کشف نحوه فرار باکتری‌ها از حمله آنتی‌بیوتیکی

محققان انگلیسی در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند که چگونه برخی سلول‌های باکتریایی از حمله آنتی‌بیوتیکی نجات پیدا می‌کنند.

کشف نحوه فرار باکتری‌ها از حمله آنتی‌بیوتیکی

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سلول‌های Persister انواع خفته‌ای از سلول‌های معمولی هستند که بصورت تصادفی در جمعیت‌های میکروبی شکل گرفته و از مقاومت بالایی نسبت به آنتی‌بیوتیک برخوردار هستند.

محققان مرکز باکتری‌شناسی مولکولی و عفونت در کالج سلطنتی لندن در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند، سلول‌های باکتریایی با ورود به مرحله توقف تکثیر، به سلول‌های Persister تبدیل شده و در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم می‌شوند.

این فاز، یک تحمل موقتی در برابر آنتی‌بیوتیک است که می‌تواند به توسعه مقاومت حداکثری باکتری منجر شود.

برای نخستین بار محققان موفق به مجسم‌سازی سلول‌های Persister در بافت‌های آلوده شده و سیگنال‌هایی را شناسایی کردند که منجر به کشف نحوه فرار آنها از حملات آنتی‌بیوتیکی شد.

در مرحله بعد محققان روشی را برای رهگیری سلول‌ها با استفاده از پروتئین فلورسنت که توسط باکتری تولید شده است، توسعه دادند.

در مطالعه اخیر نشان داده شد که سالمونلا – عامل ایجاد گاستروآنتریت و تب حصبه – پس از فراگرفته شدن توسط سلول‌های ایمنی موسوم به ماکروفاژها، تعداد زیادی از سلول‌های غیر تکثیری را شکل می‌دهد؛ در این حالت سالمونلا از حمله آنتی بیوتیک نجات پیدا می‌کند.

«سوفی هلین» نویسنده ارشد این مطالعه تأکید می‌کند: ما مسیرهای مولکولی و مکانیسم‌هایی را که منجر به شکل‌گیری مقاومت به آنتی‌بیوتیک در زمان عفونت می‌شوند، شناسایی کرده‌ایم و باید بدنبال توسعه داروهای جدیدی باشیم که آنها را در برابر آنتی‌بیوتیک آسیب‌پذیر کند.

منبع :

مطالب مرتبط

شهاب شفیعی
ارسال شده توسط : شهاب شفیعی