کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
تعداد بازدید : آخرین مطالب ارسالی


 1. محقق ایرانی خارج از کشور با استفاده از روش‌های میکروسکوپی روشی را برای ترمیم دندان‌ها و لثه تحلیل رفته ارائه داده که با قرار گرفتن آن در کنار سایر دندان‌های فرد تفاوتی احساس نمی‌شود.

 2. متخصص طب سنتی اعلام کرد: بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند باید از مصرف گوشت گاو و گوساله، گوشت‌های مانده، ماهی شور، گوشت خشک‌شده، سوسیس و کالباس پرهیز کنند.
  مریم مقیمی  گفت: همچنین بیمارانی که کلیه آنها سنگ‌ساز است نباید گوشت‌های فریز شده وارداتی، گوشت شکار، گوشت اردک و به طور کلی هر نوع غذای غلیظ را مصرف کنند چرا که برای کلیه آنها مضرّ است.

  وی ادامه داد: تقریباً تمام مبتلایان به سنگ کلیه دچار غلظت خون هستند به همین دلیل انجام ورزش معتدل و ملایم در این بیماران کمک کننده است.

  مقیمی ادامه داد: ماساژ بدن و استفاده از حمام به اندازه کافی برای بیماران دچار سنگ کلیه سودمند است و در مقابل پرخوری و عدم تحرک و یک جان نشستن برای آنها مضرّ است.

  این متخصص طب سنتی افزود: انجام ورزش‌های طاقت‌فرسا و شدید باعث بالا رفتن میزان حرارت بدن می‌شود و این در حالی است که ایجاد خشکی برای این بیماران مناسب نیست.

  وی گفت: بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند در حالت سیری و پر بودن شکم هرگز نباید به ورزش بپردازند چرا که همین عامل ایجاد سنگ کلیه می‌شود.

  مقیمی تصریح کرد: باید توجه داشت مقصر اصلی در ایجاد سنگ‌های کلیه، روش غلط تغذیه و عملکرد سوء معده است که کبد را وادار به ساختن رسوب می‌کند. این رسوب‌گذاری از طریق خون وارد کلیه می‌شود و در فیلترهای کلیه می‌ماند.

  مقیمی گفت: بنابراین علاوه بر مصرف داروهای سنگ‌شکن پاکسازی کبد و معده نیز به عنوان راه درمان وجود دارد و به همین دلیل مصرف مسهل برای دفع سنگ کلیه واجب است چرا که مقصر اصلی کلیه‌ها نیستند، البته میزان اثر مسهل نباید خیلی شدید باشد بلکه باید به میزانی باشد که مقادیر لازم از مایعات به سمت کلیه‌ها روانه شود. و بدون اینکه به کلیه‌ها فشار بیاید اضافه آن به سمت روده‌ها برود تا کبد و معده نیز تخلیه شوند.

 3. شرکت سامسونگ برای تولید نمایشگرهای بزرگ مبتنی بر گرافن، نیاز به تولید این ماده در ابعاد بزرگ دارد.
  شرکت سامسونگ برای تولید نمایشگرهای بزرگ مبتنی بر گرافن، نیاز به تولید این ماده در ابعاد بزرگ دارد. 

  این شرکت اخیراً موفق به تولید گرافن با ابعاد مناسب برای تولید نمایشگرها شده‌است. این کار مسیر تجاری‌سازی گرافن را در حوزه‌ی الکترونیک هموار می‌کند. 
   
  شرکت سامسونگ اعلام کرد که قدم‌های مثبتی در مسیر تجاری‌سازی گرافن برداشته است. این شرکت موفق به ارائه‌ی روشی برای تولید گرافن در ابعاد بزرگ روی زیرلایه‌ی نیمه‌هادی شده‌است. در این روش از لایه‌ی بافر ژرمانیوم تقویت شده با هیدروژن به‌عنوان زیرلایه استفاده می‌شود.

  دانشمندان تولید نمایشگرهایی با ابعاد بزرگ یکی از کاربردهای گرافن در صنعت الکترونیک است. مشکل بزرگ شرکت‌های تولیدکننده در این مسیر، تولید گرافن با ابعاد بزرگ است که به نوعی مانع تجاری‌سازی گرافن در این مسیر می‌شود. رفع این مانع، یک گام حیاتی برای خارج شدن گرافن از آزمایشگاه و ورود به بازار است. 
   
  "چو" در این همایش، مطالبی درباره‌ی خواص گرافن انعطاف‌پذیر جدید و کاربرد این محصول در صنعت الکترونیک ارائه کرد. "چو" معتقد است که محصول جدید آن‌ها می‌تواند جایگزین اکسید قلع تیتانیوم شود. 
   
  این همایش، تنها همایشی است که روی تجاری‌سازی، تولید و کیفیت گرافن متمرکز شده‌است. از آنجایی که این همایش در شهر منچستر، زادگاه گرافن برگزار می‌شود. 

 4. محققان معتقدند نوری که از کهکشان‌های شلوغ و اختروش‌ها منتشر می‌شود، به حد کافی برای توضیح مطالعات هیدروژن کیهانی موثر نیست و در نتیجه تفاوت مقیاسی ۴۰۰ درصدی ایجاد می‌کند.

 5. بر خلاف تصاويري که تاکنون از سياره سرخ ديده ايم، نقشه جديد مريخ را به 50 گونه منطقه‌اي تقسيم کرده است.
    در اوج سفرهاي تابستاني، سازمان زمين شناسي امريکا، پر جزئيات ترين نقشه مريخ را منتشر کرد. بر خلاف تصاويري که پيش از اين از سطح يک دست سياره سرخ ديده ايم، نقشه جديد، مريخ را به 50 گونه منطقه اي از نظر سن، نوع سنگ ها و ساير فاکتور ها تقسيم کرده است.

  اغلب اطلاعات اين نقشه با استفاده از جدول داده هاي جديد بدست آمده از چهار مدارگرد مريخ طي 16 سال گذشته گرداوري شده است اما بخش ديگر اطلاعات را آزمايشات مريخ نورداني چون روح، فرصت، کنجکاوي و ققنوس ارائه داده اند.

  خبرهاي ديگر حاکي از آن است که سطح مريخ از آنچه که پيش از اين تصور مي شد پير تر است.

  نقشه جديد مريخ به طراحي ماموريت هاي آينده مريخ کمک فراواني خواهد کرد. فرود انسان بر سياره سرخ و تاسيس ايستگاه مريخي نيازمند اطلاعاتي دقيق از وضعيت زمين شناختي اين سياره است. اميد است تا 20 سال ديگر اولين انسان ها زندگي خود را روي مريخ آغاز کنند. 6. در آينده نزديک مردم به ستاره اي اشاره مي کنند و مي گويند اين ستاره سياره اي مانند زمين دارد.
  دانشمندان ناسا گفته اند در آينده ي نه چندان دور تلسکوپ هاي فضايي قادر به کشف سياراتي مانند زمين يا حتي با موجودات فضايي خواهند بود.

  سارا سيگر، استاد دانشکده فيزيک ام آي تي مي گويد: در آينده نزديک مردم به ستاره اي اشاره مي کنند و مي گويند اين ستاره سياره اي مانند زمين دارد.

  لحظه اي را تصور کنيد که ما نشانه هاي حيات مدرن را کشف کنيم. آن زمان دنيا بيدار مي شود و ديگر دوره ي تنهايي ما زميني ها به پايان مي رسد.

  کوين هند، ستاره شناس ناسا مي گويد: من فکر ميکنم در 20 سال آينده در خواهيم يافت که تنها نيستيم.

  تلسکوپ جيمز وب ناسا در حال آماده شدن براي سال 2018 است. اين تلسکوپ قادر است اتمسفر سيارات فراخورشيدي بسيار دور را رصد کند و شايد نشانه اي از حيات فرا زميني را برايمان به ارمغان آورد.

  جان گرانسفلد، از ناسا مي گويد: جيمز وب و اتفاقات مهم آينده دارد اتفاق مي افتد و اين يک رويا نيست. اين تکنولوژي ها را بايد به معناي واقعي در راستاي کاوش سيارات فراخورشيدي استفاده کنيم.

  چارلز بلدن، رئيس سازمان فضايي ناسا شخصا از جمله اشخاصي است که به صورت محکم و پايدار درگير تحقيقات علمي و فني درباره تمدن هاي فرازميني است.

 7. محققان با استفاده از سیلیکون حاوی نانوحفره، موفق به ساخت ابرخازنی شدند که زیر فشار و لرزش دچار مشکل نمی‌شود.
  پژوهشگران دانشگاه وندربیلت موفق به ساخت ابرخازنی شدند که می‌تواند در زیر فشار و لرزش کار کند، این در حالی است که ابرخازن‌های فعلی امکان کار در چنین شرایطی را ندارند. این ویژگی موجب می‌شود که ابرخازن جدید فرصت‌های کاربردی جدیدتری بدست آورد. 
   
  برخلاف باتری‌ها که انرژی با استفاده از واکنش شیمیایی ذخیره سازی می‌شود، ابرخازن‌ها انرژی را به صورت یون‌های باردار ذخیره‌سازی می‌کنند که این یون‌ها در سطح الکترودهای متخلخل جمع می‌شوند. ابرخازن‌ها مزایای متعددی دارند؛ برای مثال بسیار سریع شارژ شده، طول عمر بیشتری نسبت به باتری‌ها دارند و چرخه‌ی شارژ/دشارژ آن‌ها میلیون‌ها مرتبه است. مشکل اصلی ابرخازن‌ها این است که وزن بالاتری نسبت به باتری‌های یون لیتیم دارند. 
   
  برای حل این مشکل باید ابرخازن‌هایی تولید کرد که ماده به کار رفته در آن‌ها هم نقش ذخیره کننده و هم نقش اسکلت را در سازه ایفا کند. به بیان دیگر ابرخازن باید به گونه‌ای طراحی شود که هم به عنوان بخشی از دستگاه هدف باشد و هم ذخیره سازی را انجام دهد. برای مثال در منازل، دیوارها به گونه‌ای طراحی شوند که نقش ذخیره‌کننده را نیز ایفا کنند. چنین ابرخازنی باید بتواند زیر فشار و لرزش نیز به فعالیت خود ادامه دهد. در ابرخازن‌های رایج، با اعمال فشار خارجی الکترود و الکترولیت از یکدیگر جدا خواهند شد. 
   
  پژوهشگران دانشگاه وندربیلت الکترودهایی از جنس ویفر سیلیکونی طراحی کرده‌اند که دیواره داخلی آن‌ها به صورت الکتروشیمیایی اچ شده و در نهایت نانوحفره‌هایی روی آن پدید آمده است. سپس روی سطح این الکترودها را با لایه‌ی نازکی از کربن پوشش داده و در نهایت یک پلیمر رسانا به عنوان الکترولیت درون این حفره‌ها تزریق می‌شود. این الکترولیت به شکلی تثبیت شده که به راحتی از سیستم خارج نمی‌شود.

 8. تحقیقات جدید نشان می‌دهد برخی ماهی‌ها قادرند تا 12 روز جای غذاها را به یاد داشته باشند.
  برخی مردم تصور می کنند ماهی‌ها حافظه ضعیفی دارند. اما تحقیقات جدید دانشمندان کانادایی نشان داده است نوعی از ماهی قادر است تا 12 روز جای غذای خود را به خاطر بسپارد.

  طی آزمایشی وقتی ماهی‌ها مجددا به سمت غذای خود حرکت کردند، یک نرم افزار رد گیری حرکت مسیر آنها را ارزیابی کرد و نشان داد که آنها محل غذای خود را می‌دانند.

  در این تحقیقات که بر روی آکواریم سی شیلد ها انجام شد، طی سه روز به هر ماهی 20 دقیقه برای تغذیه آموزش داده شد تا به محدوده خاصی وارد شده و فقط در آنجا تغذیه کند.  پس از آن یک دوره‌ی 12 روزه به آنها استراحت داده شد تا از هرجا که می‌خواهند تغذیه کنند. سپس مجددا آنها را به محیط آموزشی برگردانده و رفتار آنها را مورد بررسی قرار دادند.

  دانشمندان معتقدند ماهی‌های سیشیلد می‌توانند آموزه‌های خود را تکرار کرده و حتی به صورت معکوس انجام دهند.

  تروور همیلتون از موسسه مک اوان میگوید: حکایات زیادی درباره‌ی با هوشی این ماهی‌ها وجود دارد. برخی معتقدند این ماهی‌ها حتی همراه آنان تلویزیون نگاه می‌کنند.

  ماهی‌های سیشیلدی که می‌توانند جای غذای خود را به یاد داشته باشند برتری زیادی نسبت به سایر ماهی‌ها دارند. چرا که اگر آنها جای خاصی را با غذای خاصی به یاد داشته باشند دیگر نیازی به گشتن ندارند و میتوانند به آنجا بازگردند.

  سیشیلدهای وحشی رژیم غذایی خاصی دارند که شامل کرم‌ها و ماهی‌های کوچک، حشرات و گیاهان است که آنها می‌توانند محل تجمع‌شان را در یاد داشته باشند.

 9. تجلیل از کانونی ترین دانش آموزان تهران

 10. چنانچه از کاربران Word نسخه 2013 هستید، می‌توانید با استفاده از روش ساده، پاکت‌نامه‌ای با ابعاد دلخواهتان بسازید.
  در ابتدای کار لازم است Word 2013 را اجرا نمایید، سپس به سربرگ Mailings بروید و بر روی Envelopes کلیک کنید.

  در پنجره جدید باز شده در قسمت Delivery Address آدرس گیرنده و در قسمت Return Address نیز آدرس فرستنده را وارد نمایید.

  در قسمت Feed نیز می‌توانید محل قرارگیری پاکت روی کاغذ را مشخص نمایید.

  با کلیک بر روی Option نیز می‌توانید ابعاد پاکت را مشخص نمایید.

  با زدن Print نیز می‌توانید طرح را چاپ کنید.

  برای طراحی برچسب نیز باید به سربرگ Labels مراجعه کنید.

  در قسمت Address، آدرس فرستنده را وارد نمایید.

  در قسمت Labels نیز می‌توانید ابعاد برچسبتان را نیز مشخص نمایید.

 11. مایکروسافت سخت مشغول کار بر روی ویندوز 9 است و می‌خواهد نسل بعدی ویندوز را در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار مشتریان قرار دهد.
  مایکروسافت سخت مشغول کار بر روی ویندوز 9 است و می‌خواهد نسل بعدی ویندوز را در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار مشتریان قرار دهد.
  در این نسخه جدید ویندوز،منوی شروع (Start) تغییر کرده و رابطی جدید، کاشی‌های زنده و اپلیکیشن‌هایی با رابط کاربری مدرن را درون خود جای خواهد داد.

  دومین قابلیتی که رنگ و بوی تازه‌ای به ویندوز جدید خواهد داد، امکان اجرای برنامه‌های جدید و تمام صفحه ویندوز 8، در محیط دسکتاپ است که مانند دیگر برنامه‌ها در این محیط، در قالب پنجره (window) اجرا می‌شوند. بدین صورت، صفحه استارت و محیط دسکتاپ که گویی تا به حال، دو روی سکه بودند، به یکدیگر نزدیک‌تر شده و احساس راحتی و کارایی کاربر بالا می‌رود.

  می‌توان اپلیکیشن‌هایی با رابط مدرن را، در کنار برنامه‌های سنتی دسکتاپ قرار داد و همزمان از امکانات هر دو بهره‌مند شد؛ همین طور که چندین پنجره گوناگون از اپلیکیشن‌ها باز است، آن‌ها را طور که مایلید کنار هم بگذارید، به جلو یا عقب برده و از تمامی پتانسیل نرم افزاری و سخت افزاری رایانه استفاده کنید.

  همان‌طور که قبلا هم اشاره کرده بودیم، ویندوز قرار است بر روی گجت‌های لمسی یا کامپیوترهای رومیزی، به شکل متفاوتی اجرا شود. اگر سیستم عامل تشخیص دهد کامپیوتر شما نمایشگر لمسی ندارد و موس و صفحه کلید را شناسایی کند، مستقیما به محیط دسکتاپ بوت می‌شود. اما اگر ویندوز را بر روی تبلت یا رایانه مجهز به نمایشگر لمسی نصب کنید، به صفحه استارت هدایت می‌شوید

 12. صحبت های حسین خوش کیش را در ادامه بخوانید ...

 13. می‌دانیم که فرمت FAT32 فرمتی است که اغلب برای مموری‌ها وجود دارد. تغییر فرمت آنها از FAT32 به NTFS یکی از راههای بالا بردن امنیت و سرعت در دستگاههای ذخیره‌ساز است.
  برای تغییر فرمت فلش مموری‌هایتان از FAT32 به NTFS به جهت افزایش دادن امنیت و سرعت آنها از روش زیر استفاده کنید.

  در ابتدای کار لازم است فلشتان را به پورت USB سیستمتان متصل نمایید.
  سپس بر روی My Computer راست کلیک کرده و Manage را انتخاب نمایید.
  به قسمت Disk Management رفته و در جستجوی فلش خود باشید.
  سپس بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Format را انتخاب نمایید.
  Ok را بزنید.

  اکنون در قسمت File System فرمت NTFS را انتخاب کرده و مجددا Ok را بزنید.

 14. یکی از جدیدترین قابلیت‌هایی که در word نسخه 2010 وجود دارد، قابلیت عکسبرداری از صفحه word و همچنین عکسبرداری از سایر پنجره‌های باز موجود، می‌باشد، پس از عکسبرداری نیز می‌توانید آن را وارد محیط word کنید.
  برای انجام این کار لازم است در ابتدا نرم‌افزار word 2010 را اجرا نمایید.

  سپس به سربرگ Insert بروید.

  بر روی Screenshot از محدوده Illustrations کلیک کنید.

  در صورتیکه بر روی پیش نمایش یکی از پنجره‌ها کلیک کنید از آن پنجره عکس گرفته خواهد شد و تصویر عینا وارد word خواهد شد.

  می‌توانید با استفاده از ابزارهای ویرایش عکس گرفته شده را ویرایش کنید.

  در صورتیکه بخواهید تنها از قسمتی از صفحه عکس بگیرید می‌توانید پس از کلیک بر روی Screenshot بر روی Screen Cliping کلیک کنید و با استفاده از کلیک چپ موشواره می‌توانید محدوده مورد نظرتان که قصد عکسبرداری از آن را دارید را مشخص نمایید.

  با رها کردن موشواره عکس گرفته و مستقیما وارد word می‌شود.

 15. NFC قابلیتی است که در برخی از گوشی‌های همراه وجود دارد. این قابلیت جهت جفت کردن دو دستگاه با یکدیگر اشتراک دو فایل بوسیله نزدیک کردن بدنه دو دستگاه به هم و یا پرداخت هزینه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی NFC قابلیت‌های هوشمند و جالب دیگری نیز دارد.
  در زمان‌هایی نه چندان دور کارتهای تجاری هوشمند با قابلت NFC معرفی گردید که این کارت می‌توانست جهت پخش موزیک و یا ویدئو بارگذاری صفحات خاص اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین امکان اضافه کردن مخاطبین جدید به گوشی‌های هوشمند نیز وجود دارد.

  حلقه NFC همانند حلقه‌ای عادیست که باز کردن قفل گوشی یکی از این عملکردهاست. این حلقه درون خود یک چیپ NFC داشته که می‌توان از آن برای کارهای خاصی استفاده کرد.

  قابلیت KEY 2 share به جهت بازکردن درب وجود دارد که این دربها از تکنولوژی بسیار بالایی برخورداند. البته این دربها در موارد بسیار ضروری با روشهای دیگر نیز قابل بازشدن هستند.

  ناخن‌های NFC از موارد دیگر است. این ناخن‌ها مجهز به چراغ‌ای LED هستند که این چراغها بوسیله NFC درون گوشی به محض نزدیک شدن روشن شده و چشمک می زنند.

  کاربرد دیگر NFC می‌تواند در کتابخانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد چرا که می‌توانید با نزدیک شدن گوشی هوشمند خود به کتاب‌هایی که جلدهای هوشمند دارند از تمامی اطلاعات کتاب و خلاصه‌ی آن بهره‌مند شوید.

 16. پژوهشگران کشورمان برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت آجر فوق سبک آکوستیک در کشور شدند.
  یکی از آجرهای پر کاربرد در ساختمان سازی آجرهای توپر ‌می باشد که اگر در این نمونه تغییر و تحولاتی در وزن و میزان مقاومت انجام شود می‌توان آن را جایگزین محصولات سنتی نمود و از طرف دیگر بر مزیت‌های ایمنی ساختمان‌ها افزود، با کاربرد این نوع آجر در ساختمان سازی مشکل مقاومت پایین در برابر ضربه، عایق نمودن در برابر صوت و حرارت و از همه مهمتر وزن زیاد و خطرات ناشی از زلزله کاهش می‌یابد.

  بنابر این گزارش: با عنایت به اهمیت سبک سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی به نظر می رسد، یکی از این مصالح آجر سبک است که ویژگی‌های منحصر به فرد آن را از نمونه‌های مشابه خود کاملا مجزا کرده است.

  بر اساس این گزارش: آجر سبک دارای ویژگی‌های ممتازی مانند عایق صوتی، عایق حرارتی، مقاومت فشاری، سهولت اجرا، وزن سبک و ایمنی بالا است.

  در ادامه این گزارش  آمده است: محصول این طرح دارای ویژگی‌هایی از جمله وزن سبک و چگالی کم، عایق بودن در مقابل حرارت، عایق بودن در برابر صدا، مقاومت در برابر ضربه و فشار، طبیعی بودن مواد اولیه، حفظ جان افراد به دلیل سبکی قطعات آواری حاصل از آن، اثر شوره زایی نداشتن در بلوک، قابلیت نقل و انتقال آسان محصول، کاهش آلودگی مواد به دلیل نیاز نداشتن به کوره و سوخت فسیلی و مقاومت در برابر محیط‌های اسیدی است.

  گفتنی است این اختراع با شماره 76350 به ثبت رسیده است.

 17. عطسه کردن از اعصابتان شروع می‌شود. این را نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل می‌گوید.

 18. آزمایش های اولیه در این رابطه بر روی موش انجام شده است. ساعت بیولوژیک موش شبیه به انسان است.
  فزایش ترشح هورمون انسولین  یکی از مهمترین عوامل اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن است. ساعت بدن مسئول کنترل هوشیاری، الگوی خواب و تعدیل بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن است.

  ریتم مرکزی بدن هر روز با طلوع آفتاب مجددا راه اندازی می شود؛ نور آفتاب احساس شده توسط چشم ها در بخشی از مغز به نام هسته suprachiasmatic پردازش می شود. پس از آن ترشح هورمون های مرتبط با خواب، ریتم مرکزی را تنظیم می کنند. این قسمت از ساعت بدن تحت اختیار انسان نیست ولی طیف گسترده ای از سلول های بدن دارای ساعت هایی ˈclocksˈهستند که متاثر از غذای مصرف شده است.

  این ساعت سلولی نسبت به انسولین بسیار حساس است. مصرف غذاهای چرب و سرشار از کربوهیدرات در شب باعث اختلال در عملکرد ساعت سلولی و احساس سستی و خستگی فرد در طول روز کاری می شود.

  برخی از اثرات اختلال خواب و کم خوابی عبارتند از:

  • کوچک شدن مغز

  • کاهش حافظه

  • اختلال در حافظه کوتاه مدت

  • افزایش استرس

  • یبوست

  • اختلال در هضم غذا

  • اختلال در عملکرد کبد

  • پیری زودرس

  • زردی پوست

  • ضعف اعصاب

  آزمایش های اولیه در این رابطه بر روی موش انجام شده است. ساعت بیولوژیک موش شبیه به انسان است.

 19. جالب است بدانید که افزایش یک فنجان لوبیا سبز به سالادها باعث می‌شود که میزان پتاسیم دریافتی‌تان به میزان 19 درصد افزایش پیدا کند. پس اگر دارید فکر می کنید که برای سفره افطار امشب چه غذا یا سالادی آماده کنید، سطرهای بعدی را بخوانید.

 20. کم شدن آب به علت از دست دادن آب بدن است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که ما مقدار زیادی مایعات از دست می‌دهیم و به میزان کافی، آن مقدارِ از دست رفته را جبران نمی‌کنیم.