گام‌هایی برای نیم‌سال دوم قوی‌تر (2)

به مصاحبه‌های رتبه‌های برتر دقت کرده‌اید؟ پای صحبت نفرات برتر امتحان‌های نهایی پایان سال تحصیلی نشسته‌اید؟

گام‌هایی برای نیم‌سال دوم قوی‌تر (2)

گام دوم: یادآروی هدف‌ها، مهندسی منابع

به مصاحبه‌های رتبه‌های برتر دقت کرده‌اید؟ پای صحبت نفرات برتر امتحان‌های نهایی پایان سال تحصیلی نشسته‌اید؟

همه‌ی انسان‌های موفق یک ویژگی تحسین‌برانگیزِ دوست‌داشتنی دارند: استقامت.

همه‌ی شما در ابتدای سال تحصیلی برای معدلی بالاتر نسبت به سال تحصیلی گذشته هدف‌گذاری کرده بودید. با پایان امتحانات نیم‌سال اول نیمی از این مسیر را پشت سر گذاشتید؛ البته با اندوختن تجربه‌هایی بسیار مهم و کاربردی. بیایید تعدادی از این تجارب مهم را با هم بررسی کنیم.

همه‌ی شما تا الان شیوه‌ی مطالعه‌ی اختصاصی خودتان در هر درس را کشف کرده‌اید. در قسمت قبلی این مطلب برای‌تان از اهمیت فراوان تحلیل امتحانات نیم‌سال گفتیم. روش‌های شخصی مطالعه‌تان را با نتایج حاصل از تحلیل امتحانات هماهنگ کنید. روش‌های مطالعه‌ی شما در درس‌های نقاط قوت پایدار باید الگوی روش‌های مطالعه‌ی درس‌های نوسانی‌تان باشند. روش‌های مطالعه‌تان را در درس‌هایی که از نمره‌ی آن به نسبت سال گذشته پیشرفت نداشته‌اید تغییر دهید. چون زمان نسبتاً طولانی از ابتدای سال را پشت سر گذاشته‌اید احتمالاً روش مطالعه‌تان را کاملاً شناخته‌اید و بر آن تسلط دارید. شاید مطالعه‌ی شما با تمرکز همراه نیست یا مطالعه‌تان را با مرور مناسب به حافظه‌ی بلندمدت نمی‌سپارید و در زمان آزمون و بازیابی مطالب به مشکل برمی‌خورید. فراموش نکنید که برای رسیدن به معدل بالاتر در نیم‌سال دوم به ترمیم نقاط قوت نیاز دارید. پیشنهاد ویژه‌ی ما مراجعه به کلکسیون روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر است. شاید تغییر دادن روش‌های مطالعه‌ی نادرست به کمک روش مطالعه‌ی افراد موفق، ساده‌تر باشد.

تجربه‌ی دیگری که از نیم‌سال اول کسب کرده‌اید، کار کردن با کتاب‌های کمک‌درسی ویژه‌ی هر درس بود. به تناسب وضعیت درسی‌تان در طول نیم‌سال اول با کتاب‌های دوسالانه و آبی یا کتاب‌های کار و... همراه بوده‌اید. در ابتدای نیم‌سال دوم فرصت بسیار ارزشمندی برای بازبینی این منابع در اختیار دارید. کدام‌یک از کتاب‌های کمک‌آموزشی در نمرات خوب کارنامه‌ی نیم‌سال اول شما نقش مستقیم داشته‌اند؟ الگوی موفقیت در طول سال تحصیلی برای منابع کمک‌آموزشی یک الگوی ثابت است؛ یعنی اگر کتابی در نیم‌سال اول برای شما مؤثر بوده در نیم‌سال دوم هم مؤثر خواهد بود. از زمان‌های ویژه‌ برای استفاده از این کتاب‌ها، چیزی کم نکنید و کتاب‌های مشابه را برای درس‌های نوسانی و درس‌هایی که نیاز به تلاش جدی دارند نیز تهیه کنید. در درس‌هایی که در یادگیری اولیه‌ی آن احساس مشکل می‌کنید از DVDهای آموزش مفهومی کمک بگیرید.

داستان موفقیت در سال تحصیلی، یک داستان طولانی ولی قابل پیش‌بینی است. شخصیت مثبت داستان باشید و مسیر داستان را به سمت موفقیت عوض کنید.