کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید :

آخرین مطالب ارسالی



 1. از ديدگاه صاحب‌نظران و كارشناسان آموزشي، مهم‌ترين مهارت‌هايي كه مي‌تواند منجر به موفقيت تحصيلي دانش‌آموزان شود، عبارت است از: هدف‌گذاري، برنامه‌ريزي درسي، روش صحيح مطالعه، تقويت حافظه، تمركز و دقت.

  1. - -
 2. مزیت استفاده از کتاب خودآموزی در این است که می‌توانید سرعت خود را به دلخواه تنظیم کنید و هر کجا و هر وقت که خواستید از آن استفاده کنید. خواندن به‌تنهایی کمکی به شما نمی‌کند. کتاب خودآموزی تأثیر زیادی روی خواندن دانش‌آموزان دارد. این کتاب به چند قسمت تقسیم شده است که در هر قسمت نام درس در صفحه‌ی اول آمده است. مثلاً یکی از قسمت‌های آن ریاضی، دیگری علوم و چند قسمت را نیز به عهده‌ی خود دانش‌آموز گذاشته که عنوان کتاب را خودش انتخاب کند.

  در هر قسمت آن صفحه‌های رنگی آبی و قرمز وجود دارد. دانش‌آموز در صفحه‌ی آبی سؤالات درست، سؤالاتی که به آن شک دارد یا سؤالاتی که فراموش می‌کند می‌نویسد اما صفحه‌ی قرمز مخصوص سؤالاتی است که دانش‌آموز اشتباه پاسخ داده یا نتوانسته جواب بدهد.

  اگر بعدازظهر روز جمعه بعد از آزمون سؤالات اشتباه و سؤالات درست را در صفحه‌های قرمز و آبی بنویسید، کمک زیادی در درس خواندن به شما می‌کند. در آزمون بعدی که می‌خواهید شرکت کنید کافی است کتاب خودآموزی خود را بخوانید؛ زیرا چند سؤال از آزمون قبل هم تکرار می‌شود. به این صورت است که می‌توانید در هر آزمون بیش‌تر و بیش‌تر پیشرفت کنید.

  1. - -
 3. بر اساس اعلام رسمی سازمان سنجش، امسال کنکور رشته تجربی 22 خرداد برگزار می‌شود.

 4. محققان پژوهشکده علوم و صنایع غذایی موفق به تولید شکلات‌هایی شدند که به دندان آسیبی وارد نمی‌کنند.

  دکتر سمیرا یگانه‌زاد، مدیر گروه فناوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی درخصوص نحوه تهیه شکلات‌های دندان‌ دوست تصریح کرد: فرمولاسیون این شکلات‌ها به نحوی تهیه شده است که قندهای طبیعی همچون ایزومالت، جایگزین شکر می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که مصرف این شکلات‌ها به دندان آسیب نر‌سانند.

  وی افزود:‌ در واقع این قندهای طبیعی پس از مصرف باعث کاهش pH دهان نمی‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود که باکتری‌های مضر که به دندان صدمه می‌زنند رشد و فعالیت نکنند و دندان‌ها آسیب نبینند.

  به گفته استادیار پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، شکلات‌های دندان‌ دوست به دلیل آنکه با قندهای طبیعی تهیه شده‌اند علاوه بر آن که بعد از مصرف به دندان آسیب نمی‌زنند ممکن است برای برخی از بیماران دیابتی نیز مفید باشد.

  به گفته وی، مرحله پژوهشی طرح شکلات‌های دندان دوست به پایان رسیده و این طرح یا از طریق شرکتهای دانش بنیان پژوهشکده و یا از طریق واحدهای صنعتی مورد تجاری‌سازی قرار خواهند گرفت.

 5. من در سال‌های تحصیل، عضو کانون بودم و البته جزء اقلیتی بودم که دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل نمی‌کنند. تصورم بر این بود که تمام حرف و حدیث‌ها در مورد این دفتر یک‌سری حرف‌های کلیشه‌ای است. پشتیبانم مرا برای یک آزمون مجبور به نوشتن این دفتر کرد. با اکراه تمام مجبور به نوشتن شده بودم. بسیار ناراضی و گله‌مند بودم و فکر می‌کردم من که به اندازه‌ی کافی مطالعه می‌کنم و وقت زیادی از روز را در حال مطالعه هستم نیازی به این کارها ندارم. با نوشتن کامل دفتر برنامه‌ریزی در طول یک هفته متوجه شدم تنها 12 ساعت در هفته مطالعه دارم. باورش برایم سخت بود. من با تفکر اشتباه احساس کاذب این را داشتم که زیاد مطالعه می‌کنم. بعد از آن این موضوع برای من کاملاً واضح شد که چرا ترازم پیشرفت نمی‌‌کند.

  از هفته‌ی بعد با یک تصمیم جدی، شروع به تکمیل دفتر برنامه‌ریزی کردم و روز به روز ساعت مطالعه‌ام را افزایش دادم. در نهایت مطالعه‌ی من از لحاظ کمیت به طور چشمگیری افزایش یافت.

  شما هم از اول مهرماه نوشتن این دفتر را آغاز کنید. من با این دفتر یاد گرفتم رقابت با خود بسیار زیباتر و باارزش‌تر از رقابت با سایرین است. با این رقابت دانش‌آموز به آرامش درونی دست خواهد یافت و افزایش ساعت مطالعه، افزایش تراز در آزمون‌ها را نیز به دنبال خواهد داشت.  

  1. - -
 6. دانش آموزان سال سوم و چهارم تجربی

  در درس زیست خواندن هم‌زمان مبحث‌های مرتبط کتاب درسی کمک شایانی به شما در یادگیری مفهومی و ترکیبی

  خواهد کرد.

  در فایل پیوست  نکته‌های مرتبط کتاب درسی در  دو فصل 1 و 9 (زیست و آزمایشگاه2) کنار هم آورده شده است.

  فایل ضمیمه را دانلود کنید. 

  1. - -
 7. اولین عامل برای کسب درصد مطلوب و دلخواه در هر درس و افزایش تراز در هر آزمون، داشتن بهترین عملکرد در بازه‌ی زمانی دوهفته‌ای برای هر آزمون است؛ یعنی داشتن برنامه‌ی شخصی برای هر هفته و اجرای آن.

  1. - -
 8. پژوهشگران ایرانی با استفاده از مواد نانوساختار بیوسرامیکی در اصلاح آلیاژهای کاشتنی، موفق به ارائه‌ی مواد کاشتنی‌ قابل جذب برای کاربردهای ارتوپدی، فک و صورت شدند.

 9. شرکت بی‌ان‌ان‌تی با همکاری ناسا اقدام به تولید نانولوله‌های نیترید بور کرده و موفق به افزایش 500 درصدی نرخ تولید محصولات خود شده است

 10. بسیاری از شنلهای نامرئی به فناوری‌های نامتعارف مانند رشته‌های نوری یا مواد تغییردهنده نور نیازمندند که کاربردی نیستند، بویژه اینکه این نورها در زمان حرکت نیاز به شکست دارند؛ اکنون دانشگاه روچستر روشی واقع گرایانه ارائه کرده است که تنها با استفاده از لنزهای نوری اشیا را ناپدید می‌کند.

  ، این سیستم با روش ریاضی بسیار هوشمندانه‌ای طراحی شده است. محققان با قرار دادن دو لنز در موقعیت مناسب موجب خمیدگی نور و دیده نشدن اشیا در میان این وضعیت قرار گرفتن لنزها شدند. این روش به اندازه لنزها و زاویه 15 درجه و بیشتر بستگی دارد.

  این روش حقه‌ای بصری است و شما نمی‌توانید هر شی را که بر روی مسیر مستقیم مرکز آن قرار دارد، مخفی کنید و در واقع به حالت دونات است. این روش را نمی‌توان برای استتار کامل اشیا بکار برد.

  سیستم این لنزها نقاط کور وسایل نقلیه را حذف می‌کند و یا به جراحان اجازه مشاهده دستان خود را در طی عمل جراحی حساس می‌دهد. 

 11. رییس اجرایی گوگل گفت: رقابت بین گوگل و اپل بیشتر از هر زمان دیگری شدت گرفته و به یک جنگ تعیین کننده در صنعت رایانه تبدیل شده است.

  اریک اشمیت در واکنش به این سوال که با دیدن صف‌های طولانی مقابل فروشگاه‌های اپل که مشتاقانه منتظر خرید آیفون جدید هستند چه احساسی دارد؟ تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که گوگل این فناوری‌ها را یک سال قبل عرضه کرده است، اما از بیان جزییات بیشتر خودداری کرد.

  رییس اجرایی گوگل در مصاحبه با بلومبرگ گفت: این رقابت شدید به نفع میلیاردها کاربر در جهان است.

  وی افزود:‌ در حقیقت من می گویم که این رقابت شدید بین اپل و گوگل در حوزه اندروید و ios مزایای بسیار زیادی برای کاربران در سطح جهان دارد. اگر شما نگاهی به نوآوری‌های اپل و گوگل بیندازید می‌بینید که این رقابت که به عقیده من نبرد تعیین کننده صنعت کامپیوتر امروز است به نفع میلیاردها نفر در سطح جهان است.

  اشمیت درباره بازار جهانی گوشی‌های هوشمند استراتژی گوگل را نفوذ گسترده اعلام کرد.

  اندروید در حال حاضر حدود 84.7 درصد بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار خود دارد در حالی که سهم اپل 11.7 درصد، ویندوز موبایل هشت درصد و سیستم عامل بلک بری و دیگر سیستم‌ عامل‌ها حدود 3.6 درصد است.

  وی گفت: حقیقت این است که شما می توانید سهم کوچکی از بازار را با سود زیاد در اختیار داشته باشید یا همان مقدار پول را با سهم بیشتری از بازار و سود کمتر بدست آورید. ما در استراتژی خود سهم بیشتر بازار را انتخاب کرده‌ایم.

  اشمیت و جاناتان روزنبرگ، نایب رییس سابق گوگل این مصاحبه را برای تبلیغ کتاب جدید خود به نام "گوگل چطور کار می‌کند" مطرح کردند. این کتاب درباره فرهنگ، استراتژی و نوآوریها در این موتور جستجوی اینترنتی است.

 12. اگر فرايندي را كه هنگام تخمه خوردن طي مي‌كنيم، دقيقاً در روند مطالعه پياده کنیم حتماً به نتیجه خواهیم رسید. در غیر این صورت ممكن است يا به خط پايان نرسيم يا با آمادگي به استقبال كنكور نرویم.

  1. - -
 13. لاتزیو با برتری پر گل در خانه پالرمو به رده نهم جدول رده‌بندی صعود کرد.

  هفته پنجم سری A با برگزاری 2 دیدار به پایان رسید. لاتزیو در خانه پالرمو موفق شد با 4 گل به برتری برسد تا به رده نهم جدول صعود کند. فیلیپ جورجوویچ صربستانی در این دیدار درخشید و 3 بار برای تیمش گلزنی کرد. دیگر گل "بیانکوچلستی" را مارکو پارولو به ثمر رساند.

  در دیگر دیدار اودینزه موفق شد در ورزشگاه فریولی با نتیجه 4 بر 2 پارما را شکست دهد.

  در جدول رده‌بندی لیگ ایتالیا دو تیم یوونتوس و رم مقتدرانه با 5 پیروزی از 5 دیدار در صدر قرار دارند و اودینزه با 12 امتیاز سوم است.

 14. تیم ملی کبدی ایران در بخش مردان به مرحله نیمه نهایی رسید تا مدال برنزش قطعی شود.

  در روز یازدهم بازی‌های آسیایی ملی‌پوشان کبدی ایران برابر کره‌جنوبی به میدان رفتند و با شکست میزبان به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند.

  ایران همانند دیدار نخست برابر مالزی در شروع نمایش خوبی نداشت و عقب افتاد اما در ادامه به خوبی کار را جبران کرد و توانست با نتیجه 41 بر 22 پیروز شد.

  تیم کبدی ایران مدال نقره بازی‌های آسیایی دوره قبل را در کارنامه دارد.

 15. دانشمندان «موسسه سرطان دانا-فاربر»، «موسسه فناوری ماساچوست» و موسسات دیگر علائمی از رشد اولیه سرطان لوزالمعده را یافته‌اند.

  این علائم شامل افزایش شدید میزان آمینواسیدهاست که پیش از تشخیص و ظهور علائم این بیماری رخ می‌دهد. گرچه این افزایش به اندازه‌ کافی بزرگ نیست تا اساس شناسایی زودهنگام این بیماری شود، یافته‌های جدید به محققان در درک چگونگی اثرگذاری سرطان لوزالمعده بر دیگر اندام‌های بدن کمک می‌کند.

  بسیاری از بیماران مبتلا به PDAC که تاکنون شایع‌ترین نوع سرطان لوزالمعده است، زمانی بیماری‌شان تشخیص داده می‌شود که به مرحله پیشرفته‌ای رسیده‌ و بسیاری از آ‌ن‌ها نهایتا تا یک سال پس از تشخیص جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین شناسایی این بیماری در مراحل آغازین ظهورش، درمان موفقیت‌آمیز آن را ارتقا می‌دهد.

  دانشمندان از نمونه‌های خون جمع‌آوری‌شده 1500 نفر استفاده کردند که در مطالعات رهگیری سلامتی شرکت کرده بودند. آن‌ها این نمونه‌ها را برای شناسایی 100 متابولیت مختلف تحلیل کردند. متابولیت‌ها، موادی هستند که توسط فرآیند متابولیک تولید می‌شوند. محققان نتایج دریافتی افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده و افراد سالم را مقایسه کردند.

  آن‌ها دریافتند سطوح آمینواسیدهای زنجیره‌ای خوشه‌ای در افرادی که به سرطان لوزالمعده دچار شده‌ بودند، در مقایسه با افراد سالم، بالاتر بود. آمینواسیدهای زنجیره‌ای خوشه‌ای، یکی از خانواده‌های آمینواسیدها هستند که اجزای اصلی پروتئین‌ها به شمار می‌آیند.

  این یافته‌ها دانشمندان را به این فرضیه رساند که افزایش آمینواسیدهای زنجیره‌ای خوشه‌ای به دلیل وجود تومور لوزالمعده است و این فرضیه در آزمایش های انجام‌شده در دانشگاه ام‌آی‌تی تایید شدند. تیم علمی دریافت این افزایش به دلیل تجزیه بافت عضله است که منجر به آزادشدن آمینواسیدهای زنجیره‌ای خوشه‌ای به درون جریان خون می‌شود.

  جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Medicine منتشر شد.

 16. در جلسه‌ی آزمون نشسته بود و با دقت به سؤالات نظرخواهی پاسخ می‌داد. اولین آزمونی بود که در آن شرکت می‌کرد. با صدای بلند گفت: «خانم اجازه؟ سؤال دارم.»

  1. - -
 17. محققان سوئیسی با استفاده از مواد فراوان موجود در زمین، روش جدیدی را برای تولید سوخت هیدروژنی از خورشید کشف کرده‌اند.

  دانشمندان آزمایشگاه Photonics and Interfaces موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان در سوئیس، روشی را برای تولید سوخت‌هایی مانند هیدروژن از طریق تجزیه آب ارائه داده‌اند. در این روش آنها از سلول‌های فوتوالکتروشیمایی در معرض نور خورشید استفاده کردند.

  این گروه دستگاهی را معرفی کردند که آب را به وسیله نور خورشید به گاز هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌کند. بازدهی این دستگاه 12.3 درصد است که به این وسیله می‌توان هیدروژن ارزان را برای استفاده در سوخت خودروها و تولید الکتریسیته بدست آورد. در این روش نیازی به از بین بردن فلزات خاکی کمیاب در تولید سوخت هیدروژنی نیست.

  در پنج سال گذشته ماده پرووسکیت از لحاظ کارآیی و قیمت رقیب سیلیکون بوده است. این ماده ارزان‌تر و فراوان‌تر از سیلیکون بوده و بازدهی بالایی دارد به همین دلیل محققان در تولید این وسیله از سلولهای پرووسکیت و کاتالیزرهایی که از نیکل، آهن، اکسیژن و هیدروژن ساخته شده‌اند استفاده کرده‌اند.

  تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن باعث ذخیره سازی آن و استفاده در فرصت‌های بعدی می‌شود.

  این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

 18. خيلي از مواقع قطع شدن اينترنت و يا کند بودن سرعت، بزرگ ترين مشکلي است که کاربران هنگام دانلود از اينترنت از آن شکايت دارند؛ اما اگر کاربر فايرفاکس هستيد، با ما همراه شويد تا با افزونه Download Plan آشنا شويد.
   خيلي از مواقع قطع شدن اينترنت و يا کند بودن سرعت، بزرگ ترين مشکلي است که کاربران هنگام دانلود از اينترنت از آن شکايت دارند؛ اما اگر کاربر فايرفاکس هستيد، با ما همراه شويد تا با افزونه Download Plan آشنا شويدکه به شما امکان مي دهد دانلودهاي خود را زمان بندي کنيد.

  براي استفاده از اين افزونه، پس از نصب آن، روي لينک دانلود مورد نظر خود راست کليک و سپس گزينه «Add to plan» را انتخاب کنيد.

  حال محل ذخيره خود را توسط پنجره اي که باز مي شود، مشخص کنيد. پس از اين مراحل، دانلود شما به صف منتقل خواهد شد. دانلود در انتظار مي ماند تا زماني که تصميم به شروع دانلود کنيد؛ يک پنجره به صورت popup نيز نمايان مي شود که نشان مي دهد لينک شما در صف موجود است. زماني که اضافه کردن لينک هاي خود به صف را به پايان رسانديد، مي توانيد از طريق آيکن موجود در بالاي مرورگر Firefox، به صف دانلود دسترسي پيدا کنيد.

  در اين مکان، فهرستي از دانلودها را خواهيد ديد که مي توانيد آن ها را کنترل کنيد؛ مثلا مي توانيد آن ها را Start و يا Stop کنيد. علامت «فلش جهت دار پايين» نشان دهنده شروع دانلود و علامت "X” نشان دهنده توقف دانلود است.

   براي استفاده از قابليت اساسي اين افزونه، يعني زمان بندي دانلود، مي توانيد از آيکن چرخ دنده موجود در بالا سمت راست استفاده کنيد تا پنجره اي براي تعيين زمان شروع دانلود باز شود که تنظيمات مورد نياز در آن وجود دارد.

  2 گزينه موجود در اين قسمت، Start plan at و Stop plan at هستند که ساعت شروع و پايان دانلود را به ترتيب نشان مي دهند. گزينه ديگر، محل ذخيره فايل است که يا مي توانيد مسيري را به صورت پيش فرض تعيين کنيد و يا با انتخاب گزينه Always ask، کاري کنيد که هر بار از شما محل ذخيره را پرس و جو کند.

 19. بدون داشتن علاقه، یادگیری امکان‌پذیر نیست. شاید برای شما پیش آمده که از یک کتاب درسی یا بخشی از آن خوشتان نیامده و به همین دلیل توضیحات معلم و درس را به خوبی یاد نگرفته‌اید؛ سؤال این است که چگونه به درس علاقه‌مند شویم؟ می‌دانیم که علاقه به هر چیز، اکتسابی است؛ یعنی می‌توان این علاقه را ایجاد و تقویت کرد یا از بین برد. شما و کتاب درسی دو موجود غریبه و ناآشنا هستید؛ هر چه‌قدر به هم نزدیک‌تر شوید و از یکدیگر شناخت بیش‌تری پیدا کنید، دوستی شما ریشه‌دارتر می‌شود و در نتیجه علاقه‌ای عمیق بین شما ایجاد خواهد شد. یقین بدانید که همه‌ی درس‌هایی که در برنامه‌ی درسی شما وجود دارد از روی حساب است و هیچ‌کدام بی‌استفاده نیست. مثلاً کسانی که به فوتبال علاقه‌مندند، اسامی بسیاری از بازیکنان خارجی و ایرانی را می‌دانند. اگر شما مثل بازی فوتبال که با علاقه نگاه می‌کنید  درس‌های‌تان را هم با علاقه بخوانید هیچ درسی برای شما مشکل نخواهد بود؛ زیرا علاقه، شرط اصلی در یادگیری است. 

  1. - -
 20. همان‌طور که می‌دانید گوگل بتازگی نسخه 64 بیت مرورگر کروم را عرضه کرده که نسبت به نسخه 32 بیت سریع‌تر، ایمن‌تر و پایدارتر است.
  با انتشار این نسخه از مرورگر کروم، بسیاری از کاربرانی که از سیستم‌های‌عامل‌ 64 بیت، استفاده می‌کنند به‌دنبال این هستند تا بدانند کروم نصب شده روی دستگاه آنها 32 بیت است یا 64 بیت تا چنانچه نسخه‌ 32 بیت نصب شده است، آن را به 64 بیت ارتقا دهند.

  اگر شما هم نمی‌دانید کروم نصب شده روی دستگاهتان 32 بیت است یا 64 بیت می‌توانید با یکی از این دو روش از این موضوع مطلع شوید:

  روش اول

  1 ـ مرورگر کروم را اجرا کنید.
  2 ـ از بالا سمت راست مرورگر، روی آیکون منوی اصلی که به شکل سه خط افقی است کلیک کرده و از منوی به‌نمایش درآمده About Google Chrome را انتخاب کنید.
  3 ـ در همان خطوط ابتدایی عبارت‌ Version قابل مشاهده است. چنانچه در انتهای این عبارت کلمه‌ 64-bit نوشته شده باشد کروم 64 بیت روی دستگاه شما نصب شده و در غیر این‌صورت نسخه‌ 32 بیت روی دستگاه شما نصب شده است.

  روش دوم

  1ـ کلیدهای CTRL + SHIFT + ESC را فشار دهید تا ابزار مدیریت وظایف (Task Manager) اجرا شود.
  2 ـ به تب Processes مراجعه کرده و گزینه‌های به‌نمایش درآمده با عنوان chrome.exe را پیدا کنید.
  3ـ چنانچه این گزینه‌ها به‌صورت chrome.exe *32 به‌نمایش درآمده باشند نشانگر 32 بیتی بودن کروم نصب شده روی دستگاه شماست و در غیر این‌صورت نسخه 64 بیت کروم روی دستگاه شما نصب شده است.
  توجه: فقط در صورتی‌که ویندوز نصب شده روی رایانه‌ شما 64 بیت است باید عملیات بررسی را انجام دهید، زیرا درغیر این‌صورت مطمئنا نسخه‌ 32 بیت روی سیستم‌عامل رایانه‌ شما نصب شده است.