مهندسی برق از نگاه علی منتی (رتبه‌ی 48 کنکور)

خیلی از دانشجوهای مهندسی برق وقتی می‌خواهند انتخاب رشته کنند تردید دارند که چرا این رشته را انتخاب کنند! بعضی‌ها به دنبال جواب این سؤال می‌روند و بعضی‌ها هم خیر.

مهندسی برق از نگاه علی منتی (رتبه‌ی 48 کنکور)


برای مشاهده معرفی فیلم مهندسی برق کلیک کنیدعلی منتی، رتبه‌ی 48 منطقه‌ی 3، کنکور 91 و دانشجوی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف

خیلی از دانشجوهای مهندسی برق وقتی می‌خواهند انتخاب رشته کنند تردید دارند که چرا این رشته را انتخاب کنند! بعضی‌ها به دنبال جواب این سؤال می‌روند و بعضی‌ها هم خیر. کسانی که جواب این سؤال برای‌شان اهمیت ندارد اکثراً همان رشته‌ی برق را انتخاب می‌کنند. استدلال آن‌ها این است که چون اکثر برتر‌ها این رشته را انتخاب می‌کنند ما هم همین کار را می‌کنیم. بعضی‌ها در دانشگاه راه خودشان را پیدا می‌کنند و به رشته‌ی برق علاقه‌مند می‌شوند؛ اما بعضی‌ در دانشگاه هم به آن علاقه‌مند نمی‌شوند و مجبور به تغییر رشته می‌شوند یا این‌که به گرفتن مدرک اکتفا می‌کنند؛ اما این‌ها در آینده نمی‌توانند مهندس موفقی بشوند. گروه بعدی گروهی هستند که به دنبال جواب سؤال‌ می‌روند. این گروه رشته‌ی برق را با رشته‌های دیگر مقایسه می‌کنند و مزایا و معایب آن را می‌سنجند. مثلاً برق رشته‌ای در حال توسعه است و جای کار زیاد دارد. در خیلی از حوزه‌های برق کمبود نیرو داریم. یا برق در حوزه‌ی خیلی گسترده‌ای از الکترونیک گرفته که در حوزه‌ی اتمی با ابعاد نانومتر سروکار دارد تا برق قدرت و مخابرات که با اجسام خیلی بزرگ مثل نیروگاه‌های بادی در ارتباط است کاربرد دارد. یکی دیگر از مزایای رشته‌ی برق استفاده‌ی زیاد از ریاضیات است. البته باید دانست که در این رشته، علم در خدمت مهندسی است و ریاضیات به یک ابزار تبدیل می‌شود و یک مهندس خوب کسی است که از همه‌ی وسایل و امکانات موجود برای ساخت یک وسیله استفاده کند. اگر کسی می‌خواهد به دنبال علم برود و در جهت ارتقای آن تلاش کند باید به سراغ فیزیک برود؛ چون فیزیک همه‌ی چیزهایی را که برق دارد داراست؛ اما کار مهندس برق این است که بتواند تولید ثروت کند.  

خوبی چنین انتخابی این است که افراد می‌دانند برای چه این رشته را انتخاب کرده‌اند و می‌خواهند چه‌کار کنند. این افراد کسانی هستند که می‌توانند تغییرهای بزرگی به وجود آورند و معمولاً کارآفرین هستند.

ما در همه‌ی رشته‌ها نیاز به مهندس خوب داریم. مهم این است که افراد با شناخت و علاقه وارد این رشته شوند.