مهندسی برق از نگاه سپهر اسکینی (رتبه 136 کنکور)

بدون شک، علاقه، فاکتور اول برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی به خصوص در دانشگاه است و من تا حد خیلی زیادی با توجه به علاقه‌ام رشته‌ی تحصیلی‌ام را انتخاب کردم ولی بعد از ورود به دانشگاه و گذشت 3 ماه متو...

مهندسی برق از نگاه سپهر اسکینی (رتبه 136 کنکور)برای مشاهده معرفی فیلم مهندسی برق کلیک کنید
سپهر اسکيني، رتبه‌ي 136 منطقه‌ي 2 و رتبه‌ي 367 کشوري کنکور 90، دانشجوي رشته‌ي مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميرکبير (پلي‌تکنيک تهران)

بدون شک، علاقه، فاکتور اول براي انتخاب رشته‌ي تحصيلي به خصوص در دانشگاه  است و من تا حد خيلي زيادي با توجه به علاقه‌ام رشته‌ي تحصيلي‌ام را انتخاب کردم ولي بعد از ورود به دانشگاه و گذشت 3 ماه متوجه شدم چيزي که در مورد رشته‌ي مهندسي برق فکر مي‌کردم، درست بوده و توصيه‌هاي درست را قبل از کنکور تشخيص داده‌ام. متأسفانه برخي از دوستان بعد از ورود به دانشگاه به خاطر تصورات غلطي که از رشته‌ي تحصيلي خود دارند، علاقه‌اي به مطالعه، پژوهش و فعاليت جانبي در راستاي رشته‌ي تحصيلي خود ندارند. در صورتي که خيلي مهم است بعد از کنکور شروع به تحقيق در مورد رشته‌ي مورد علاقه‌شان کنند. من رشته‌ي مهندسي برق را به دليل موارد زير انتخاب کردم:


1-  به درس‌هاي دوران دبيرستان (مانند فيزيک 3 و بخش انتگرال درس حساب ديفرانسيل) علاقه داشتم و شنيده بودم که در رشته‌ي مهندسي برق، مباحث اين درس‌ها به وفور يافت مي‌شود. تصور من در اين زمينه اين بود که در دانشگاه با سطح کمي بالاتر از درس‌هاي دبيرستان آشنا مي‌شوم ولي پس از ورود متوجه شدم که سطح کار فوق‌العاده بالاتر از آن چيزي بود که من و دوستانم  فکر مي‌کرديم. تا جايي که خيلي از مباحث واقعاً زننده بود و خيلي‌ها فکر مي‌کردند که اشتباه انتخاب کرده‌اند.


2-  به وفور شنيده و خوانده بودم که رشته‌ي مهندسي برق رشته‌اي است که در آن نوآوري و ابداع در تمام گرايشات حرف اول را مي‌زند. تصور من در اين زمينه پس از ورود به دانشگاه تغيير نکرد و با مواردي کاملاً مطابق با شنيده‌هايم برخورد کردم.


3-  در مورد بازار کار اين رشته خيلي از اساتيد دوره‌ي دبيرستان و خيلي از پشتيبانان، اين رشته را رشته‌اي با بازار کار تضمين‌شده مي‌دانستند ولي عده‌اي هم ساير رشته‌ها را ترجيح مي‌‌دادند. تصور من نيز بازار کار ايده‌آل بود ولي پس از ورود به دانشگاه، تصورات من به طرز عجيبي تغيير کرد؛ طوري که متوجه شدم اگر به عنوان مثال ايده‌آل بودن بازار کار را براي يک مهندس برق از صفر تا صد امتيازبندي کنيم، از صفر تا صد بازار کار، دست شخص مهندس برق خواهد بود. دليل اصلي اين موضوع نيز بيش از حد تخصصي بودن مباحث درسي و نرم‌افزارهاي مورد استفاده در اين رشته است. يک دانشجوي ترم 7 يا 8 در صورتي که توانايي نسبتاً بالايي (که به راحتي قابل کسب است) در کار با نرم‌افزارهاي مهندسي برق داشته باشد، به راحتي مي‌تواند وارد بازار کار شده و شرايط ايده‌آل را در آينده‌اي نه چندان دور، براي خود رقم بزند.


4-  من هميشه از درس‌هاي سخت خوشم مي‌آمد و در مورد سختي رشته‌ي مهندسي برق خيلي شنيده بودم و پيش‌بيني مي‌کردم که درس‌هايش برايم جذاب باشد ولي پس از ورود متوجه سختي بيش از حد درس‌ها شدم و تأکيد مي‌کنم که دانش‌آموزان قبل از گزينش رشته‌ي مهندسي برق، با سختي درس‌ها آشنايي اوليه داشته باشند.


5-  در مورد ادامه‌ي تحصيل در خارج از کشور هيچ ديدگاهي قبل از ورود به دانشگاه نداشتم ولي پس از ورود متوجه شدم که شرايط ادامه‌ي تحصيل در خارج از کشور براي رشته‌ي مهندسي برق فراهم است.


در کل با توجه به توضيحاتي که داده شد، از انتخاب خود راضي هستم و با تمام وجود سعي دارم که در رشته‌ي تحصيلي خود پيشتاز باشم.


گرايشات اصلي رشته‌ي مهندسي برق شامل چهار گرايش قدرت، مخابرات، الکترونيک و کنترل است و گرايش فرعي آن بيوالکتريک است. در دانشگاه صنعتي اميرکبير اين فرصت به دانشجويان داده مي‌شود که پنج ترم ابتدايي را بدون انتخاب گرايش سپري کنند و از ابتداي ترم ششم با انتخاب گرايشي واقع‌بينانه‌تر به ادامه‌ي تحصيل بپردازند.

 


گرايش قدرت:‌ اين گرايش در بين تمام گرايش‌‌ها از درس‌هاي آسان‌تر و ساده‌تري به صورت تئوري تشکيل شده ولي بخش عملي و صنعتي آن به شدت سخت است و صنعت کشور ايران در حال حاضر بيش‌ترين نياز به مهندس برق را در اين گرايش دارد. بازار کار و شرايط شغلي در اين گرايش به شدت هموار است (البته در داخل کشور).

 


گرايش مخابرات: اين گرايش سخت‌ترين گرايش برق از لحاظ تئوري است و دانشجويان اين گرايش بايد از رياضيات فوق‌العاده قدرتمندي برخوردار باشند و تمامي درس‌ها را به صورت پايه‌اي فرابگيرند. بازار کار اين گرايش در داخل کشور پس از گرايش قدرت قرار دارد ولي چيزي که در اين گرايش جلب توجه مي‌کند پيشرفت روزافزون تکنولوژي ارتباطات است که زمينه‌ي پيشرفت در اين رشته، در گرايش مخابرات را فراهم مي‌کند (بازار کار گرايش مخابرات در خارج از کشور، شرايط ايده‌آلي دارد).

  


گرايش الکترونيک: اين گرايش به لحاظ سختي درس‌هاي تئوري، پس از مخابرات قرار دارد ولي متأسفانه بازار کار آن در کشور ما به شدت ضعيف بوده و تقريباً ضعيف‌ترين بازار کار را در بين ساير گرايشات دارد. چيزي که در اين گرايش جلب نظر مي‌کند، زيبايي درس‌هاي تئوري و عملياتي آن است.

 


گرايش کنترل: اين گرايش درصد بالايي از درس‌هاي غير برقي دارد و تا حدودي با رشته‌ي مهندسي برق بيگانه است ولي زيبايي درس‌هاي آن به حدي است که خيلي از دانشجويان رشته‌ي مهندسي برق، مجذوب آن شده و به ادامه‌ي ‌تحصيل در اين گرايش مي‌پردازند. بازار کار اين گرايش خيلي قابل رؤيت نيست و کسي که گرايش کنترل را انتخاب مي‌کند بايد قبول کند که در آينده در خدمت ساير صنايع باشد.

 


من پس از تحقيقات فراوان تصميم به انتخاب گرايش مخابرات کردم؛ چون در درجه‌ي اول با درس‌هاي مربوط به اين گرايش در طول اين پنج ترم آشنا شدم و باز هم با در نظر گرفتن فاکتور اول (علاقه)‌ و ساير فاکتورهاي مهم (زمينه‌ي پيشرفت، بازار کار، ادامه‌ي تحصيل در داخل يا خارج از کشور و...) به انتخاب اقدام کردم. در ضمن تمام گرايشات مهندسي برق تا سطح دکتراي تخصصي(PhD) ،‌ قابليت ادامه‌ي تحصيل را دارند.

 

زمينه‌‌هايي که يک دانش‌آموز پيش‌دانشگاهي قبل از انتخاب رشته‌ي مهندسي برق بايد به صورت حداقلي داشته باشد به شرح زير است:

·     فهم مطالب پايه‌اي رياضيات

·     درک فيزيکي نسبي از مطالب کتاب فيزيک 3

·     ذهن پويا در زمينه‌ي محاسبات عددي به صورت دقيق

·     علاقه‌مند بودن به کار با نرم‌افزارهاي کامپيوتري

·     علاقه‌مند بودن به برنامه‌ريزي کردن يک سيستم

·     علاقه‌مند بودن به برنامه‌نويسي کامپيوتر

·     علاقه‌مند بودن به پيدا کردن راه‌هاي مختلف در راستاي حل مسئله

·     علاقه‌مند بودن به مطالعات خارج از محدوده‌ي درسي

گرچه لزومي به وجود داشتن تک تک علاقه‌هاي فوق وجود ندارد ولي تأييد تعداد حداقل چهار تا از آن‌ها براي انتخاب رشته‌ي مهندسي برق لازم است و اين تضمين مي‌شود که در صورت تأييد، ساير علاقه‌مندي‌ها نيز در فرد به وجود آيد؛ چون درس‌هاي اين رشته در عين سختي، زيبايي خاصي دارند.