مشاوران پاسخ می‌دهند

در شماره‌ی 99 مجله‌ی‌ آزمون، مشاوران به تعدادی از سؤالات دانش‌آموزان پاسخ داده‌اند...

مشاوران پاسخ می‌دهند

مي‌خواهم در تابستان عمومي نخوانم و عمومي‌ها را براي سال تحصيلي بگذارم. آيا اين کار درست است؟

اين‌که شما بايد زمان بيش‌تري از مطالعه‌تان را براي درس‌هاي اختصاصي بگذاريد طبيعي است؛ اما درس‌هاي عمومي به هيچ‌وجه کم‌اهميت نيستند. درس‌هاي عمومي عمدتاً فرّار هستند و بايد چندين بار در طول سال مرور و تکرار شوند. بايد براي برخي مباحث درس‌هايي نظير عربي و زبان زمان بگذاريد تا مفاهيم را به خوبي درک کنيد؛ به همين دليل حتماً در تابستان درس‌هاي عمومي را نيز مطالعه کنيد. پيشنهاد مي‌کنيم در تابستان مطالعه‌ي مفاهيم درس‌هاي پايه‌ي عمومي (دوم و سوم) و تست را در برنامه‌ي روزانه‌ي خود بگنجانيد تا بتوانيد در طول سال تحصيلي با آرامش بيش‌تري درس‌هاي عمومي سال چهارم را مطالعه کرده و درس‌هاي پايه را نيز مرور کنيد. مهم‌ترين موضوعي که بايد در ارتباط با درس‌هاي عمومي در نظر داشته باشيد تعيين منابع مطالعاتي مناسب است. ضروري است دو منبع کتاب آبي (چهار درس عمومي) را براي تست مبحثي و موضوعي و کتاب زرد را براي مرور و پيش‌خواني و تمرين طبقه‌بندي تست‌ها، از همين تابستان در برنامه‌ي خود به صورت ثابت بگنجانيد.

مريم صالحي
 

آيا بهتر نيست در تابستان درس‌هاي پايه را خوب جمع‌بندي کنيم؟

در مورد درس خواندن در تابستان نظرات متفاوتي وجود دارد. برخي از دانش‌آموزان و اولياي فرهيخته‌ي آن‌ها بر اين باورند که در تابستان بايد مشکلات موجود در درس‌هاي پايه برطرف شود يا به عبارتي پايه‌ي خود را قوي کنند. برخي نيز بر اين باورند که بايد درس‌هاي سال آينده مطالعه شود؛ اما آن‌چه کاربردي‌تر و درست‌تر است اين است که انگيزه‌ي دانش‌آموزان همواره براي ياد گرفتن مطالب جديد بسيار بيش‌تر از بازخواني مطالب تکراري گذشته است که به دليل تکراري بودنشان آزاردهنده به نظر مي‌رسند. بسياري از دانش‌آموزان براي انجام چنين کاري رغبت نشان نمي‌دهند. بهترين راه مطالعه در تابستان با تأکيد بر نگاه به آينده راه بينابيني است که در آن دانش‌آموزان يک يا دو درس از درس‌هاي محاسباتي سال آينده را پيش‌خواني کرده و مسير مطالعه‌ي خود را در آغاز سال تحصيلي هموار کنند و با مرور درس‌هاي سال گذشته، مانع فراموش شدن آن‌ها شوند. در اين برنامه اولويت با درس‌هاي سال آينده است. بر اين اساس براي پيش‌خواني، به دانش‌آموزان دبيرستاني در رشته‌ي رياضي و تجربي، دو درس رياضي و فيزيک و به دانش‌آموزان رشته‌ي انساني هم درس‌هاي رياضي و عربي توصيه مي‌شود. هم‌چنين از همه خواسته مي‌شود که با مرور درس‌هاي سال قبل مانع فراموشي آن‌ها شوند.

پژمان عبدالهيان
 

من يک هنرستاني‌ هستم. آيا اشکالي دارد بعضي از درس‌ها را کلاً کنار بگذارم؟

به طور کلي صلاح نيست درسي را کاملاً کنار بگذاريد. در اغلب درس‌ها يکي دو سؤال ساده پيدا مي‌شود که بتوان به آن جواب داد. يادتان باشد نمره‌ي صفر مثل يک سيا‌ه‌چاله است که انرژي درس‌هاي ديگر را به درون خودش مي‌کشد! اگر دانش‌آموز قوي‌اي هستيد و چنين تصميمي گرفته‌ايد، يکي دو مبحث ساده را که معمولاً طبق جدول بودجه‌بندي از آن‌جا سؤال مي‌آيد، انتخاب کرده و سعي کنيد نمره‌ي آن را بگيريد. اگر دانش‌آموز متوسطي هستيد و تا الآن بخشي از يک کتاب را نخوانده‌ايد و فکر مي‌کنيد از پس ياد گرفتن آن برنمي‌آييد، ديگر سراغش نرويد و وقت خود را روي درس‌هاي ديگر بگذاريد.

بهروز بهشتکار
 

سال دوم را تمام کرده‌ام و وارد سال سوم مي‌شوم. در تابستان درس مي‌خوانم و از تلاش خودم هم راضي‌ام؛ اما روزي سه تا چهار ساعت تلويزيون نگاه مي‌کنم. آيا اشکالي دارد‌؟

تماشاي تلويزيون، فيلم، سريال و... از تفريحات اعتياد‌آور است. علاوه بر آن وقت زيادي نيز صرف انديشيدن به محتوا و تجزيه و تحليل آن‌ها مي‌شود. ضمن اين‌که اين‌گونه تفريحات خيلي سريع تبديل به عادت مي‌شود و ترک آن نه‌تنها در اول مهرماه ميسر نيست بلکه اين روند ماه‌ها از سال تحصيلي را نيز فرا‌مي‌گيرد. به شما پيشنهاد مي‌کنيم دو يا سه برنامه‌ي ويژه را انتخاب کرده و فقط همان ساعات به خصوص را به تماشاي تلويزيون اختصاص دهيد. قدر وقت را بدانيد.

حسين پرهيزگار
 

سال چهارم هستم. مي‌خواهم در تابستان به جاي خواندن چند کتاب (درس)‌، يک کتاب را کامل بخوانم. نظر شما چيست‌؟

هدف از درس خواندن در تابستان‌، کم کردن بار درسي سال تحصيلي‌ آينده، فرصت مطالعه و تکرار بيش‌تر و پيشرفت درسي است. مطالعه‌ي يک کتاب در تابستان‌، تنها موجب پيشرفت و افزايش نمره‌ي يک درس از مجموع درس‌ها مي‌شود و دستيابي به پيشرفت درسي به عنوان هدف اصلي درس خواندن در تابستان کمرنگ خواهد شد. از جمله نکاتي که براي افزايش بازده‌ مطالعه توصيه مي‌شود تنوع در مطالعه‌، يعني خواندن چند درس به طور متناوب به جاي خواندن يک درس به‌ طور پيوسته است. اين کار موجب پيشگيري از دلزدگي و خستگي زودرس در مطالعه و هم‌چنين افزايش بازده مطالعاتي مي‌شود.

رضا پشنگ‌پور
 

زياد مي‌خوابم؛ چه‌کار کنم؟

اگر دانش‌آموز کنکوري هستيد و ميزان خوابتان زياد است، نگران نباشيد. اکنون در شروع کار هستيد. بهتر است روزي نيم‌ساعت از ميزان خوابتان کم کنيد و زماني که احساس خواب‌آلودگي مي‌کنيد درس نخوانيد و خود را مشغول کاري کنيد که دوست داريد. در زمان‌هايي که مي‌دانيد خوابتان مي‌گيرد مثلاً شب‌ها زود مي‌خوابيد يا صبح و ظهر زياد مي‌خوابيد، بهتر است درس‌هايي را که علاقه‌ي بيش‌تري به آن‌ها داريد براي آن زمان‌ها بگذاريد که زمان خوابتان کم شود.

محمد کتابدار
 

اصرار مدرسه‌ي من فقط روي کتاب‌هاي درسي و جزوه‌ي معلم است. چگونه مي‌توانم از کتاب‌هاي کمک‌آموزشي به نحو احسن استفاده کنم؟

کتاب‌هاي درسي اصلي‌ترين و مهم‌ترين منابع يادگيري هستند. اين يک اصل است و مدرسه‌ به‌درستي روي اين موضوع تأکيد دارد. نظام آموزش رسمي (مدرسه) با محوريت کتاب‌هاي درسي، متولي آموزش است و بستر اصلي يادگيري را فراهم مي‌کند. تکميل فرايند آموزش مطالب درسي و تعميق و تثبيت آن‌ها نياز به منابع کمک‌آموزشي مفيد دارد. اين کتاب‌ها بايد از نظر رعايت دقيق محتوا و منطق آموزشي کتاب‌هاي درسي، مفيد باشند.

کتاب‌هاي کانون فرهنگي آموزش، منطق و محتواي کتاب‌هاي درسي را رعايت کرده است و داراي ويژگي‌هاي زير است:

1- دانش‌آموزان را به تفکر وامي‌دارد و آن‌ها مي‌توانند با انديشه، بر توان يادگيري خود بيفزايند. (کتاب‌هاي سؤالات پرتکرار و امتحاني)

2- خودانگيختگيِ دانش‌آموزان را تقويت و يادگيري را براي آن‌ها لذت‌بخش مي‌کند. (کتاب‌هاي نوروز در اردوي نوروزي و کتاب‌هاي تابستان در برنامه‌هاي ويژه‌ي تابستان)

3- درک مفاهيم را عميق‌تر و قدرت استنتاج را افزايش مي‌دهد. (کتاب‌هاي سبز کانون)

4- روش مطالعه را منظم و ذهن دانش‌آموز را منسجم مي‌کند و تسلط بر مفاهيم درسي و مهارت پاسخ‌گويي به سؤالات چهارگزينه‌اي را افزايش مي‌دهد. (کتاب‌هاي آبي، طبقه‌بندي موضوعي سؤالات کنکورهاي سراسري)

5- و در پايان به جمع‌بندي و مديريت زمان دانش‌آموز کمک مي‌کند. (کتاب‌هاي زرد و سؤالات امتحان نهايي)

حسين عبدل‌زاده
منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب