کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید :

آخرین مطالب ارسالی 1. آسم چیست؟

  دقایقی قبل

  تصور بر این است که آسم از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی ایجاد می‌شود. تشخیص آن معمولاً بر اساس الگوی علائم، پاسخ به درمان در طول زمان و اسپیرومتری صورت می‌گیرد.

 2. صحبت های زلیخا تفرشی را در ادامه بخوانید ....

 3. اکثر افراد برای لاغر شدن به کلاس ورزش می روند اما در این میان بعضی افراد با مشکل چاقی مضاعف مواجه می شوند.
   پژوهشگران هشدار می دهند افراد نباید همیشه فکر کنند با رفتن به کلاس ورزش لاغر می شوند.

  گفتنی است، تحقیقات جدید نشان داده است، علاوه بر تمرینات ورزشی مناسب و رعایت رژیم غذایی سالم ژن های بدن نیز می توانند باعث چاقی یا لاغری در افراد شوند.

  بررسی ها نشان می دهند، ژن ها، قند خون بدن، میزان اکسیژن دریافتی توسط ریه‌ها همگی می توانند در لاغر شدن یا نشدن افراد موثر باشند.

  کارشناسان توصیه می کنند، افراد چنانچه با رفتن به کلاس ورزش لاغر نشدند، برای چکاپ ژنتیکی حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

 4. صحبت های کاظم قلم چی را در ادامه بشنوید ...

 5. صحبت های سید رسول اسلامی را در ادامه بخوانید ...

 6. هیچ غذا یا خوراکی نمی تواند چربی بدن را آب کند، اما 9 میوه مقوی و پرانرژی وجود دارد که اشتهای شما را برای غذاهای پرچرب گرفته، قند خون را متعادل کرده و متابولیسم بدن را افزایش می د هد.

 7. محققان با استفاده از نانولوله های کربنی تک جداره و پرتوهای مادون قرمزنزدیک موفق به ارائه روشی برای تصویربرداری از رگ های خونی درمغز شدند، با این روش می توان تصاویری زنده ازعبورخون در رگ ها به دست آورد.

 8. دانشمندان آلمانی دانشگاه های فنی مونیخ و برلین، سیستمی را ایجاد کرده اند که به فرد اجازه می دهد با قدرت ذهن هواپیما را هدایت کند.

  دانشمندان با کمک هفت خلبان که برخی از آنها تجربه پرواز نداشتند، نشان دادند چگونه می توان با این سیستم هواپیما را با دقت بسیار زیاد هدایت کرد.

  این سیستم از یک کلاه، شامل ده ها الکتروانسفالوگرام تشکیل شده است که قادر به خواندن سیگنال های الکتریکی مغز و تبدیل آنها به دستورهای کامپیوتری است.

  برای مثال، اگر خلبان «تصور می کند» که اهرم فرمان را به سمت چپ خم می کند، اهرم بدون تماس دست خلبان به سمت چپ خم می شود.

  تورستان زاندر، پژوهشگر دانشگاه فنی برلین می گوید: هدف اصلی پژوهش ما کمک به افرادی است که معلولند، افرادی که فرصت استفاده از یک سیستم، رایانه و هواپیما را ندارند. شاید در آینده ای دور موفق شویم استفاده از این سیستم را برای افراد به شدت فلج امکان پذیر کنیم.

  از طرف دیگر ر این سیستم پتانسیل بزرگی برای افراد سالم می بینم. برای مثال پزشک، هنگام عمل جراحی می تواند با رایانه بدون استفاده از دست هایش تعامل کند.

  به گفته دانشمندان آلمانی، کنترل مغزی باعث آسانتر شدن پرواز خواهد شد. این سیستم که حجم کاری خلبان را کم می کند باعث امن تر شدن پرواز می شود. از طرف دیگر آزادی حرکت خلبان ها در اتاق فرمان را بیشتر می کند.

  این اولین باری نیست که از کنترل مغزی برای پرواز استفاده می شود. سال گذشته در آمریکا یک هلیکوپتر توسط کنترل مغز پرواز کرد.

 9. رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به آغاز آموزش پزشکی مدرن از دارالفنون گفت: با احتساب این تاریخ، پزشکی مدرن در ایران سابقه 160 ساله دارد.

  دکتر علی جعفریان صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی گفت: سابقه آموزش مدرن پزشکی در ایران از زمان دارالفنون 160 سال است و از زمان تاسیس دانشگاه تهران نیز ما با سابقه 80 ساله دانشگاه مواجه ایم.

  وی خاطرنشان کرد: افق دانشگاه ما قرار گرفتن در صدر منطقه و بالاترین سطوح بین المللی است و باید برای این کار تلاش های جدی انجام دهیم.

  جعفریان یادآور شد: امسال 700 نفر از آزمون سراسری و و 1200 نفر در دوره های تحصیلات تکمیلی سال جدید را در این دانشگاه آغاز می کنند.

  وی خطاب به دانشجویان ورودی جدید گفت: درست است که از رتبه های برتر کنکور هستید اما باید بدانید که خوب ماندن نیازمند تلاش بیشتری است.

  دکتر محمدجلیلی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آمار پذیرفته شدگان کنکور سراسری سال 93 در این دانشگاه گفت: 74 درصد از رتبه های زیر 100 کنکور سراسری این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده اند.

  وی افزود: 37 درصد رتبه های برتر بورد تخصصی و 42 درصد رتبه های برتر بورد فوق تخصصی در پزشکی بالینی در سال 93 از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده اند.

  جلیلی خاطرنشان کرد: در 10 دوره اخیر رتبه اول آزمون پیش کارورزی متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده است و بر اساس آمار سایت سایماگو این دانشگاه در سه سال پیاپی توانسته در میان بیش از 2 هزار 400 دانشگاه دنیا رتبه 348 را کسب کند.

 10. رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات اعلام کرد: یکی از موفقیت های این مرکز تولید لباس‌های هوشمند است که خاصیت هادی جریان الکتریسیته و گرمایی را با کمک پلاسما در خود دارند.

 11. گرافن های ساده در زمره مرموزترین مواد شناخته شده در جهان قرار دارند. اکنون تیمی از محققان بین المللی که در میان آنها دو محقق ایرانی نیز حضور دارند شیوه ای نوین برای کنترل یکی از رفتارهای عجیب این ماده کشف کرده اند.

  در این پروژه گسترده علمی بین المللی که به سرپرستی دانشگاه آرکانزاس آمریکا صورت گفته است، علی صادقی از دانشگاه بازل سوئیس و مهدی نیک عمل از دانشگاههای آنت ورب بلژیک و دانشگاه شهید رجایی نیز حضور پررنگی داشته اند.

  این محققان کشف کرده اند که با استفاده از تکنیک حرارت دادن می توان خمیدگی یا انحنای امواج در ساختار گرافن های ساده را تحت کنترل درآورد.

  این کشف علمی از آن جهت از اهمیت خاصی برخوردار است که ساختار انحنادار گرافن های ساده همواره برای محققان چالش برانگیز بوده به طوریکه پروژه های تحقیقاتی فراوانی برای کنترل انحنای امواج در این ماده انجام شده است.

  آنچه که این محققان موفق به انجام آن شده اند به درک دانشمندان از به کارگیری حرارت و تأثیر آن بر دینامیک گرافن های ساده کمک چشمگیری می کند.

  تا پیش از این دانشمندان تنها دریافته بودند که با استفاده از ولتاژ مشخصی از جریان الکتریسیته می توان تغییرات مورد نیاز را در انحنای امواج گرافنهای ساده پیاده کرد اما با این روش جدید به نظر می رسد کار برای دانشمندان ساده تر از گذشته شود.

  در حالیکه گرافن های ساده به عنوان جایگزینی ارزشمند برای سیلیکن گرانقیمت و سایر مواد مورد نیاز در ساخت ریزپردازشگرها همچنین نسل بعدی دستگاههای مولد انرژی در نظر گرفته می شود اما دانش بشر درباره مکانیک و ویژگیهای حرارتی این ماده محدود است و حالا این یافته جدید دریچه ای روشن به روی دانشمندان گشود.

 12. پس از 5 سال مطالعه دقیق و جنجال های پزشکی در نهایت سازمان غذا و داروی آمریکا با آزمایش نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان بر روی بیماران موافقت کرد.

  کار بر روی این فناوری نوین که در زمره کاربردی ترین فناوری های آغاز هزاره سوم به شمار می آید از مدتها پیش از یعنی سال 2009 آغاز و در آن سال به سازمان غذا و داروی آمریکا ارایه شد تا مجوزهای لازم برای ورود آن به بازار داده شود.

  با این حال بیش از 5 سال طول کشید تا با آزمایش این محصول کاربردی موافقت شود. اکنون بیماران کلیوی در آمریکا و به زودی در سراسر جهان این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از این کلیه پوشیدنی زندگی به مراتب راحت تری نسبت به گذشته داشته باشند.

  قرار است نخستین آزمایش ها از این دست اواخر امسال بر روی بیماران کلیوی در سیاتل آمریکا آغاز شود.

  کل این مجموعه پالایش خون تنها 5/4 کیلوگرم وزن دارد که به راحتی به دور کمر بیمار در قالب یک کمربند پهن بسته می شود و بیمار درحالی که آن را به دور کمر خود بسته می تواند به کارهای روزمره خود برسد.

  این فناوری جدید که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا طراحی و ساخته شده است خون را با بالاترین کیفیت ممکن پالایش و به بدن بیمار باز می گرداند.

 13. فناوری چاپ سه بعدی روز به روز ابعاد تازه ای پیدا می کند. در تازه ترین نوآوری صورت گرفته در این زمینه محققان خوش ذوق از طرح اولیه دستگاهی رونمایی کرده اند که پلاستیک های دور ریز را به وسایل مورد نیاز تبدیل می کند.

  فناوری چاپ سه بعدی در کنار جذابیت خاصی که دارد با چالش بزرگی نیز همراه است و آن چیزی نیست جز بالا بودن مواد اولیه مورد نیاز برای خلق وسایل مورد نظر.

  یک دستگاه چاپ سه بعدی که بزرگی به اندازه یک مایکرویو دارد این مشکل را حل کرده به طوریکه برای چاپ سه بعدی وسایل مختلف تنها کافی است مواد پلاستیکی بلااستفاده نظیر قوطی پلاستیکی شیر و نوشیدنی ها و حتی اسباب بازی های معیوب گوشه و کنار خانه را از درب بالایی درون آن قرار داده و با فشردن تنها یک دکمه شاهد چاپ سه بعدی وسیله مورد نظر باشیم.

  این دستگاه مجهز به صفحه لمسی ویژه ای است که بر روی آن نمایشگر آغاز به فرآیند پردازش پلاستیک و همچنین انتخاب گزینه مورد نظر برای تولید وسیله ای خاص دیده می شود.

  هزینه نه چندان زیاد این فناوری نوین (که البته هنوز در حد یک ایده اولیه است) در کنار استفاده از مواد پلاستیکی دور ریز از مزایای عمده آن به شمار می آید.

 14. محققان دانشگاه ام.آی.تی دست به ابتکار جالبی زده اند آنها برنامه اپلیکیشن جدیدی طراحی کرده اند که با نصب بر روی تلفن همراه ناراحتی و افسردگی صاحب خود را تشخیص می دهد.

  بسیاری از اپلیکیشن های تلفن های همراه هوشمند از حسگرهایی بهره می برند که با استفاده از آنها حالات مختلف کاربر را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. ساده ترین کاری که آنها انجام می دهند شمردن گامهای صاحب تلفن همراه است.

  با این حال در نوآوری محققان دانشگاه ام.آی.تی یک گام دیگر به جلو برداشته شده است.

  اپلیکیشن جدیدی که محققان این دانشگاه طراحی کرده اند از این حسگرها برای نفوذ به افکار صاحب آن و تشخیص سطح سلامت روانی وی استفاده می کند.

  این فناوری نوین با همکاری 48 دانشجوی این دانشگاه صورت گرفته است. آنها به محققان پروژه این اجازه را دادند تا با نصب این اپلیکیشن بر روی تلفن های همراهشان به مدت 10 هفته، الگوهایی را به صوت داده های مبتنی بر تغییرات سطح استرس، افسردگی و تنهایی در این افراد جمع آوری کنند.

  نتایج این بررسی نشان داد که با استفاده از اطلاعات تجزیه و تحلیل شده توسط این اپلیکیشن می توان گزارشی از سطح سلامت روانی صاحب تلفن همراه تهیه و حتی آن را در اختیار پزشک وی قرار داد.

 15. گروهی از محققان موفق به ساخت ژنراتوری در ابعاد نانو شده اند که هیدروژن تولید می کند.

  این ژنراتور که توسط محققان آزمایشگاه ملی آگون وزارت انرژی آمریکا طراحی و ساخته شده است از نور خورشید و گرافنی دو بعدی برای تولید هیدروژن بهره می برد.

  اهمیت این نوآوری از آن جهت است که تولید هیدروژن در زمین کاری سخت و معمولا پرهزینه است.

  محققان پیش از این به ویژگی ناشناخته گرافن پی برده بودند. زنجیره دوبعدی اتم های گرافن نه تنها الکترون ها را جذب و دفع می کند بلکه قابلیت انتقال آنها به ماده ای دیگر را نیز دارد.

  هیدروژن تقریبا در تمام نقاط زمین یافت می شود اما این عنصر ارزشمند با سایر عناصر در پیوند است. شناخته شده ترین راه تولید این ماده جداسازی آن از آب است.

  در روش های تجاری فعلی عملیات جداسازی با استفاده از گاز طبیعی صورت می گیرد که در نتیجه دی اکسید کربن نیز تولید می شود. این گاز در زمره گازهای مخرب گلخانه ای قرار دارد که پس از تولید روانه اتمسفر می شود.

  اما در روش نوینی که این محققان ابداع کرده اند خبری از به کارگیری سوخت های فسیلی و تولید گازهای گلخانه ای نیست.

 16. یک شرکت خودروسازی فرانسوی محصولی جدیدی ساخته است که مهمترین ویژگی آن مصرف سوخت بسیار اندک آن است. رنو EOLAB تنها یک لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر مسافت مصرف می کند!

  درحالی که به نمایشگاه خودروی پاریس نزدیک می شویم شرکت های معتبر خودروساز در سراسر جهان از محصولات خلاقانه خود رونمایی می کنند و رنو EOLAB یکی از این تازه واردهاست.

  این خودروی مفهومی در زمره کم مصرف ترین خودروهای جهان قرار می گیرد و با تولید تنها 22 گرم گاز آلاینده دی اکسید کربن کمترین لطمه را به محیط زیست و اتمسفر زمین وارد می کند.

  رنو مدعی است برای تولید چنین خودرویی نزدیک به 100 نوآوری و طراحی پیشرفته را مورد استفاده قرار داده تا مصرف سوخت آن از یک لیتر در هر 100 کیلومتر طی مسافت تجاوز نکند. این 100 نوآوری در سه بخش کلی سبک سازی، بهبود ساختار آیرودینامیک و قدرتمندسازی سیستم موتوری به کار گرفته شده است.

  یکی از ابتکار عمل های مهمی که در ساخت این خودرو به کار گرفته شده طراحی سه در برای آن است. در سمت راننده تنها یک در بزرگ و در سمت دیگر دو در مشاهده می شود.

  همچنین این خودرو وزن بسیار کمی دارد به طوریکه در مقایسه با یکی دیگر از محصولات مشابه و البته جدید رنو یعنی Clio  تا 400 کیلوگرم سبک تر است! این کاهش وزن خیره کننده صرفا به دلیل استفاده از مواد ترکیبی در ساختار آن است: فولاد، آلومینیوم و و پلاستیک حرارتی.

  نکته جالب دیگری که نباید از آن چشم پوشید سقف بسیار سبک EOLAB است که به دلیل استفاده از منیزیوم تنها 4.5  کیلوگرم وزن دارد!

 17. چهارمین روز مسابقه‌های ووشوی بازی‌های آسیایی اینچئون با راهیابی سه نماینده ایران به به فینال و کسب یک نشان برنز به پایان رسید.

  در ادامه مسابقه‌های ووشوی بازی‌های آسیایی در اینچئون کره جنوبی، الهه منصوریان، محسن محمدسیفی و حمیدرضا لادور به مبارزه فینال صعود کردند و سجاد عباسی به مدال برنز بسنده کرد.

  الهه منصوریان به فکر طلایی شدن

  در رقابت‌های امروز در وزن 52- کیلوگرم ساندای بانوان الهه منصوریان در دو راند "کیم هی بین" از کره جنوبی را در دو راند شکست داد و راهی فینال شد. این حریف کره‌ای سال گذشته در مسابقه‌های قهرمانی جهان ترکیه نیز علی‌رغم شکستگی گونه الهه منصوریان به او باخته بود.

  ووشوکار 52 کیلوگرم ایران فردا (چهارشنبه) برای کسب مدال طلا، با "ژانگ لی" از چین مبارزه خواهد کرد. منصوریان برنز بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو را در کارنامه دارد.

  محمد سیفی در اندیشه تکرار طلای گوانگجو

  در وزن 65- کیلوگرم محسن محمدسیفی در مبارزه قدرتمندانه چن هانگ از چین را در دو راند شکست داد و راهی فینال شد. این ملی‌پوش ایران هم فردا در مبارزه فینال برای کسب طلا با "لیونشف" از قزاقستان روبه‌رو خواهد شد. محمدسیفی مدال طلای بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو را در کارنامه دارد.

  لادور و مبارزه با حریف چینی

  در وزن 75- کیلوگرم حمیدرضا لادور نیز در دو راند "نورسلطان تورسینکلف" از قزاقستان را شکست داد و راهی فینال شد. او نیز فردا برای طلایی شدن نماینده چین را پیش رو خواهد داشت.

  در وزن 70- کیلوگرم سجاد عباسی با نتیجه 2 بر یک مقابل "یوسانگون" از کره جنوبی شکست خورد و به مدال برنز بسنده کرد.

 18. کاروان ورزشی ایران در پایان چهارمین روزاز بازیهای آسیایی اینچئون کره جنوبی با یک مدال طلا،دو نقره و یک برنز در رده یازدهم جدول رده بندی قرار گرفت.

  برنامه رویارویی ورزشکاران ایران در پنجمین روز بازیهای آسیایی اینچئون 2014 به ترتیب زیر است:

  وزنه برداری: دسته 85 کیلوگرم (کیانوش رستمی – رسول تقیان) فینال ساعت 19

  شنا: 100 متر پروانه (مهدی انصاری) ساعت 9، فینال 19

  100 متر قورباغه(آریا نسیمی شاد) ساعت 9، فینال 19:22

  تیمی آزاد 4 در 100 متر ساعت 9، فینال 20:32

  بسکتبال: ایران – هند ساعت 14

  بدمینتون: انفرادی زنان (ثریا آقایی) دور اول ساعت 13

  بوکس: مقدماتی وزن 60 کیلوگرم(فروتن گل آرا) از ساعت 19 تا 21:30

  شمشیربازی: رویارویی تیمی سابر (مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، فرزاد باهر ارسباران) با ویتنام ساعت 13:40، نیمه نهایی ساعت 15، فینال ساعت 19:10

  ژیمناستیک: فینال خرک حلقه (سعید رضا کیخواه)، ساعت 20:30، فینال دار حلقه (هادی خناری نژاد) ساعت 22:05

  ووشو: ساندای مردان و زنان فینال تمام اوزان از ساعت 15

  قایقرانی: فینال ماده های روئینگ تک نفره سبک وزن مردان (عاقل حبیبیان) روئینگ 4 نفره مردان و زنان، روئینگ تک نفره زنان (نازنین رحمانی) از ساعت 10 تا 12:30 – بادبانی (احمد احمدی) ساعت 12

  تیراندازی: ساعت 9- فینال تفنگ 50 متر درازکش زنان (مه لقا جام بزرگ، دینا فرزادخواه، الهه احمدی)

 19. مشاورعالی سازمان سنجش از اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی متمرکز دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته مجازی و پردیس خودگردان از ساعت 22 امشب (سه شنبه) خبر داد.

  توکلی گفت: بر اساس برنامه پیش بینی شده فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی متمرکز دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته مجازی (ویژه شاغلین) و پردیس‌ خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی 93 از ساعت 22 امشب سه شنبه اول مهرماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

  وی افزود: کلیه پذیرفته شدگان مذکور باید بر اساس مفاد اطلاعیه‌ای که به همراه فهرست اسامی آنان بر روی سایت سازمان به آدرس www.sanjesh .org قرار می‌گیرد برای ثبت نام در کد رشته‌ محل‌های قبول شده اقدام نمایند.

 20. روانشناسان می‌گویند: در عین حال که به دنبال عواملی برای کمک به بهبود افسردگی هستیم نباید از عوامل تشدیدکننده این اختلال نیز غافل شویم.