فرزندان را از کودکی با کتاب آشنا کنید

یک مشاور خانواده معتقد است: اصرار بر کتابخوانی و استفاده از زور به کتابخوان کردن کودکان نمی‌انجامد.

فرزندان را از کودکی با کتاب آشنا کنید

یک مشاور خانواده معتقد است: اصرار بر کتابخوانی و استفاده از زور به کتابخوان کردن کودکان نمی‌انجامد.

 منطقه سمنان، معصومه عبدالهی، روانشناس در نشست تخصصی "کودک و کتاب" که در نمایشگاه کتاب سمنان برگزار شد، از والدین خواست تا فرزندان را از کودکی با کتاب آشنا کنند.

وی بیان کرد: اگر می‌خواهید کودکی، کاری را انجام دهد، اول باید خودتان آن را انجام بدهید، بهتر است در جایی مطالعه کنید که کودکان و نوجوانان شما را ببینند.

عبدالهی بر آموزش کتابخوانی از سنین نخست کودکی تأکید کرد و افزود: آموزش در این سنین موجب فعال شدن محرک‌های گوش دادن کودک و افزایش علاقه آنها به کتاب می‌شود.

وی با بیان اینکه کتاب خواندن به کودک، احساس خوب و مثبتی می‌دهد، افزود: البته در انتخاب کتاب برای کودک و نوجوان باید به سن وی توجه داشت. همچنین کم کردن محرک‌های جذاب نظیر رایانه و تلویزیون از برنامه‌های روزانه کودک یکی از راه‌های سوق دادن کودکان به سمت کتاب و کتابخوانی است.

این مشاور خانواده با تأکید بر استفاده نکردن از اصرار در کتابخوان کردن کودکان، از والدین خواست کتاب‌های مورد علاقه کودک را برای او انتخاب کنند و از ایجاد انگیزه مطالعه در کودک برای نزدیک کردن وی به کتاب و کتابخوانی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اختصاص قفسه‌ای جدا برای کتاب کودکان در خانه و اضافه‌کردن کتاب به لیست خرید، پیشنهاد دیگری است که برای ترغیب کودک و نوجوان به خواندن کتاب موثر است.

منبع :