داوطلبان کنکوراز تکنیک توقف فکربرای غلبه بر استرس استفاده کنند

بوشهر-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس گفت: داوطلبان می‌توانند برای کنترل و مدیریت استرس ناشی از بیماری کرونا در روزهای منتهی به کنکور از تکنیک کارآمد توقف فکر استفاده کنند.

داوطلبان کنکوراز تکنیک توقف فکربرای غلبه بر استرس استفاده کنند

بوشهر-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه  خلیج فارس گفت: داوطلبان می‌توانند برای کنترل و مدیریت استرس ناشی از بیماری کرونا در روزهای منتهی به کنکور از تکنیک کارآمد توقف فکر استفاده کنند.

سوران رجبی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کنکور به خودی خود و در ذات استرس زا است و در شرایطی که امسال ترس از بیماری نیز به آن افزوده شده است، مدیریت استرس اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه حتما داوطلبان و برگزار کنندگان آزمون نکات بهداشتی لازم را رعایت می‌کنند، بیان کرد: خانواده‌ها بیش از اندازه به استرس ناشی از کرونا دامن نزنند و فرزندانشان را برای دستیابی به آرامش فکری حمایت کنند.

رجبی تاکید کرد: خانواده‌ها و بخصوص داوطلب در مقطع چند روز مانده به امتحان از اخبار مربوط به گسترش بیماری و مرگ و میر به طور جدی دوری کنند و بدانند که این دوری چند روزه از اخبار کرونا زیانی برای آنها نخواهد داشت.

این روانشناس بوشهری ادامه داد: این نکته به افزایش تمرکز فکری داوطلب و افزایش کارایی او کمک شایانی می‌کند.

وی اضافه کرد: همچنین توصیه می‌شود داوطلبان برای رهایی از استرس ناشی از ترس از بیماری، در زمانی که افکار آنها به این سمت کشیده می شود از تکنیک روانشناسی توقف فکر استفاده کنند.

رجبی توضیح داد:  هر گاه افکار داوطلب درگیر خطر ابتلا به کرونا شد با صدای بلند فریاد بزند؛ بس کن، به این فکر ادامه نده و تمرکز خود را بروی درس بگذار و پس از آن به نقطهای امن که برای هر فرد متفاوت است مانند طبیعت، کنار مادر، خدا یا هر چیزی که باعث آرامش می‌شود فکر کند.

عضو هیات علمی دانشگاه خلیخ فارس بوشهر افزود: علاوه بر این می‌توانند در راستای استفاده از تکنیک توقف یک کش به مچ خود ببندند و هرگاه فکر بیماری و استرس ناشی از آن به سراغ آن‌ها آمد آن را بکشند تا درد اندکی احساس کنند که سبب توقف فکر آنها از این مساله استرس‌زا می شود.

وی در خصوص حضور داوطلب در جلسه کنکور نیز توصیه کرد: داوطلبان قبل از حضور در جلسه با دیگران صحبت نکنند و به اطراف خود نگاه نکنند چرا که ممکن است استرس را از داوطلبانی که موفق به کنترل نگرانی خود نشده اند دریافت کنند.

رجبی به داوطلبان توصیه کرد: قبل از توزیع برگه امتحانی برای لحظه‌ای چشمان خود را ببندند و به همان مکان امن آرامش بخش فکر کنند. تا با جذب آرامش امتحان را شروع کنند در این صورت با آغاز امتحان و تست زنی تمام تمرکز آنها معطوف به سوالات  شود.

این روانشناس با بیان اینکه در چنین شرایطی رمز موفقیت در کنکور کنترل و مدیریت استرس است، گفت: داوطلبی که در این امر موفق باشد می‌تواند نهایت استفاده را از دانسته های خود ببرد.

وی اضافه کرد: یکی از توصیه‌های که در روزهای منتهی به امتحان بسیار بر آن تاکید می شود این است که نیازی نیست داوطلب از خواب و تغذیه مناسب کم کنند و با هیجان درس بخواند چرا که همین امر نیز سبب افزایش استرس می شود.

رجبی در پایان تاکید کرد: تامین آرامش در چنین شرایط تاثیر زیادی در موفقیت در کنکور دارد بنابراین داوطلبان در مدیریت استرس خود بکوشند و خانواده‌ها نیز با دامن نزدن به این استرس، آنها را یاری دهند.

منبع :