مجید مجدآبادی : 20 پاسخ طنز آمیز شاعران برای کنکوری ها

20 پاسخ طنز آمیز شاعران برای کنکوری‌ها را در ادامه مشاهده کنید...

مجید مجدآبادی : 20 پاسخ طنز آمیز شاعران برای کنکوری ها


کدام یک مناسب شماست !؟


1- ز شهر خویش اینجا اوفتادست

بغایت در پزشکی اوستادست

کسی گر صد سؤالش امتحان کرد

جواب او بیکساعت بیان کرد

«عطار»

عطار نیشابوری داره پیش بینی آینده تو رو در ده سال بعد می کنه. اینکه پزشکی قبول شدی و درست تموم شده و داری طرحت رو توی یه شهر کوچیک میگذرونی و توی اون شهر واسه خودت اسم و رسمی در کردی. معلومه که قراره روز جمعه نتیجه عالی در کنکورت بگیری.


2- جان و سر تو که بگو باقیش

که دهنم بسته شد از اشتیاق

هر چه بگفتم کژ و مژ راست کن

چونک مهندس تویی و من مشاق

«مولوی»

مولوی هم برای شمایی که ریاضی خوندی پیش بینی چند سال بعدت رو کرده ، وقتی که داری توی یک جلسه ، روی یک پروژه بزرگ ایده میدی و بقیه مشتاقانه ، نظرات و ایده های تورو به عنوان یه مهندس قابل ، گوش می کنن. تو هم قراره بهترین نتیجه رو روز 5شنبه بگیری.


3- من، دانه‌ای به لانه کشم با هزار سعی

از پا دراوفتم به ره اندر، هزار بار

از کار سخت خود نکنم هیچ شکوه، زانک

ناکرده کار، می‌نتوان زیست کامکار

«پروین اعتصامی»


البته اینجا زیست استعاره از درس های مهم و سخته. تو کلی تلاش کردی و توی درس های زیست و ریاضی و ... تونستی آمادگی خوبی داشته باشی و روی اونها مسلط بشی. با تمام سختی هایی هم داشتی گله نکردی و با پشتکار ادامه دادی. مطمئن باش نتیجه خوبی انتظارت رو می کشه.


4- بادت جلال و مرتبه چندان که آسمان

هر صبح‌دم برآورد از خاور آینه

حاسد ز دولت تو گرفتار آن مرض

کز مس کند برای وی آهنگر آینه

«خاقانی»

خاقانی برای روز کنکورت بهرین آرزوها رو داره و بهت نوید میده که با نتیجه خوبی که می گیری و رتبه خوبی که کسب می کنی ، جلال و مرتبه ای همانند آسمان به دست می آری.


5- گوش سخارا ادب آموز کن

شمع سخن را نفس افروز کن

خلعت گردون به غلامی فرست

بوی قبولی به نظامی فرست

«نظامی»

نظامی منتظره که همون طور که تا الان با فروتنی و ادب و احترام و همین طور پیگیری و تلاشت تونستی آمادگی خوبی برای کنکورت کسب کنی ، منتظره که نتیجه خوبی توی کنکور کسب کنی و مژده قبولی خودت رو بهش بدی.


6- حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتاد

همانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقینم

«حافظ»

تو از اینایی هستی که هدف گذاری رو رعایت می کنی و تعداد غلط هات خیلی کمه. حافظ هم پیش بینی می کنه توی کنکورت هم تعداد پاسخ های غلطت خیلی کمه و به واسطه رعایت همین موضوع نتیجه خیلی خوبی انتظارت رو می کشه.


7- چو سلسبیل می خور که حضرت غزنین

بهشت گشت چون اردیبهشت در مرداد

همیشه بادی بر تخت ملک چون خسرو

مخالف تو گرفتار محنت فرهاد

«مسعود سعد سلمان»

مسعود سعد سلمان ، پیش بینی کرده که توی ماه مرداد امسال که داری کنکور میدی ، جوری جواب سوال ها رو میدی و آن چنان نتیجه درخشانی کسب می کنی که این ماه ، برای تو مثل حال و هوای اردیبهشت ماه ، بهشتی می شه و مثل خسرو بر تخت پادشاهی می نشینی.


8- این منم کز عصمت دل در دلت جا کرده‌ام

این منم کز عشق پاک این رتبه پیدا کرده‌ام

«محتشم کاشانی»

محتشم چه پیش بینی ای کرده برات! به خاطر اینکه با عشق و علاقه درس خوندی ، به دوستات توی درس هاشون کمک کردی و با نیت خیر به دنبال کسب نتیجه دلخواهت بودی ، رتبه خیلی خولی کسب می کنی و به چیزی که می خوای دست پیدا می کنی.


9- او سبق امید کرده پر کار

در درس ادب شدی به تکرار

چون حرف قلم درست کردی

دامن به سلاح چست کردی

«امیرخسرو دهلوی»

آفرین! تو از اون دانش آموزایی هستی دوران جمع بندی رو با استفاده از روش سه روز یکبار که کانون بهت آموزش داد ، گذروندی و با امتحانات زیادی که دادی و سوال های کنکورهای سال های گذشته رو تمرین کردی ، آماده برگزاری یک کنکور خیلی خوب هستی و مطمئنم نتیجه خیلی خوبی هم می گیری.


10- اشتباهات عجیب و انتسابات خنک

همچو آروغ از درون سینه بیرون داده‌اید

«ملک الشعرای بهار»

آفرین! تو از این دانش آموزایی هستی که تونستی اشتباهات و بی دقتی های پرتکرار خودتو بشناسی و تکرارش نکنی. توی کنکور هم حواست هست که این اشتباهات رو تکرار نکنی. با شناخت خوبی که از نقاط قوت و ضعف خودت داری مطمئنم نتیجه خیلی خوبی در انتظارته.


11- غرض کز غبن‌های فاحش ای اصل کفایتها

شدند اکثر فوائد ز آفت ایام نقصانی

«محتشم کاشانی»

محتشم خیلی روی زمان های نقصانی تاکید داره. یادت باشه اعداد زمان های نقصانی رو با خودت سرجلسه ببری و حتما رعایت کنی تا زمان مناسب برای استراتژي بازگشت داشته باشی. با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان و داشتن یک استراتژی بازگشت مناسب ، حتما نتیجه خیلی خوبی در کنکورت کسب می کنی.


12- اسرار دوازده علومش

نرمست چنانکه مهر مومش

«نظامی»

نظامی روی دوازده وسیله ای که باید همراه ببری خیلی تاکید داره. هم چنین تاکید داره مداد نرم فراموشت نشه. امشب این دوازده وسیله رو آماده کن و در این زمینه از خانوادت کمک بخواه. با توجه به آمادگی درسی خوبی که داری ، با همراه داشتن این دوازده وسیله ، قطعا کنکور خیلی خوبی انتظارت رو می کشه.


13- دولت پاینده را گویم که اِسْجد و ا‌قْتَرب

گر بیابم اختصاصی بر بساط اقتراب

«امیر معزی»

تو تسلطت توی دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومیه. مطمئن باش با تمرکز روی نقاط قوتت و کسب درصد عالی توی دروس اختصاصی و درصدهای خوب در دروس عمومی ، نتیجه خوبی در انتظارته.


14- هر شیوه‌ای کمینگر ایجاد رتبه‌ای‌ست

شکل غبار ناشده‌کی بر هوا رسد

«بیدل دهلوی»

تو توی کانون روش های زیادی یاد گرفتی. هدف گذاری ، مدیریت زمان و استراتژی بازگشت، فراشناخت و ... با استفاده از هرکدام از این روش ها که درطول سال تحصیلی یاد گرفتی و بهشون مسلط شدی ، میتونی رتبه دلخواهت رو کسب کنی. هر کدام از این روش ها میتونه مقدار زیادی توی نتیجه ای که کسب می کنی موثر باشه.


15- بفرمود تا از پی آزمون

بپرسندش از مشکلات فنون

ز هر نکته کردند او را سؤال

برون آمد از عهده قیل و قال

«جامی»

جامی پیش بینی کرده که کنکورت رو عالی برگزار می کنی. هر مدل سوالی که بدن تو از پسش برمیای و می تونی جواب بدی. روی تمام تکات مسلطی و نتیجه خیلی خوبی انتظارت رو می کشه.


16- پیغامی ازان غنچه دهن می رسد امروز

خوشحالی ای از غیب به من می رسد امروز

صائب نرود جز سخن حق به زبانم

پیمانه منصور به من می رسد امروز

«صائب تبریزی»

صائب تبریزی داره بهت مژده می ده که کنکور بسیار خوبی انتظارت رو می کشه. تلاشت رو که کردی ، پس روحیه ات رو حفظ کن و با امیدواری برو سر جلسه کنکور که نتیجه خیلی خوبی به دست خواهی آورد.


17- گشت درین ملک نخستین پزشک

اینت نکونامی و نیک‌اختری

«ملک الشعرای بهار»

به به! ملک الشعرای بهار چه پیش بینی برات کرده. ظاهرا تا حالا توی خانواده تون ، قبولی پزشکی نداشتید و قراره اولین پزشک تو باشی. مطمدن باش کنکور خوبی انتظارتو می کشه و میتونی بهترین نتیجه رو کسب کنی.


18- ز ناز بسته لب اما به غمزه فرموده

که یک سوال مرا بی‌جواب نگذارد

«محتشم کاشانی»

اینقدر آماده ای و اینقدر روی درس ها مسلط هستی که می خوای به همه سوالها جواب بدی و هیچ سوالی رو بی پاسخ نذاری. فقط حواست باشه بعضی از سوالها سخت و وقتگیره و بهتره از تکنیک های مدیریت زمان استفاده کنی که در این صورت مطمئنم بهترین نتیجه رو می گیری.


19- بی‌کسب هنر فیض قبولی نتوان یافت

تا حفظ نماید نتوان خواندن کاغذ

«بیدل دهلوی»

اصلا نگران نباش. باید بدونی قبول شدن اتفاقی نیست. برای موفقیت باید زحمت کشیده بشه. تو هم که به اندازه کافی تلاش کردی و زحمتتو کشیدی. پس مطمئن باش اندازه زحماتی که کشیدی موفق میشی و نتیجه خیلی خوبی کسب می کنی.


20- ماه شهریور شود گلگشت‌، کل

خوشه انگورگردد چون عسل

مهربان گردد جهان در ماه مهر

روز و شب گردند یک‌ میزان‌ به چهر

«ملک الشعرای بهار»

ملک الشعرای بهار پیش بینی می کنه اینقدر کنکورت رو خوبی میدی که شهریور و مهرماه بسیار خوبی رو پیش رو خواهی داشت.توی شهریور از آزمون خوبی که داری لذت می بری و توی مهرماه هم که احتمالا کارنامه کنکورت میاد با توجه به رتبه ای که کسب کردی ، ماه بسیار خاطره انگیزی خواهی داشت.