کانون فرهنگی آموزش - قلم چی
×
جستجوی سریع پشتیبان
تعداد بازدید :

آخرین مطالب ارسالی 1. جواب‌های کنکور را تازه داده بودند و من هم طبق معمول جوگیر شده بودم. گفتم بهتر است شروع جدی داشته باشم تا امسال هم مثل خیلی‌های دیگر موفق شوم. تصمیم گرفتم ببینم رتبه برترهای کنکور چه‌کار کردند که من هم بکنم و موفق شوم! از یکی پرسیدم و گفت در تابستان هفته‌ای 90 ساعت مطالعه داشته! من هم تا آن روز بیش‌تر از روزی 3 ساعت مطالعه را ندیده بودم. جوگیر شدم و با خودم گفتم مگر من چه چیزی کم‌تر از او دارم. پس من هم می‌توانم. شروع کردم به خواندن. دیگر خواب و خوراک برایم معنی نداشت. فقط چشمم به ساعت بود که کی می‌رود جلو و ساعت مطالعه‌ام چه‌قدر می‌رود بالا! با بلدوزر هم نمی‌توانستند مرا از سر کتاب بلندم کنند. خلاصه که تمام تلاشم را کردم و چند کیلویی هم لاغر شدم. هر چه می‌گفتند یک شبه نمی‌شود آن‌قدر ساعت مطالعه را بالا برد، گوشم بدهکار نبود. دو هفته به زور آمپول تقویتی و سرم و قرص و آب‌قند گذراندم و رسیدم به روز آزمون. با اعتمادبه‌نفس تمام شروع کردم به حل کردن و سؤالی نبود که جواب نداده باشم! پاسخ‌برگ را طوری سیاه کردم که با آب و صابون هم پاک نمی‌شد! هدف‌گذاری را هم که کلاً قبول نداشتم چون فکر می‌کردم 200 تا رشد تراز افت کلاس است و مانع پیشرفت! بعد از آزمون دل توی دلم نبود که جواب‌ها بیاید. کل شهر را هم خبر کرده بودم که این آزمون رتبه‌ام 1 کشور می‌شود! جواب‌ها که آمد انگار یک سطل آب سرد رویم ریختند! یخ زدم! از 200 تا سؤال نصف بیش‌ترش غلط بود و نه‌تنها رشد تراز نداشتم افت هم داشتم. آن موقع بود که فهمیدم یک شبه نمی‌شود ره صد ساله رفت.

  1. - -
 2. برنامه‌ی راهبردی، یک برنامه‌ی کلی برای همه‌ی دانش‌آموزان است. این برنامه پروژه‌های مختلفی دارد و همین خصوصیت باعث انعطاف این برنامه شده است. اگر در تابستان در یک یا چند آزمون به دلیل مسافرت غیبت داشتید یا اگر از نیمه‌های برنامه‌ی آزمون‌های تابستان ثبت نام کردید، اگر تنبلی کردید و زمان را از دست دادید یا اگر به دلیل حجم بالا و تمرکز بر هدف‌گذاری تک‌درس، از درس‌های دیگر غافل شدید، آزمون‌های ازدست‌رفته قابل جبران هستند. شما هنوز هم فرصت دارید که همه‌ی مباحث مورد نظر برای پروژه‌ی تابستان را مرور کرده و یاد بگیرید.

  در آزمون 11 مهر با وجود داشتن یک واحد پیشروی، فرصتی برای جبران مباحث جامانده وجود دارد. از امروز جدول برنامه‌ی شخصی‌سازی مقطع خود را از سایت کانون دانلود کنید و مباحث خوانده‌نشده را تعیین کنید. برای آزمون 11 مهر چند مبحث را انتخاب کنید به گونه‌ای که مهم‌ترین و چالشی‌ترین مباحث در برنامه‌تان گنجانده شوند.

  از این آزمون آخر برای جبران گذشته استفاده کنید و با برنامه‌ریزی صحیح به جمع‌بندی پروژه‌ی تابستان بپردازید. 

  1. - -
 3. صحبت های کاظم قلم‌چی را در زنگ برنامه ریزی31 شهریور در زیر بخوانید....

 4. گفتگو با پدر امیرحسین مرتضایی رتبه 8 منطقه 2 را در زیر بخوانید...

 5. صحبت‌های محمد معافی را در مورد خصلت برنامه‌ای آزمون‌های کانون در زیر بخوانید...

 6. نکات کلیدی فصل اول فیزیک اول دبیرستان را در فایل زیر مشاهده می کنید

 7. وقتی شما کتاب درسی‌ و جزوه‌ی معلمتان را خواندید و سپس تمرین‌های متاب درسی و کتاب سؤالات پرتکرار را حل کردید، زمان آن فرا می‌رسد که به سراغ تمرین‌های تستی بروید تا در آن مبحث درسی به تسلط برسید.

  1. - -
 8. دانش‌آموزان عزیز اگر همگام با مطالعه‌ی کتاب‌های درسی به مطالعه‌ی کتاب‌های غیر درسی نیز بپردازید سطح فکری و اندیشه‌های شما وسیع می‌شود و ذهنتان برای فراگیری فعال‌تر و آمادگی شما برای یادگیری درس‌های مدرسه بیش‌تر می‌شود.

  کتاب‌ بخش مهم زندگی ماست و باعث افزایش مهارت خوب خواندن می‌شود و به تندخوانی هم بسیار کمک می‌کند و ذهنتان را پویا نگه می‌دارد؛ پس از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید؛ هر چند یک مطلب کوتاه علمی یا غیر علمی باشد.

  1. - -
 9. اگر به غذاهای پرنمک عادت کرده‌اید، بهتر است از همین حالا به تدریج این عادت را ترک کنید.

 10. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی 800 هزار مرگ در سال به دلیل كمبود روی در جهان رخ می دهد.

 11. افرادی که دچار استرس و تنش‌های روزانه می‌شوند تمایلشان به غذاهای چرب، شور و شیرین افزایش پیدا می‌کند.
  نصیر دهقان پزشک و پژوهشگر طب سنتی  در خصوص پرخوری و اشتهای کاذب از دیدگاه طب سنتی اذعان داشت: دلیل پرخوری و داشتن اشتهای کاذب در طب سنتی،‌ افزایش رطوبت و سردی معده است. 

  وی گفت: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار استرس و افزایش تنش‌های روزانه می‌شوند نیز تمایلشان به غذاهای چرب، شور و شیرین افزایش پیدا می‌کند. به نوعی که با خوردن این غذاها حس خوبی در دهانشان ایجاد می‌شود، همچنین استرس با افزایش هورمون‌های تنش زایی مانند کورتیزول در بدن می‌تواند به افزایش اشتها منجر شود. 

  این متخصص به مصرف موادی که رطوبت معده را کاهش می‌دهد اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد وعده‌های غذایی، افزایش مصرف فیبر از جمله: میوه‌ها‌ (سیب)، سبزیجات (کلم بروکلی)، حبوبات (لوبیا، عدس) و گروهی از دمنوش‌ها نیز توصیه می‌شود. 

  وی در ادامه گفت: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف میوه‌ها و سبزیجات مثبت گرایی را تقویت کرده  و منجر به افزایش انرژی، آرامش و حس خوشبختی در فرد می‌شود. 

  دهقان در پایان گفت: مصرف برخی از دم نوش‌ها از جمله: گل گاو زبان، اسطوخوددس، دارچین و گل پر به دلیل اینکه طبعشان گرم و خشک است،‌ نقش بسزایی را ایفا می‌کند. 

 12. تاثیر استراحت و خواب برای بازسازی شناختی افراد، مسئله دانش روانشناسی روز دنیا است.
  مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی گفت: یادگیری و دانش، نیاز به جایگزین و تثبیت شدن در مغز دارد که خواب و استراحت واقعی، تنها راه تثبیت این اطلاعات جدید است.

  دوایی ادامه داد: در هنگام خواب است که مغز فرصت پیدا می‌کند تا به پردازش اطلاعات جدید دریافتی بپردازد و این اطلاعات جدید را با اطلاعاتی که از قبل در ارتباط با همان مطلب دریافت کرده، ارتباط دهد.

  وی گفت: هنگام خواب، علاوه بر اینکه مغز آماده دریافت اطلاعات جدید می‌شود، به الگوهای ذهنی جدید در رابطه با حل مسئله در هنگام خواب واقعی، دسترسی پیدا می‌کند.

  دوایی در پایان تاکید کرد: در حالت خواب و رویا در بسیاری از موارد، افراد به مسائل حل نشده دسترسی پیدا می‌کنند. بدین معنی که در ضمیر ناخودآگاهشان برای مسائل روزانه که بدون راه حل رها شده بودند، پس از پایان یک خواب خوب و کافی، به راه حل می‌رسند و اکثر مردم غافل از این نکته هستند که خواب کافی و درست دلیل دست یافتن به پاسخ مسائل روزمره‌شان است.

 13. زمانی که شما رژیم دارید، این کاملا طبیعی است که هوس خوراکی خاصی را بکنید، در حدی که دیگر شکستن رژیمتان برایتان مهم نخواهد بود.
  راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا هنگامی که رژیم غذای دارید هوس خوردن خوراکی های پر کالری را نکنید.

  قوه‌ی چشایی‌تان را گول بزنید
   
  من این ترفند را در یک انجمن گفتگوی اینترنتی پیدا کردم. شخصی که این ترفند را نوشته بود، اذعان داشت که اشتیاق بی پایانی به شیرینی جات دارد و می‌ترسد که همین اشتیاقش، باعث شود تا رژیمش خراب شود.
   
  کاری که وی انجام می‌داد، این بود که یک پنبه‌ی توپی با بوی وانیل را در کیسه‌ی خوراکی‌ها در داخل کیفش نگهداری می‌کرد. در واقع آن پنبه را به اسانس وانیل آغشته کرده بود. سپس هر زمانی که هوس شیرینی می‌کرد، کیسه را از درون کیفش در آورده و رایحه‌ی وانیل را می‌بویید.
   
  حتی برای اینکه کلکش بهتر هم جواب دهد، هنگامی که رایحه‌ی وانیل را می‌بویید، به عکس یک کیک شکلاتی نیز نگاه می کرد!
   
  هر وقت چیزی هوس کردید مسواک بزنید!!
   
  ظاهرا این کار برای خیلی‌ها جواب می‌دهد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، ذهن شما را از غذا دور می‌کند! بعلاوه اینکار برای دندان‌ها و لثه‌هایتان هم خیلی مفید است، پس حتما تستش کنید. چه کسی می‌داند، شاید در مورد شما جواب داد!

  بخوابید
  این یک حقیقت شناخته شده است که اشخاصی که خسته هستند، تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدرات پیدا می‌کنند. کربوهیدرات هم منبع اصلی تامین انرژی بدن است. بنابراین هر وقت خسته باشید، اولین چیزی که هوس می‌کنید خوراکی‌های کربوهیدراتی است.

 14. باکتری‌هایی شگفت انگیز کلید درمان سرطان می‌شوند.
  پژوهشگران از شیوه نوین درمانی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی از طریق باکتری‌ها با خوردن این سلول‌ها خبر داده‌اند.

  گفتنی است، این درمان شامل تزریق باکتری‌های اصلاح شده به محل تومورهای سرطانی و فعال شدن سیستم مرگ سلول‌های سرطانی است.

  بررسی‌ها نشان می‌دهند، این باکتری‌ها می توانند مانع از رسیدن اکسیژن به سلول‌های سرطانی شوند و برای درمان سرطان‌های مقاوم به درمان می‌توانند بسیار مفید باشند.

 15. خواب و استراحت،در واقع عمیق‌ترین حالت تمرکز ذهن است که موجب برطرف شدن استرس و اضطراب می‌شود. داشتن خواب کافی در طول شبانه‌روز بسیار با اهمیت است.
  دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی گفت: خواب کافی، موجب بهبود عملکرد ذهن و بالا رفتن تمرکز ذهن می‌شود و وقتی فکر فرد بر روی مسئله‌های پیرامونش متمرکز باشد، تا حد زیادی از استرس و اضطرابش کم می‌شود.

  وی ادامه داد: حداقل خواب مکفی برای شروع یک روز کاری موفق برای یک فرد معمولی، 7 ساعت است که طی این خواب، به مغز استراحت داده می‌شود و مغز آمادگی برای برخورد با مسائل پیرامونی را پیدا می‌کند.

  در حالت خمیازه کشیدن، که نوعی تمرین تن‌آرامی مصنوعی است، فرد با کشیدن و انقباض و انبساط عضلات مختلف بدن، به حالت رها شدن می‌رسد.

  دکتر دوایی اظهار داشت: خواب، تن‌آرامی واقعی است به شرط اینکه فرد در طی حداقل 7 ساعت خواب شبانه به خواب عمیق رفته باشد و مدام از خواب بیدار شود و یا برای خوابیدن، زمان طولانی را صرف نکند.

 16. فرسایش دندان‌ها به معنای تحلیل مینای دندان است و برای پیشگیری از تخریب‌ مینای دندان بهتر است نوشابه‌های گازدار و موادغذایی ترش را به حداقل رسانده و از میوه‌جاتی مانند سیب و هویج بیشتر استفاده کرد.
  اکبر فاضل متخصص دندان پزشکی گفت: پوسیدگی و فرسایش دندان‌ها به معنای تحلیل مینای دندان بوده که این امر به وسیله اسیدهای موجود در محیط دهان اتفاق می‌افتد.

  وی ادامه داد: تخریب مینای دندان بیشتر به دلیل مصرف نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌‌های صنعتی، نوشابه‌های انرژی‌زا، مواد غذایی ترش رخ می‌دهد چرا که این مواد حاوی اسید هستند.

  وی افزود: برای محافظت از مینای دندان بهتر است مواد قندی، نشاسته‌ای و تنقلاتی مانند پفک، بیسکوئیت و شکلات حتی‌الامکان مصرف نشوند چرا که وجود این کربوهیدارت‌ها روی مینای دندان به صورت یک لایه بسیار باریک چسبنده منجر به آغاز پوسیدگی می‌شوند چرا که این مواد تبدیل به اسید می‌شوند و مینای دندان را از بین می‌برند.

  فاضل با بیان اینکه عوامل دیگری همچون بیماری رفلاکس (بازگشت محتویات و اسید معده به مری و دهان) و کمبود فلوراید در فرسایش مینای دندان مؤثر هستند، گفت: برای پیشگیری از فرسایش دندان‌ها توصیه می‌شود پس از مصرف خوارکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بین دندان‌هایتان نیز تمیز شود چرا که ممکن است موادی که بین دندان‌ها قرار دارند با مسواک از بین نروند.

  وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از تخریب مینای دندان بهتر است که آن را با محلول‌های حاوی فلوراید فلورایدتراپی کرد.

  فاضل گفت: جویدن آدامس‌های فاقد قند نیز به دلیل افزایش ترشح بزاق به محافظت مینای دندان‌ها در مقابل ترکیبات اسیدی کمک می‌کنند.

  وی در پایان گفت: بهتر است افراد از مصرف میوه‌هایی مانند سیب، هویج غافل نشوند چرا که این میوه‌ها خاصیت تمیزکنندگی برای دندان دارند.

 17. خیلی از افراد بعد از حمام دوست دارند پوست شان را چرب کنند تا از خشکی آن نجات پیدا کنند اما مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد لوسیون‌ها و شامپوهای مخصوص بدن اگزما می‌آورند.
  عمده افراد با پوست خشک تمایل بیشتری به استفاده از  این محصولات دارند اما به گزارش پژوهشگران استفاده از کرم ژل و برای از بین رفتن خشکی پوست بهتر از روغن های حمام است.
   
  گفتنی است، در موارد تشکیل دهنده، روغن های حمام عناصری مثل روغن بادام  وجود دارد که در برخی از افراد باعث خارش و در نهایت اگزما می‌شود.
   
  نتایج مطالعات نشان می دهد، استفاده از صابون برای شست و شوی پوست روشی مرسوم و متعادل بوده است که اگرچه باعث خشکی پوست می‌شود اما قادر است تمام چربی‌ها و آلودگی‌ها را از روی سطح پوست از بین ببرد و دانشمندان معتقدند استفاده از صابون‌ها هنوز هم می تواند بهترین گزینه برای شست و شوی پوست باشند.

 18. محققان موفق به ارائه روشی برای جداسازی سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم شدند.

 19. دبیرانجمن بازی ها وورزش های الکترونیک از برگزاری نخستین دوره رقابت های بازی های رایانه ای کشور در 22 مهرماه جاری به میزبانی اصفهان خبرداد.

 20. شرکت دانش بنیان 'آریا پلیمر پیشگام' در اصفهان موفق به تولید صنعتی لوله های پی وی سی (PVC) سخت با بهره گیری از فناوری نانو شد.