حقایق شگفت انگیز درباره کلاغ

ظاهر ترسناک کلاغ‌ها همیشه سرآغاز شکل‌گیری افسانه‌های زیادی بوده است. بسیاری از مردم کلاغ‌ها را شوم و سمبل مرگ می‌دانند. شاید حتی شنیدن صدای آنها نیز تاثیر مطلوبی بر شنونده باقی نگذارد، اما ناگفت...

حقایق شگفت انگیز درباره کلاغ

ظاهر ترسناک کلاغ‌ها هميشه سرآغاز شکل‌گيري افسانه‌هاي زيادي بوده است. بسياري از مردم کلاغ‌ها را شوم و سمبل مرگ مي‌دانند. شايد حتي شنيدن صداي آنها نيز تاثير مطلوبي بر شنونده باقي نگذارد، اما ناگفته‌هاي زيادي درباره آنها وجود دارد.

به گزارش ايسنا، جام جم آنلاين در ادامه گزارش خود درباره «زندگي کلاغها» مينويسد: يکي از شاخص‌ترين ويژگي‌هاي کلاغ‌ها اين است که در هر زيستگاهي از مناطق سرد و يخ‌زده گرفته تا کوهستان‌ها، دشت‌ها، مزارع، علفزارها و حتي شهرها مي‌توانند زندگي کنند.

کلاغ‌ها انواع گوناگوني دارند: زاغ درختي، زاغ کوهي، زاغ خاوري، زاغ فندق شکن، جيجاق زميني، زاغ حبشي، زاغ شمالي و ده نوع ديگر نشان‌دهنده بزرگي اين گونه است.

قدمت حضور کلاغ‌ها روي کره زمين به دوره سوم زمين شناسي يعني حدودا 17 ميليون سال قبل برمي گردد. کلاغ‌ها از خانواده Corvidae يا کلاغ سانان هستند. اين خانواده بيشتر از 120 گونه دارد که در سراسر جهان به استثناي قطب جنوب پراکنده شده‌اند. با وجود اين که ممکن است به نظر خيلي عجيب و غيرمنطقي بيايد، اما بايد بدانيد مرغ‌هاي بهشتي يکي از نزديک‌ترين خويشاوندان کلاغ‌ها هستند.

کلاغ‌ها همه چيزخوار هستند، پيدا کردن غذا شايد يکي از کمترين دغدغه‌هاي آنها تلقي مي‌شود. کلاغ‌ها از خوردن حيوانات مرده و زباله نيز ابايي ندارند. آنها اين توانايي را دارند که براي پيدا کردن غذا از ابزارهاي به خصوصي استفاده کنند.

به عنوان مثال تحقيقات نشان داده که کلاغ‌ها براي خوردن ميوه‌هايي نظير فندق يا گردو که هيچ نوع منفذي براي شکستن ندارند، در وسط خيابان قرار مي‌دهند تا ماشين از روي آنها عبور کند و سپس براي خوردن محتويات داخل هسته‌ها مجدد بازمي‌گردند.

اين حيوانات آنقدر باهوش هستند که براساس تجربه مي‌دانند ماشين‌هاي سنگين دانه‌ها را له مي‌کنند و به همين دليل ماشين‌هاي سبک‌تر را انتخاب مي‌کنند و دانه‌ها را به زير چرخ‌هاي آنها هل مي‌دهند حتي آنها اغلب اين کار را زماني انجام مي‌دهند که چراغ راهنمايي سبزرنگ است!

باهوش‌تر از شامپانزه

بدون ترديد کلاغ‌ها يکي از باهوش‌ترين موجودات روي زمين هستند. واقعيت اين است که آنها حتي از طوطي‌ها، جغدها و ديگر پرندگان شکاري هم باهوش‌تر هستند. دانشمندان پس از انجام آزمون‌هاي مختلف هوش روي سگ‌ها، گربه‌ها، خوک‌ها و کلاغ‌ها متوجه شدند کلاغ‌ها نسبت به سايرين موفق‌تر عمل مي‌کنند. در سال 2004 تحقيقات نشان داد که کلاغ‌ها حتي از شامپانزه‌ها نيز باهوش‌تر هستند. مغز کلاغ‌ها نسبت به ديگرگونه‌هاي پرندگان نسبتا بزرگ‌تر و تکامل يافته‌تر است.

جالب است بدانيد آناتومي مغز کلاغ تا حدودي شبيه مغز انسان‌هاست. زبان کلاغ يک زبان واقعا پيچيده است و هر صداي قار قار معني متفاوتي دارد. تحقيقات نشان مي‌دهد برخي از اصوات آنها هشداردهنده ، برخي تقليد صدا از ساير جانداران و برخي هم در ارتباط با وقوع يک اتفاق خاص است.

کلاغ‌هاي خطرناک

مردارخواري آنها باعث مي‌شود آنها ناقل بيماري هم باشند. به عنوان مثال کلاغ‌ها يکي از عوامل انتشار ويروس نيل غربي به آمريکا در سال 1999 ميلادي هستند.

اين ويروس که پس از دو تا 15 روز علائم اوليه‌اش بروز مي‌کند، تقريبا در 80 درصد مواقع عوارض باليني قابل تشخيصي ندارد، اما مي‌تواند باعث بروز يک بيماري کشنده عصبي در انسان‌ها شود. سال 2005 تحقيقاتي توسط دانشمندان آلماني انجام شد که نشان داد با وجود همه اين موارد ميزان مواد سمي موجود در گوشت کلاغ باز هم نسبت به گوشت خوک کمتر است.

کلاغ‌ها خيلي اجتماعي هستند. در اسکاتلند يک کلوني از جمعيت کلاغ‌ها به ثبت رسيده که در آن بالغ بر 65 هزار کلاغ حضور داشته‌اند.

کوچک‌ترين کلاغي که در دنيا وجود دارد، زاغ کبود کوتوله مکزيکي است.

نام علمي اين پرنده (Aphelocoma nana) است و تنها 40 گرم وزن و 21.5 سانتي‌متر طول دارد.

بزرگ‌ترين کلاغ‌ها در دنيا نيز غراب يا کلاغ سياه معمولي (Corvuscorax) و کلاغ نوک‌ کلفت (Crvuscrassirostris) هستند که هر دو حدود 1500 گرم وزن و 65 سانتي متر طول دارند.

با وجود اين که اغلب انسان‌ها از کلاغ‌ها خوششان نمي‌آيد، اما واقعيت اين است که حضور آنها باعث حذف بسياري از مواد مضر از چرخه حيات مي‌شود.

اصطلاحي است که مي‌گويد اگر کلاغ‌ها محيطي را ترک کنند، آن محل ديگر جاي زندگي نيست.

خصوصيات شاخص

قابليت به خاطر سپردن چهره انسان‌ها: بار ديگر که از کنار کلاغ‌ها رد شديد، سعي کنيد صورت ظاهري آنها را به خاطر بسپاريد. آيا واقعا مي‌توانيد چند دقيقه بعد يک کلاغ را از ميان چند کلاغ ديگر تشخيص دهيد؟ اما به خاطر داشته باشيد که عکس اين مورد صادق است. هر يک از کلاغ‌هايي که شما از کنار آنها رد شده ايد، بي‌ترديد چهره شما را به ياد دارد.

محققان دانشگاه سياتل در يک تحقيق هفت کلاغ را گرفته و آنها را علامت گذاري کردند. آنها در حين علامت گذاري روي صورت خودشان ماسک‌هاي ترسناک و عجيب گذاشتند. کلاغ‌ها آزاد شدند، اما بعد از آن هر بار که يکي از اعضاي گروه با يکي از ماسک‌هاي مربوط در صحن دانشگاه ظاهر مي‌شد، نه‌تنها کلاغ‌هاي علامتگذاري شده بلکه ساير کلاغ‌ها با حرکات شيرجه مانند به طرف وي هجوم مي‌آوردند. اين آزمايش نه تنها نشان داد کلاغ‌ها صورت‌هاي مختلف را به خاطر مي‌سپارند بلکه در عين حال نشان داد که آنها کينه‌اي نيز هستند.

قابليت توطئه‌چيني: آزمايش فوق در عين حال نکته ديگري را هم نشان داد و آن ارتباطات ناشناخته‌اي است که در ميان کلاغ‌ها وجود دارد. پرسش اينجاست که ساير کلاغ‌ها که علامت گذاري نشده‌اند، چگونه در حين مشاهده ماسک‌هاي مربوط از خود عکس‌العمل نشان مي‌دهند؟ بديهي است که سيستم‌هاي ارتباطي ناشناخته‌اي در ميان کلاغ‌ها وجود دارد. يکي از روش‌هاي برقراري ارتباط، زبان پيچيده ميان کلاغ‌هاست.

تشريح دقيق وضع ظاهري ماسک‌ها براي کلاغ‌هاي ديگر شايد تا اندازه‌اي هم ترسناک باشد، پس بهتر است که بار ديگر که از کنار يک کلاغ رد مي‌شويد اندکي بيشتر در مورد نحوه برخوردتان فکر کنيد.

حافظه قوي: در منطقه چاتام اونتاريو وقوع حادثه‌اي باعث شد که حافظه قوي کلاغ‌ها به اثبات برسد. اين منطقه مسير عبور هزاران پرنده مهاجر و کلاغ است. ساکنان اين منطقه که از حضور کلاغ‌ها عاجز شده بودند، بر آن شدند تا از طريق تيراندازي کلاغ‌ها را از محل زندگي خود دور کنند. نتيجه اين بود که از سال بعد کلاغ‌ها نه‌تنها به اين منطقه نيامدند بلکه حتي در زمان پرواز بر فراز اين شهر اوج مي‌گرفتند و تلاش مي‌کردند تا حد امکان خودشان را از دسترس دور نگه دارند.

توانايي حل مشکلات: در يک تحقيق پژوهشگران يک تکه گوشت را کاملا طناب‌پيچ کردند و به سر يک ريسمان بستند. سپس ريسمان را از يک ميله چوبي آويزان کردند. مشاهدات نشان داد کلاغ‌ها در وهله اول روي آن چوب نشستند و ريسمان را خراشيدند سپس آن‌قدر تکه‌هاي طناب را با پا و نوک‌هايشان کشيدند تا اين که کاملا از دور گوشت برداشته شد.

در يک آزمايش ديگر محققان غذا را داخل يک لوله گذاشتند و تنها يک سيم مفتولي را به شکل قلاب در کنار دو کلاغ قرار دادند. کلاغ‌ها پس از مدتي با استفاده از مفتول غذا را از داخل لوله بيرون کشيدند و خوردند.

برنامه‌ريزي: کلاغ‌ها مازاد غذاي خود را انبار مي‌کنند. بسيار ديده شده که ساير کلاغ‌ها با تعقيب يک کلاغ ديگر ذخيره غذايي او را پيدا کرده‌اند. با توجه به اين که کلاغ حيوان محتاطي است و در مخفي‌کاري استاد است لذا محققان باور دارند که کلاغ‌ها بدون برنامه‌ريزي نمي‌توانند به منبع غذايي يک کلاغ ديگر دستبرد بزنند.

منبع :