انواع دايناسورها

بسياري معتقدند دايناسورها ۶۵ ميليون سال پيش در اثر اصابت يک شهاب سنگ به زمين منقرض شدند، اما حقيقت اين است که اين حيوانات عجيب تا ۷۰۰ هزار سال بعد از اين واقعه روي کره زمين زندگي مي کردند.در اين نوشته که از سايت تلگراف ترجمه شده، بعضي از حقايق جالب در مورد دايناسورها را بيان مي کنيم.

 

 

سنگين ترين دايناسور

 

types of dinosaurs 6 انواع دايناسورها

 

سنگين ترين دايناسور شناخته شده تادکنون براکيوزاروس (Brachiosaurus) با وزن تقريبي ۸۰ تن است. وزن و جثه اين حيوان تقريبا معادل با ۱۷ فيل آفريقايي است. براکيوزاروس نزديک به ۱۶ متر قد و ۲۶ متر طول داشته و اسکلت آن بزرگ ترين بازمانده زمين است که در موزه ها در معرض چشمان حيرت زده بازديدکنندگان قرار مي گيرد.

 

 

 

کوچک ترين دايناسور جهان

 

types of dinosaurs 3 انواع دايناسورها

 

کوچک ترين فسيل دايناسور که تاکنون شناسايي شده متعلق به لسوتوزوروس (lesothosaurus) است که اندازه اي برابر با يک جوجه کوچک دارد. البته فسيل هاي کوچک تر از لسوتوزوروس نيز شناسايي شده اما آن ها در حقيقت متعلق به نوزادان دايناسورهاي بزرگ تر بوده اند.

 

 

 

 

کوچک ترين تخم دايناسور

کوچک ترين تخم دايناسور که تاکنون يافت شده فقط ۳ سانتي متر طول دارد. هنوز مشخص نيست اين تخم متعلق به کدام گونه از دايناسورها بوده است.

 

 

 

 

باهوش ترين دايناسور جهان

 

types of dinosaurs 9 انواع دايناسورها

يکي از باهوش ترين دايناسورهاي جهان ترودون (Troodon) است. اين شکارچي با طول تقريبي ۲ متر، مغزي به اندازه پستانداران يا پرندگان امروزي داشت.

 

 

احمق ترين دايناسور جهان

 

types of dinosaurs 8 انواع دايناسورها

 

استگوزاروس(Stegosaurus) کوچک ترين مغز را در بين تمام دايناسورها داشته است. اندازه مغز اين حيوان فقط ۳ سانتي متر و وزن آن فقط ۷۵ گرم بود که برابر با يک گردوي کوچک است. اگرچه در صورتي که شما اندازه مغز را با اندازه بدن مقايسه کنيد، آن گاه احتمالا پلاتوزاوروس (Plateosaurus) لقب يکي از احمق ترين دايناسورهاي جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

 

 

 

بلندترين دايناسور 

 

types of dinosaurs 7 انواع دايناسورها

 

بلندترين دايناسورها گروه براکيوزاريد(Brachiosaurid از ساروپادها sauropod) بودند. پاهاي جلويي اين دايناسورها بلندتر از پاهاي عقبي آن ها بود که باعث مي شد آن ها ظاهري شبيه به زرافه ها داشته باشند. اين فيزيک بدني به همراه گردن بسيار بلند به آنها اين امکان را مي داد تا از بلندترين درختان آن دوران تغذيه کنند. مشهورترين گروه شناخته شده از اين دايناسورها ۱۳ متر قد داشت. ساروپوزيدون (Sauroposeidon) بسيار غول پيکر بود و احتمالا تا ۱۸٫۵ متر قد مي کشيد.

 

 

 

سريع ترين دايناسور جهان

 

types of dinosaurs 5 انواع دايناسورها

سريع ترين دايناسورهاي جهان، ارنيتوميميدها (ornithomimid) مانند دروميسيوميموس (Dromiceiomimus) هستند که با سرعت ۶۰ کيلومتر در ساعت مي دويدند.

 

 

 

قديمي ترين دايناسور جهان

 

types of dinosaurs 2 انواع دايناسورها

 

قديمي ترين دايناسور جهان که تاکنون شناخته شده با قدمت ۲۳۰ ميليون سال در ماداگاسگار کشف شده اما تاکنون نام رسمي براي آن انتخاب نشده است. رکورد بعدي متعلق به Eoraptor با قدمت ۲۲۸ ميليون سال است.

 

 

بلندترين نام دايناسور

 

types of dinosaurs 4 انواع دايناسورها

طولاني ترين نام دايناسور جهان ميکروپاکيسفالوزاروس (Micropachycephalosaurus) به معناي مارمولک کوچک سر ضخيم است! فسيل اين حيوان در چين پيدا و در سال ۱۹۷۸ توسط دانگ باستان شناس چيني نامگذاري شد.

 

 

 

چند گونه جديد از دايناسورها در انگلستان يافت شده است؟
تا کنون ۱۰۸ گونه از دايناسورها در بريتانيا شناسايي شده است. بريتانيا در طي دوره مسوزوئيک منطقه مهمي بود چرا که پل ارتباطي بين آمريکاي شمالي و آسيا و اروپا بود. به همين دليل اين منطقه در طي دوره مهاجرت دايناسورها و هم چنين تکامل آنها اهميت فوق العاده اي داشت.