاد گرفته‌ام و آمادگی کامل دارم. و این‌که با سؤالات بیش‌تری آشنایی دارم و فرصت بیش‌تری برای تمرکز و تمرین و یادگیری بیش‌تر داشته‌ام.

آیا دوستانی داری که با هم برنامه‌ریزی کنید و با هم درس بخوانید؟

بله، دو دوست دارم به اسم‌های فاطمه و نازنین زهرا که برنامة مطالعه‌مان شبیه به هم است و همدیگر را در جریان کارهایی که انجام می‌دهیم می‌گذاریم تا همگی رشد کنیم و نتیجه خوبی بگیریم.

امسال که مدرسه‌ها به‌صورت غیرحضوری است چه برنامه‌ای برای درس خواندن داری؟

می‌دانم که امسال سال سختی است و باید به‌طور ویژه برای آن کار کنم. من سعی می‌کنم که برای یک هفته برنامه‌ریزی کنم و از قبل بدانم که قرار است هر روز هفته چه کتابی و چه‌قدر از آن کتاب را بخوانم. مثلاً مشخص می‌کنم شنبه نیم ساعت ریاضی و نیم‌ساعت علوم بخوانم. در کنار این مطالعه حتماً تست‌های متعدد هم کار می‌کنم.

از چه کتاب‌هایی استفاده می‌کنید؟

کتاب‌های سه سطحی، کار، اشتباهات متداول

کدام کتاب بیش‌تر به رشد تراز شما کمک می‌کند؟

اشتباهات متداول. چون روش درست را  به من یاد می‌دهد تا بتوانم اشتباهاتم را کم‌تر کنم. کتاب‌ سه سطحی هم برای زمانی که می‌خواهم بیش‌تر تمرین کنم مفید است چون تعداد سوالات بیشتری دارد.

کدام درس کتاب ششم را می‌خواهی بیش‌تر بخوانی؟

ریاضی. چون هم نکته‌های بیش‌تری دارد و هم تأثیر بیش‌تری روی رشد تراز دارد.

در طول سال تحصیلی چه برنامه‌ای برای تست زدن داری؟

هنوز دقیق نمی‌دانم. 2 روش دارم که باید بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنم. یا 3 روز در هفته یا این‌که هر روز زمانی را به این کار اختصاص خواهم داد.

آزمون‌های آنلاین را درچه شرایطی شرکت می‌کنی؟

من در یک دفتر پاسخ سؤالات را یادداشت می‌کنم سپس گزینه‌های درست را در پاسخ برگ پر می‌کنم. در این دوران تکرار و تمرین بیش‌تر بر عهدة دانش‌آموز است به همین دلیل، بیش‌تر درس می‌خوانم تا در آزمون‌ها نتیجه خوبی بگیرم.

به نظر شما در این شرایط نقش پدر و مادر چه‌قدر اهمیت دارد؟

باید حواسشان بیش‌تر به دانش‌آموزان باشد و زمان آزمون آنلاین مثل یک مراقب جلسه آزمون بر کار فرزند خود نظارت کنند. مثلاً مادر من در روز آزمون کاملاً بر کار من نظارت می‌کنند و بعد از آزمون هم سؤالات دشوار را به کمک ایشان رفع اشکال می‌کنم.

کدام قسمت مجله آزمون را دوست داری؟

مصاحبه‌ها را چون روش درس خواندن را یاد می‌گیرم و متوجه می‌شوم چه کتاب‌هایی را باید بخوانم به عنوان نمونه کتاب اشتباهات متداول را از همین مصاحبه‌ها یاد گرفتم که تهیه کنم.چون دیدم خیلی از دانش آموزان برتر از این کتاب استفاده کرده‌اند اما من این کتاب را نداشتم.

یکی از ویژگی‌های خاص شما چیست؟

من سخت‌کوش هستم و برای درس خواندن پشتکار دارم. اگر در آزمون ببینم سؤالی را غلط زده‌ام خیلی پیگیرم که آن‌را یاد بگیرم و اشتباهم را تکرار نکنم.

به چه درسی علاقه داری؟

علوم چون آزمایش‌های متعدد دارد.

برای آینده چه برنامه‌ای داری؟

می‌خواهم در رشته علوم تجربی ادامه تحصیل بدهم و پزشک شوم.