مهندسی مکانیک از نگاه حامد غلامی درمی (رتبه‌ی 5 کنکور)

این رشته، رشته‌ی گسترده‌ای است و تقریباً در هر کارخانه یا گارگاه تولیدی حتی در ساخت و ساز که امروزه در کشورمان از منابع درآمد خوب به حساب می‌آید، نیازمند به مهندس مکانیک است.

مهندسی مکانیک از نگاه حامد غلامی درمی (رتبه‌ی 5 کنکور)


برای مشاهده فیلم معرفی رشته مهندسی مکانیک کلیک کنیدحامد غلامي درمي، دانشجوي رشته‌ي مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي شريف و رتبه‌ي 5 منطقه‌ي 3 و رتبه‌ي 242 کشور را در سال 88

 

1- چرا اين رشته را انتخاب کرديد؟ دليل علاقه‌ي خود و ويژگي‌هايي را که در شما بوده و باعث به وجود آمدن اين علاقه شده توضيح دهيد.

اولين دليل من براي انتخاب اين رشته آينده‌ي روشن اين رشته است که به طور مداوم در حال گسترش و راهيابي به شاخه‌هاي جديدي از علم است که کار کردن در آن‌ها مي‌تواند جذاب و ارزشمند باشد. دليل ديگر انتخاب اين رشته داشتن شانس بيش‌تر براي دست‌يابي به شغل خوب در آينده و نيز وجهه‌ي اجتماعي آن است.

2- آيا تصورتان از اين رشته قبل از دانشگاه، با شناختي که در اين چند سال تحصيل از آن به ‌دست آورده‌ايد، يکسان است؟

قبل از ورود به دانشگاه نگاه من به اين رشته کاملاً نگاهي کلي بود ولي در اين چند سال ابعاد بيش‌تري از اين رشته را درک کردم و از کاربردهاي وسيع آن در زمينه‌هاي مختلف آشنا شدم که قبلاً اطلاعي از آن‌ها نداشتم.

3- در مجموع آيا از انتخاب خود راضي هستيد؟

مطمئن هستم که هيچ رشته‌ي ديگري بيش‌تر از اين نمي‌توانست حس رضايت به من بدهد.

4- ويژگي‌هاي اين رشته و گرايشات آن را توضيح دهيد. شما کدام گرايش را انتخاب کرده يا خواهيد کرد و چرا؟

در کل رشته‌ي مهندسي مکانيک جزء رشته‌هاي سخت دانشگاهي است و قاعدتاً نيازمند تلاش بيش‌تر دانشجو است. از ديگر ويژگي‌هاي اين رشته داشتن واحدهايي از ساير رشته‌هاي ديگر است که باعث آشنايي کلي دانشجويان با ديگر رشته‌ها مي‌شود. اين رشته در نگاه عموم از دو گرايش کلي سيالات و جامدات تشکيل شده است ولي در واقع اين دو گرايش کلي بوده و اين رشته امروزه به  گرايش‌هاي جزئي‌تري دسته‌بندي مي‌شود. تبديل انرژي- که خود به گرايش‌هاي تخصصي ديگر تقسيم مي‌شود- و مهندسي دريا زيرمجموعه‌هاي شاخه‌‌ي سيالات محسوب مي‌شوند. طراحي کاربردي، ساخت و توليد و مکاترونيک- ترکيب برق و مکانيک با تمرکز بيش‌تر بر مکانيک- زيرمجموعه‌هاي شاخه‌ي جامدات محسوب مي‌شوند. روباتيک، کنترل، بيومکانيک و ... از ديگر گرايش‌هاي اين رشته است. من گرايش کلي سيالات را انتخاب کرده‌ام؛ زيرا با توجه به واحدهايي که گذرانده‌ام علاقه‌ي بيش‌تري به واحدهاي اين گرايش داشتم و برايم جذاب‌تر بودند ولي هنوز گرايش تخصصي ندارم و در دوره‌ي بالاتر تحصيلي گرايش تخصصي خود را انتخاب خواهم کرد.

5- فرصت‌هاي شغلي رشته‌ي شما چيست؟ تا چه مرحله‌اي امکان ادامه‌ي تحصيل در اين رشته وجود دارد؟

اين رشته، رشته‌ي گسترده‌اي است و تقريباً در هر کارخانه يا گارگاه توليدي حتي در ساخت و ساز که امروزه در کشورمان از منابع درآمد خوب به حساب مي‌آيد، نيازمند به مهندس مکانيک است. براي مثال در صنايع نيروگاهي، فولاد، قطعه‌سازي، نفت، پتروشيمي و ... به تعداد زيادي از مهندسان مکانيک نياز است. هم‌چنين در اين رشته مي‌توان دکتري تخصصي در هر زمينه مرتبط با اين رشته را اخذ کرد.

6- چه درس‌هايي در اين رشته از اهميت بيش‌تري برخوردار هستند و ضرورت دارد دانش‌آموز زمينه‌ي آموزشي خوبي در آن درس داشته باشد؟

داشتن پيش‌زمينه‌ي خوب در درس رياضي و بخش‌هايي از فيزيک و هم‌چنين آشنايي با زبان‌هاي برنامه‌نويسي پرطرفدار امروزي مانند C++ يا فورترن مي‌تواند کمک بسيار شاياني به دانشجو در طول دوره‌ي تحصيل بکند.

7- توانمندي‌هاي لازم براي موفقيت در اين رشته‌ي دانشگاهي چيست؟

داشتن پيش‌زمينه‌ي خوب و مهم‌تر از آن داشتن پشتکار زياد در طول دوره‌ي تحصيل بدون شک مي‌تواند عامل موفقيت دانش‌آموزان در اين رشته باشد.