کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
تعداد بازدید : آخرین مطالب ارسالی


 1. تحقیقات جدید نشان می‌دهد برخی ماهی‌ها قادرند تا 12 روز جای غذاها را به یاد داشته باشند.
  برخی مردم تصور می کنند ماهی‌ها حافظه ضعیفی دارند. اما تحقیقات جدید دانشمندان کانادایی نشان داده است نوعی از ماهی قادر است تا 12 روز جای غذای خود را به خاطر بسپارد.

  طی آزمایشی وقتی ماهی‌ها مجددا به سمت غذای خود حرکت کردند، یک نرم افزار رد گیری حرکت مسیر آنها را ارزیابی کرد و نشان داد که آنها محل غذای خود را می‌دانند.

  در این تحقیقات که بر روی آکواریم سی شیلد ها انجام شد، طی سه روز به هر ماهی 20 دقیقه برای تغذیه آموزش داده شد تا به محدوده خاصی وارد شده و فقط در آنجا تغذیه کند.  پس از آن یک دوره‌ی 12 روزه به آنها استراحت داده شد تا از هرجا که می‌خواهند تغذیه کنند. سپس مجددا آنها را به محیط آموزشی برگردانده و رفتار آنها را مورد بررسی قرار دادند.

  دانشمندان معتقدند ماهی‌های سیشیلد می‌توانند آموزه‌های خود را تکرار کرده و حتی به صورت معکوس انجام دهند.

  تروور همیلتون از موسسه مک اوان میگوید: حکایات زیادی درباره‌ی با هوشی این ماهی‌ها وجود دارد. برخی معتقدند این ماهی‌ها حتی همراه آنان تلویزیون نگاه می‌کنند.

  ماهی‌های سیشیلدی که می‌توانند جای غذای خود را به یاد داشته باشند برتری زیادی نسبت به سایر ماهی‌ها دارند. چرا که اگر آنها جای خاصی را با غذای خاصی به یاد داشته باشند دیگر نیازی به گشتن ندارند و میتوانند به آنجا بازگردند.

  سیشیلدهای وحشی رژیم غذایی خاصی دارند که شامل کرم‌ها و ماهی‌های کوچک، حشرات و گیاهان است که آنها می‌توانند محل تجمع‌شان را در یاد داشته باشند.

 2. تجلیل از کانونی ترین دانش آموزان تهران

 3. چنانچه از کاربران Word نسخه 2013 هستید، می‌توانید با استفاده از روش ساده، پاکت‌نامه‌ای با ابعاد دلخواهتان بسازید.
  در ابتدای کار لازم است Word 2013 را اجرا نمایید، سپس به سربرگ Mailings بروید و بر روی Envelopes کلیک کنید.

  در پنجره جدید باز شده در قسمت Delivery Address آدرس گیرنده و در قسمت Return Address نیز آدرس فرستنده را وارد نمایید.

  در قسمت Feed نیز می‌توانید محل قرارگیری پاکت روی کاغذ را مشخص نمایید.

  با کلیک بر روی Option نیز می‌توانید ابعاد پاکت را مشخص نمایید.

  با زدن Print نیز می‌توانید طرح را چاپ کنید.

  برای طراحی برچسب نیز باید به سربرگ Labels مراجعه کنید.

  در قسمت Address، آدرس فرستنده را وارد نمایید.

  در قسمت Labels نیز می‌توانید ابعاد برچسبتان را نیز مشخص نمایید.

 4. صحبت های حسین خوش کیش را در ادامه بخوانید ...

 5. عطسه کردن از اعصابتان شروع می‌شود. این را نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل می‌گوید.

 6. آزمایش های اولیه در این رابطه بر روی موش انجام شده است. ساعت بیولوژیک موش شبیه به انسان است.
  فزایش ترشح هورمون انسولین  یکی از مهمترین عوامل اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن است. ساعت بدن مسئول کنترل هوشیاری، الگوی خواب و تعدیل بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن است.

  ریتم مرکزی بدن هر روز با طلوع آفتاب مجددا راه اندازی می شود؛ نور آفتاب احساس شده توسط چشم ها در بخشی از مغز به نام هسته suprachiasmatic پردازش می شود. پس از آن ترشح هورمون های مرتبط با خواب، ریتم مرکزی را تنظیم می کنند. این قسمت از ساعت بدن تحت اختیار انسان نیست ولی طیف گسترده ای از سلول های بدن دارای ساعت هایی ˈclocksˈهستند که متاثر از غذای مصرف شده است.

  این ساعت سلولی نسبت به انسولین بسیار حساس است. مصرف غذاهای چرب و سرشار از کربوهیدرات در شب باعث اختلال در عملکرد ساعت سلولی و احساس سستی و خستگی فرد در طول روز کاری می شود.

  برخی از اثرات اختلال خواب و کم خوابی عبارتند از:

  • کوچک شدن مغز

  • کاهش حافظه

  • اختلال در حافظه کوتاه مدت

  • افزایش استرس

  • یبوست

  • اختلال در هضم غذا

  • اختلال در عملکرد کبد

  • پیری زودرس

  • زردی پوست

  • ضعف اعصاب

  آزمایش های اولیه در این رابطه بر روی موش انجام شده است. ساعت بیولوژیک موش شبیه به انسان است.

 7. جالب است بدانید که افزایش یک فنجان لوبیا سبز به سالادها باعث می‌شود که میزان پتاسیم دریافتی‌تان به میزان 19 درصد افزایش پیدا کند. پس اگر دارید فکر می کنید که برای سفره افطار امشب چه غذا یا سالادی آماده کنید، سطرهای بعدی را بخوانید.

 8. کم شدن آب به علت از دست دادن آب بدن است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که ما مقدار زیادی مایعات از دست می‌دهیم و به میزان کافی، آن مقدارِ از دست رفته را جبران نمی‌کنیم.

 9. فرآیند درمانی جدید دانشمندان دانشگاه کانتربری کریس چرچ انگلستان با استفاده از سلول‌های بنیادی، استخوان‌های شکسته را ترمیم کرده و به قربانیان تصادفی که با قطع عضو روبرو هستند، کمک می‌کنند.
  این شیوه شامل برداشتن سلول‌های بنیادی از لگن خاصره بیمار، آمیختن آن‌ها با نوع ژل کلاژن ویژه و تزریق‌کردن آن به استخوان آسیب‌دیده است.

  سلول‌های بنیادی در مغز استخوان فراوان هستند و می‌توان آن‌ها را برداشت، متراکم کرد و با یک داربست کلاژن به ناحیه نیازمند ترمیم اعمال کرد. مغز استخوان شامل ترکیبی از سلول‌های بنیادی، گلبول‌های قرمز و سلول‌های تشکیل‌دهنده خون است.

    درمان جدید موجب رشد دوباره سلول‌های قدیمی می‌شود و با موفقیت روی شش بیمار انگلیسی، چهار بیمار هندی و 20 بیمار اهل کره جنوبی آزمایش شده است.

  بر اساس مشاهدات انجام‌شده، کلاژن می‌تواند موجب تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های تشکیل‌دهنده استخوان شود.

    سالانه حدود 350 هزار بیمار دارای شکستگی جدی به بیمارستان‌های انگلستان مراجعه می‌کنند و پنج تا 10 درصد از این موارد بهبود نمی‌یابند. در تعدادی از موارد شکستگی این افراد منجر به انجام عمل‌های جراحی چندگانه می‌شود و در صورت ناکامی، قطع عضو احتمالی را به دنبال دارد.

 10. مدیر گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران، رفع اختلالات چربی خون از دیدگاه طب سنتی را تشریح کرد.

 11. همه‌ی ما وقتی کلمه‌ی تابستان را می‌شنویم ناخودآگاه تفریح و استرحت و خوش‌گذرانی در ذهنمان نقش می‌بندد؛ اما برای تابستان برای دانش‌آموزان هشیار و سخت‌کوش فرصت سبقت گرفتن از رقبای دیگر است. آن‌ها با توجه به ساعات آزاد (فراغت از مدرسه)، ساعت فیزیولوژیکی بدن خود را مانند پاییز و زمستان (سال تحصیلی) تنظیم می‌کنند تا با برنامه‌ای معین و هدف‌دار به هدف خود دست یابند.

  برای این کار به برنامه‌ای منطقی و منظم و اصولی نیاز خواهند داشت. برنامه‌ی راهبردی تابستان بیانگر همین اهداف است.

  برنامه‌ی راهبردی تابستان از دو بخش نگاه به آینده و نگاه به گذشته تشکیل شده است که این برنامه برای همه‌ی دانش‌آموزان مفید و قابل اجراست؛ زیرا دانش‌آموزنی که احساس ضعف در درس‌های سال قبل دارند با توجه به بخش نگاه به گذشته به تقویت درس‌های سال قبل می‌پردازند و دانش‌آموزانی که در درس‌های سال قبل مشکلی ندارند سال بعد را پیش‌خوانی می‌کنند تا در سال تحصیلی آینده که دوستانشان در مرحله‌ی ادراک و مشغول یادگیری هستند، با تست زدن مرحله‌ی تسلط خود را تقویت و تکمیل کنند.

  1. - -
 12. اگر موهای شما دارای حالت خاصی است که نیاز به مکمل ها دارد آن ها را فراموش نکنید چرا که در این صورت شامپو کمک خاصی به شما نمی کند. برای استفاده از مکمل ها بهتر است ان ها را با دست در میان مو پخش کنید.

 13. یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده گوشی تلفن همراه، به تازگی گوشی خاصی طراحی کرده که حتی با ضربه چکش و چاقو هم شکسته و خرد نمی‌شود.
  یک ویدئوی پخش شده نشان‌ می‌دهد، گوشی جدید شرکت apple به نام iphone 6 دارای یک صفحه نمایش ضد خش به معنای واقعی کلمه است.

  گفتنی است، در این ویدئو سطح خارجی گوشی iphone 6 توسط یک چاقو بارها مورد اصابت قرار می‌گیرد و حتی خم و تا می‌شود، اما دچار شکستگی نمی‌شود.

  بررسی‌ها نشان می‌دهند، این صفحه نمایش جدید که از یاقوت کبود در ساخت آن استفاده شده و جزو پروژه‌های محرمانه شرکت apple بوده، سطحی غیر قابل تخریب و خش‌دار به این وسیله می‌دهد.

  شایعات فراوانی بر سر رونمایی از جدیدترین محصول شرکت apple وجود دارد و حتی یک شرکت ژاپنی اعلام نموده که iphone 6 دارای بدنه‌ای منحنی‌شکل است.

  در حال حاضر محصولات شرکت apple در کشور چین و تحت سرپرستی یک شرکت چینی به نام foxcom ساخته می‌شوند و در ساخت آن از انواع وسایل پیشرفته و روبوتیک استفاده می‌شود.

 14. نسل جدید فضانوردان روباتیک به جای فضانوردان انسانی کارهای سخت تعمیرات در فضا را انجام خواهند داد.
  سازمان فضایی ناسا در نظر دارد با استفاده از فناوری موجود در یکی از محصولات شرکت گوگل نسل تازه ای از روبات‌های دارای دوربین به شکل یک توپ گرد را مورد استفاده قرار دهند.

  گفتنی است، فناوری مورد بهره برداری ناسا به نام tamgo در گوشی‌های هوشمند شرکت گوگل وجود دارد و قرار است به شکل روبات‌هایی به شکل توپ خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده  قرار گیرد.

  براساس برآوردها، قرار است از این وسایل برای ساخت تصاویر 3 بعدی از اشیاء مناطق و همینطور حرکت در بخش‌ها مختلف خارج سفینه استفاده شود از جمله قابلیت های این نسل تازه روبات‌های تعمیر کار فضایی وجود شتاب سنج، دوربین، سنسورهای هوشمند و همینطور بازوی مخصوص برای تعمیرات است.

  قرار است، شرکت گوگل در آینده همکاری های بیشتری در زمینه فضا با سازمان فضایی ناسا انجام دهد

 15. تحقیقات جدید نشان داده است نوشیدن قهوه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی مانند پارکینسون را کاهش دهد.

 16. اين سنگ آهن که مريخ نورد کنجکاوی ناسا با آن مواجه شده است حدود 2 متر عرض دارد.
  اين سنگ آهن که مريخ نورد کنجکاوی ناسا با آن مواجه شده است، لبنن نام دارد و از نظر ظاهری بسيار شبيه به شهاب‌سنگ‌هايی است که پيشتر توسط "روح و فرصت" کشف شده‌اند.

  لبنن از زاويه ديد کنجکاوي حدود 2 متر عرض دارد. کنجکاوی نمايی شامل يک سری نصاوير با وضوح بالا را ارائه داده است که توسط دوربين ريز بين و دوربين شيميايی آن تهيه و به کمک دوربين روی دکل آن رنگ پردازی شده است. اين تصوير در ششصد و چهل روز مريخی تهيه شده است.
  دوربين شيميايی کنجکاوی يکی از 10 ابزار علمی کنجکاوی است. آزمايشگاه ملی لس آلموس ايالات متحده اين دوربين را ميان دانشمندان و مهندسان توسعه داده و هزينه‌ی آن را سازمان فضايی فرانسه تامين کرده است. همچنين دوربين ريز بين کنجکاوی توسط سيستم علوم فضايی مالين ساديگو ساخته و مديريت شده است.


 17. مطالعات محققان دانشگاه لیورپول نشان می دهد بیماری های عصبی غیرقابل درمان و مرگبار را به وسیله کرم ها می توان ریشه کن کرد.

 18. بيماری‌های استخوان منتظر نمی‌مانند تا در 50 سالگي به فکر تقويت استخوان هايتان بيفتيد. از هر 5 نفر يک نفر دچار پوکی استخوان تمام عيار می‌شود.