نخ کرم ابریشم برای درمان مفاصل آسیب‌دیده زانو

نخ کرم ابریشم به درمان مفاصل آسیب‌دیده زانو کمک می‌کند.

نخ کرم ابریشم برای درمان مفاصل آسیب‌دیده زانو

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری پلنت تودی (Planet-today) اخیرا بسیاری از جراحان برای ترمیم و بازسازی مفاصل آسیب دیده زانو، از ایمپلنت‌های ساخته شده از نخ کرم ابریشم استفاده می‌کنند.  در نگاه اول نخ کرم  ابریشم به نظر بسیار نرم و شکننده می‌رسد، اما این نخ 25 بار از فولاد با مقاومت بالا، قوی‌تر است. نخ کرم ابریشم را برای مبارزه با آرتروز، بیماری که در آن فرسایش بافت صاف غضروف بوجود می‌آید، استفاده می‌کنند. 

بافت صاف غضروف برای حرکت نرم و روان بسیار مهم است و هر نوع آسیب دیدگی آن نه تنها باعث ایجاد احساسات درد می‌شود، بلکه امکان عملکرد طبیعی مفصل را نیز محدود می‌کند به بیان دیگر، آسیب دیدگی بافت صاف غضروف باعث بروز درد، التهاب و از دست رفتن تحرک می‌شود. 

افزایش طول عمر جمعیت، اپیدمی چاقی و انجام ورزش منجر به این شده است که هر ساله 9000 بریتانیایی نیاز به جایگزینی مفصل زانو توسط جراحی، به دلیل آرتریت( التهاب مفاصل) پیدا کنند.  قبلا روش رایج درمان آرتروز، پیوند زدن بافت جدید با گرفتن از نقاط دیگر بدن بیمار، یا از یک اهداء کننده بود اما متخصصان از دانشگاه آکسفورد برای درمان این بیماری، با موفقیت،‌ غضروف مصنوعی ساخته شده از پروتئین‌های ابریشم، با نام  Fibroin  فایبروین را مورد استفاده قرار می‌دهند. Fibroin را از الیاف ابریشم- برابر با الیاف ابریشم موجود در یک پیراهن یا یک کراوات(دستمال گردن)- استخراج می‌کنند. 

ایمپلنت آماده شده حاوی 15 درصد Fibroin و 85 درصد آب است، که اجازه می‌دهد ماده قوی ایجاد شود که می‌تواند در غضروف شکل گرفته و به درمان اوستئو آرتریت(آرتروز) کمک کند. 

منبع :