کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید : آخرین مطالب ارسالی


 1. برنامه‌ی شخصی شما باید منعطف باشد. خیلی مسایل باعث می‌شود که برنامه کاملاً اجرا نشود و این یک امر طبیعی است.

  1. - -
 2. سعی کنند آن‌چه را می‌خواهند یاد بگیرند با آن تماس پیدا کنند و تجربه‌ی مستقیم و علمی داشته باشند.

  1. - -
 3. بعضی از دانش‌آموزان مقاطع مختلف معمولاً در درس ریاضی در ساده‌ترین مطالب مربوط به سال‌های قبل اشکال دارند.

  1. - -
 4. همان‌طور که در مبحث ایوپاک خواندیم گروه هیدروکربنی از هیدروژن و کربن تشکیل شده است که کربن‌ها برحسب پیوندهای‌شان با کربن‌های دیگر نام‌گذاری می‌شوند.

  1. - -
 5. سؤال کنید تا مفهومی‌تر و با طبقه‌بندی یاد بگیرید.

  هنگامی که مطلبی را مطالعه می‌کنید و می‌خواهید آن را برای خودتان توضیح دهید، سعی کنید از آن برای خود سؤال طرح کنید و تمرین کنید که به آن‌ها پاسخ دهید و ذهنتان را به چالش بکشید. چون مغزتان درگیر و فعال می‌شود باعث می‌شود از این کار لذت ببرید و به آن عادت کنید و بیش‌تر به آن درس علاقه‌مند شوید.

  سؤالاتی را که طرح کردید با دقت بررسی کنید و سعی کنید بدون نگاه کردن به جواب سؤال، به آن پاسخ دهید. در این صورت مفهومی‌تر یاد می‌گیرید و مطالب به صورت طبقه‌بندی‌شده و منظم وارد ذهنتان می‌شوند.

  1. - -
 6. پاسخ این سؤال و تصمیم‌گیری عاقلانه‌ی توأم با پشتکار و تلاش می‌تواند منجر به هدفمند شدن زندگی و در نهایت موفقیت شود.

  1. - -
 7. سومین قدم در برنامه‌ریزی صحیح، اولویت‌بندی برنامه‌ی روزانه است.

  1. - -
 8.  
  دوستان خوب چهارم دبستان ، سلام !
   
   فایل مربوط به " شخصی سازی برنامه راهبردی " را دانلود کنید و با مشورت پشتیبان و اولیا آن را پر کنید تا بتوانید برای مباحثی که خوب مطالعه نشده اند برنامه ریزی کنید. 
   
  شهریور،ماه مسافرت های تابستانی است و ممکن است به علت سفر فرصت مطالعه برخی مباحث را از دست بدهید حتما این برگه را با دقت پر کنید و نگران مباحثی که از برنامه آزمون عقب می مانید نباشید. در آزمونهای مرور این مباحث را مجددا با دقت مطالعه کنید.

 9. یک متخصص گیاهان دارویی گفت: گل پنیرک در دهه‌های گذشته در طب سنتی استفاده می‌شده و تاکنون هیچ عارضه جانبی برای آن گزارش نشده است.

 10. دوستان خوب سوم دبستان ، سلام !
   
   فایل مربوط به " شخصی سازی برنامه راهبردی " را دانلود کنید و با مشورت پشتیبان و اولیا آن را پر کنید تا بتوانید برای مباحثی که خوب مطالعه نشده اند برنامه ریزی کنید. 
  شهریور،ماه مسافرت های تابستانی است و ممکن است به علت سفر فرصت مطالعه برخی مباحث را از دست بدهید حتما این برگه را با دقت پر کنید و نگران مباحثی که از برنامه آزمون عقب می مانید نباشید. در آزمونهای مرور این مباحث را مجددا با دقت مطالعه کنید.

 11. مشاورعالی سازمان سنجش گفت:‌ کارت شرکت و برگ راهنمای آزمون ورودی دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته 93 پیام نور از فردا سه شنبه 11 شهریور روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد و داوطلبان می‌توانند با وارد کردن اطلاعات مشخص شده نسبت به دریافت کارت و برگه راهنما اقدام کنند.

  حسین توکلی  در مورد تعداد داوطلبانی که در این آزمون ثبت نام کرده‌اند، اظهار کرد: به طورکلی 78 هزار و 931 داوطلب در این آزمون ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 37 هزار و 265 نفر زن و 41 هزار و 666 نفر مرد هستند. به طور کلی 7750 نفر از طریق این آزمون پذیرش می‌شوند.

  وی ادامه داد: 62 هزار و 635 داوطلب در گروه علوم انسانی، 3105 داوطلب در گروه علوم پایه، 8838 داوطلب در گروه فنی و مهندسی، 950 داوطلب در گروه کشاورزی و منابع طبیعی و 3403 داوطلب در گروه هنر ثبت نام کرده‌اند.

  مشاورعالی سازمان سنجش در ادامه گفت: اطلاعات تکمیلی سازمان در مورد آدرس محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون از دیروز 9 شهریور روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است و در نشریه پیک سنجش که امروز 10 شهریور منتشر می‌گردد هم ذکر شده است.

  توکلی از برگزاری این آزمون در صبح جمعه 14 شهریور خبر داد و افزود: این آزمون در 92 شهرستان و 113 حوزه امتحانی برگزار خواهد شد. فرآیند برگزاری آن از 8:30 صبح آغاز شده و درهای حوزه راس ساعت هشت صبح بسته می‌شوند؛ لذا داوطلبان باید قبل از بسته شدن درهای ورودی در محل آزمون حاضر باشند.

  وی تاکید کرد: هر داوطلب باید پرینت کارت شرکت در آزمون و اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه را در جلسه آزمون به همراه داشته باشد.

 12. رییس دانشگاه صنعتی شریف با تشریح اهداف و برنامه‌های راهبردی پنج‌ ساله اول دانشگاه در حوزه پژوهش، فناوری و ارتباط با صنعت براساس سند تحول راهبردی از برنامه تاسیس رصد خانه علم و فناوری در دانشگاه خبرداد.

 13. زلزله‌ در مقیاس بزرگی محاسبه می‌شود، اما چرا زمین‌شناسان از مقیاس دیگری مانند مقیاس اندازه‌گیری وزن یا طول برای اندازه‌گیری شدت زمین‌لرزه استفاده نمی‌کنند؟

  زلزله‌ها بصورت خطی اندازه‌گیری نمی‌شوند، اما در مقیاس قدر یا بزرگی (magnitude) محاسبه می‌شوند؛ بطورمثال زلزله 6.1 ریشتری هفته گذشته در شمال کالیفرنیا حدودا دو برابر بزرگتر از زلزله 5.8 ریشتری واشنگتن در سال 2011 و در مقیاس با انرژی آزاد شده، سه برابر قویتر است.

  همچنین زلزله 7.1 ریشتری هائیتی در سال 2010 نیز هشت برابر بزرگتر از زلزله شمال کالیفرنیا بوده و انرژی آزاد شده آن نیز 22 برابر قویتر است.

  اما چرا زمین‌شناسان از مقیاس دیگری برای زلزله – مانند مقیاس اندازه‌گیری وزن، طول یا سایر پدیده‌های طبیعی – استفاده نمی‌کنند؟

  «چارلز ریشتر» که مقیاس سنجش شدت زلزله به نام وی نامگذاری شده است، سال 1980 در مصاحبه‌ای عنوان کرد که مقیاس بزرگی ریشتر (Richter Magnitude Scale) بعنوان روشی برای اندازه‌گیری قدرت زمین‌لرزه، از علاقه وی به منجمی آماتور و واژه قدر (magnitude) که برای سنجش روشنایی ستاره استفاده می‌شود، نشأت گرفته است.

  ایده اندازه‌گیری مقدار انرژی آزاد شده توسط زلزله همانند اندازه گیری روشنایی یک ستاره است.

  امروزه بزرگای زمین لرزه با استفاده از سیستم الگوریتمی دیگری موسوم به بزرگای لحظه‌ای (Moment Magnitude) اندازه‌گیری می‌شود که می‌تواند زمین‌لرزه‌هایی بزرگتر از مقیاس ریشتر را اندازه‌گیری کند.

  «رابرت ویلیامز» از زمین‌شناسان برنامه هشدار زمین‌لرزه آمریکا تأکید کرد: مقیاس اندازه لگاریتمی، اجازه مقایسه زمین‌لرزه‌ها در شرایط یکسان با اثرات متفاوت بر سازه را فراهم می کند؛ در مقایسه با مقیاس خطی، مقیاس لگاریتمی یک روش آسان و قابل کنترل برای نشان دادن طیف گسترده دامنه حرکت زمین و مقادیر متفاوت انرژی آزاد شده در یک محدوده اعداد قابل درک است.

  به گفته «ویلیامز»، مقیاس لگاریتمی در علوم دیگری مانند مقیاس دسیبل در اندازه‌گیری صورت و مقیاس pH در شیمی برای سنجش اسیدیته نیز استفاده می‌شود.

 14. محققان دانشگاه شهید چمران اهواز، برای تعیین یکی از داروهای درمان فشار خون، اقدام به ارائه روشی نوین نموده اند. در این روش از نانوذرات خاصی به عنوان حسگر نوری استفاده شده است.

 15. محققان آمریکایی آرایه ای از نانو لوله های کربنی تولید کردند که می توان برای تولید آب از رطوبت هوا بدون نیاز به انرژی خارجی استفاده کرد.

 16. محققان دانشگاه اسلامی بنگلادش نرم افزاری را تولید کردند که قادر است میزان عصبانیت کاربر را در زمان کار با کامپیوتر اندازه گیری کند.

  این نرم افزار پیشرفته، به واسطه بررسی سرعت، ریتم و نحوه فشردن کلید Backspace در زمان تایپ متن با استفاده از کامپیوتر و ترکیب این داده ها با نتایج حاصل از تحلیل احساسی متن تایپ شده، می تواند میزان عصبانیت کاربران را با تقریب 80 درصد اندازه گیری کند.

  در جریان تولید این نرم افزار، محققان از تعدادی داوطلب خواستند بخش هایی از داستان آلیس در سرزمین عجایب را با استفاده از کامپیوتر تایپ کنند. سپس همزمان با ارزیابی و ثبت اطلاعات مربوط به نحوه تایپ، سوالاتی درباره احساسات آن ها پرسیده شد. پس از آن مجددا از داوطلبان خواسته شد، متنی را تایپ کنند و این بار نرم افزار از نتایج مدل قبلی برای پیش بینی احساسات کاربر در زمان تایپ، استفاده کرد. در زمان آزمایش این نرم افزار، در 87 درصد از موارد، احساس لذت و در 81 درصد از موارد، احساس خشم به درستی تشخیص داده شد.

  این اولین تلاش برای درک احساسات از طریق صفحه کلید نیست. پیش از این نیز محققان دانشگاه ساسکاچوان کانادا نیز در آزمایشاتی دریافتند که تشخیص دو احساس خشم و هیجان با استفاده از صفحه کلید کامپیوتر به سادگی انجام می شود.

  هدف محققان از تولید این نرم افزار، افزایش خود آگاهی کاربران و همچنین توسعه یک سرویس گیرنده ارسال پیغام حسی است که به واسطه انتقال احساسات مختلف کاربر از طریق ایمیل می تواند امکان برقراری ارتباطات را به شیوه ای طبیعی تر برای کاربران فراهم کند.

 17. محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو آمریکا دریافتند، تحریک بافت مغز با استفاده از میدان مغناطیسی می تواند حافظه از دست رفته را باز گرداند.

 18. محققان دانشگاه کلرادو آمریکا روش جدیدی را به منظور تولید کتاب های سه بعدی برای کودکان نابینا ابداع کردند.

  با استفاده از این روش جدید چاپ سه بعدی که درواقع بخشی از پروژه تولید کتب نقش برجسته در دانشگاه کلرادو است، کتاب های سه بعدی به گونه ای تولید می شوند که تصاویر برجسته کتاب اصلی را در کنار خط بریل در اختیار کودکان نابینا قرار می دهند.

  مزیت چاپ سه بعدی در این است که می توان اشیای منحصر به فردی را با آن تولید کرد. محققان در طول چند ماه گذشته، با استفاده از این شیوه جدید چاپ سه بعدی، چند کتاب کودک را منتشر کرده اند.

  از آنجا که اغلب کودکان نابینا یا کم بینا شناخت کاملی از محیط اطراف ندارند، کتاب های سه بعدی می تواند درک درستی از محیط اطراف را به دست دهد.

  محققان امیدوارند با توسعه روش های جدید چاپ کتاب سه بعدی، امکان دسترسی کودکان نابینا به گنجینه ارزشمند کتب کودکان فراهم شود و بتوانند تجربیات جدید و امیدوارکننده ای را از مطالعه کتاب و دنیای خیالی کتب کودک، به دست آورند.

 19. محققان آمریکایی اعلام کردند که ویروس مرگبار ابولا با از کار انداختن دستگاه ایمنی از بهبودی بیمار جلوگیری می کند.

  به گفته محققان دانشگاه واشنگتن، بخشی از این ویروس به نام پروتئین «VP24» می تواند مولکول های دستگاه ایمنی را مهار کند و در نهایت دستگاه ایمنی فرد مبتلا را از کار بیاندازد.

  این کشف محققان می تواند زمینه را برای کشف روش درمانی جدیدی بیماری مرگبار ابولا هموار سازد.

  در حال حاضر واکسن یا دارویی قطعی برای درمان بیماری ابولا وجود ندارد اما محققان پزشکی سازمان جهانی بهداشت در حال آزمایش چند گزینه تجربی برای درمان این بیماری هستند.

  ویروس ابولا که تا کنون قربانیان زیادی در آفریقا گرفته است، از طریق تماس مستقیم با خون یا عرق فرد آلوده به این بیماری قابل انتقال است.

  ابولا تا به حال باعث مرگ بیش از هزار و 500 نفر در سال جاری شده است و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که پیش از تحت کنترل قرار گرفتن شیوع ابولا، ممکن است 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند.

 20. کارشناسان آمریکایی هشدار دادند که ویروس ابولا به سرعت جهش می یابد.

  محققان دانشگاه ماساچوست در آمریکا ادعا می کنند که بیماری ویروس ابولا (EVD) به سرعت و به طور مستمر جهش می یابد و این موضوع تشخیص و درمان این بیماری را سخت تر می کند.

  محققان در مطالعه ای بر روی بیمارانی که در مراحل اولیه آلودگی به ویروس ابولا در سیرالئون قرار داشتند متوجه حدود 400 تغییر ژنتیکی شدند.

  این تغییرات ژنتیکی نه تنها درمان های فعلی بلکه ساخت واکسن برای این بیماری را در آینده به مخاطره می اندازد.

  محققان دانشگاه ماساچوست و هاروارد در این مطالعه بیش از 99 ژنوم ویروس ابولا را تجزیه و تحلیل کردند.

  محققان در 24روز اول شیوع بیماری ابولا 78 بیمار مبتلا به این بیماری را در سری لائون جمع آوری کردند.

  نتایج این مطالعه که در مجله Science منتشر شده است پیامدهای مهمی برای آزمایش های تشخیصی دارد.

  محققان در این مطالعه بیش از 300 تغییر ژنتیکی کشف کردند که ژنوم ویروس 2014 ابولا را از ژنوم های ویروسی مرتبط با شیوع های قبلی ابولا مجزا می سازند.

  ویروس ابولا که تا کنون قربانیان زیادی در آفریقا گرفته است، از طریق تماس مستقیم با خون یا عرق فرد آلوده به این بیماری قابل انتقال است.

  ابولا تا به حال باعث مرگ بیش از هزار و 500 نفر در سال جاری شده است و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که پیش از تحت کنترل قرار گرفتن شیوع ابولا، ممکن است 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند.

  ابولا روز جمعه به پنجمین کشور آفریقایی «سنگال» هم سرایت کرد و یک دانشجوی دانشگاه که از گینه به این کشور سفر کرده بود، به دلیل ابتلا به این بیماری تحت درمان قرار گرفت.