کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید :

آخرین مطالب ارسالی 1. صحبت های شایان میربابایی را در ادامه بخوانید ...

 2. صحبت های کاظم قلم‌چی در فرصت برابر 9 مهر 93 را در ادامه بخوانید ...

 3. صحبت‌های پژمان عبدالهیان را در زمینه نقش والدین در موفقیت دانش‌آموزان را در زیر بخوانید...

  1. - -
 4. صحبت‌های کاظم قلم‌چی را در برنامه فرصت برابر 9 مهر در زیر بخوانید...

  1. - -
 5. برخی از کلمات و واژه‌ها تاثیری بسیار مخرب بر وزن افراد چاق می‌گذارند.
  پژوهشگران در جدیدترین تحقیقات خود دریافته‌اند، گفتن اینکه یک فرد چاق است و دچار اضافه وزن است می‌تواند سبب افزایش وزن بیشتر فرد چاق شود.

  گفتنی است، براساس پژوهش‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه کالج لندن که بر روی 3 هزار فرد بزرگسال چاق به صورت 4سال صورت گرفته این نتایج بدست آمده که گفتن کلماتی مانند تو چاق هستی و نظایر این کلمات سبب بی‌انگیزگی فرد برای کاهش وزن و بروز ناامیدی و تمایل به خوردن غذای بیشتر توسط فرد می‌شود.

  پژوهشگران توصیه می‌کنند از کلمات امید بخش برای دادن روحیه به افراد چاق استفاده شود.


 6. منیزیم عنصر بسیار مهمی است که وظایف بسیاری در بدنمان به عهده دارد از حفظ و نگهداری دستگاه ایمنی بدن تا کاهش خطر حمله قلبی بر عهده آن است.

 7. بررسی‌های اخیر نشان می دهند، که آلودگی هوا در یکی دو دهه اخیر، موجب افزایش موارد غلظت خون به میزان حدود دو برابر شده است.
  محمدرضا اعتمادی محقق خون شناسی و سرطان افزود: آلودگی هوا به ویژه در شهرهای صنعتی و بزرگ، از دلایل اصلی بروز مشکلات خونی از جمله بروز سرطان خون است.

  وی گفت: افرادی که در محیط‌هایی با هوای آلوده زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر دچار بیماری‌هایی نظیر غلظت خون می‌شوند و بروز حملات قلبی و سکته مغزی در نتیجه این بیماری در آنها بیشتر است.

  اعتماد تاکید کرد: بررسی‌های اخیر نشان می دهند که آلودگی هوا در یکی دو دهه اخیر، موجب افزایش موارد غلظت خون به میزان حدود دو برابر شده است.

  وی با بیان اینکه ابتلا به غلظت خون خطر بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی و آسیب های مغزی را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: فرد مبتلا به غلظت خون بالا، در اغلب موارد فشار خون بالایی دارد و در موارد متعددی دچار خونریزی بینی می‌شود.

  اعتمادی یادآور شد: تاری دید، سردردهای غیر عادی، خارش پوستی، بروز مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی از مهمترین علائم مرتبط با غلظت خون است.

 8. برخی از توصیه‌های سلامتی که در فرهنگ‌ها جا افتاده بر اساس تحقیقات نوین پزشکی کاملا مردود اعلام شده‌اند.
   کار‌شناسان به افراد توصیه می‌کنند صبحانه را به عنوان یک وعده غذایی مهم در طول روز مصرف کنند اما خوردن صبحانه باعث لاغری و کاهش وزن در آن‌ها نمی‌شود. 
   
  گفتنی است، از جمله توصیه‌های غلط عدم مصرف قهوه قبل از انجام ورزش به علت بروز کم آبی بدن است که مطالعات جدید نقش قهوه و کافئین را بر میزان آب و الکترولیت بدن بی‌اثر اعلام کرده است. 
   
  بررسی‌ها نشان می‌دهند، همینطور تحقیقات جدید نشان داده است میزان خواب افراد مختلف با هم فرق دارد و قانون خواب ۸ ساعت در هر شب برای حفظ سلامت بدن اشتباه است زیرا نیاز خواب افراد مختلف به استراحت شبانه متفاوت است که باید براساس معیار سلامتی فرد سنجیده شود. 
   
  در ‌‌نهایت کار‌شناسان این نظریه را که خوردن غذا بعد از ساعت ۸ شب باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود را مردود اعلام کرده‌اند و اعتقاد دارند بدن شخص در صورت مصرف به اندازه کالری در طول ۲۴ساعت و پرهیز از پرخوری متناسب باقی خواهد ماند.

 9. با توجه به آمارهای جهانی 60% سرطان با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است.
  دکتر پیام آزاده متخصص سرطان و دانشیار دانشگاه شهید پزشکی در خصوص اینکه چگونه می‌توان از بروز سرطان پیشگیری کرد، اظهار داشت: ما اگر امروز شروع به آگاه کردن مردم کنیم ۲۰ سال دیگر موفق می‌شویم، سرطان را کنترل کنیم. 

  وی با بیان اینکه باید نقش مطلوب و رسانهٔ ملی را افزایش دهیم، افزود: وظیفهٔ اولیه آگاهی مردم است که جزو حقوق آن‌ها داشتن هوای پاک است. 

  دکتر آزاده تصریح کرد: قبل از اینکه مردم را تشویق کنیم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند باید زیر ساختهای اصلی را انجام دهیم مثل اصلاح بنزین و استاندارد خودرو‌ها که حداقل به ازای هر خودرویی که تولید می‌شود یک خودرو استاندارد تولید کنیم. 

  وی در پایان گفت: قبل از اینکه مردم را به یک عظم ملی دعوت کنیم باید زیر ساخت‌ها را فراهم کنیم که این کار وظیفه سیاست‌گذار است چرا که با اشاره به آمارهای جهانی در عرض دو دهه ۶۰% درصد سرطان با تغییر سبک زندگی قابل بیشگیری است.

 10. از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما قرار می‌گیرد.
    اگر از دندانپزشکان بپرسید ترتیب و توالی استفاده از نخ دندان و مسواک چگونه باید باشد، احتمالا با این پاسخ مواجه خواهید شد که هیچ مدرک قطعی و محکمی وجود ندارد که ثابت کند بهتر است اول از نخ دندان استفاده کرد یا مسواک. در واقع اهمیتی هم ندارد که اول مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید. آنچه اهمیت دارد این است حتما روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. بسیاری از مردم از هر دو روش استفاده می‌کنند و نتیجه یکسانی هم داشته است.
   
  بیشتر دندانپزشکان معتقدند اگر از هرکدام از این دو روش استفاده می‌کنید و در 10 سال گذشته دندا‌‌ن‌هایتان سالم بوده‌اند لازم نیست روشتان را عوض کنید. به هر حال، استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان‌ها و لثه مفید است و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که وقتی از نخ دندان استفاده می‌کنید همه پلاک‌ها از بین نمی‌روند و ممکن است پلاک‌هایی که به نخ دندان چسبیده‌اند در دهان شما باقی بمانند، در حالی که اگر بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید همه این پلاک‌ها از بین می‌روند.
   
  از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما، جایی که قبلا پلاک بوده است، قرار می‌گیرد. پس اگرچه تفاوت چندانی بین ترتیب و توالی استفاده از نخ دندان و مسواک نیست، اما در مجموع می‌توان این‌طور توصیه کرد که مسواک زدن بعد از نخ دندان کشیدن اندکی بهتر از نخ دندان کشیدن بعد از مسواک زدن است.
   

 11. در مصرف داروهای ضد انعقاد باید به تداخل‌های غذایی توجه کرد. برخی مواد غذایی اثر این دارو‌ها را تشدید می‌کنند.
  سید علی فاطمی داروساز گفت: داروهای ضذ لخته با ضد انعقاد با هم فرق می‌کنند بعضی از دارو‌ها از ایجاد لخته پیشگیری می‌کنند و گروهی پس از به وجود آمدن لخته آن را حل می‌کنند تا رگ باز شود. 

  وی افزود: داروهای ضد انعقاد معمولا در اورژانس یا آمبولانس استفاده می‌شوند و جنبه تزریقی و پیشگیری کننده هستند و اجازه نمی‌دهند که اصلا لخته ایجاد شود. 

  فاطمی تصریح کرد: افراد عادی نیازی به استفاده از داروهای ضد انعقاد خون ندارند و زمانی باید از این دارو‌ها مصرف کنند که دچار گرفتگی عروق شوند و نگران این باشند که رگ گرفته به خونریزی گرفتار شود. 

  وی اظهار داشت: داروهای ضد انعقاد خون به تشدید خونریزی کمک می‌کنند و می‌توانند تداخل‌های دارویی بدی ایجاد کنند.

 12. سیب درمان چاقی

  11 ساعت قبل

  مطالعات محققان دانشگاه دولتی واشنگتن آمریکا حاکی از آن است که مصرف حداقل یک سیب در روز مانع از چاقی افراد می شود.

  نتایج این مطالعه که در نشریه آمریکایی journal Food Chemistry منتشر شده حاکی از آن است که خوردن حداقل یک سیب در روز عامل خوبی برای مهار اشتهای افراد است.


  محققان می گویند: سیب حاوی باکتری های مفید مورد نیاز معده است و همین امر سبب می شود تا افراد پس از استفاده از آن احساس پری معده کرده و از مصرف غذا اجتناب کنند.

  به گفته آنها سیب دارای ترکیبات غیر قابل هضمی مانند فیبر و پلی فنول هاست که توسط اسید معده شکسته نمی شود و همین امر منجر به ایجاد احساس سیری در فرد می شود.

  هنگامی که فیبر و پلی فنول ها در روده قرار می گیرند تخمیر می شوند و این فعل و انفعال شیمیایی به باکتری های مفید روده کمک می کند.

  دانشمندان این پروژه تحقیقاتی انواع سیب را در آزمایشگاه به موش ها دادند تا دریابند کدامیک از آنها قادر به رشد بیشتر باکتری های مفید معده هستند.

  پیشتر محققان دیگر نیز اعلام کرده بودند که در افراد چاق توازن باکتری های مفید و بد در معده و روده از بین می رود. به همین دلیل در این افراد قدرت متابولیسم یا سوخت و ساز در روده کاهش یافته و احساس گرسنگی در آنها بیشتر از سایرین می شود.

  در ادامه این پروژه همچنین محققان متوجه شدند موش های چاق پس از یک دوره معین استفاده از انواع سیب ، وزن کم کردند.

  نتایج این تحقیقات برای رفع مشکلات و بیماریهای ناشی از چاقی و عوارض آن حایز اهمیت است.

 13. عواملی نظیر پایین بودن میزان سرمایه گذاری در آموزش نیروی انسانی و زیرساخت های تحقیقاتی، از جمله محدودیت های توسعه فناوری نانو در بخش کشاورزی محسوب می شوند.

 14. محققان با استفاده از نانوذرات آهن و نوعی آنتی بادی موفق به ارائه روشی برای درمان جراحات حاصل از حمله قلبی شدند.

 15. محققان موفق به ارائه روشی برای مبارزه با تومور بدخیم مغزی شدند. این گروه در این روش از نانوذرات طلای حاوی داروی شیمی درمانی استفاده کردند.

 16. قرعه کشی مسابقات کاراته هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی در اینچئون کره جنوبی امروز (چهارشنبه 9 مهر ماه) برگزار شد و نمایندگان ایران حریفان خود را شناختند.

 17. ایران در دوازدهمین روز از بازی‌های آسیایی در جایگاه پنجم جدول مدال‌آوران قرار دارد.

 18. اسامی داوران قضاوت کننده در هفته یازدهم لیگ برتر از سوی کمیته داوران اعلام شد.

 19. معاون آموزشی دانشگاه پیام نور اعلام کرد که امتحانات پایان ترم نیمسال دوم تحصیلی، به شیوه مجازی برگزار می شود.

  محمد علی کریمی گفت: برای برگزاری آزمونهای پایان ترم به شیوه الکترونیک، در حال تست این آزمونها در دو واحد پیام نور هستیم.

  وی با بیان اینکه مرحله آزمایشی برگزاری آزمونهای مجازی در سازمان مرکزی پیام نور هم برگزار می شود، ادامه داد: امیدواریم در نیمسال دوم سال تحصیلی جدید، آزمونهای مجازی پیام نور برای تمام دانشجویان دانشگاه پیام نور اعم از دوره های حضوری و مجازی، برگزار شود.

  معاون آموزشی دانشگاه پیام نور مهمترین هدف از برگزاری چنین آزمونهایی را محروم نشدن دانشجویان از امتحانات به علت قرار گرفتن در شرایط سخت، عنوان کرد.

  کریمی درباره تمهیدات لازم برای جلوگیری از تقلب در این آزمونها، اظهار داشت: تمهیدات نرم افزاری این شیوه آزمون در حال انجام است، جنبه های امنیتی و نظارتی را به زودی اعلام می کنیم.

  به گزارش مهر، دانشگاه پیام نور علاوه بر پذیرش عده ای از دانشجویان در دوره های مجازی، از دو سال گذشته اقدام به برگزاری امتحانات پایان ترم بدون کاغذ کرد. در این شیوه دانشجویان بعد از حضور در جلسه امتحان سوالات تستی را با کامپیوتر پاسخ می دادند.

   

 20. محمدعلی کریمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: شرایط انتقالی و میهمان شدن دانشجویان در دانشگاه پیام نور نسبت به سال گذشته تغییر و اصلاح یافته است.

  وی گفت: به گونه‌ای که کسانیکه در این زمینه مشکل داشتند از همان ترم اول قادر خواهند بود نسبت به انتقالی یا میهمان شدن خود اقدام کنند.

  وی افزود: ضمن اینکه دانشگاه به کسانیکه مدرک پیش دانشگاهی ندارند نیز فرصت داده است تا بهمن ماه یعنی پایان نیمسال اول تحصیلی نسبت به تهیه و ارائه مدرک پیش دانشگاهی‌شان فرصت داشته باشند.