کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید : آخرین مطالب ارسالی


 1. کتاب اشتباهات متداول شامل سؤالات دام‌دار آزمون‌های کانون فرهنگی آموزش همراه با پاسخ تشریحی، نکات آموزشی مثبت، هشدارهای آموزشی و تحلیل علمی هر سؤال بر اساس نتایج آماری است.

  1. - -
 2. با توجه به برنامه‌ی راهبردی تابستان دیگر لزومی ندارد نگران تابستان خود باشید.

  1. - -
 3. برنامه کامل بازي‌هاي آسيايي 2014 در رشته‌هاي انفرادي و تيمي کاروان ورزشي ايران مشخص شد.

 4. تیم ملی والیبال ایران بعد از دو پیروزی ارزشمند برابر تیم های والیبال ایتالیا و آمریکا در سومین گام از مسابقات قهرمانی جهان به مصاف فرانسه می رود.

 5. هفته‌ هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال با برگزاری هشت دیدار انجام می شود.

 6. تیم ملی والیبال ایران با پیروزی مقتدرانه برابر آمریکا به دومین برد خود در مسابقات قهرمانی جهان دست یافت.

 7. تیم ملی ایتالیا با برتری برابر فرانسه شانسش را برای صعود به دور دوم رقابت‌های جهانی والیبال افزایش داد.

 8. محققان آمریکایی در تحقیقات خود دریافته‌اند، تقویت حافظه و درمان برخی اختلالات مغزی مرتبط با افزایش سن با استفاده از شوک الکتریکی امکانپذیر است.

   این روش غیرتهاجمی شامل استفاده از جریان الکتریکی با استفاده از پالس‌های مغناطیسی موسوم به تحریک مغناطیسی ترانس‌کرانیال (TMS) است که موجب افزایش توانایی افراد در یادگیری مهارت‌های جدید می‌شود.

  این نخستین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد، یادآوری رویدادها نیاز به مجموعه‌ای از مناطق مغزی دارد که در شرایط طبیعی با ساختار کلیدی مغز – هیپوکامپ – کار می‌کند.

  امکان تحریک مستقیم هیپوکامپ – بدلیل قرار داشتن در عمق مغز – وجود ندارد؛ محققان با استفاده از اسکن ام‌آر‌آی، ناحیه‌ای از مغز که در سطح زیر جمجمه قرار دارد و در ارتباط با هیپوکامپوس است را شناسایی کردند

  این ناحیه با استفاده از روش TMS تحریک شد؛ تصاویر ام‌آر‌آی نشان داد که با این تحریک الکتریکی، عملکرد نواحی مختلف مغز بهتر شد و توانایی یادگیری اطلاعات جدید نیز افزایش یافت؛ همچنین عملکرد مناطق مغزی و هیپوکامپ هماهنگ‌تر شد.

  «جوئل واسی» از محققان دانشگاه نورث‌وسترن و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد: برای نخستین‌بار نشان دادیم که امکان تغییر عملکرد حافظه در بزرگسالان بدون نیاز به جراحی و دارو وجود دارد؛‌ این تحریک غیرتهاجمی علاوه بر ارتقاء توانایی یادگیری مهارت‌های جدید، از قابلیت درمان اختلالات حافظه نیز برخوردار است.

  این روش در درمان عوارض ناشی از سکته مغزی، بیماری آلزایمر در مراحل اولیه، برخی اختلالات مغزی مرتبط با افزایش سن، اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی نیز کاربرد دارد.

  در ادامه تحقیقات محققان قصد دارند کارآیی تحریک الکتریکی برای درمان مبتلایان به زوال حافظه در مراحل اولیه را مورد بررسی قرار دهند.

  نتایج این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

 9. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز شیوه جدیدی برای رهگیری خواهر و برادرهای خورشید ارائه داده‌اند.

  ستارگانی که بخشی از یک خوشه هستند، از لحاظ شیمیایی ساختار یکسانی دارند؛ با این حال بر اساس مطالعه جدید، ستارگانی هم که با یکدیگر زاده اما بلافاصله از هم جدا شده‌اند و هیچ نوع خوشه‌ای را شکل ندادند، دارای ویژگی‌های مشابه هستند.

  این ادعا می‌تواند به یافتن خواهر و برادرهای گمشده خورشید بینجامد حتی اگر این اجرام کیهانی در آن سوی کهکشان باشند.

  به گفته «مارک کرومهولز»، استاد ستاره‌شناسی و فیزیک نجومی دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز، خورشید و خواهر و برادرهایش چند میلیون سال پس از تولدشان از یکدیگر دور افتادند.

  انسجام شیمیایی ستارگان حاضر در یک خوشه، نتیجه ترکیب‌شدن توفانی ابرهای گازی در مکان شکل‌گیری ستاره بوده است. یافته‌های جدید نشان می‌دهند حتی ستارگانی که در یک خوشه کنار یکدیگر باقی نمی‌مانند، دارای مشخصه‌های مشترکی با خواهر و برادرهایشان هستند و این که می‌توان از این موضوع برای رهگیری مکان تولد مشترک آن‌ها استفاده کرد.

  کرومهولز و تیم علمی‌اش از ابررایانه‌ها برای شبیه‌سازی دو جریان گاز بین‌ستاره‌ای استفاده کردند که برای ایجاد نوعی ابر با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این ابر طی میلیون‌ها سال تحت نیروی گرانش خود و برای شکل‌دادن خوشه‌ای از ستارگان واژگون می‌شود.

  محققان حاضر در شبیه‌سازی‌هایشان رنگ‌های ردیاب را به دو جریان گازی افزودند و نتایج حاصله، رخداد توفان خشمگینی را هنگام ترکیب‌شدن این جریان‌ها نشان داد. این توفان رنگ‌های ردیاب موجود در شبیه‌سازی‌ها را ترکیب کرد.

  زمانی که این دو جریان آبی و قرمزرنگ ترکیب شدند، ابر شروع به واژگونی کرد و ستاره‌هایی را شکل داد. همه‌چیز در شبیه‌سازی‌ها به شکل بنفش در آمد و این موضوع نشان می‌دهد چرا ستارگانی که با یکدیگر زاده می‌شوند، دارای فراوانی‌های شیمیایی یکسان هستند.

  جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.

 10. تحقیقات جدید محققان دانشگاه لستر نشان داده که بوئیدن مدفوع با بینی الکترونیکی می‌تواند باکتریهای عامل عفونتهای مرگبار را شناسایی کند.

   بینی الکترونیک می‌تواند در صورت وجود ابرباکتری کشنده Clostridium difficile در مدفوع بیماران،آنها را شناسایی کرده و همچنین سویه آنها را تشخیص دهد.

  دلیل این امر آن است که سویه‌های مختلف باکتریها از خود مواد شیمیایی با بوی متفاوت منتشر می‌کنند که بینی می‌تواند آنها را تشخیص دهد.

  آزمایشات کنونی بجای بوئیدن خود باکتری، به بررسی علائم و جستجوی مدفوع به دنبال مواد سمی نشانگر وجود باکتری C-diff می‌پردازند.

  محققان دانشگاه لستر معتقدند که ابزار جدید می‌تواند برای غربالگری بیماران در آینده مفید باشد. برای مثال می‌توان بینی‌های الکترونیکی را به شوینده‌های لگن کنار تخت بیمار متصل و مدفوع بیمار را به دنبال باکتری C-diff بررسی کرد.

  این باکتری می‌تواند به عفونتهای جدی منجر شده و باعث دل‌پیچه، تب و اسهال شود.

  باکتری C-diff به بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های موجود مقاوم بوده و می‌تواند مرگبار باشد.

  دانشمندان توانستند ردپای شیمیایی ترکیبات مرتبط با سویه متفاوت باکتری را پیدا کنند. بینی الکترونیکی می‌تواند ردپای شیمیایی سویه‌های مختلف باکتری را شناسایی کند.

  محققان اکنون در حال بررسی قابلیت استفاده از بینی‌های الکتریکی برای شناسایی سرطان به وسیله بوی منحصربفرد مواد شیمیایی تولید شده توسط تومور ریه یا پستان هستند.

  به گفته آنها، در کنار قابلیت شناسایی حضور سویه‌های مختلف باکتریها، دانستن اینکه کدام سویه باعث بیماری می‌شود به پزشکان در ارائه درمانهای هدفمندتر کمک خواهد کرد.

 11. فوران‌گیر هوشمند با قابلیت نصب بر روی تاج چاه‌های مجهز به تلمبه‌های میله‌ای - مکشی (SRP)، برای نخستین‌بار از سوی کارشناسان شرکت ‌ملی مناطق نفت‌خیز جنوب طراحی و با همکاری یکی از سازندگان داخلی ساخته شد.

  محمد مهدی زارعی، معاون حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در مورد دستاورد جدید کارشناسان این شرکت، اظهار کرد: این فوران‌گیر هوشمند در صورت مشاهده هرگونه کاهش و یا افزایش غیرعادی فشار در خطوط بهره‌برداری بدون نیاز به حضور اپراتور، پس از قطع جریان برق ورودی به مجموعه تلمبه در حال عملیات، ابتدا آن را متوقف کرده و سپس دهانه چاه را به صورت اتوماتیک می‌بندد و در نهایت چاه را ایمن می‌کند.

  وی افزود: با تجهیز این فوران‌گیر به تسهیلات ابزار دقیق، در صورت نشت گازهای خطرناک و سمی مانند H2S و CO2، از تسهیلات سطحی نصب شده در منطقه، ایمن‌سازی چاه به شکل سیستماتیک امکان‌پذیر خواهد بود.

  زارعی، درباره روند به ثمر نشستن این نوآوری گفت: نظارت بر همه مراحل طراحی، ساخت و انجام آزمایش‌های کارگاهی این دستگاه نتیجه دو سال تلاش و پیگیری کارگروه تخصصی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، متشکل از کارشناسان معاونت‌های حفاری و مهندسی نفت، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون و شرکت پیراحفاری ایران است.

  وی اظهار کرد: این فوران‌گیر هوشمند پس از گذراندن موفقیت‌آمیز مراحل متعدد فنی و آزمایشی، هم‌اکنون بر روی یکی از چاه‌های میدان نفتی اهواز نصب شده و نتیجه عملکرد آن به طور کامل رضایت‌بخش برآورد می‌شود.

 12. آزمایشگاه میکروسیالات گروه مهندسی پزشکی پژوهشکده برق و فناوری اطلاعات برای اولین بار در کشور اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه میکروسیالات کرده‌ است.

  این آزمایشگاه مجهز به تجهیزات لازم آزمایشگاهی از جمله دستگاه CD imager است که آماده ارائه خدمات فنی مهندسی به مراکز تحقیقاتی کشور است.

  این مجموعه آزمایشگاهی برای اولین بار در کشور راه‌اندازی شده‌ است که برای انجام تحقیقات بویژه در زمینه Lab on CD کاربرد دارد.

 13. لباس‌های سگ‌های فضانورد اتحاد جماهیر شوروی‌ در دهه 1950 ، بزودی در برلین چوب حراج می‌خورند.

  انتظار می‌رود این لباس‌ها روز 13 سپتامبر به بهای شش هزار و 317 دلار به فروش برسند.

  لباس‌های فضایی مجهز به تیوب تجهیز اکسیژن هستند و از ترکیبی از کتان، نایلون، آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده‌اند. تصور می‌شود این لباس‌ها توسط سگ‌های فضایی به نام «بلکا» و «استرلکا» و در طول جلسات آموزشی برای ماموریت Korabl-Sputnik 2 آژانس فضایی شوروی پوشیده شده‌اند. در جلوی کلاه این لباس یک قلاده و تیوب تجهیز اکسیژن نیز در قسمت پایین‌تر قرار دارد.

  لباس‌ها توسط بزرگ‌ترین تولیدکننده اجزای فضاپیما و ایستگاه فضایی روسیه به نام RSC Energia تولید شدند و اندازه‌ آن‌ها 28*10*21 سانتی‌متر گزارش شده است. فقط تعداد معدودی از لباس‌های فضایی سگ‌ها باقی مانده‌اند و گفته می‌شود لباس‌های حاضر در حراج برلین در شرایط خوبی قرار دارند.

  آمریکا از شمپانزه‌ها برای مطالعه اثرات گرانش استفاده کرد در حالی که روسیه سگ‌ها را انتخاب کرد زیرا آن‌ها می‌توانند برای زمان طولانی آموزش داده شوند. سگ‌ها نقش کلیدی در هموارکردن راه برای سفر کیهان‌نوردان انسانی به فضا ایفا کردند و در دهه 1950 لباس‌هایی با فشار بالا به منظور آزمایش اثرات پرتاب‌هایی با سرعت بالا روی این حیوانات، طراحی شدند.

  در این میان، سگی به نام Laika نخستین حیوانی لقب گرفت که در سال 1957 حول زمین مدارگردی کرد؛ اما در طول این ماموریت به دلیل حرارت بیش از اندازه و استرس جان باخت. با این حال، بلکا و استرلکا در سال 1960 پس از سپری شدن یک روز در فضا به سلامت به زمین بازگشتند. در این سفر یک خرگوش خاکستری، 42 موش، دو موش صحرایی، مگس‌ها و مجموعه‌ای از قارچ‌ها و گیاهان نیز آن‌ها را همراهی کردند که تمامی آن‌ها زنده ماندند.

 14. معماي اعداد

  2 ساعت قبل

  اعداد یك تا 8 را ...

 15. محققان دانشگاه ایندیانا طی پروژه‌ای و با استفاده از حسگرها و میکروفون‌های ویژه به دنبال شکار صدای زمین هستند.

 16. خودروهای اسپرت ممکن است چندان سازگار با محیط زیست نباشند اما نمونه جدید طراحی شده توسط شرکتی در کشور لیختن‌اشتاین تنها با استفاده از آب شور می‌تواند به سرعت 350 کیلومتر در ساعت دست یابد.

 17. محققان سوئیسی آزمایش خون ساده‌ای را ابداع کرده‌اند که امکان تشخیص سریع سل در کودکان را فراهم می‌کند.

 18. دانشمندان سوئدی اخیرا قابلیت جدیدی را در نورونهای پوست انسان کشف کرده‌اند که تا پیش از این تصور می‌شد فقط در مغز رخ می‌دهد.

   محققان دانشگاه اومئو دریافتند نورونهای درون پوست قادر به انجام محاسبات پیشرفته بوده و اطلاعات لمسی را پیش از ارسال به مغز، پردازش می‌کنند.

  بررسی‌های دانشمندان نشان داد، پوست در حقیقت داده‌های هندسی را پیش از ارسال سیگنال به مغز، محاسبه می‌کند.

  به گفته محققان، این انشعاب به نورون‌های درجه اول اجازه می‌دهد که نه تنها سیگنالی در مورد لمس شدن پوست را به مغز بفرستد، بلکه همچنین داده‌های هندسی را در مورد جسم لمس کننده پوست پردازش کنند.

  این پژوهش همچنین نشان داد که حساسیت نورونهای شخص در برابر شکل یک جسم به چینش مناطق بسیار حساس نورون در پوست بستگی دارد. 

 19. در یک دستاورد مهم برای بیماران قلبی، محققان سوئیسی موفق به ایجاد روشی برای تأمین انرژی ضربان‌ساز قلب بدون نیاز به باتری شدند.

 20. محققان دانشگاه بوستون یک لوزالمعده مصنوعی طراحی کرده‌اند که با استفاده از تلفن همراه و دستگاه پمپ انسولین، بطور خودکار بر سطح قند خون نظارت کرده و دوز انسولین مورد نیاز را در بدن توزیع می‌کند.