تکنولوژی‌های تیم‌ها در جام جهانی 2014

تکنولوژی‌های جدیدی از جمله برنامه‌های کنترل آمادگی جسمانی، اتاق‌های شبیه سازی هوا و پیراهن‌های پیشرفته ورزشی در بازی‌های جام جهانی 2014 برزیل حاضر هستند.

تکنولوژی‌های تیم‌ها در جام جهانی 2014

تکنولوژی‌های جدیدی از جمله برنامه‌های کنترل آمادگی جسمانی، اتاق‌های شبیه سازی هوا و پیراهن‌های پیشرفته ورزشی در بازی‌های جام جهانی 2014 برزیل حاضر هستند.

طبق گفته عمر چادری، محقق کمپانی Prozone که آنالیز بازی‌های لیگ برتر انگلیس را بر عهده دارد، جام جهانی امسال یکی از پیشرفته‌ترین جام جهانی‌ها است. مهارت‌های فوتبالی در نتیجه‌ بازی‌ها بسیار مهم است، اما کشورهایی که از تکنولوژی روز استفاده نمی‌کنند کمتر نتیجه‌ خواهند گرفت.

از جمله تکنولوژی‌هایی که امسال در برزیل توسط تیم‌های مختلف استفاده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تیم انگلیس برای آماده سازی بازیکنان خود به تمامی بازیکنان Ipad‌هایی داده است که برنامه‌های برای آنالیز بازی‌ها و خودشان بر روی آن قرار دارد. این برنامه به اعضای تیم کمک می‌کند تا اطلاعات درباره خودشان و حریفانشان کسب کنند. اعضای تیم باید بر روی عکس خود در این برنامه ضربه بزنند تا اطلاعات مربوط به آنها و حریفانشان را ببینند.

2- استفاده از اتاق‌های گرم توسط تیم انگلیس:

گرمای برزیل برای بازیکنان اروپایی غیر قابل تحمل است. دمای هوا حدودا 85 درجه فارنهایت و رطوبت هوا 75 درصد است. بنابراین فوتبالیست‌ها باید به این آب و هوا عادت کنند. تیم انگلیس از اتاق‌هایی با هوای شبیه سازی شده استفاده می‌کند تا ورزشکاران به آب و هوای زمین عادت کنند.

3- استفاده از برنامه SOCCEROSI توسط تیم استرالیا:

تیم استرالیا از برنامه‌ای به نام " SOCCEROSS " استفاده می‌کند. این برنامه اطلاعاتی راجع به شرایط بدنی فوتبالیست‌ها جمع‌آوری می‌کند. آنها باید کیفیت خواب و وضعیت عضلات خود را بر روی آن ارزیابی کنند.

پیتر کلاموسکی، تحلیلگر تیم استرالیا معتقد است که جمع‌آوری اطلاعات بر روی این برنامه برای تیم بسیار مفید است و در موقعیت مختلف قابل استفاده است.

4- استفاده از تکنولوژی برای تحت نظر داشتن شرایط بدنی در تیم آمریکا:

مربی تیم آمریکا، یورگن کلینزمن به "حساس بودن روی شرایط بدنی بازیکنان" معروف است. پیش از این برای اندازه‌گیری آمادگی جسمانی بازیکنان از دستگاه‌ها و روش‌های قدیمی استفاده می‌شد، اما با به روز شدن تکنولوژی، روش‌ها و دستگاه‌های جدید برای تحت نظر گرفتن آمادگی جسمانی ورزشکاران استفاده می‌شود.

بنابراین کلینزمن و تیمش در جام جهانی 2014 برزیل با روش‌های مختلف و استفاده از برنامه‌های به روز آمادگی جسمانی بازیکنان‌شان را کنترل می‌کنند.

5- تکنولوژی لباس‌های ورزشی:

در جام جهانی 2014 برزیل شرکت‌های "آدیداس" "نایک" و "پوما" سعی کرده‌اند تجهیزات مناسب را فراهم کنند. "پوما" اسپانسر هشت تیم در مسابقات مرحله گروهی است. در پیراهن این تیم‌ها از تکنولوژی PWR ACTV استفاده شده است.

شرکت "پوما" اعلام کرده است که این تکنولوژی به بازیکنان کمک می‌کند که در هوای برزیل بتوانند بازی کنند و این گرما بر روی کارایی آنها تاثیر نگذارد.

9 تیم از پیراهن‌های "آدیداس" استفاده می‌کنند. این پیراهن‌ها مجهز به تکنولوژی Adizero است. وزن این پیراهن‌ها بسیار سبک است و عرق را از بدن جذب کرده و به بیرون هدایت می‌کند. یکی از عوامل خستگی بازیکنان عرق کردن است.

"نایک" پیراهن‌های 10 تیم را تهیه کرده است. در این پیراهن‌های از تکنولوژی Dvi-fit استفاده شده که باعث می‌شود هوای بیشتری به بدن ورزشکاران برسد.

این پیراهن نیز با کمک بافت میکروفایبر عرق را به خارج لباس هدایت می‌کند. تیم برزیل نیز از این پیراهن‌ها استفاده می‌کند.

در مسابقات جام جهانی تنها پنج تیم از پیراهن‌های "نایک" ، "پوما" و "آدیداس" استفاده نمی‌کنند. این تیمها عبارتند از: ایران، کاستاریکا، اکوادو ، هندوراس و بلژیک.

منبع :