گفت و گوبا رتبه ي چهار کنکور تجربي 91 : پدرام افشارگفت و گوبا رتبه ي چهار کنکور تجربي 91 : پدرام افشار

مصاحبه با پدرام افشار رتبه ي 4 تجربي کنکور سراسري 1391

از ساري

برنامه فرصت برابر

----------------------------------

پدرام افشار :

از ابتداي دوران تحصيل هدفي که دنبال مي‌کردم، اين بود که يک دانش‌آموز تک‌بعدي نباشم.

يعني در همه‌ي زمينه‌ها فعاليت داشته باشم، من در رشته‌هاي ديگر از جمله تفسير قرآن، نهج‌البلاغه و جشنواره‌هاي شعر و... فعاليت داشتم.

فکر مي‌کنم يکي از عواملي که باعث شد تا قبل از کنکور، تمام اين موارد را با موفقيت پشت سر بگذارم، برنامه‌ريزي خيلي خاص و خوبي بود که داشتم، يعني در برنامه‌هايم سعي مي‌کردم که حتي براي اوقات فراغت و استراحت هم برنامه ريزي داشته باشم که با يک دورنما و ديدگاه دو هفته‌اي، سه هفته‌اي و يک ماهه دقيقاً ميدانستم که چه کارهايي بايد انجام بدهم و اين عامل خيلي به من کمک کرد.

علت شرکت شما در آزمون‌هاي کانون چه بود؟

به نظر من هر دانش‌آموزي بايد سعي کند از امکانات اطرافش به بهترين شکل ممکن استفاده کند. علت اصلي شرکت کردنم در آزمون‌هاي کانون اين بود که نتيجه‌اي که در کانون بدست مي‌آيد و رتبه‌اي که ما مي‌گيريم و ترازي که بدست مي‌آوريم خيلي به چيزي که در کنکور ديده مي‌شود و در نهايت کسب مي‌شود، نزديک است.

در واقع بايد بگويم نتيجه‌اي که در کانون بدست مي‌آيد به خاطر جامعه‌ي آماري بسيار بالايي که دارد، نتيجه‌ي مطمئن‌تري است. يکي ديگر از علت‌ها اين است که آزمون‌هاي کانون، دو هفته يک بار برگزار مي‌شود است و پس از آزمون نتايج خيلي سريع ارائه مي‌شود. يعني بلافاصله بعد از آزمون (حدود يکي دو ساعت بعد)، عکس رتبه‌هاي برتر روي سايت قرار مي‌گيرد و کارنامه‌ها هم عصر همان روز داده مي‌شود.

بهترين کتاب از کتاب‌هاي کانون کدام بود؟

کتاب خودآموز که خودم تاليف کرده بودم، همان طور که آقاي قلم‌چي در اول اين کتاب نوشته بودند که مؤلف اين کتاب خود شما (دانش‌آموز) هستيد.

به نظر من در تمام منابعي که استفاده کردم، نه فقط پيش دانشگاهي، بلکه از همان دوم دبيرستان که براي کنکور شروع کردم، بهترين منابع براي من، همين يادداشت‌ها و نکاتي بود که خودم مي‌نوشتم و عملاً 85% تا 95% از آن‌ها را در دوران جمع‌بندي، دوباره در دفترچه‌ي کنکور تجربه کردم. به همين دليل، خودم از اين کتاب، بيش‌تر از کتاب‌هاي ديگر استفاده کردم.

ويژگي کتاب خودآموز براي شما چيست؟

علت اين که کتاب خودآموز را بهترين کتاب کانون معرفي کردم، اين بود که نويسنده‌ي اين کتاب خودم بودم، يعني تمام مطالب اين کتاب را که خودم 100% به آن‌ها نياز داشتم را نوشتم، به همين خاطر، کاربرد اين کتاب از همه بيش‌تر براي خودم بود.


کانون را در يک جمله توصيف کنيد؟

يکي از مزاياي کانون اين است که هر دانش‌آموزي با هر سطح کيفي يا کمي و هر ترازي که دارد، مي‌تواند از آن به بهترين شکل استفاه کند.

 چند سال عضو کانون بوديد؟

در سال اول دبيرستان عضو کانون شدم که با يک وقفه، دوباره از سال سوم شروع کردم.

پيوستگي آزمون‌هاي کانون چه مزيتي براي دانش‌آموزان دارد؟

آزمون‌هاي کانون هر دو هفته يک بار برگزار مي‌شود و در واقع مثل طنابي مي‌ماند که نوسان دارد و يک جلسه غيبت و يک کار خارج از برنامه، نوسان اين طناب را کاملاً بهم مي‌زند.

حالا مي‌خواهد غيبت در يک آزمون يا بدون برنامه درس خواندن باشد.براي همين سعي کردم در سال آخر و پيش دانشگاهي در هيچ آزموني غيبت نداشته باشم، نه به خاطر رتبه يا تراز بلکه فکر مي‌کردم وقتي دو هفته تلاش خود را کرده ام به هر حال بايد سطح کيفي فعاليتم را نيز مشخص کنم و بهترين روش هم براي اين هدف شرکت در آزمون هاي کانون بود.

به همين خاطر وقتي از مسابقات المپياد برگشتم، در تمام آزمون‌ها شرکت کردم.

*****

"گفت و گو با مادر پدرام افشار"

نقش مادر پدرام در موفقيت پدرام چقدر است؟

 مادر پدرام افشار :مادر در ايجاد انگيزه، اميد، خودباوري و اعتماد به نفس و به خصوص در ايجاد آرامش براي فرزند در محيط خانه، نقش زيادي دارد.

البته به نظر من اين نقش فقط مختص به سال کنکور نيست، شايد اين نقش در سال کنکور خودش را پررنگ‌تر نشان بدهد، به دليل اين که بعضي از بچه‌ها پر مشغله‌تر هستند و بعضي‌ها پر استرس‌تر هستند و ايجاد آرامش خيلي مهم است.

شغل شما چيست؟

در حال حاضر خانه دار هستم.

شما براي پدرام چه امکانات خاصي فراهم کرديد؟

پدرام بچه‌ي باهوش و با استعدادي است و نقش مادر پرورش استعداد و پيگيري روند آموزشي اوست.

من با مدرسه ارتباط زيادي داشتم و آزمون‌هايش را مورد بررسي قرار مي‌دادم و همان‌طور که گفتم نقش مادر در سال‌هاي کنکور پررنگ تر مي‌شود و تمام آزمون‌هايش را زير نظر داشتم.

چون معمولا پدرام رتبه‌ي يک بود، مسلماً اکثر درصدها 100 بود و مابقي بالاي 90% بود که در مورد علت آن‌ها با يک‌ديگر صحبت مي‌کرديم.

يکي از کارهايي که من انجام مي‌دادم، اين بود که بچه‌ها در ماه‌هاي آخر که فرصت کم‌تري داشتند، من وقت بيش‌تري مي‌گذاشتم و مجله‌ي آزمون را مي‌خواندم. در مجله‌هاي مربوط به کنکور اگر نکته و يا توصيه‌اي در مورد آزمون‌‌ها وجود داشت، آن‌ها را نشان‌دار مي‌کردم و مي‌بريدم و روي بُرد اتاقش مي‌گذاشتم.

يکي ديگر از کارهايي که انجام مي‌دادم، اين بود که در ماه آخر، سخنراني‌هاي آقاي قلم‌چي در جلسه با رتبه هاي برتر را گوش مي‌کردم و نکات مهم آن را براي پدرام يادداشت مي‌کردم.

البته تمام تلاش و زحمت اصلي روي دوش خودش بوده است.

 

********************************

نقش پدر به اندازه‌ي نقش مادر بوده است؟

پدرام افشار : من پدرم را در سن 6سالگي از دست دادم و نکته‌اي را که بايد بگويم اين است که مادر من، نقش پدر و مادر را با هم براي من داشتند.

شايد نظر خيلي‌ها اين باشد که از دست دادن پدر، باعث مي‌شود مشکلي در روند تحصيلي پيش بياورد که خدا را شکر، مشکل خاصي برايم پيش نيامد. همه‌ي کارهايي که انجام داده‌ام و همه‌ي موفقيت‌هايي که بدست آورده‌ام را در درجه‌ي اول لطف خدا مي‌دانم و در درجه‌ي دوم مديون خانواده و به ويژه مادر عزيزم هستم، اگر در اين خانواده نبودم نمي‌توانستم اين موفقيت‌ها را بدست آورم.

هم‌چنين خواهرم هم خيلي به من کمک کردند و خيلي کوتاه بگويم که ايشان در بعضي از درس‌هاي حفظي مثل تاريخ ادبيات در حفظ کردن نام کتاب‌ها و موارد مشابه براي من کدگذاري مي‌کردند.

در مجموع در خانه‌ي ما، مخصوصاً در سال آخر، همه به من کمک مي‌کردند که بتوانم اين مسير را با موفقيت طي کنم.

 

منبع :

    نظر خود را بنویسید ...

نظر شما :
 
 
برای دیدن موارد بیشتر کلیک کنید