ورزش راهی برای جلوگیری از کمردردهای مزمن دانش‌آموزان

محققان دریافتند که عوامل مختلف از جمله میز و صندلی‌های نامناسب و کیف‌های سنگین باعث ایجاد کمردرد در دانش‌آموزان می‌شود. ورزش فاکتوری است که می‌تواند از این مشکل کم کند. کودکان باید بیشتر در مدار...

ورزش راهی برای جلوگیری از کمردردهای مزمن دانش‌آموزان

محققان دریافتند که عوامل مختلف از جمله میز و صندلی‌های نامناسب و کیف‌های سنگین باعث ایجاد کمردرد در دانش‌آموزان می‌شود. ورزش فاکتوری است که می‌تواند از این مشکل کم کند. کودکان باید بیشتر در مدارس ورزش کنند و کمتر پشت میزها بنشینند.

طبق تحقیقات محققان پرتغالی صندلی‌های نامناسب مدرسه، میزهای کوتاه و کوله‌پشتی‌های سنگین باعث کمردردهای مزمن در نوجوانان می‌شود. نتایج این تحقیقات در مجله بین‌المللی اوگونومیک منتشر شده است.

در این تحقیقات 138 دانش‌آموز بین 12 تا 15 سال مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیقات مشخص شد که فاصله بین ارتفاع میز و آرنج این دانش‌آموزان و کیف‌های سنگین آنها باعث ایجاد کمردرد می‌شود.

همچنین محققان بیان کردند که در مدارس کودکان اغلب پشت این میزها می‌نشینند و بسیار کم فعالیت فیزیکی و ورزشی انجام می‌دهند. میزان فعالیت کم باعث می‌شود کمردرد در دانش‌آموزان تشدید شود و راهی برای جلوگیری از آن نباشد. دختران دانش‌آموز بیشتر از پسران از این کمردردهای مزمن رنج می برند.

محققان یادآور شدند که مسئولان مدارس باید این مساله را جدی بگیرند و در محیط مدرسه راه‌هایی برای جلوگیری از این مشکل پیدا کنند، اگر کمردرد ادامه پیداکند در دوران بزرگسالی نیز در این افراد بروز می‌کند.

شیوه زندگی ، میزان ورزش، استرس و اضطراب، سن و خانواده فاکتورهایی هستند که بر این موضوع تاثیر می‌گذارند. کودکان باید حداقل در طول روز 60 دقیقه‌ ورزش متعادل تا شدید انجام دهند. شیوه زندگی سالم به معنی رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی و متعادل است.

منبع :