طراحی صنعتی از نگاه فرناز شهریاری (رتبه‌ی 6 کنکور)

تشبیه زیبایی در مورد رشته‌ی طراحی صنعتی وجود دارد که می‌گوید: "طراحی صنعتی اقیانوس است اما به عمق 10 سانتی‌متر."

طراحی صنعتی از نگاه فرناز شهریاری (رتبه‌ی 6 کنکور)

فرناز شهرياري، رتبه‌ي 6 کشور در رشته‌ي هنر در کنکور 90 و دانشجوي رشته‌ي طراحي صنعتي دانشکده‌ي هنرهاي زيباي دانشگاه تهران

 

چرا اين رشته را انتخاب کرديد؟ دليل علاقه‌ي خود و ويژگي‌هايي را که در وجود شما بوده و باعث به وجود آمدن اين علاقه شده است توضيح دهيد.

من در هنرستان، رشته‌ي نقاشي را دنبال ‌کردم اما با وجود علاقه‌ي زياد به نقاشي، براي ادامه‌ي تحصيل تصميم گرفتم رشته‌اي را در دانشگاه انتخاب کنم که علاوه بر نزديک بودن به نقاشي، از نظر تجسمي بودن و تقويت قوه‌ي تصور، بتواند آينده‌ي شغلي بهتري برايم فراهم کند و در آينده گرايش به ادامه‌ي نقاشي و خلق اثر هنري هم داشته باشم و در عين حال دل‌مشغولي‌هاي مالي و شغلي نداشته باشم.

آيا تصورتان از اين رشته قبل از دانشگاه، با شناختي که در اين چند سال تحصيل از آن به‌ دست آورده‌ايد، يکسان است؟

خير؛ هنگام ورود به اين رشته همه چيز نسبت به تصور قبلي‌ام بسيار متفاوت بود؛ ولي با گذشت زمان و با کنار آمدن با وضع موجود، کم‌کم حس بهتري نسبت به رشته‌ام پيدا کردم و اين روند با شناخت بيش‌تر نسبت به رشته‌ي طراحي به سمت اميدوارکننده‌اي پيش مي‌رود.

در مجموع آيا از انتخاب خود راضي هستيد؟

بله.

ويژگي‌هاي اين رشته و گرايشات آن را توضيح دهيد.

تشبيه زيبايي در مورد رشته‌ي طراحي صنعتي وجود دارد که مي‌گويد: "طراحي صنعتي اقيانوس است اما به عمق 10 سانتي‌متر." يک طراح بايد اطلاعات سطحي بسياري در همه‌ي زمينه‌ها از زيست‌شناسي گرفته تا جوش‌کاري داشته باشد اما نه به صورت تخصصي. گرايش‌هاي طراحي صنعتي نيز بسيارند: طراحي محصول، طراحي خودرو، طراحي جواهرات، طراحي داخلي و... . همين خصوصيات مي‌تواند موجب جذب افراد با روحيات متفاوت شود؛ اما از آن‌جا که يک طراح صرف نظر از گرايشي که دنبال مي‌کند هميشه بايد قادر به ارائه‌ي ايده در هر زمينه‌اي باشد توصيه‌ي بسياري از طراحان موفق اين بوده است که در ابتداي کار فعاليت خود را محدود نکند و بدون گرايش مشخص هر آن‌چه را هست تجربه کند.

فرصت‌هاي شغلي رشته‌ي شما چيست؟ تا چه مرحله‌اي امکان ادامه‌ي تحصيل در اين رشته وجود دارد؟

فرصت شغلي براي اين رشته زياد است و تا حد زيادي نيز به توانايي‌هاي خود فرد بستگي دارد. در ايران ادامه‌ي تحصيل تا کارشناسي ارشد وجود دارد.

چه درس‌هايي در اين رشته از اهميت برخوردار هستند و ضرورت دارد دانش‌آموز زمينه‌ي آموزشي خوبي در آن درس داشته باشد؟

بسته به گرايش انتخابي فرد درس‌هاي طراحي بسيار متفاوت از هم هستند و همگي بسيار مهم‌اند؛ ولي توصيه‌ام براي داوطلباني که مثل من هنرستاني بوده‌اند اين است که لازم است براي اين رشته درس‌هايي مثل رياضي، فيزيک و ... را از اولين جلسه جدي بگيرند.

توانمندي‌هاي لازم براي موفقيت در اين رشته‌ي دانشگاهي چيست؟

داشتن قدرت تصور و تجسم بالا، ديد تحليل‌گرانه و دقيق و روحيه‌ي فني، فاکتور‌هاي بسيار تعيين‌کننده‌اي در موفقيت يک طراح هستند.

بهاره صادقین
ارسال شده توسط : بهاره صادقین