کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید :

آخرین مطالب ارسالی 1. نکات کلیدی فصل اول فیزیک اول دبیرستان را در فایل زیر مشاهده می کنید

 2. وقتی شما کتاب درسی‌ و جزوه‌ی معلمتان را خواندید و سپس تمرین‌های متاب درسی و کتاب سؤالات پرتکرار را حل کردید، زمان آن فرا می‌رسد که به سراغ تمرین‌های تستی بروید تا در آن مبحث درسی به تسلط برسید.

  1. - -
 3. دانش‌آموزان عزیز اگر همگام با مطالعه‌ی کتاب‌های درسی به مطالعه‌ی کتاب‌های غیر درسی نیز بپردازید سطح فکری و اندیشه‌های شما وسیع می‌شود و ذهنتان برای فراگیری فعال‌تر و آمادگی شما برای یادگیری درس‌های مدرسه بیش‌تر می‌شود.

  کتاب‌ بخش مهم زندگی ماست و باعث افزایش مهارت خوب خواندن می‌شود و به تندخوانی هم بسیار کمک می‌کند و ذهنتان را پویا نگه می‌دارد؛ پس از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید؛ هر چند یک مطلب کوتاه علمی یا غیر علمی باشد.

  1. - -
 4. افرادی که دچار استرس و تنش‌های روزانه می‌شوند تمایلشان به غذاهای چرب، شور و شیرین افزایش پیدا می‌کند.
  نصیر دهقان پزشک و پژوهشگر طب سنتی  در خصوص پرخوری و اشتهای کاذب از دیدگاه طب سنتی اذعان داشت: دلیل پرخوری و داشتن اشتهای کاذب در طب سنتی،‌ افزایش رطوبت و سردی معده است. 

  وی گفت: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار استرس و افزایش تنش‌های روزانه می‌شوند نیز تمایلشان به غذاهای چرب، شور و شیرین افزایش پیدا می‌کند. به نوعی که با خوردن این غذاها حس خوبی در دهانشان ایجاد می‌شود، همچنین استرس با افزایش هورمون‌های تنش زایی مانند کورتیزول در بدن می‌تواند به افزایش اشتها منجر شود. 

  این متخصص به مصرف موادی که رطوبت معده را کاهش می‌دهد اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد وعده‌های غذایی، افزایش مصرف فیبر از جمله: میوه‌ها‌ (سیب)، سبزیجات (کلم بروکلی)، حبوبات (لوبیا، عدس) و گروهی از دمنوش‌ها نیز توصیه می‌شود. 

  وی در ادامه گفت: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف میوه‌ها و سبزیجات مثبت گرایی را تقویت کرده  و منجر به افزایش انرژی، آرامش و حس خوشبختی در فرد می‌شود. 

  دهقان در پایان گفت: مصرف برخی از دم نوش‌ها از جمله: گل گاو زبان، اسطوخوددس، دارچین و گل پر به دلیل اینکه طبعشان گرم و خشک است،‌ نقش بسزایی را ایفا می‌کند. 

 5. تاثیر استراحت و خواب برای بازسازی شناختی افراد، مسئله دانش روانشناسی روز دنیا است.
  مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی گفت: یادگیری و دانش، نیاز به جایگزین و تثبیت شدن در مغز دارد که خواب و استراحت واقعی، تنها راه تثبیت این اطلاعات جدید است.

  دوایی ادامه داد: در هنگام خواب است که مغز فرصت پیدا می‌کند تا به پردازش اطلاعات جدید دریافتی بپردازد و این اطلاعات جدید را با اطلاعاتی که از قبل در ارتباط با همان مطلب دریافت کرده، ارتباط دهد.

  وی گفت: هنگام خواب، علاوه بر اینکه مغز آماده دریافت اطلاعات جدید می‌شود، به الگوهای ذهنی جدید در رابطه با حل مسئله در هنگام خواب واقعی، دسترسی پیدا می‌کند.

  دوایی در پایان تاکید کرد: در حالت خواب و رویا در بسیاری از موارد، افراد به مسائل حل نشده دسترسی پیدا می‌کنند. بدین معنی که در ضمیر ناخودآگاهشان برای مسائل روزانه که بدون راه حل رها شده بودند، پس از پایان یک خواب خوب و کافی، به راه حل می‌رسند و اکثر مردم غافل از این نکته هستند که خواب کافی و درست دلیل دست یافتن به پاسخ مسائل روزمره‌شان است.

 6. زمانی که شما رژیم دارید، این کاملا طبیعی است که هوس خوراکی خاصی را بکنید، در حدی که دیگر شکستن رژیمتان برایتان مهم نخواهد بود.
  راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا هنگامی که رژیم غذای دارید هوس خوردن خوراکی های پر کالری را نکنید.

  قوه‌ی چشایی‌تان را گول بزنید
   
  من این ترفند را در یک انجمن گفتگوی اینترنتی پیدا کردم. شخصی که این ترفند را نوشته بود، اذعان داشت که اشتیاق بی پایانی به شیرینی جات دارد و می‌ترسد که همین اشتیاقش، باعث شود تا رژیمش خراب شود.
   
  کاری که وی انجام می‌داد، این بود که یک پنبه‌ی توپی با بوی وانیل را در کیسه‌ی خوراکی‌ها در داخل کیفش نگهداری می‌کرد. در واقع آن پنبه را به اسانس وانیل آغشته کرده بود. سپس هر زمانی که هوس شیرینی می‌کرد، کیسه را از درون کیفش در آورده و رایحه‌ی وانیل را می‌بویید.
   
  حتی برای اینکه کلکش بهتر هم جواب دهد، هنگامی که رایحه‌ی وانیل را می‌بویید، به عکس یک کیک شکلاتی نیز نگاه می کرد!
   
  هر وقت چیزی هوس کردید مسواک بزنید!!
   
  ظاهرا این کار برای خیلی‌ها جواب می‌دهد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، ذهن شما را از غذا دور می‌کند! بعلاوه اینکار برای دندان‌ها و لثه‌هایتان هم خیلی مفید است، پس حتما تستش کنید. چه کسی می‌داند، شاید در مورد شما جواب داد!

  بخوابید
  این یک حقیقت شناخته شده است که اشخاصی که خسته هستند، تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدرات پیدا می‌کنند. کربوهیدرات هم منبع اصلی تامین انرژی بدن است. بنابراین هر وقت خسته باشید، اولین چیزی که هوس می‌کنید خوراکی‌های کربوهیدراتی است.

 7. باکتری‌هایی شگفت انگیز کلید درمان سرطان می‌شوند.
  پژوهشگران از شیوه نوین درمانی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی از طریق باکتری‌ها با خوردن این سلول‌ها خبر داده‌اند.

  گفتنی است، این درمان شامل تزریق باکتری‌های اصلاح شده به محل تومورهای سرطانی و فعال شدن سیستم مرگ سلول‌های سرطانی است.

  بررسی‌ها نشان می‌دهند، این باکتری‌ها می توانند مانع از رسیدن اکسیژن به سلول‌های سرطانی شوند و برای درمان سرطان‌های مقاوم به درمان می‌توانند بسیار مفید باشند.

 8. خواب و استراحت،در واقع عمیق‌ترین حالت تمرکز ذهن است که موجب برطرف شدن استرس و اضطراب می‌شود. داشتن خواب کافی در طول شبانه‌روز بسیار با اهمیت است.
  دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی گفت: خواب کافی، موجب بهبود عملکرد ذهن و بالا رفتن تمرکز ذهن می‌شود و وقتی فکر فرد بر روی مسئله‌های پیرامونش متمرکز باشد، تا حد زیادی از استرس و اضطرابش کم می‌شود.

  وی ادامه داد: حداقل خواب مکفی برای شروع یک روز کاری موفق برای یک فرد معمولی، 7 ساعت است که طی این خواب، به مغز استراحت داده می‌شود و مغز آمادگی برای برخورد با مسائل پیرامونی را پیدا می‌کند.

  در حالت خمیازه کشیدن، که نوعی تمرین تن‌آرامی مصنوعی است، فرد با کشیدن و انقباض و انبساط عضلات مختلف بدن، به حالت رها شدن می‌رسد.

  دکتر دوایی اظهار داشت: خواب، تن‌آرامی واقعی است به شرط اینکه فرد در طی حداقل 7 ساعت خواب شبانه به خواب عمیق رفته باشد و مدام از خواب بیدار شود و یا برای خوابیدن، زمان طولانی را صرف نکند.

 9. فرسایش دندان‌ها به معنای تحلیل مینای دندان است و برای پیشگیری از تخریب‌ مینای دندان بهتر است نوشابه‌های گازدار و موادغذایی ترش را به حداقل رسانده و از میوه‌جاتی مانند سیب و هویج بیشتر استفاده کرد.
  اکبر فاضل متخصص دندان پزشکی گفت: پوسیدگی و فرسایش دندان‌ها به معنای تحلیل مینای دندان بوده که این امر به وسیله اسیدهای موجود در محیط دهان اتفاق می‌افتد.

  وی ادامه داد: تخریب مینای دندان بیشتر به دلیل مصرف نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌‌های صنعتی، نوشابه‌های انرژی‌زا، مواد غذایی ترش رخ می‌دهد چرا که این مواد حاوی اسید هستند.

  وی افزود: برای محافظت از مینای دندان بهتر است مواد قندی، نشاسته‌ای و تنقلاتی مانند پفک، بیسکوئیت و شکلات حتی‌الامکان مصرف نشوند چرا که وجود این کربوهیدارت‌ها روی مینای دندان به صورت یک لایه بسیار باریک چسبنده منجر به آغاز پوسیدگی می‌شوند چرا که این مواد تبدیل به اسید می‌شوند و مینای دندان را از بین می‌برند.

  فاضل با بیان اینکه عوامل دیگری همچون بیماری رفلاکس (بازگشت محتویات و اسید معده به مری و دهان) و کمبود فلوراید در فرسایش مینای دندان مؤثر هستند، گفت: برای پیشگیری از فرسایش دندان‌ها توصیه می‌شود پس از مصرف خوارکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بین دندان‌هایتان نیز تمیز شود چرا که ممکن است موادی که بین دندان‌ها قرار دارند با مسواک از بین نروند.

  وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از تخریب مینای دندان بهتر است که آن را با محلول‌های حاوی فلوراید فلورایدتراپی کرد.

  فاضل گفت: جویدن آدامس‌های فاقد قند نیز به دلیل افزایش ترشح بزاق به محافظت مینای دندان‌ها در مقابل ترکیبات اسیدی کمک می‌کنند.

  وی در پایان گفت: بهتر است افراد از مصرف میوه‌هایی مانند سیب، هویج غافل نشوند چرا که این میوه‌ها خاصیت تمیزکنندگی برای دندان دارند.

 10. خیلی از افراد بعد از حمام دوست دارند پوست شان را چرب کنند تا از خشکی آن نجات پیدا کنند اما مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد لوسیون‌ها و شامپوهای مخصوص بدن اگزما می‌آورند.
  عمده افراد با پوست خشک تمایل بیشتری به استفاده از  این محصولات دارند اما به گزارش پژوهشگران استفاده از کرم ژل و برای از بین رفتن خشکی پوست بهتر از روغن های حمام است.
   
  گفتنی است، در موارد تشکیل دهنده، روغن های حمام عناصری مثل روغن بادام  وجود دارد که در برخی از افراد باعث خارش و در نهایت اگزما می‌شود.
   
  نتایج مطالعات نشان می دهد، استفاده از صابون برای شست و شوی پوست روشی مرسوم و متعادل بوده است که اگرچه باعث خشکی پوست می‌شود اما قادر است تمام چربی‌ها و آلودگی‌ها را از روی سطح پوست از بین ببرد و دانشمندان معتقدند استفاده از صابون‌ها هنوز هم می تواند بهترین گزینه برای شست و شوی پوست باشند.

 11. محققان موفق به ارائه روشی برای جداسازی سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم شدند.

 12. دبیرانجمن بازی ها وورزش های الکترونیک از برگزاری نخستین دوره رقابت های بازی های رایانه ای کشور در 22 مهرماه جاری به میزبانی اصفهان خبرداد.

 13. یک مطالعه نشان می دهد که بادام زمینی هایی که به صورت خشک بو داده می شوند بدترین عامل برای بروز واکنش های آلرژی زا هستند.

  محققان دانشگاه آکسفورد در این مطالعه متوجه شدند که مصرف بادام زمینی خام تاثیر اندکی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد.

  محققان اکنون سرگرم ابداع روشی برای بو دادن بی خطر بادام زمینی هستند که از بروز آلرژی که از هر 50 کودک یک نفر را درگیر می کند، پیشگیری کند.

  «کونتین ساتنتو» از دانشگاه آکسفورد که این تحقیق را انجام داده است گفت: با انجام آزمایش ساده ای متوجه شدیم موش هایی که این پروتیین بو داده را مصرف کردند یک واکنش ایمنی آلرژی زا نشان دادند.

  در حالیکه موش هایی که بادام زمینی خام مصرف کردند واکنش آلرژی زا نشان ندادند و یا واکنش آلرژی زای کمی نشان دادند.

  محققان می گویند: این اولین بار است که یک عامل بالقوه ایجاد کننده حساسیت به بادام زمینی بطور مستقیم شناخته شده است.

  این یافته به محققان کمک کرد تا متوجه شوند چرا حساسیت به بادام زمینی در اروپا شایع تر از شرق دور است زیرا در شرق دور مغزها بیشتر به صورت خام ، پخته شده و یا سرخ شده مصرف می شود.

  محققان می گویند: روش بو دادن خشک این مغز که در درجه حرارت های بالا صورت می گیرد باعث می شود که فعل و انفعالات شیمی در بادام به صورتی انجام شود که سیستم ایمنی را دچار سردرگمی می کند و به بروز واکنش های آلرژیک منجر می شود.

  این مطالعه در مجله Allergy and Clinical Immunology منتشر شده است.

 14. اتحادیه بین المللی ارتباطات سازمان ملل متحد اعلام کرد: تا سال 2017 بیش از 50 درصد از مردم جهان می توانند به شبکه جهانی اینترنت به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند.

  بر اساس نسخه 2014 گزارش 'وضعیت پهنای باند' اتحادیه بین المللی ارتباطات سازمان ملل متحد، تا 3 سال آینده بیش از 50 درصد از مردم جهان از طریق پهنای باند متحرک (موبایل) و گوشی های هوشمند تلفن همراه و تبلت می توانند به شبکه جهانی اینترنت به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند.


  این گزارش می افزاید: 40 درصد از مردم جهان معادل دو میلیارد و 300 میلیون نفر در سال 2013 به اینترنت دسترسی داشتند. این تعداد تا پایان سال جاری میلادی به دو میلیارد و 900 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

  در این گزارش آمده است: بیش از دو میلیارد و 300 میلیون نفر تا پایان 2014 به پهنای باند متحرک دسترسی پیدا خواهند کرد و این تعداد تا پنج سال آینده به هفت میلیارد و 600 میلیون نفر خواهد رسید.

  گزارش اتحادیه بین المللی ارتباطات سازمان ملل متحد می افزاید: در حال حاضر اتصالات پهنای باند متحرک، سه برابر مشترکین پهنای باند ثابت در جهان است.

 15. با تلاش محقق ایرانی دانشگاه آلاباما مدلسازی پیشرفته ای از آتش سوزی مناطق جنگلی و حیات وحش ارایه شده که با استفاده از آن دانشمندان به درک بهتری از این موضوع دست یافته و چاره ای برای مقابله با آن خواهند اندیشید.

  دانشمندان دانشگاه آلاباما به این نتیجه رسیده اند که درصورت رسیدن به درک بهتر از چگونگی شکل گیری آتش سوزی های گسترده ناشی از تغییرات جوی و گرم شدن زمین، این امکان فراهم می شود که پیش بینی دقیق تری نسبت به روی دادن حوادثی از این دست در آینده انجام داد.

  آنچه که دکتر بابک شتربان و همکارانش در دانشگاه آلاباما انجام داده اند تلاش برای رسیدن به درک لازم از نحوه شکل گیری این نوع آتش سوزی ها با استفاده از مدل های رایانه ای است.

  این محققان با اشاره به ضریب دقت مدلسازی مورد نظر ابراز امیدواری می کنند خیلی زود روزی فرا می رسد که با تکیه بر داده های به دست آمده از این مدل ها، احتمال وقوع آتش سوزی های ناشی از تغییرات جوی و گرمایش زمین به راحتی قابل پیش بینی باشد.

  اهمیت این دستاورد زمانی بیش از پیش به چشم می آید که آمارها نشان می دهد اقدام برای اطفاء آتش سوزی های وسیع در مناطق جنگلی و طبیعت وحش روزانه حدود یک میلیون دلار هزینه بردارد و حتی برآورد می شود که این رقم سالانه به دو میلیارد دلار هم می رسد.

  در حال حاضر پیش بینی هایی که در این زمینه صورت می گیرد صرفا متکی به تجربه نیروهای آتشنشان است اما چنین پیش بینی می تواند همواره با خطا همراه باشد. با این حال با استفاده از مدلهای رایانه ای دکتر شتربان و همکارانش ضریب خطا به حداقل می رسد.

 16. مهندسان یک شرکت تولید کننده تجهیزات الکترونیکی عینک هوشمندی ساخته اند که قابلیت اتصال به تلفن های همراه را دارد.

   شرکت سونی که به طراحی و تولید تجهیزات متنوع الکترونیکی شهرت دارد این عینک هوشمند را رونمایی کرده است.

  عینک هوشمند سونی مجهز به ریزدوربین پیشرفته ای است که در دل آن تعبیه شده و بر کارایی های آن می افزاید.

  این محصول خلاقانه به حسگر تصویری مخصوصی نیز مجهز است که در کنار شتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نمای الکترونیکی، حسگر روشناسس و میکروفون، مجموعه ای منحصربفرد به شمار می آید.

  دوربین 3 مگاپیکسلی این عینک تصاویر شفافی تهیه می کند که به راحتی به تلفن همراه یا تبلت مجهز به سیستم عامل اندروید متصل و منتقل می شود.

  بدون شک این عینک جدید رقیب جدی برای عینک پوشیدنی شرکت گوگل به شمار می آید هر چند به دلیل برخورداری از پلت فورم ساده تر برای تولید، پیش بینی می شود با استقبال بیشتری مواجه شود.

  گفته می شود عینک جدید سونی تا پایان سال جاری میلادی روانه بازارهای جهانی خواهد شد.

 17. یک شرکت متخصص در زمینه طراحی سیستم های موتوری در انگلیس کلاه ایمنی جدیدی برای موتورسیکلت سواران طراحی و ساخته است که با برخورداری از نمایشگری کوچک اطلاعات لحظه ای در اختیار کاربر قرار می دهد.

  تا پیش از این نمونه های مشابهی از این فناوری طراحی شده است که نه تنها قیمت هنگفتی دارند بلکه از حیث طراحی ساختاری با نواقصی نیز همراه هستند.

  فناوری جدید این شرکت انگلیسی بین 485 تا 549 دلار قیمت دارد که نسخه گران تر آن مجهز به سیستم موقعیت یاب جهانی و سیستم هشدار نزدیک شدن به دوربین سرعت سنج است.

  نمونه های مشابهی که تا پیش از این ارایه شده شده اند حدود دو هزار دلار قیمت دارند و از این رو چندان مورد استقبال موتورسیکلت سواران قرار نمی گیرد.

  محققان سالهاست که در زمینه طراحی نسل جدید و متحول شده کلاه های ایمنی ایده های مختلفی ارایه می کنند. این تلاش جهانی از زمانی شدت بیشتری به خود گرفت که آمارها نشان می دادند بسیاری از حوادث مربوط به موتورسیکلت ها زمانی روی می دهند که موتورسیکلت سوار تنها برای چند لحظه توجه خود را معطوف نمایشگر سرعت و سوخت می کند.

  پیش بینی می شود فناوری جدید این شرکت انگلیسی به زودی روانه بازار شود.

 18. رییس دانشگاه آزاد قزوین از ساخت خودروی خورشیدی چهار نفره در این دانشگاه خبر داد و گفت: خودروی خورشیدی در سایز خودروهای معمولی با حمایت وزارت نیرو در حال ساخت است و آبان ماه امسال نیز موتورسیکلت چهار چرخ برقی برای استفاده در تهران رونمایی می شود.

   دکتر موسی خانی که در مراسم تقدیر از افتخار آفرینان دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات جهانی ربوکاپ برزیل ۲۰۱۴ و مسابقات جهانی خودروی خورشیدی امریکا سخن می‌گفت، اظهار داشت: با پیشنهاد معاون علمی و فناوری رییس جمهور قرار است خودوری خورشیدی «هاوین 2» به عنوان سفیرفناوری ایران در جاده های اروپایی حرکت کند و برای آن یک کمپین تبلیغاتی تهیه شده است.

  رییس کمیته ملی ربوکاپ در ادامه با پیشنهاد تاسیس دبیرستان رباتیک به اهداف حضور دانشجویان در مسابقات رباتیک اشاره کرد و افزود: هدف ما تربیت مهندسان حرفه‌یی است و تا زمانی که دانشجو وارد دانشگاه می شود حضور در مسابقات نیز ادامه دارد.

  تقدیر از مقام آوران دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات جهانی ربوکاپ برزیل- 2014 و مسابقات جهانی خودروی خورشیدی امریکا- 2014 و تقدیر از واحد یزد و خوراسگان در ادامه این مراسم اتفاق افتاد.

  دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به عنوان پر افتخار ترین تیم ایرانی در مسابقان جهانی ربوکاپ برزیل 2014 با کسب پنج مقام برتر مطرح شد. هم چنین تیم سازنده خودروی خورشیدی هاوین 2 از دانشگاه آزاد واحد قزوین در مسابقات جهانی خودروی خورشیدی امریکا- 2014 مقام بهترین تیم خارجی را کسب کرد.

 19. رم موفق شد با برتری برابر کالیاری به صدر جدول لیگ ایتالیا صعود کند.

  هفته سوم سری A ایتالیا با برگزاری 8 دیدار به پایان رسید که در حساس ترین بازی رم موفق شد با 2 گل کالیاری را شکست دهد تا همچنان روند پیروزی های خود را حفظ کند.

  رم که در لیگ قهرمانان نیز برابر زسکا به پیروزی رسیده بود موفق شد در دقیقه 10 به گل نخست خود دست یابد. حرکت زیبای فلورنتزی، ماتیا دسترو را صاحب موقعیتی خوب کرد و این مهاجم جوان، با زدن گل بازگشتش را به میدان جشن گرفت. پس از این گل نیز حملات بازیکنان رم ادامه داشت و آلساندرو فلورنزی در دقیقه 13 موفق شد گل دوم تیمش را نیز به ثمر برساند تا این دیدار با برتری 2 بر صفر رم به پایان برسد.

  اینتر یکی دیگر از مدعیان این فصل نیز در خانه پالرمو به میدان رفت که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید. متئو کوواچیچ تک گل اینتر را در این دیدار به ثمر رساند.

  تابلوی نتایج

  رم 2 – کالیاری صفر

  کیه‌وو 2 – پارما 3

  جنوا یک – لاتزیو صفر

  ساسولو صفر – سامپدوریا صفر

  آتالانتا صفر – فیورنتینا یک

  اودینزه یک – ناپولی صفر

  پالرمو یک – اینتر یک

  تورینو صفر – هلاس ورونا یک

  در جدول رده‌بندی تیم‌های رم و یوونتوس با 9 امتیاز از 3 بازی در صدر قرار دارند و هلاس ورونا با 7 امتیاز سوم است.

 20. بایرلورکوزن با شکست سنگین برابر ولفسبورگ فرصت رسیدن به صدر جدول بوندسلیگا را از دست داد.

  هفته چهارم رقابت‌های بوندسلیگا شب گذشته با برگزاری 2 دیدار به پایان رسید که در یکی از دیدار‌های برگزار شده، ولفسبورگ در خانه پذیرای تیم بایرلورکوزن بود که این دیدار با برتری 4 بر یک ولفسبورگ به پایان رسید. ریکاردو رودریگز دو بار در دقایق 8 و 63، ویرینا در دقیقه 45 و آرون هوت در دقیقه 81 برای میزبان گلزنی کردند و تک گل بایر لورکوزن را نیز یوسیف درمیچ در دقیقه 29 به ثمر رساند. البته بایر لورکوزن از دقیقه 7 در پی اخراج جولیو دوناتی 10 نفره بازی می کرد.

  در دیگر دیدار شب گذشته نیز کلن و مونشن گلادباخ به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید.

  در جدول رده‌بندی بوندسلیگا تیم تازه صعود کرده پادربورن با 8 امتیاز و تفاضل گل بهتر در صدر قرار دارد و تیم‌های ماینتس و هوفنهایم در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.