تولید ربات زیردریایی خودران با برد 12 هزار کیلومتر

شرکت بوئینگ با عقد قراردادی به ارزش 43 میلیون دلار با نیروی دریایی ارتش امریکا برای آن چهار ربات بزرگ زیردریایی به نام اورکا تولید می‌کند.

تولید ربات زیردریایی خودران با برد 12 هزار کیلومتر

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، شرکت بوئینگ با عقد قراردادی به ارزش 43 میلیون دلار با نیروی دریایی ارتش امریکا برای آن چهار ربات بزرگ زیردریایی به نام اورکا تولید می کند. این ربات های زیردریایی غول پیکر با همکاری شرکت دیگری به نام Huntington Ingalls Industries ساخته خواهند شد و طول آنها به 15.5 متر می رسد.

زیردریایی های مذکور می توانند در آب های آزاد حرکت کنند و برای این کار نیازی به دخالت انسان ندارند، زیرا بر روی آنها سیستم ناوبری خودکار و یک بخش سوخت رسان ویژه نصب شده که موجب می شود اورکا بتواند با یک بار سوخت گیری مسافتی برابر با 12038 کیلومتر را طی کند.

استفاده از ربات های زیردریایی برای انجام ماموریت های نظامی و غیرنظامی مدتی است آغاز شده، اما ربات های یادشده تا به امروز کوچک و کوتاه برد بوده اند و نمی توانستند مسافت زیادی را طی کنند. اما اورکا علاوه بر اینکه ابعاد بزرگی دارد قادر به طی 12 هزار کیلومتر مسیر نیز هست.

اورکا که دارای موتوری دیزلی – برقی است برای انجام انواع ماموریت های نظامی مانند مین روبی، مقابله با کشتی ها و دیگر زیردریایی ها، جنگ الکترونیک، حمله به اهداف دشمن و غیره قابل استفاده است. این ربات می تواند 56.6 متر مربع بار حمل کند و برای به آب انداخته شدن نیازی به استفاده از کشتی ندارد.  

منبع :

10/6/2022 5:09:47 PM
Menu