تولید لامپ رادیولوژی برای اولین بار در کشور

دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری صنایع الکترونیک شیراز به زودی برای نخستین بار در کشور و به عنوان پنجمین کمپانی در دنیا ، لامپ رادیولوژی تولید می کند.

تولید لامپ رادیولوژی برای اولین بار در کشور
رییس اداره تجهیزات پزشکی و سفارشات خارج دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این مطلب، گفت: تولید لامپ رادیولوژی برای نخستین بار است که در کشور انجام می شود و تاکنون 95 درصد کار تولید انجام شده و در حال گذراندن تست های نهایی می باشد .

دکتر سید ابوالفضل هاشمی افزود: تاکنون کشورهای ژاپن، ایتالیا، آلمان و آمریکا لامپ رادیولوژی تولید می کردند و کشور کره هم این تولید را تحت لیسانس انجام می داد که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از دانش متخصصان خود و همچنین کمک گرفتن از مجموعه صنایع الکترونیکی شیراز ، که از پتانسیل های قابل توجهی در این زمینه برخوردار است، در آستانه تولید این لامپ قرار دارد.

وی اظهار داشت: هدف ما از تولید لامپ رادیولوژی در واقع رسیدن به تولید لامپ دستگاه سی تی اسکن می باشد زیرا از زمان تمام شدن عمر یک لامپ سی تی اسکن تا تهیه مجدد آن حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد که در این مدت فعالیت دستگاه سی تی اسکن متوقف می شود.

دکتر هاشمی اصل بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال آینده مقرر است که به تولید لامپ سی تی اسکن برسیم که موفقیت بزرگی در کشور محسوب می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تولید تجهیزات پزشکی نیاز به سرمایه هنگفتی دارد ، تولید کنندگان این تجهیزات استانی و حتی کشوری به تولید نگاه نمی کنند بلکه دید صادراتی دارند.

دکتر هاشمی اصل گفت: با توجه به پتانسیل ها و امکانات موجود در صنایع الکترونیک شیراز ،دانشگاه علوم پزشکی از این موقعیت استفاده کرده و با بهره مندی از دانش و امکانات این مجموعه به شیوه مناسب و مقرون به صرفه ای اقدام به راه اندازی خط تولید لامپ رادیولوژی کرده است .

وی افزود: 30 تا 40 درصد نیازهای تجهیزات پزشکی کشور در داخل تولید می شود که 11 شرکت نیز در زمینه های مصرفی ، نیمه مصرفی و سرمایه ای در استان فارس به امر تولید می پردازند.

وی از معرفی پروسه انجام شده در تولید لامپ رادیولوژی توسط متخصصان شیراز ، در نمایشگاه 9 مهرماه تجهیزات پزشکی خبرداد و گفت : این لامپ به زودی به مرحله تولید نهایی می رسد
منبع :

مطالب مرتبط