ایجاد سامانه ژئوپورتال در مرکز فضایی البرز

هماهنگ کننده دفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل در ایران از ایجاد سامانه ژئوپورتال در مرکز فضایی البرز خبر داد و گفت: در این پورتال تصاویری برای مطالعه خشکسالی قرار گرفته و قرار است تا...دکتر مزلان عثمان رییس دفتر ماورای جو سازمان ملل متحد در آخرین روز از سفر سه روزه خود به ایران روز پنجشنبه از مرکز فضایی البرزو مقردفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل دیدن کرد.
دفتر منطقه خاور میانه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل متحد در ایران در سال ۸۸ در مرکز فضایی البرز تاسیس شده است.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر علی صادقی نائینی هماهنگ کننده دفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل در ایران روز پنجشنبه در حاشیه بازدید رییس دفتر ماورای جو سازمان ملل متحد از مرکز فضایی البرز و در جمع خبرنگاران افزود: او با توجه به ایجاد سامانه ژئوپورتال در مرکز فضایی البرز قول داده است که این پورتال خدماتی را با ارایه نام کاربری و رمز عبور برای کاربران ایرانی و خارجی فراهم می کند.
هماهنگ کننده دفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل متحد همچنین ارایه خدمات مورد نیاز کاربران را از دیگر فعالیت های این دفتر عنوان کرد و گفت: در این خدمت، کاربران از بخش خصوصی و دولتی در یک پورتال اقدام به اعلام نیاز خود از جمله تصاویر ماهواره ای، انجام مطالعات مورد نیاز تا طراحی ماهواره های سنجش از دور می کنند که سازمان فضایی اقدام به رفع نیازهای آن ها می کند.

** ارایه خدمات آموزش الکترونیکی به زبان فارسی و انگلیسی
صادقی نائینی همچنین ارایه خدمات آموزش الکترونیکی به زبان فارسی و انگلیسی را از دیگر فعالیت های این دفتر عنوان کرد و گفت: این خدمات شامل آموزش مفاهیم مدیریت بلایای طبیعی و استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی است.
وی افزود: همچنین در آینده ای نزدیک مطالب آموزشی در حوزه سیل، سونامی، بهمن و دیگر زمینه های بلایای طبیعی ارایه می شود که آموزش های کوتاه مدت یک تا دو هفته ای به متقاضیان ارایه می دهد.

** برنامه سازمان فضایی برای کمک به حوزه بلایای طبیعی
صادقی درباره فعالیت های سازمان فضایی ایران در کمک به کاستن از خطرات بلایای طبیعی به سازمان هواشناسی، مدیریت بلایای طبیعی و سازمان محیط زیست گفت: در زمینه زلزله تصاویر با قدرت تفکیک بالا توسط ماهواره ها دریافت می شود و این تصاویر توسط مرکز فضایی البرز دریافت شده و برای تهیه میزان تخریب استفاده می شود؛ این تصاویر ماهواره ای در ساعاتی بعد از وقوع زلزله آماده نمی شود، بنا براین برای استفاده نیروهای امدادی مناسب نیست.
وی همچنین درباره خدمات ارایه شده برای مبارزه با پدیده خشکسالی گفت: تصاویر ماهواره ای برای شناسایی مراکز خشکسالی توسط مرکز فضایی البرز ارایه می شود و به همین خاطر مطالعات و پروژه های تحقیقاتی درزمینه خشکسالی توسط پژوهشگران سازمان فضایی و دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.
وی همچنین درباره استفاده از تصاویر ماهواره ای در حوادث غیرمترقبه مانند طوفان گفت: تصاویر ماهواره ای با گستره بالا و قدرت تفکیک پایین وجود دارد که قادر است با رصد فضا در ۱۵ دقیقه میزان ریسک طوفان و منطقه مورد خطر را پیش بینی کند.
صادقی تاکید کرد: تصاویر ماهواره ای در بهترین حالت بعد از ۴۸ ساعت و در بدترین حالت بعد از سه روز بسته به زمان وقوع یک حادثه طبیعی توسط ماهواره ها دریافت می شود، اما پردازش این تصاویر ماهواره ای کمتر از شش ساعت به طول می انجامد.
هماهنگ کننده دفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل متحد گفت: تصاویر دریافت شده در مرکز فضایی البرز از ماهواره FI۲۱۳ است که هر یک ساعت از منطقه خاورمیانه در باندهای طیفی مختلف تصویربرداری می کند.
وی افزود: همچنین ارایه تصاویر با پردازش به منظور ایجاد ارزش افزوده از دیگر خدماتی است که دفتر منطقه ای مدیریت بلایای طبیعی سازمان ملل در ایران ارایه می دهد؛ در این نوع خدمات تصاویری از میزان خشکسالی و مطالعاتی در زمینه خشکسالی ارایه شده است.
منبع :